Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

 Teraz dopiero widać jak nieproporcjonalnie zrobiony jest rysunek. Tak z pobieżnej obserwacji mozna wnioskować, że można go swobodnie "przerobić" na DS tak na węgiel jak i na drewno. Taki tez pewnie w zamyśle miał być od razu, tylko trochę majstrowi zabrakło odwagi. Jeśli możesz narysuj go zgodnie z podanymi przez siebie wymiarami (proporcjonalnie) i wtedy bedzie to jeszcze lepiej widać bo na razie jedne 20 cm jest trzy razy krótsze od drugich ;) ...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor daj spokój przecież to uboga wersja ultimy albo jak kto woli Westfalii . Konstrukcyjnie to porażka . Kanały spalinowe zamiast się zacieśniać to się rozszerzają Od 5 - 15 cm to chore . Palnik 20 cm , do jakiej mocy się pytam bo ten wymiennik tego nie odbierze . Ostatni kanał to magazyn popiołu bo spaliny tak zwolnią w tym przepastnym kanale że wszystko co zaciągnęły z palnika musi tam zostać a wymiana ciepła , praktycznie jej już tam nie ma a wszystko zasuwa środkiem jak autostradą .

No może masz racje kocioł dla grzebały , może cos z niego będzie jak się obniży palnik , zacieśni kanały wymiennika a na górnym to chyba z pół taczki cegieł żeby te spaliny cos tam ciepła zostawiły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Jak jest miejsce w środku to można zrobić prawie wszystko co się zamarzy ale co zrobić jak natchniony producent  da nam gratis las opłomek w komorze załadowczej w dwa a nawet trzy rzędy, to wtedy już tylko złom uwolni od tego szajsu. Myślę, że z tego kociołka można jeszcze wyrzęźbić niezłe cudo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wiesiuu przerób kocioł według poniższego rysunku. Będziesz miał "prawie" kocioł dolnego spalania.

 

post-12152-0-99345600-1388171366_thumb.jpg

 

Szczelina musi być zaślepiona "prawie" szczelnie, ale drobnymi szparami nie przejmuj się. One same się doszczelnią podczas palenia.

 

Tu http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/169/171 masz przykład kotła w którym klapka zamyka szczelinę.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor daj spokój przecież to uboga wersja ultimy albo jak kto woli Westfalii . Konstrukcyjnie to porażka . Kanały spalinowe zamiast się zacieśniać to się rozszerzają Od 5 - 15 cm to chore . Palnik 20 cm , do jakiej mocy się pytam bo ten wymiennik tego nie odbierze . Ostatni kanał to magazyn popiołu bo spaliny tak zwolnią w tym przepastnym kanale że wszystko co zaciągnęły z palnika musi tam zostać a wymiana ciepła , praktycznie jej już tam nie ma a wszystko zasuwa środkiem jak autostradą .

No może masz racje kocioł dla grzebały , może cos z niego będzie jak się obniży palnik , zacieśni kanały wymiennika a na górnym to chyba z pół taczki cegieł żeby te spaliny cos tam ciepła zostawiły .

 

sam miałem podobny przez 2 sezony - Vespa Cichewicza  tylko z czopuchem do góry( obecnie na zbyciu w dziale ogłoszeń) - główna przyczyna sprzedaży to konieczność pracy w układzie otwartym- tam naprawdę można dużo wyciągnąć - poważna wada to brak PW i miejsca na miarkownik.

 

najprostszą przeróbkę to już kolega emus podał - z reszta bardzo skuteczną

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik można dać w trójnik na wyjściu zasilania z kotła a bez PW przy paleniu drewnem i podawaniu PP od góry nad załadunek  można od biedy sie obyć. Oczywiście lepiej żeby było ale nawet jak nie ma to i tak spalanie wyprzedza o całe lata świetlne tradycyjne śmieciuchy z hipersterownikami z PID-em i czym tam, jeszcze na pokładzie, np. zaworami N- drożnymi itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest szerokość tego kotła  ale myślę że da się jeszcze coś z niego wysupłać i proponował bym taką przeróbkę jak na załączonym rysunku.

