Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący drewno - pomoc w wyborze


luki174

Rekomendowane odpowiedzi

O kurcze! 30% opału w kosmos?! To fajnie, że tyle zaoszczędzę podłączając wreszcie bufor 2200l. nie jakąś popierdółkę 🙂 i mam nadzieję, że w połowicznie ocieplonym domu paląc raz na dobę będę miał cały czas 22stopnie, gdy za oknem minimalnie poniżej zera. Teraz mam 18-24, ale jak mrozu poniżej 10st. to rano muszę przepalać.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz stopni 14 - 18. Rozpalam koło 17, ładuje do pełna i po 20 dokładam do połowy. Mam chyba strasznie dziurawy dom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mafferTo pal ciągle, bez wygaszania. Mniej spalisz niż jak tak cyklicznie rozpalasz. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisał, że nie ma nikogo w domu 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie ma nikogo i samo się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale węglem palisz i specjalne wygibasy w kotle 😀 nie każdy jest taki omnibus w ogrzewaniu 😀, żeby samopas kocioł na drewno hulał 8godzin albo więcej póki z roboty się nie wróci.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio Ale jak jesteś w domu to w kotłowni nie siedzisz i też się samo pali. Miarkownik pilnuje.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szpenio napisał(a):

będę miał cały czas 22stopnie,

Bedziesz miał tyle ile będziesz chciał -  sterować temperaturą domu będziesz mógł  na wiele sposobów.  Zaworkami termostatycznymi na grzejnikach  termostatami pokojowymi   lub szybkością  przepływu na pompie obiegowej.  da się zastosować dowolną automatykę. Dodam jeszcze że w domach gdzie temp skacze od 16 do 24  w ciągu doby  przeważnie brakuje chusteczek do nosa. U mnie od czasu uruchomienia bufora zapomnieliśmy co to katar.  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie palenie ciągle odpada. Wieczorem dołożę i rano trzeba rozpalac. Wrócę z pracy i od nowa. Bufor żeby miał przynajmniej 1000 l to nie byłoby strachu że sie go przeładuje drugim pełnym wsadem 

@szpenio żeby naładować 18- stką bufor 2200 z równoczesnym odbiorem na dom to tych wsadów pewnie trochę trzeba 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maffer spróbuj, bo przy wygrzanym domu i instalacji znacznie mniej opału schodzi niż przy cyklicznym rozgrzewaniu/rozpalaniu. Zupełnie inny czas spalania wsadu i częstość dokładania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @mafferpozwale sobie powiedzieć że kocioł typu MPM jest szczególnie dedykowany dla sprawnych emerytów bo pozwala na poprawienie kondycji i  sprawności . Wymaga dużo wolnego czasu bo to nie tylko palenie ale przede wszystkim obsługa kotła no i przedewszystkim przygotowanie opału. A to już  wysiłek ale warto puki są siły. Jestem wdzięczny że trafiłem na to forum no i bardzo dziękuję za wszystkie fachowe wpisy o MPM. Pozdrawiam. Wierzę że sobie poradzisz z M-em.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49 dla zmniejszenia wysiłku i  usprawnienia przygotowania drewna drobnego rozpałkowego polecam młotek zaostrzony na szlifierce jak siekiera. Ostatnio zrobiłem i jestem b zadowolony jak to szybko i sprawnie idzie. Lepiej jak siekierką. 

IMG_20240116_130144.thumb.jpg.d7214c5f61991a6b10ed9282b3e46620.jpg

Młotkiem bardzo szybko i precyzyjnie idzie - podobnie jak łupanie drewna na dętkę - jak poniżej:

Polecam, bo bardzo oszczędza kręgosłup. Nie trzeba się schylać za fruwającymi kawałkami. Łupiarke hydrauliczną odstawiłem, bo strasznie wolna.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49 już trzeci sezon w nim pale. Sposób palenia mam opanowany, brakuje mi tylko czasu i większego bufora. Bez bufora palenia ciągłego może bym spróbował ale tak to wolę nabijać ten co mam mimo że nie starcza na długo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 dzięki ale mam do tego luparkre a na całkiem drobne to rzeczywiście korzystam z siekierki i pniaka. Mam sporą piwnicę obok kotłowni. A co do schylania to też dlatego zdecydowałem się na M-pa. Bo opał też przygotowuję sam. Piła i do lasu. Niewiem jak długo jeszcze bo PESEL coś mówi. Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stalopalnosci przy drewnie z taka komora zasypowa jaka ma mpm ciežko mowic,tylko poki mial bys wieczne wakacje.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maffer napisał(a):

żeby naładować 18- stką bufor 2200 z równoczesnym odbiorem na dom to tych wsadów pewnie trochę trzeba 

Dokladnie   18 tką   10 godzin od 40  do 90 C jeśli  idzie z mocą  ok 15 kw czyli pali się swobodnie bez kiszenia .

Edytowane przez Gruner
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus bo to piec  dla emeryta co ma wciąż wakacje i lubi palić ale w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Czytałem jeszcze inne tematy odnośnie kotłów, rozmawiałem ze znajomymi, jak również z firmami/osobami zajmującymi się montażem kotłów i obecnie rozważam 2 opcje:
- kocioł OGNIWO BIO 18kW + bufor 1000l,
- kocioł DREWMET UNI DREX 18kW + bufor 1000l.

