Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł CO do instalacji grawitacyjnej polecacie.


cezario1

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje zamątować kocioł CO do palania drewnem (mam dużo swojego) lub węglem jako źródło zapasowe (jak braknie prądu) bo mam tylko PC.

Dobrze żeby weszły do niego kawałki drewna długości 32-35 cm

Kocioł ma być dolnego spalania lub zagazowujący drewno. Od 15-20kw zalecany. Cena do 10tys . 5 klasy. Pod grawitację czyli nie mieć sterowania na prąd.

Zastanawiam sie nad takim Kocioł, piec SAS VARMO PLUS 20 kW zgazowujący (VARMOPLUS20) • Cena, Opinie • Kotły i piece 14520714109 • Allegro lub takim Piec Sas Varmo 25 kw stalowy na węgiel kamienny 5 klasa (VARMO 25) • Cena, Opinie • Kotły i piece 14412481459 • Allegro

Ten drugi za duży ale ma szersze palenisko a całego nie musze zasypać.

Ktoś może zna te kotły jak się sprawują i czy dobrze w nich się pali? 

Może jakieś inne polecicie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 Moim zdaniem przede wszystkim dobrze mieć kocioł z jak największą komorą załadowczą – żeby jak najrzadziej chodzić i podkładać do pieca. Temat o jak największej komorze załadowczej jest tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/46585-kocio%C5%82-zasypowy-dzia%C5%82aj%C4%85cy-bez-pr%C4%85du-o-najwi%C4%99kszej-komorze-za%C5%82adowczej/#comment-677396

 

Przy doborze pieca dobrze też sprawdzić, czy komin ma odpowiednią wielkość do tego pieca, aby mógł chodzić bez wentylatora. W instrukcjach są zazwyczaj rozmiary kominów. Przy czym jeśli mamy mniejszy komin to dobrze dopytać użytkowników danego kotła, kominiarzy, instalatorów, ludzi o głębszej wiedzy o kotłach czy może jednak piec zadziała na mniejszym kominie.

Przy bardziej skomplikowanych kotłach może powstać pytanie, czy nie ma tam jakiejś wbudowanej elektroniki sterującej i czy bez niej może kocioł działać, albo czy ewentulanie łatwo ją zastąpić. Np. czy nie ma wbudowanego miarkowanika ciągu i czy taki miarkownik można zastąpić kupując taki zwykły z łańcuszkiem.

Edytowane przez Matejko1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin to dwa  kanały 14x14 połączone ze sobą także dużego pieca nie da rady zamontować. Ale 20-25kw powinno dać radę na tym kominie.

Nie zależy mi na dużej komorze załadowczej tylko na szerokiej bo u mnie w rejonie kawałki drewna tną standardowo na 40 cm.  Z łaską na 30-35 potną.

Duży piec to duży bufor. Żeby było spalanie ekologiczne i ekonomiczne bez mocnego zasmolenia komina to musi być wysoka temp spalania w piecu co może przy dużym piecu powodować zagotowanie wody w CO przy małym buforze  .

3 razy na dobę iść i dołożyć to dla mnie nie problem.

Jak paliłem drewnem w kopciuchu to na noc załadowałem piec kupnym dębem (8 godzin były ciepłe kaloryfery) a w dzień paliłem swoim lichszej jakości. Niestety kopciucha musiałem zezłomować a teraz potrzebuje piec 5 klasy jako awaryjny używany sporadycznie bo mam pompę ciepła.

 

W niektórych kotłach 5 klasy nie idzie dołożyć do nich opału bo się bardzo kopci. Dlatego szukam porady tutaj może ktoś coś dobrego poleci. Wiem że będzie ciężko taki kocioł znaleźć  bez sterowania prądem na grawitacyjne CO.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość około 10m od dziury po piecu starym. Tak 2 kanały są połączone do wysokości piętra jakieś 6m a dalej 4 m komina to kanał 14x 34 cm. Niestety jest zwężenie minimalne przy przejściu przez 2 sklepienia. Szczotka do czyszczenia 12 cm przechodzi jak czysty komin bez problemu ale sadza tam się najbardziej gromadzi.

Niestety komin nie wystaje ponad kalenice dachu ale nie było problemu z paleniem jak piec był wyczyszczony.

Nie wiem jakiej mocy był piec bo nie miał tabliczki ale chyba 25-30kw Wymiary komory spalania to 33x28 cm Wysokości dokładnie nie pamiętam ale jakieś 80cm od rusztu do górnych drzwiczek włącznie z nimi.