Byłby wówczas to kocioł dolno górny ale w troszkę innym wydaniu

E: kocioł trochę zwymiarowałem ale wielkości drzwiczek to musiałem się domyślić :)

Pozdrawiam

post-13940-0-68021400-1388173339_thumb.png

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiesiuu, szczelinę pod sklepieniem komory możesz uszczelniać "orczykiem" . Kawałek rury bądź kątownika z przeciwwagą po środku, z odpowidnim dystansem. Uzyskasz "klapkę" krótkiego obiegu spalin potrzebną przy uzupełnianiu opału czy rozruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważna sprawa odnośnie smoły w komorze zasypowej przy kotle DS (jakby ktoś nie wiedział lub zapomniał).Jeśli drzwiczki dolne popielnika zamykają również ruszt pionowy,to trzeba go dobrze uszczelnić.Nie może wchodzić nimi ani troszkę powietrza.Oczywiście drzwiczki zasypowe szczelne i powietrze tylko dołem i oczywiście PW jak ktoś ma.Można sobie sprawdzić kto ma ochotę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem i wszystkie podpowiedzi.

Jednak aby wszystko było jak należy, po sugestii kolegi Sony23, dzisiaj podczas cotygodniowego czyszczenia kociołka, wymierzyłem wszystkie potrzebne wymiary dokladnie. Wcześniej nie miałem możliwości gdyż kociołek cały czas pracował i wymiary podawałem "na oko".
Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć które są poniżej.

Ciekawość mnie zżera jaka będzie wasza opinia i komentarze.

A tak swoją drogą, gość któy robił ten kocioł 8 lat temu do dzisiaj zajmuje się produkcją kotłów i z tego co wiem, robi je tak samo, dodając dmuchawe i sterownik i jedną półke w wymienniku...

Co do zmiany jaką zasugerował emus...jak najbardziej ok, tylko czy dołożyć szamotu w komorze spalin? teraz całe ciepło tamtędy ucieka, w dodatku zapalają się sadze w kominie...
Czekam na propozycje i sugestie.

post-56537-0-21691800-1388232445_thumb.jpg

post-56537-0-59958800-1388232445_thumb.jpg

post-56537-0-30876200-1388232446_thumb.jpg

post-56537-0-07558800-1388232447_thumb.jpg

post-56537-0-33647000-1388232447_thumb.jpg

Edytowane przez wiesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny piec tylko przekroje są inne.Postaw przed przegrodą  cegły klinkierowe (takie do słupków ogrodzeniowych z pionowymi otworami) na  całą szerokośc pieca,w takiej odległości od tylnej ściany,aby postawiona na tej cegle klinkierowej prostka szamotowa zlicowała się od strony zasypu a jednocześnie pozostała jeszcze szczelina ok.5cm od tej przegrody.

Wprawdzie ja palę drewnem,ale te cegły klinkierowe  doskonale dopalają gazy i podnoszą temperaturę spalin.Na wszelki wypadek nie zalepiaj szczeliny nad cegiełkami u samej góry,aby ci się nie kopciło na kotłownię,zostaw tam max 3cm. nie koniecznie na całej szerokości.Później można tą szczelinę utkać wełną mineralną i się nie spali.

post-37313-0-43235900-1388255700_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wiesiuu przerób kocioł według poniższego rysunku. Będziesz miał "prawie" kocioł dolnego spalania.

 

attachicon.gifkocioł.jpg

 

Szczelina musi być zaślepiona "prawie" szczelnie, ale drobnymi szparami nie przejmuj się. One same się doszczelnią podczas palenia.

 

Tu http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/169/171 masz przykład kotła w którym klapka zamyka szczelinę.

Czy zaślepienie tej szczeliny i uzyskanie tym samym DS ma sens w przypadku braku miarkownika/dmuchawy? Po rozpaleniu na 60stopni zamykam furtke dolnią "na patyk"...dopływ powietrza jest ale bardzo ograniczony...  Czy w takim przypadku nie będzie wygasać albo czy nie bedzie drastycznie obnizac się temperatura ?

