Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący drewno - pomoc w wyborze


luki174

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba te lub bardzo podobne. ZAWÓR TERMOSTATYCZNY 3/4 ZWIĘKSZONY PRZEPŁYW P 831 (1772302) • Cena, Opinie • Głowice termostatyczne i zawory 7433783008 • Allegro  były nie dogrzane grzejniki Mniej więcej 1/4 była prawie zimna.

Jeszcze był taki problem że do części grzejników mniejszych szły rurki 1/2 cala a do większych 3/4.

Kocioł dzisiaj przyszedł. Strasznie duży się wydaje.  Myśle jak go umieścić w kotłowni bo to 370 kg i 6 schodów do pokonania. Tylko i aż 6.

Zsuwał ktoś po deskach lub deskach i płycie pilśniowej na dywanie?

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tylko kombinuje jak by było łatwiej. Czytałem że ktoś na dywanie ciągnął. Kocioł ma nóżki niestety paleta też Trzeba  by podbić deski pod nią. Na rurkach nie da rady bez przerobienie jej.

Jak by na schody położył deski i na nie śliską płytę to może na dywanie by poszło lepiej bez przerabiania palety? A po równym to już paleciak lub rolki. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mikkei napisał(a):

po rurach sie przestawia

Tylko kolega ma do pokonania 6 schodków...

Ja ostatnio wstawiałem kocioł 25kw to zamówiłem gościa z ładowarką gdyż też były do pokonania schody i to zabiegowe...deski położone na schody,kocioł opuszczony na pasie w dół ile się dało a kawałek zjechaliśmy po deskach ,parę minut i kocioł był w piwnicy..A po posadzce to już powoli idzie...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połozony na boku zjedzie po deskach lub kantówkach -potem na płycie lub pilśni. Jak ciężko można uzyć  tzw, rugcug -czyli ręczną wciągarkę - tak u siebie ustawiałem -

https://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/artykuly-transportowe/wciagarki-i-wyciagarki/wielokrazki/blok-009839/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAn-2tBhDVARIsAGmStVn8sZME9mnLNZJxzU5mETfpCpDy3tBmO1e11FcnrjIlO8EpN3gBCGYaApf4EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

 

Warto  kocioł  mieć na pasach i  również tą wciągarką opuszczać  po schodach aby sie zbytnio nie rozpędził .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @cezario1 dobrze kombinujesz. Miałem ten sam problem ale 14 to trochę  mniejsza ale waży. Pierwsze co zrobiłem to go rozebrałem z wszystkiego co było przykrecone do korpusu razem z blachami osłonowymi  i rusztami. Żeby był lżejszy, następnie z palety na rury i do schodów tu już  położyłem go na bok na przygotowaną płytę na rurkach. Na schodach zjeżdżalnia. Teraz umocowalem go do liny z bloczkami. Od strony kotłowni był  tzw ruchcug. No i zjechał. Było mi o tyle łatwiej że już to przerabialem 6 lat wcześniej. Całą operację wykonałem sam i bez uszczerbku dla pieca. Jeszcze jedno linę z bloczkami miałem umocowania do rury powrotu co 6/4. Życzę powodzenia 

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zachowując  zasilanie grawitacyjne do bufora w tym schemacie (rura zasilania grawitacyjnego wyżej kotła/bufor wyżej niż wyjście gorącej wody z kotła),  gorącą woda pójdzie grawitacyjnie do tego rozdzielacza,lub rur zasilających znajdujących się już poniżej zasilania do bufora,ale wyżej od wyjścia z tegoż kotła?image.png.cb874b43ab03badeb6f30995b19d570e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pójdzie, tylko rura do rozdzielacza musi być gruba i w najwyższym puncie tej rury musi być odpowietrznik. Jednak, takie rozwiązanie będzie słabo grzało, bo najszybciej ciepła woda krąży, gdy ma do grzejników cały czas pod górkę i jest duża różnica wysokości - góra bufora ->góra grzejników. 

 

Edytowane przez szpenio
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Panstan napisał(a):

Czy zachowując  zasilanie grawitacyjne do bufora w tym schemacie (rura zasilania grawitacyjnego wyżej kotła/bufor wyżej niż wyjście gorącej wody z kotła),  gorącą woda pójdzie grawitacyjnie do tego rozdzielacza,lub rur zasilających znajdujących się już poniżej zasilania do bufora,ale wyżej od wyjścia z tegoż kotła?

Ten schemat to taka prowizorka narysowana na kolanie i dorysowana jeszcze rura przez osobę z forum Normalnie od góry bufora nie ma przyłącza tylko z boku. Jeżeli zrobisz spad to poleci woda do rozdzielacza u mnie 80 cm będzie rozdzielacz niżej. 