Chyba najbardziej będzie pasował ten 25kw na węgiel i drewno https://www.sas.busko.pl/pl/do-pobrania/send/208-sas-varmo-pt/405-sas-varmo-schemat-i-parametry-techniczne

lub ten zagazowujący 25kw https://www.sas.busko.pl/pl/do-pobrania/send/279-sas-varmo-plus-parametry-techniczne-2/610-sas-varmo-plus-10-15-20-25-kw-schemat-i-parametry-techniczne   Ma chyba tylko dodatkową wkładkę nr 32 na schemacie

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie otworzy się strona automatycznie trzeba wejść w STREFA INSTALATORA później  PARAMETRY TECHNICZNE i SAS VARMO (na węgiel) lub SAS VARMO PLUS (zagazowujący)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze znalazłem taki DEFRO Firewood 24 kW szerokość komory 410cmobraz.thumb.png.87b27a7f1fa69521d068176ba4b02111.png

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była rzemieślnicza produkcja nie ma go w internecie.  Kocioł miał wymiennik pionowy i poziomy. Był dolnego i górnego palenia bez przestawiania żadnych klap. Z tyłu za paleniskiem po 2 bokach miał dziury wielkości 3/4 cala na dopływ powietrza do paleniska.   

Spaliny szły od dołu do góry przez wymiennik pionowy, później przez wymiennik górny poziomy i  wracały do dołu przez kolejny wymiennik pionowu i znowu w górę do komina przez kolejny wymiennik. 

SAS VARMO ma mniej skomplikowany wymiennik i będzie wymagał mniejszego ciągu kominowego.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości - a jak taki piec używałeś? używałeś go jako pieca dolnego spalania (zatykając górny wylot) i paląc od dołu? Czy któryś wylot zatykałeś (górny albo dolny) i jak to rozpalałeś (od góry czy od dołu)? Jakbyś znalazł czas to mógłbyś w paincie narysować schemat - to będzie dla potomności ?image.gif.5054f6c2fa3b094b7718ca5f35efae52.gif i może da jakąś lepszą wskazówkę dla komentujących co do siły ciągu:)

A jeszcze jedna rzecz może być interesująca dla Ciebie – są kotły które mają certyfikaty na drewno, takie które mają na węgiel i takie które mają na obydwa paliwa np. Tekla Classico, MPM DS Plus 14 kW, Pereko Retro (ale tu jest jakieś zamieszanie bo teraz będą tam chyba teraz sprzedawć osobno kocioł do drewna i osobno do węgla i możliwe że trzeba skontaktować się ze sprzedawcami którzy wcześniej nabyli kocioł do magazynów) i jeszcze niejasna jest dla mnie sytuacji ATMOS AC S (czy ma certyfikat tylko na węgiel czy też ma też do drewna) i czy on będzie czy nie będzie chodził bez prądu czy nie.


Część występujących na rynku pieców jest na liście:

https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/przeglad-tanich-i-czystych-kotlow-na-wegiel-i-drewno/


Nie jestem ekspertem, ale podejrzewam, że przynajmniej w niektórych kotłach z certyfikatem na jedno paliwo da radę spalić też drugie paliwo bez modyfikacji, a w niektórych innych da się to zrobić po większych lub mniejszych modyfikacjach i majsterkowaniu.

 

Co do dymienia to przynajmniej w części kotłów można sobie z tym w miarę łatwo poradzić – tak jak opisano na filmie https://www.youtube.com/watch?v=GGGvAFsvmXM


W nowszych modelach kotłów pojawiają się nowe kanały oddymiające np. w MPM (przynajmniej niektóre z serii tzw. plus) lub klapy oddymiające jak w Setlans Selavan.

 

tu jest trochę informacji o różnych rodzajach rozwiązań stosowanych w kotłach:

https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/jak-czytac-reklamy-kotlow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddymianie klapami, wentylatorami kominowymi, to nie jest do końca prawda  ponieważ przy zgazowywaniu drewna na drzwiczkach załadowczych gromadzi się zawsze rozgrzana smoła, która w momencie otwarcia paruje i okropnie śmierdzi. Drzwiczki są ogromne i po otwarciu żaden wentylator ani kanał oddymiający tego nie wciągnie, jedynym wyjściem jest zrobienie okapu nad kotłem z precyzyjnie dobranym wentylatorem wyciągowym, aby nie konkurował z ciągiem kominowym przy otwartych drzwiczkach.

Wentylator kominowy, czy kanał oddymiający owszem zapobiegnie wydostawaniu się dymu z kotła, ale smród parującej smoły z otwartych drzwiczek będzie obecny w kotłowni.