 

Mam bardzo podobny piec tylko przekroje są inne.Postaw przed przegrodą  cegły klinkierowe (takie do słupków ogrodzeniowych z pionowymi otworami) na  całą szerokośc pieca,w takiej odległości od tylnej ściany,aby postawiona na tej cegle klinkierowej prostka szamotowa zlicowała się od strony zasypu a jednocześnie pozostała jeszcze szczelina ok.5cm od tej przegrody.

Wprawdzie ja palę drewnem,ale te cegły klinkierowe  doskonale dopalają gazy i podnoszą temperaturę spalin.Na wszelki wypadek nie zalepiaj szczeliny nad cegiełkami u samej góry,aby ci się nie kopciło na kotłownię,zostaw tam max 3cm. nie koniecznie na całej szerokości.Później można tą szczelinę utkać wełną mineralną i się nie spali.

attachicon.gifpiec po przeróbce.jpg

Własnie mam bardzo duże wątpliwości jak będą wyglądały te otwory w klinkerówkach po 2 dniach palenia węglem 34 jakim niestety pale...

 

 

Czekam na dalsze propozycje panowie. Grzebać w kociołku będe dopiero po 6 stycznia i nie ukrywam, że chciałbym miec do tego czasu jak najwiecej podpowiedzi co i jak zrobić żeby mieć większe pole manewru.

Poza samym palnikiem, co z komorą spalin? Jak i czy wgl ułożyć tam cegły szamotowe? 

 

a tak poza tym, dzisiaj czyściłem komin, jak co tydzień zresztą...Ma ktoś tak ze po tygodniu palenia ma tak zatkany ze nie ma wgl ciągu? wczoraj uzyskanie temperatury na kotle 50stopni grniczylo z cudem...

Zauwazylem ze w okolicach metra nad czopuchem (łączenie z pierwszym stropem) tworzy się korek który jest nie do przejscia dla spalin...stąd co tygodniowe czyszczenie komina...

Edytowane przez wiesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie pomysły to tylko i wyłącznie protezy które próbują naśladować DS.Sam przerabiałem już tyle możliwości że na końcu sam zacząłem się z tym wszystkim gubić.Jedyne co mogę dodać to to że komora zasypowa musi być wysoka i może być szeroka ale nie długa.Coś jak w Dakonie i klonach.Poza tym jak nie dostarczysz powietrza dopalającego za pierwszą przegrodę zapomnij o czystym spalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany jaką zasugerował emus...jak najbardziej ok, tylko czy dołożyć szamotu w komorze spalin?

Na początek:

1. Zrób tą zmianę.

2. Nie dokładaj szamotu w komorze.

Nie czekaj do 6 stycznia. Pieniądze uciekają Ci przez komin!!!

To jest mniej niż godzina pracy szlifierką kątową. Potrzebne będą dwie płytki szamotowe http://www.grupapsb.com.pl/produkty/katalog-produktow/produkty/plytka-szamotowa-1-32.html

 

Czy zaślepienie tej szczeliny i uzyskanie tym samym DS ma sens w przypadku braku miarkownika/dmuchawy? Czy w takim przypadku nie będzie wygasać albo czy nie bedzie drastycznie obnizac się temperatura ?

1. Zaślepienie ma sens.

2. Lepiej jest mieć regulację temperatury, niż jej nie mieć.

3. Jak zaczniesz palić po zaślepieniu szczeliny to się dowiesz. Wszystko zależy od grubości patyka, ciągu kominowego, węgla, doświadczenia palacza itd. itp.

Przy okazji dowiesz się jak będzie wyglądał komin po tygodniu palenia z zaślepioną szczeliną.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to możesz gliną te cegły posklejać,glina byle jaka nawet z kretowiska,ja mam takie ziemie że to działa.Będzie ci łatwo rozebrać jak coś nie wyjdzie,a jak ci się spodoba albo rozleci to wtedy zaprawę szamotową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dociąć jej na miarę tak aby się zakleszczyły czy użyć do tego jakiegoś specyfiku/zaprawy odpowiedniej do tego typu instalacji?