OGNIWO ma większą powierzchnię grzewczą, jednak zarazem mniejszą komorę zasypową. Jedynie nie mogę znaleźć informacji jak długie kawałki drewna do niego wchodzą - w specyfikacji technicznej znalazłem jedynie informację odnośnie wymiarów otworu zasypowego.

Czy mogę Was prosić o porównanie i wyrażenie opinii porównując oba te kotły?

I jeszcze pytanie - czy lepiej postawić na moc 18kW, czy też lepiej (przy wykorzystaniu bufora) zainstalować mocniejszy kocioł (odpowiednio OGNIWO 25kW lub DREWMET 23kW)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, luki174 napisał(a):

 

I jeszcze pytanie - czy lepiej postawić na moc 18kW, czy też lepiej (przy wykorzystaniu bufora) zainstalować mocniejszy kocioł (odpowiednio OGNIWO 25kW lub DREWMET 23kW)?

Tu jest sprawa oczywista 

Większy kocioł, większa moc (krótszy czas ładowania bufora), do tego analogicznie większa komora załadowcza (możliwość naładowania jednym wsadem..) 

Mniejszy kocioł - odwrotność tego większego.. Więc oceń sobie sam co Ci bardziej pasuje.. 🙂

Ja jestem teraz świeżo po odpaleniu w nowym domu mpm Wood 18 kw z buforem 1200l,i już tęsknię za tym co teraz użytkuje, większą mocą, oraz komorą ladowaną od góry. Naprawdę nie rozumiem, co skłoniło producenta, do odejścia od tego sposobu ładowania, dla mnie to był jeden z większych plusów tego kotła.. 

Edytowane przez zaciapa
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększyłbym  i moc i pojemność - bufor 2000 l i kocioł 25 kw byłyby  świetną parą . 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gruner napisał(a):

Powiększyłbym  i moc i pojemność - bufor 2000 l i kocioł 25 kw byłyby  świetną parą . 

Z chęcią bym tam zrobił, jednak zupełnie nie mam miejsca, na 2 bufor (1 zbiornik 1000l już "ledwo" się mieści). 

9 minut temu, zaciapa napisał(a):

Tu jest sprawa oczywista 

Większy kocioł, większa moc (krótszy czas ładowania bufora), do tego analogicznie większa komora załadowcza (możliwość naładowania jednym wsadem..) 

Mniejszy kocioł - odwrotność tego większego.. Więc oceń sobie sam co Ci bardziej pasuje.. 🙂

Ja jestem teraz świeżo po odpaleniu w nowym domu mpm Wood 18 kw z buforem 1200l,i już tęsknię za tym co teraz użytkuje, większą mocą, oraz komorą ladowaną od góry. Naprawdę nie rozumiem, co skłoniło producenta, do odejścia od tego sposobu ładowania, dla mnie to był jeden z większych plusów tego kotła.. 

A jeśli chodzi o żywotność samego kotła o większej mocy, to nie ma znaczenia w tym przypadku, tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 2000 l buforze 20 KW kociol za maly.Smialo 30ke zainstalowac.

Przy buforze nie kisisz opalu,temperature trzymasz bezpieczna,bez obaw o zdrowie kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AO49 napisał(a):

bo to piec  dla emeryta co ma wciąż wakacje i lubi palić ale w piecu

Każdy kocioł na drewno  wymaga  dokładania  z powodu objętości  materiału  opałowego - drewno   po prostu tak ma -jednak już pomieszane trochę z węglem daje bardzo długie przebiegi  i  świetną wydajność spalania. Dołożenie 3 razy na dobę nie jest chyba zbyt uciążliwe.  Mpm 18 tka zasypany cały węglem(ok 30 kg) potrafi pracować ponad dobę czyli zmodulować go można nawet do 5 kw. Drewnem  trzeba by przyjąć że da się uzyskać 8 godzinne przebiegi. Bez bufora dość trudno  jest więc  zostawić dom na dłużej.  Więc wielkość bufora poza dopasowaniem jej do mocy kotła powinno sie dobrać   tak aby  zapewnić grzanie na czas niemożności rozpalania.  Dla osób pracujących  będzie to albo  16 albo 40 godzin - na tyle trzeba zmagazynować ciepło  aby ozpalać raz na dobę  albo co drugi  dzień.  Dodam że bufor 1000 l  w każdych dziesięciu stopniach  zawiera 11 kwh  ciepełka- więc  trzeba poznać ile  dom potrzebuje .  

Co do mocy kotła to warto sprawdzić  parametry komina bo może się okazać że komin ma  po prostu za mały przekrój.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bercus napisał(a):

Przy 2000 l buforze 20 KW kociol za maly.Smialo 30ke zainstalowac.

Użytkuję  18 kw MPM z buforem 2000l   i zasobnikiem 300l  i  nie jest żle -zgodnie z poradami kol. Piecucha  staram się jak najwolniej ładować  te moje zbiorniki czyli jak najdłużej utrzymywać kocioł w ruchu  tak aby  jak najrzadziej  wyziębiać komin i kocioł- często  udaje się utrzymywać ogień nawet trzy dni zanim się bufor  całkowicie  napełni - to daje po prostu mniejsze straty.  Tak więc bardzo mocny kocioł  też ma  moim zdaniem pewien minus - tu już trzeba wyważyć  - do bufora 1000l  skoro się więcej nie da  kocioł 18 kw i tak jest bardzo mocny ponieważ zgodnie z zasadą 50 l na kilowat mocy pieca jest zapewnione z lekkim ledwo naddatkiem  a wg mnie te 50 litrów to naprawdę megaminimum. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.