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno podjąć decyzję ale chyba najlepszy do moich potrzeb będzie SAS VARMO PLUS 25kw

Podoba mi się przekrój tego pieca. Cena też najlepsza z tych wszystkich z listy.

Pisze kocioł z EcoDesign zgazowujący paliwo, ręczne podawanie paliwa (drewno sezonowane) więc chyba normę spełnia.

image.thumb.png.d52d9b0a869a5f8b10fb137907df5316.pngimage.thumb.png.d52d9b0a869a5f8b10fb137907df5316.png

Najbardziej podobny do tego co miałem.

Jeżeli coś z tym kotłem jest nie tak to napiszcie na co zwrócić uwagę. 

Jeżeli wyjmę płytę szamotową nr 32 to będzie identyczny jak ten na węgiel czyli bez plusa.

2 godziny temu, Matejko1 napisał(a):

tak z ciekawości - a jak taki piec używałeś? używałeś go jako pieca dolnego spalania (zatykając górny wylot) i paląc od dołu? Czy któryś wylot zatykałeś (górny albo dolny) i jak to rozpalałeś (od góry czy od dołu)? Jakbyś znalazł czas to mógłbyś w paincie narysować schemat - to będzie dla potomności ?image.gif.5054f6c2fa3b094b7718ca5f35efae52.gif i może da jakąś lepszą wskazówkę dla komentujących co do siły ciągu:)

Nic nie zatykałem i nic nie przestawiałem. Można było palić od dołu i od góry. Były dawniej takie piece.

Jak miałem palić na noc to końcówkę żaru z rusztu przeżucałem do popielnika. Szczelnie ułożyłem drewno w piecu i przekładałem żar z popielnika na to drewno (czyli paliłem od góry bo 1 godzine dłużej się paliło niż od dołu))   W dzień dokładałem drewna czyli dolne spalanie.

Postaram się jutro narysować schemat i może zrobie zdjęcie pieca tylko że mniejszego bo ma drugi w budynku gospodarczym.

Dziekuję za przesłane strony internetowe.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzyłem po instrukcjach to wydaje mi się, że wbrew pozorom Sas Varmo ma większe wymogi co do komina niż MPM. Ale sam przejrzyj wysokości i przekroje kominów - tu są dane dla MPM-a: https://mpm-kotly.pl/produkty/kotly-zgazowujace-drewno/mpm-wood-plus-26-kw Wydaje mi się że Sas Varmo o mocy 25 kw (z komorą załadowczą 44 litry, a 65 litrów licząc do góry sufitu zasypu) ma większe wymogi co do komina aniżeli MPM 26 kw (który ma komorę załadowczą 120 litrów). Ale tu trzebaby się spytać sprzedawców, producentów lub kominiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio masz 18 z bocznym zakładnikiem i pewnie dlatego na drzwiczkach jest  szklista smoła w mojej14 z górnym zaladunkiem smoła  jest zweglona i nic nie śmierdzi rzadko też  mam dym chyba że chcę dołożyć w czasie gdy jest dużo nie spalonego opału. Na forach często czytam o smrodzie  w kotłowni ja tego nie mam.

  • Nie zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć nigdzie jaki MPM ma wymiennik podejrzewam po wymiarach wewnętrznych do zewnętrznych  że bardzo mały jak piece najnowszej konstrukcji zagazowujące drewno. Przy instalacji grawitacyjnej jest słabsze krążenie wody w piecu i ciepło nie zostanie szybko odebrane i ucieknie do komin w piecu z kiepskim wymiennikiem. Dlatego uważam że do starej instalacji CO lepsza będzie starsza konstrukcja pieca. Jak ma SAS większy wymiennik to musi mieć większy ciąg komin.  Komin  da radę jak poradził sobie z moim starym piecem który miał większe wymogi i bardziej skomplikowany wymiennik . 

Ja takiej smoły w piecu nigdy nie miałem jak na filmie nawet na mocno przystawionym kominie.

Po wyjęciu płyty w SAS mogę palić węglem podejrzewam że w MPM to nie przejdzie.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to jak wygląda wymiennik MPM to przekrój MPM jest w instrukcji MPM https://mpm-kotly.pl/assets/media/instrukcja-obslugi-wood-plus-26.pdf. Tak patrząc po przekrojach pieców to na oko MPM ma moim zdaniem zdecydowanie większy wymiennik od nowych pieców zgazowujących typu Atmos czy też Sas Varmo. Niemniej wygląda na to, iż MPM ma chyba mniejsze wymogi co do komina niż SAS Varmo.

