Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł CO do instalacji grawitacyjnej polecacie.


cezario1

Rekomendowane odpowiedzi

Działa jako rozdzielacz nie sprzęgło Od góry wychodzą piony do zasilania instalacji CO + bojler . Z dołu sa podłączone zasilania z pieców, PC i bufora.

Jest umieszczony w piwnicy poziomo ponad wysokością pieca żeby działała grawitacja. Oczywiście do grawitacji ma przyłącza 2 cale  bojler działa na 1 cala a bufor 5/4 cala może przerobię na 6/4 zobaczę. 

Działał stary piec będzie działał i nowy tak podłączony.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o tym, aby w zbliżonym miejscu gdzie jest rozdzielacz dać mały zbiorniczek/buforek na 15 litrów z dużym swobodnym przepływem wody który działaby jak sprzęgło hydrauliczne łączące obieg grawitacyjny z obiegiem pompy ciepła (tudzież kotła gazowego, który byłby w miejscu pompy ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną mogę przełączyć z układu zamkniętego  na otwarty w razie awarii pompy ciepła ale gdyby przyszło palić częściej w piecu to muszę dać większy zbiornik ciśnieniowy. Do 610 l wody da się to zrobić bez problemu.

Zastanawiam się tylko jak będzi z ciśnieniem w CO na dużym zbiorniku kiedybędzie pracował tylko PC 

21 minut temu, Matejko1 napisał(a):

A co sądzisz o tym, aby w zbliżonym miejscu gdzie jest rozdzielacz dać mały zbiorniczek/buforek na 15 litrów z dużym swobodnym przepływem wody który działaby jak sprzęgło hydrauliczne łączące obieg grawitacyjny z obiegiem pompy ciepła (tudzież kotła gazowego, który byłby w miejscu pompy ciepła).

Na sprzęgle nie będzie dobrze lub wcale działała grawitacja.

Musi być pompa CO w układzie od strony instalacji CO 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dobrze działała grawitacja musi być cieła woga. Jeżeli na piecu węglowym jest temp powiedzmy 65 stopni to grawitacja przez bufor będzie działała ale jeżeli na piecu gazowym ustawisz 45 stopnie to nie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy że w buforze bedzie  tylko 5 stopni podmięszania to tak bedzie to działało Tylko piec gazowy spali więcej gazu przy ustawionej większej temp. a jak kondensacyjny to dużo więcej

Pieca gazowego nie montuje się przez bufor bo są straty ciepła przez ten bufor a piec  nie wymaga tego do prawidłowego działania wręcz odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowoczesnych piecach gazowych masz zamontowaną pompę obiegową więc bez prądu i tak to nie będzie działało. 

Kondensacja działa do 45 stopni więc zależy od temperatury. Katalogi podają do 25% ale przy niskiej temp zadanej.

Zależy od pieca.

Zobacz sobie ile sprawności ma piec z kondensacją a ile bez  W zaokrągleniu 106% do 80%

Jak by Cię to interesowało to jest piec na gaz NIEDŹWIEDŹ który działa w układzie otwartym CO. Tylko ten stojący a nie wiszący.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi mi o prąd (ja zakładam że piec gazowy musi działać na prąd) tylko o automatyczne przełączanie z jednego źródła ogrzewania na drugie i o możliwość tymczasowej pracy równoległej (przez pewien czas np. dopóki nie rozpalę ponownie piecu na drewno i piec na drewno nie przejmie pracy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podłącz przez bufor.  Jak będzie temp większa na piecu na drewno to na gaz nie będzie grzał jak w piecu przygaśnie to się uruchomi. Ma to sens w ten sposó zrobić do podtrzymania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz jeden obieg w instalacji CO i w dodatku bez pompy obiegowej To ja bym się wpioł bezpośrednio w zasilanie  instalacji przez jakiś rozdzielacz np zbiornik a powród dał do rury od pieca na drewno. U mnie tak to działało i mogły współpracować ze sobą dwa źródła ciepła. Jak byś miał dwie pompy opiegowe to podłącza sie przez sprzegło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie gdy piec gazowy był włączony to ciepła woda wpływała do pieca na węgiel przez jego zasilanie i wracała przez jego powrót płynąc dalej do pieca gazowego. I rozumiem, że jak się rozpaliło w piecu węglowym to tę ciepłą wodę z pieca węglowego przez chwilę zabierało z pieca węglowego do pieca gazowego, aż się piec gazowy nie wyłączył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w uprostrzeniu Tylko ja bym dał zasilanie wyżej niż piec na drewno i trochę dalej od niego żeby wodę pchało do góry na grzejniki a nie do pieca bo Ci się może zrobić kródki obieg przez piec Powrót natomiast może być bliżej pieca.

To jeszcze zależy czy pompka w piecu na gaz jest na zasilaniu czy powrocie bo różnie z tym bywa.

Można dać jeszcze specjalny zawór na zasilanie pomiędzy piece na drewno a piecem na gaz  który automatycznie się zamknie żeby woda nie wracała do pieca Są takie zawory działaja bez prądu.

ZAWÓR RÓŻNICOWY C.O. 2 (ART.820-50) • Cena, Opinie • Zawory 11925654531 • Allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działanie tego zaworu może mieć.

Wydaje mi sie że na powrocie było by lepiej

Ale może tylko mi się wydaje takich wynalasków to teraz się nie robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam nad czymś takim. Jeśli dam ten zawór różnicowy na zasilaniu ciepłej z pieca węglowego wówczas pompa z pieca gazowego ten zawór zamknie i jak rozpalę w piecu węglowym to wskutek zamknięcia tego zaworu przez pompę ciepła woda mi się w piecu węglowym zagotuje a miarkownik ciągu mi piec węglowy wygasi.

 

Może lepiej byłoby podpiąć zasilanie z pieca gazowego pod powrót z pieca węglowego. Wówczas ciepła woda z pieca gazowego byłaby podgrzewana przez piec węglowy (pilnowany przez miarkownik ciągu) i wypływałaby z tego pieca w „zwykły” sposób z dołu do góry. Wtedy zawór zwrotny na ciepłej wodzie wychodzącej z pieca nie byłoby potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.