Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł CO do instalacji grawitacyjnej polecacie.


cezario1

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, AO49 napisał(a):

nie mogłem  dojść jak ta kula zamyka przepływ

Z jednej strony  jest zatoczenie  pasujące do kuli  z drugie  podobne ale  ma pofrezowane  kanały  przepuszczające wodę wiec jak czynnik   pcha kulę w stronę pełną to zamyka nią przzepływ jak wprzeciwną to kula jest wsparta ale dookoła niej sa kanały  którymi czynnik  przepływa. Myślę że zrozumiale  opisałem ?  

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Grunerpewnie to jest tak jak mówisz. Znalazłem tą ofertę i piszą że do montażu w pionie i w poziomie (rysunku brak). Wygląda identyko jak na foto u Kol @szpenio,myślę że jak u niego się sprawdza to też sobie zamówię. W tym modelu żaden paproch nie zablokuje kuli a u mnie woda w zładzie jest trochę tłusta. Kiedyś wlałem 4l emulsji. Dzięki za info.

Pozdrawiam 

Ps ja już od 2007. 

Kol @pawelll dzieki za link. Przegapilem go i się trochę na szukałem a miałem go na tacy. Jeszcze raz dzięki za odzew.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Matejko1 wprawdzie pytanie nie jest do mnie ale się podepne.Cwu mam w kotłowni podpięty jest do kotła rurą 5/4 . Cały układ obecnie ma wpiętą pompę ale na grawitacji też dziala. Na noc jak nie zamkne zawór to mi uklad wyciga cieplo z cwu.

Pozdrawiam 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, AO49 napisał(a):

Znalazłem tą ofertę i piszą że do montażu w pionie i w poziomie

Chciałem tylko zwrócić uwagę że u mnie jest ten zawór zamontowany w pionie 1 metr nad piecem na zasilaniu i  hałasuje jeżeli jest niska temp na kotle. To znaczy otwiera się i zamyka wydając dziwięk który słychać na grzejnikach.

Ponieważ to budynek gospodarczy to go nie demontowałem w domu w nocy byłby straszny hałas.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, AO49 napisał(a):

Na noc jak nie zamkne zawór to mi uklad wyciga cieplo z cwu.

Tu  zawór piłkowuy nie zda egzaminu - musiałbyś dać  klapowy   - jednak jak piszesz  że emeryt musi się ruszać to zostaw jak jest - ja lubię mieć po co schodzić do piwnicy bo mam tam co próbować :)  W tym roku  wino z winogron czarnych bardzo sie udało :)  

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @cezario1, @Gruner ten zawór różnicowy nie do Cwu ale do zmiany miejsca pompy z zasilania na powrót. Muszę uniknąć zapowietrzania się pompy gdy się  woda zagotuje. Na powrocie tego uniknę. Ja mam teraz taki roznicowy zamontowany na zasilaniu (obudowa aluminiowa) i jak woda się  zagotuje to chyba też chalasuje (teraz to skojarzyłem). Dzięki za poradę. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły różnicowy na powrocie, działa cały czas na grawitacji,pompka (Grundfos starszego typu) odpalana kilka razy w roku po kilka minut.

image.thumb.png.c0272ddd535e79d3ee206a31f473622a.png

Edytowane przez Panstan
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Panstan Dzięki i o to mi chodziło. To foto rozwiewa moje wątpliwości szkoda tylko że  nie mam tyle miejsca ale teraz to już  jestem w domu. Za to właśnie cenię to forum. Mam problem to zawsze ktoś się odezwie z poradą. 

Pozdrawiam    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panstan napisał(a):

Zwykły różnicowy na powrocie, działa cały czas na grawitacji,pompka (Grundfos starszego typu) odpalana kilka razy w roku po kilka minut.

image.thumb.png.c0272ddd535e79d3ee206a31f473622a.png

Widzę że dałeś w poziomie ten zawór, nie ma problemu z otwieraniem się?

Jaka kulką w nim pływająca czy tonąca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie powiedzieć jaka kulka, zestaw zamontowany 8 lat temu, nie miałem z nim problemu,działa sobie na grawitacji 100% czasu,powrót ma "pod górkę",ale ustrojstwo ogrzewa piętro i poddasze na starych rurach i żeliwniakach. Jak jeszcze miałem część starej instalacji na parterze,grzało trochę i tam,ale na 50%,bo to ten sam poziom.

