Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący drewno - pomoc w wyborze


luki174

Rekomendowane odpowiedzi

P.S.

Jak zamierzasz sterować ten elektrozawór ?    Bo jeśli tylko zwykłym  termostatem to on będzi albo zamknięty albo otwarty - raczej nie uzyskasz regulacji przepływu .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest siłownik z elektrozaworem tylko z silniczkiem.

Sterowanie tego typu. Może ten może innej firmy.

U mnie przez  pompkę  z przyłączem 1 cala na powrocie grawitacja działa  pomimo wyłączenia pompki dlatego nie jestem pewny czy jak założę termostat na pompkę to będzie  to precyzyjnie działało.  Nie pamiętam ile stopni mniejsza była temp przy wyłączonej pompce .  Raczej nie dużo tylko wolniej się nagrzewały kaloryfery jak woda była wyziębiona podczas rozpalania w piecu. Dlatego pomyślałem o tym zaworze. Oczywiście zdaje sobie sprawę że zawór może przeciekać po pewnym czasie lub siłownik się spalić. Ja mam rury 2 cale także trochę inaczej to działa niż w nowej instalacji na cienkich rurkach a na Twoim schemacie to raczej one wyglądają na cienkie

image.png.495234e85798f8934d3afb088b4d14cf.png

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 Widzę że szukasz na siłę problemów. Nie idź tą drogą. Niepotrzebnie komplikujesz sobie układy tam gdzie nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory mieszające ludzie zakładają i działają tylko bez grawitacj To jest sterowanie od takiego zaworu + zawór kulkowy 2 cale.

carinus To jak mam zrobić żeby w buforze była wysoka temp np 80 stopni. a na grzejnikach 50stopni?

I żeby 3 piony równo grzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wracając do tematu jaki piec wybrany ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cezario1 napisał(a):

niż w nowej instalacji na cienkich rurkach a na Twoim schemacie to raczej one wyglądają na cienkie

Rurki ze schematu to  po prostun kreski  - będa takie jak zamontujesz - dla grawitacji wg mnie nie powinny być mniejsze niż 5/4 cala choć  podobno calowe  jeszcze dają radę - ale na pewno nie między kotłem a buforem . Tu te Twoje  dwa cale zrobi dobrą robotę. 

Dałem  powyżej zdjęcie instalacji   w której jak na dłoni widać jak podpiąć  dom aby w buforze było 100 C a na dom szło 45

Dopóki nie zrozumiesz tego schematu nie mamy sensu dalej iść. Co za różnica czy przepływ  spowoduje pompa czy grawitacja skoro do jej ograniczenia i tak potrzebujesz prądu .  Jeśli chcesz aby wszystkie obiegi pracowały jak nalezy zamontuj zawory termostatyczne na grzejnikach  albo wyreguluj  przepływy na każdej gałęzi  zaworami.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gruner napisał(a):

daj nowy  rzeczywisty szkoc jak to  wygląda lub jak uważasz że powinno wyglądać 

 

IMG_20240125_192132950.jpg

Bufor będzie z lewej strony pieca. Później musi być piec( bo tak jest komin) Pomiędzy piecem a rozdzielaczem jest ściana której nie narysowałem. Z rozdzielacza  wychodzą 3 piony na grzejniki i 3 powroty wpadają do 1 rury.

Albo pomiędzy piecem a grzejnikami dać pompę i termostat  podpiąć pod tą pompę

Albo zamiast pompy zawór z siłownikiem i sterowanie do niego z czujnikiem temp.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest różnica że zasilanie z pieca musi iść najpierw do bufora a z bufora na grzejniki? Dam dodatkową rurę i tak będzie jak chcesz. Tylko jak od pieca dam rury 6/4 a z bufora częściowo 6/4 a reszta 2   to i tak nie dobiję bufora do wyższej temp bo pójdzie woda przez rury  2 cale szybciej.

Bufor jest na tej samej podłodze co piec tak się narysowało.

Nie po to wywalałem głowiczki o zwiększonym przepływie  żeby je ponownie instalować (słabo grzały kaloryfery)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cezario1 napisał(a):

Bufor jest na tej samej podłodze co piec tak się narysowało.

Czyli za nisko.

1 minutę temu, cezario1 napisał(a):

jak od pieca dam rury 6/4

2 cale daj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suteryna 2 metry wyżej nie będzie .

Przyłącze w buforze 6/4 ale mogę dać 2 cale.

Na powrót tez 2 cale?

58 minut temu, stonefistt napisał(a):

No i wracając do tematu jaki piec wybrany ??