Dotnij na miarę aby się zakleszczyły (nie miały możliwości spadnięcia). Drobnymi nieszczelnościami nie przejmuj się, same się doszczelnią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stęskniłem się za przeróbkami...

Korci mnie, aby wrócić do palenia dolnego.

Wymyśliłem, że zrobię palnik przy tylnej ścianie kotła (czyli klasycznie), ale do wysokości drzwiczek załadunkowych.

No i zamiar swój jakoś zrealizowałem.

Kilka tygodni temu.

Jest mniej więcej jak być powinno, choć są pewne mankamenty...

Tak, czy siak jestem bardziej zadowolony, niż z palenia górnego, które u mnie tez niebyło idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich!!!! w swoim kotle tez mialem:))))marzenie kazdego:)smolenie w kotle ..ahh moze nie lalo sie ale jednak czytalem wszelkie fora i ... modernizowalem... jednak efekt byl marny,a wycinac zadnego otworu nie chcialem w drzwiach zasypowych gdyz jest gwarancja. Jak palilem???? zawor4d skrecony do 1/3 przeplywu na kotle czy 50 55 60 czy jak nakazuje defro 65 .... smola,od 2 dni zalamany temp na piecu 70oC!!!:) zawor 4d skrecony na okolo polowe 1/3 przeplywu czyli jakas 1/6 i efekt weglarka orzecha odpalana od Gory 12godzin smoly brak sypki nalocik:) w domu cieplutko bo 27oC:)stalopalnosc bez zmian tyle samo jest i przy nizszej temp. i tu bynajmniej przy kotlach defro jest odpowiedz wygrzac kociol .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

.... wydaje mi się, że poniższy link stanowi zwieńczenie tego, co tutaj się zaczęło. Kolega @jaarecki "zaryzykował" wykonanie i wniósł własne poprawki do projektu.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-stałych/page86

Myślę, że ideowy rysunek zdradza sposób wykonania i ideę działania. Już wiem w jaki sposób regulować prześwit palnika i jak tylko wykonam tę regulację - zamieszczę Wam niezwłocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że nic się nie dzieje w temacie,postanowiłem napisać co sobie wydumałem. Wcześniej miałem pod przegrodą prostki szamotowe położone na ruszcie na równo z pionową przegrodą komory zasypowej,a na tych prostkach pod tą własnie przegrodą postawione cegły klinkierowe z otworami. Ponieważ te cegły nie wytrzymywały długo, zmieniłem koncepcję.

 

 

To czarne pod przegrodą to żeliwna blacha którą miałem zamiar podnosić aby zwiększać moc palnika,ale zrezygnowałem z tego,a moc palnika reguluję sobie pogrzebaczem przez popielnik pociągając do siebie lub popychając podstawę te prostki postawionej w pionie.

Pociągając tą prostkę do siebie pochyla się ona w kierunku tylnej ściany,zmniejszając jednocześnie prześwit pod przegrodą.Jestem bardzo zadowolony z tej modyfikacji ponieważ opał nie zatyka mi wlotu do palnika,a powietrze wtórne przepływając w pionie przez ruszt powoduje dobre spalanie.

Na przyszły sezon planuję podzielić całkowicie popielnik pod przegrodą,i powietrze doprowadzić oddzielnie z zewnątrz.

post-37313-0-89957400-1391633133_thumb.jpg

post-37313-0-18423200-1391633306_thumb.jpg

post-37313-0-05649900-1391633428_thumb.jpg

post-37313-0-97778600-1391636810_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez spalacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , właśnie umieściłem trzy wkładki szamotowe za wymiennikiem pionowym w kotle ds.Domański , na razie mam wrażenie że jest trochę słabszy ciąg., Może jest to spowodowane tym iż umieszczone są wzdłuż wymiennika i sięgają do polowy jego wysokości a grubość wkładki ( 3 cm) znacząco zawęża ujście spalin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.