Stary rupieć,który stał poprzednio w tej dziurze poniżej poziomu morza,tez miał podobny zestaw, ale z racji,że stał niżej od grzejników,ogrzewał juz wszystkie poziomy grawitacyjnie. Te obiegi pompki były zamontowane wg starej zasady "a może się przyda albo polepszy ogrzewanie",ale w moim przypadku nie polepszały zauważalnie,więc działa sobie stara,dobra grawitacja,bez prądu.

image.thumb.png.5e4a0d4d2363ace7892751c0642d904a.png

Edytowane przez Panstan
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2024 o 19:29, carinus napisał(a):

@AO49 Podsuwam pomysł na biznes w produkcji sygnalizatora dla MPM-a. Wystarczą dwie lampki lub nawet jedna, informująca czy można już otwierać drzwiczki. Pójdzie jak świeże bułeczki.😁

tam lampka ..
sms !
to na dzisiejsze czasy. 
 

zawory różnicowe do montowania również w poziomie mają jasną informację w opisie.
Są do nabycia - nie pamiętam już jakiej firmy. 
pompa montowana na powrocie żyje dłużej, bo pracuje w niższych temp..
no i sam zawór nie robi wtedy oporów przy pracy na grawitacji.

Edytowane przez Wojslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak kocioł i pompa nie pracują piłeczka leży na środku i wtedy  może  powoli ciepelko z bojlera uciekać -klapowy  w tym miejscu  bylby lepiej domknięty  jak nie palimy w kotle.  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Gruner wyszło jakieś  nieporozumienie z bojlerem cwu i zaworem różnicowym. Jeszcze raz- cwu na zasilaniu i powrocie mam zawory kulowe odcinajace sterowane recznie i tu nie robię żadnych zmian. Natomiast przenoszę pompe i zawór różnicowy z zasilania na powrót.Tu muszę zainstalować zawór różnicowy (kulowy) firmy Tech-Pol. Musi on być podłączony w poziomie.     

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku miejsca na powrocie a zeby pompa pchala wode do pieca i dalej w układ a nie tylko na małej pętli. Pompa wyłącza się przy 59 i wtedy grawitacja dodatkowo  przez zawór różnicowy. Teraz mam taki układ na zasilaniu. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2024 o 07:39, zaciapa napisał(a):

Ale tu nie chodzi, czy jeden  odczuwa to tak, drugi siak, tylko o to, że tego smrodu nie musi być. Dlatego przykładem jest, że moja żona przy starym kotle  zrobiła sobie suszarnie.. a że jej PRZESZKADZA WSZYSTKO, dlatego dałem takie porownanie 🙂 Kilka razy z mojej winy poszło trochę dymku, to musiała się z praniem ewakuować. Przy normalnym użytkowaniu nie ma tam żadnego smrodu.. 

A, że problem smrodu jest, to wiem i jestem tego świadomy, bo w nowym domu z tym Wood em tego doświadczyłem, dlatego szybko dostosowałem kocioł tak, jak mam w starym domu..z efektów jestem zadowolony 🙂

U mnie priorytetem jest, że kocioł ma chodzić na full mocy, spalić adekwatną ilość opału do tej mocy, oraz brak dymu z komina. Po ostatniej przeróbce, tej oryginalnej przegrody, bufor który był całkowicie rozładowany, z 20* do 90* naładowałem go w 5 i pół godziny wsadem mieszanym drewno z brykietem, w ilości  około 30 kg, (niecałe 2 wsady) .. Bufor 1200l. Wynik mnie w zupełności zadowala.. A smrodu i smoly brak.. Wedzarkę oczywiście mam, ale stoi ona w innej części podwórka 😁

No to wg tego co podałeś spalał z mocą 18kw przez te 5,5h średnio i wyszła sprawność 80-85% czyli ok,u jednego na atmosie s wyszło liczone w ten sposób 75%, jakby wszyscy tak liczyli wg kilogramów i ilości uzyskanej energii to było by dobrze ale niestety tak nie jest

W dniu 14.02.2024 o 18:35, pawelll napisał(a):

@Matejko1 ja ma zawór z tech-pola, może pracować w poziomie.  http://tech-pol.pl/produkty/zawory-roznicowe

Wg mnie ten zawór ustawiony w poziomie na powrocie nie zatrzyma obiegu z bufora gdy kocioł już jest zimny , i kocioł będzie grzany przez bufor,klapkowy chyba zabezpieczy ,a ten ustawiony w pionie na zasilani i z dodatkowym zz przed pompą zabezpieczy grzanie kotła przez bufor ,ale może się mylę to kol @sambor mnie sprostuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosowałem zaw różnicowych kulowych , ale myślę że zawór takiej konstrukcji nie ma szans być szczelny przy niedużych przepływach , po prostu aby szczelnie zamknąć taki zawór potrzeba odpowiedniej różnicy ciśnień, a ta powstaje przy odpowiednim przepływie, spowodowanym różnicą temperatur.