OGNIWO BIO 25KW Ze względu na wymiary komory większe kawałki drewna wejdą a bufor i tak musi być

Czekam na niego jest zamówiony

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poczytaj    temat

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W  międzyczasie namalowałem jak ja widzę   połączenia aby  wszystko działało   w dowolnej konfiguracji

 

 

szkicforumka.jpg

Oczywiście  przed pompami filtry siatkowe  i te bypasy z pompą i zaworem  3 d  mniejszymi  przekrojami bo pompy sobie poradzą . Przy zaworach 3 d  i pompach    zawory odcinające warto dać  aby  w razie wymiany nie spuszczać całej wody

Dodam jeszcze że marnie widze  pracę  3 ch obwodów  w grawitacji z tego rozdzielacza   bo nawet jak się je zaworami  odpowiednio poustawia  mogą  grzać nierówno. Na pompie  powinno  być  łatwiej  wyrównać przepływy

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak jak to narysowałeś będzie najlepiej. Da się to u mnie zrobić bez problemu. Nie będę kombinował tylko zrobię tak jak na schemacie skoro to sprawdzone rozwiązanie i dobrze działa. Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta Twoja instalacja to jest otwarta czy zamknięta ?  Jak rozwiązane jest naczynie wzbiorcze  i rura bezpieczeństwa ?

   Bo w pracy z buforem musi być dość spore -  około 10 proc pojemności całej instalacji  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu kolejny problem W instalacji będzie 1700l wody. Z kalkulatora przy temp wody 90st  wyszedł REFLEX N 250 jego cena to 1850 zł a przy temp wody 80st REFLEX N200  Chyba będzie kocioł musiał pracować w instalacji otwartej Zbiornik wyrównawczy ma 60-80l.

Niestety pompa ciepła potrzebuje instalacji zamkniętej i jak przejdę na ogrzewanie PC to muszę ją zamknąć z powrotem i zrobić odpowiednie ciśnienie. Oczywiście  kocioł z buforem 1000l muszę odciąć od instalacji ale to bez problemu da się zrobić.  Wcale mi się nie podoba takie przełączanie z otwartej na zamkniętą .

Może zainwestuje w reflex N 140 bo N35 mam + w PC jest dodatkowe.

Wysoka temp będzie tylko w buforze W instalacji CO będzie  do 60st

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację otwartą  i pompa panasonic monoblok   spokojnie zasuwa - domek ma jedno piętro 

 

 

Naczynie wzbiorcze   150 ltr   wystarczy - każ wyspawać jakiś fajny  sześcian  to upchniesz  gdzieś pod sufitem- ja mam nad kabiną prysznicową na pięterku - 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie   gen J   Aquarea  7 kw   jednofazowa .   Jest  trochę ciulnia z defrostami w  temperaturach   4 do minus 4  poza tym  nieźle działa. Jednak muszę powiększyć ilość grzejnikow  bo teraz żeby  było   ok muszę grzać na 38 C - chcę zejść chociaż na 35 - wtedy te defrosty powinny się  zmniejszyć  dość znacznie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie PC nie działa na otwartej instalacji CO. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem.

U ciebie może błędu ciśnienia PC nie pokazywać Tylko że na zamkniętej instalacji może działać lepiej tylko o tym nie wiesz.

Pompy są czułe na powietrze w wodzie dlatego stosuje się separatory powietrza. Więcej powietrza w wodzie to słabszy odbiór ciepła z wymiennika pompy.   Po zainstalowaniu PC u mnie z początku więcej zużywała prądu i musiała być większa temp zadana Po pewnym czasie wydajność pompy wzrosła bo separator powietrza odgazował wodę.

Może nie trzeba zwiększać grzejników tylko zamknąć instalację, założyć separator powietrza  i 2 st zejdziesz z temp grzania.

Żeby pompa grzała niskim parametrem nie może być podłączona do bufora tak jak Ty mi narysowałeś na schemacie czyli równolegle Najlepsze połączenie dla Panasonica to szeregowe lub w kształcie litery T jeżeli nie możesz podłączyć szeregowo.  5 st pod mieszania wody to bardzo dużo (tyle możesz mieć w podłączeniu równoległym bufora). 1st wyższa temp to 2% większe zużycie energii. Tak podaje Panasonic.   

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie  Ci nie rysowalem jak masz pompę ciepla podpiąć .  U mnie natomiast faktycznie jest równolegle do bufora ale  wtedy zamykam obieg bufora i pompa pracuje tylko z grzejnikami.  Nie widzę żadnej różnicy  aby pompa potrzebowała układu zamkniętego  - w czym niby ma to pomóc ?   Co do wody to woda kotłowa jest wodą odpowietrzoną już choćby z racji  palenia w kotle  i przegrzewania jej ponad 80 C.     

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie musisz rysować jak mam pompę podpiąć bo ja zakładałem pompy Panasonica jako instalator i byłem w tym zakresie przeszkolony. Wywnioskowałem ze zdjęcia schematu jak masz podłączony bufor że pompa też podłączona  równolegle do bufora. 

Na pewno autoryzowany instalator tego nie montował bo montaż w obiegu otwartym i bez bufora to brak gwarancji.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę że powietrze i tlen jest zasysane przez zbiornik wyrównawczy czasami nawet przez odpowietrzniki automatyczne.

Załóż temat w kategorii z PC o pracy pompy w układzie CO otwartym na pewno ciekawych rzeczy się dowiesz. Tutaj nie miejsce żeby o tym się rozpisywać.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że  wielkiej różnicy to nie zrobi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.