W wersji MPM ds plus 14 da się i węglem i drewnem, ale komora załadowcza ma ok 50 litrów (plusem jest to że można ją załadować do samego szczytu a w Sas Varmo nie jestem tego pewien).

Z kolei czy w MPM w wersji MPM Wood Plus 26 kw da się palić węglem i czy ciągle czy raczej tylko okazjonalnie? - też bym to chciał wiedzieć :).

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS Plus 14 kW

  • Powierzchnia grzewcza płaszcza wodnego - 2,0 m2

SAS VARMO 15 kW

  • Powierzchnia grzewcza wymiennika: 1,6 m2

 

Edytowane przez PDKL
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaką szerokość ma komora załadowcza tych pieców MPM DS Plus14kw i MPM Wood Plus 26 kw. Podają długość i wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS PLUS 

SAS VARMO 15 kW

 

Edytowane przez PDKL
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varoma mam wszystkie dane natomiast nie podają w MPM jaka jest szerokość komory załadowczej. Bardzo ważna rzecz jak ktoś pali drewnem  Nie którzy podają długość polan.

Potrzebuje szerokość komory spalania powyżej 30cm Tak mam pocięte kawałki drewna.

Dlatego z SAS tylko 25kw spełnia wymogi bo ma szerokość 370cm

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MPM szerokość komory spalania chyba będzie taka jak szerokość drzwiczek załadowczych. 

Czyli muszę kupić albo

SAS 25kw

albo

 Wood Plus 18 kw - chyba jednak na niego się zdecyduję

Jeszcze jedno pytanie

Jakie drzwiczki załadowczw wybrać - górne czy boczne ? Ma to jakiś wpływ na dymienie przy dokładaniu?

Jak jest skonstruowane oddymianie komory? Gdzie się znajduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz zapotrzebowanie budynku przy minus 20 stopniach celcjusza?

 

Ten Sas 25 od drewna ma komorę tylko 32 litry (nie licząc poziomu powyżej dolnej krawędzi drzwiczek) – to jest chyba rekordowo mała komora.

 

Dlaczego MPM 18 a nie 26? MPM Wood Plus 18 ma komorę załadowczą 70 litrów a MPM 26 ma 120 litrów, więc moim zdaniem przypuszczalnie w MPM 26 nie tylko więcej drewna wejdzie ale i grubsze kawałki będą się spalały.

 

Co do górnego zasypu to jest wersja MPM ds plus 14 (z certyfikatem na węgiel i drewno) co ma górny zasyp ale nie ma kanału oddymiającego. Ale zadzwoń do producenta i się upewnij. Kanał oddymiający jeśli jest to jest pod górnym sklepieniem komory zasypowej.

 

Generalnie chyba jest tak, że jak są górne drzwiczki to jest większa komora zasypowa, ale nie ma miejsca na kanał oddymiający. Ale to dla każdego modelu trzeba sprawdzić co on ma.

 

Tu na filmie są widoczne kanały oddymiające dla MPM Wood Plus https://www.youtube.com/watch?v=GgNcA06NVeQ&t=32s

 

Co do MPM Wood Plus to one chyba mają kanały oddymiające, ale nie ma załadunku górnego. Niemniej nie mam pewności i lepiej zadzwoń do producenta i się spytaj. Ponadto może jeszcze są jakieś starsze wersje na drewno lub węgiel z załadunkiem górnym ale pewnie nie mają kanału oddymiającego. Jak chcesz z załadunkiem górnym to trzeba zadzwonić do producenta i sprzedawców i poszukać po sklepach internetowych czy jeszcze są gdzieś takie.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS PLUS 14

Komara załadunkowa wymiary 300mm x 250 mm x wys . 680mm do systemu oddymiającego 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 Jak już wspomniałem to oddymianie to połowiczne rozwiązanie, smród rozgrzanej smoły z otwartych drzwiczek i tak buchnie na kotłownię, a dochodzi dodatkowy mankament tego oddymiania- trzeba pilnować szczelności sznura na krawędzi kanału oddymiania, bo wystarczy drobna nieszczelność i gaz z drewna uciekał będzie w komin zamiast spalać się w palniku, a dopiero to zauważysz, gdy podejrzanie dużo opału zaczniesz zużywać. A jak nie masz doświadczenia a warunki będą zmienne, to po sezonie dopiero to wyjdzie. Także te wszystkie rewelacje  to w teorii raczej 😀

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.