Temat działania / niedziałania takiego zaworu to dobry pomysł na pracę badawczą na poziomie szkoły średniej czy 1-2 roku studiów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja instalując bufor dam normalne pełnoprzepływowe zawory na zasilaniu, na powrocie, na instalację i będę sobie zamykał kiedy bedę chciał.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, szpenio napisał(a):

A ja instalując bufor dam normalne pełnoprzepływowe zawory na zasilaniu, na powrocie, na instalację i będę sobie zamykał kiedy bedę chciał.

Termostatyczne też możesz zamykać kiedy chcesz a robią robotę jak się zamykają same bo oszczędzają drogą energię z bufora.  Dobrze wyregulowane w każdym pomieszczeniu osobno nie wymagają już żadnej uwagi. Wystarczy  po prostu naładować bufor.  

5 godzin temu, sambor napisał(a):

ale myślę że zawór takiej konstrukcji nie ma szans być szczelny przy niedużych przepływach

Dokładnie tak - tak też pisałem trochę wyżej - piłka po prostu wtedy leży pomiędzy  gniazdami. Jednak jeśli  ten zawór ma być tylko po to aby bypass   działał  to będzie ok -jeśli ma być bardzo szczelnie bo ucieka np ciepełko jakimś sposobem to tylko klapowy ma sens i to taki zamontowany z minimalnym  skosem  aby klapka się dobrze  domknęła .

  • Zgadzam się 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy dobrze rozumiem ta dyskusja o zaworze różnicowym trochę odbiegla od tematu. Ten zawór nie ma być zastosowany ani do bufora ani do bojlera tylko na powrocie z układu CO tak jak pokazał to Kol @Panstan na foto kilka postów wczesniej. Poprostu chcę przenieść pompę z zasilania na powrót.  Żeby to działało sprawnie  to musi być wstawiony zawór zwrotny i tu pojawia się nieszczęsny zawór różnicowy z kulą w środku pracujący w poziomie. Rolą tego zaworu ma być udrożnienie przepływu  na grawitacji jak przestanie pracować pompa (58*) 

Pozdrawiam i przepraszam że trochę to zagmatwałem. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem  dlaczego pompa ma przestać pracować  ? Pompa powinna zacząć pracować  jak temperatura jest na kotle 80 a do tego czasu ma zasuwać grawitacja. Druga sprawa - czy  jest plan na zastosowanie  ochrony powrotu zaworem termostatycznym ?  Jeśli  ma być tylko  albo pompa albo grawitacja to wymuszać obieg trzeba dopiero jak  kocioł juz mocno gorący. Chyba że ja czegoś nie doczytałem . 

Można prosić o jakiś prosty szkic z opisem oczekiwań ? 

Nie wiem czy  ma być tak jak na górze czy może  tak jak na dole - polecam to drugie rozwiązanie z zaworem  termo skoro już i tak kocioł będzie odpięty. 

pompa  i grawitacja.jpg

ochrona powrotu i grawitacja.jpg

Edytowane przez Gruner
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Gruner mi nie są  potrzebne żadne schematy bo to wszystko jest proste jak drut. Mi chodziło tylko o zawór zwrotny ,który będzie mniej awaryjny w działaniu, są 3 - sprężynowy, klapowy i ten ,, nieszczęsny kulowy" . Mam taki zamontowany na zasilaniu ( podręcznikowa   gałązka z pompą, filtrem, 2 zaworami odcinajacymi i zaworem różnicowym kulowym pracujacym w pionie ) to wszystko muszę przenieść na powrót- wiem jak to ma być zainstalowane. Kol @Panstan i Kol @szpenio zrobili foto takiego układu z tym zaworem i wyjaśnienie że w poziomie działa od lat. Uważam temat za zakończony.  

Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.