W budynku gospodarczym mam piec tylko 20 cm niżej od podłogi pomieszczeń ogrzewanych rury 6/4 i bez bufora dobrze grzeje grawitacyjnie.  Wszystko zależy od grugości rur i temp na piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kotłownię na parterze a grzejniki na piętrze i działa to na grawitacji, tylko grube rury 2" idą w górę lekko po skosie na ścianie i są najwyżej 20 cm nad wyjściem z kotła,potem oczywiście w górę. Gdybym w przyszłości zamontował ten nieszczęsny bufor na kl 5, góra bufora byłaby juz powyżej tych grubych rur,mniej więcej jak na ww schemacie. Pewnie bufor mógłbym ładować grawitacyjnie,ale 1 pietra z bufora grawitacyjnie już nie?  Chyba ze się mylę

image.thumb.jpeg.68551d2782bf5fa070d3df71c5aef4f6.jpeg

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak narysowałeć niektóre osoby skrytykują Ci że to nie będzie dobrze działało.  Zależy co chcesz uzyskać. Jeżeli bufor ma być ładowany do wysokiej temp To z pieca najpierw zasilanie musi iść do bufora a z bufora na grzejniki omijając piec. 

Jeżeli priorytet grzejniki a bufor bo tylko wymóg prawny to tak może być tylko że w buforze będzie temp wody podobna jak na grzejnikach czyli na długo bufor nie starczy.  

Poprzedni mój schemat był podobny do twojego

IMG_20240125_192132950.jpg

W ten sposób nie doładuje się bufora do wysokiej temop. tak tu mi napisali i narysowali kilka poprawek.

Natomiast kolejny schemat dobrze jest pomyślany Będzie działało grawitacyjnie w razie braku prądu A przy zastosowaniu 2 pomp CO 1 do  ładowania bufora do wysokiej temp Druga na instalację CO do zaworu mięszającego. Ustawisz sobie wymaganą temp na grzejnikach dzięki zaworowi 3D a nadmiar ciepła będzie ładował bufor.  Niestety bez prądu się nie obejdzie w drugim wariancie. Ale możesz działać i grawitacyjnie i na prąd w zaleszności jak przełączysz zawory.

 szkicforumka.jpg

Edytowane przez cezario1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tak. Jeżeli piec by przestał grzać i zamknął się zawór zwrotny  przy piecu to woda zamiast do bufora poszłaby z bufora tą samą rurą  na CO.

Bolier też oddaje mi ciepo z wody CWU do CO grawitacyjnie przez wężownicę.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się  zgodzę  z Kol @cezario1 u mnie też  bojler 120l oddaje temperaturę gdy piec przestaje grzać, to widać rano. Nie mam bufora ale mam 200l zbiornik tzw kondensacyjny. Pomaga mi w odbiorze nadmiaru mocy po załadunku na noc . Cześć ciepła emituje na bunkier z drewnem (nie jest zaizolowany) no i wspomaga CO. Tak wiem że  to strata ale tym sposobem mam ogrzewanie podłogowe w salonie. Tak jak @maronka mówi,, komin to dodatkowy kaflak" a ciepło zostaje w domu.

Pozdrawiam  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie schematy były rysowane z zasilaniem grawitacyjnym i bez czyli z automatyką. U mnie może to działać u kogoś innego nie. Zależy jak komuś działa grawitacja i od ilu stopni.

Muszę zrobić próbę. Naładować bufor do 55 stopni pompą ciepła i wyłączyć pompę ciepła Zobaczymy czy będzie działał bufor grawitacyjnie na rurach 5/4 cala.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat przerobił Gruner więc do niego to pytanie. Według niego bufor rozładuje się grawitacyjnie na grzejniki i kocioł może grawitacyjnie zasilić grzejniki przez bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bez pompy CO i automatyki  nie doładuje bufora do wysokiej temperatury przy założeniu że na grzejniki pójdzie tylko 45st

Na syfonie będzie działało na 100%  Rozdzielacza nie da się zlikwidować. Miałem ziemią przeciągnięte rury 1 cal do 2 budynku i bez pompy CO grzało tylko zamiast 55st było 45st na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką temp potrzebuje na grzejnikach a bufor muszę nabić do powiedzmy 80-90st

Przy 45 st grawitacja u mnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 Czyli rozumiem, że bufor możesz grawitacyjnie nabić do 90 stopni, przy czym temperatura jaka dotrze po pokonaniu pionów i rozgałęzień do grzejników to będzie pewnie wyższa niż 45 stopni i wyniesie np. 50-70 stopni? Czy o tę wyższą temperaturę na grzejnikach chodzi (bo nie masz termostatów grawitacyjnych na grzejnikach a tylko zawory kulowe)?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.