Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo DS


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

komin da radę, nawet bez krótkiego obiegu i bedzie wygrzany, to nie MPM z pionowymi kanałami. Babcia też da rade palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2019 o 17:47, mikkei napisał:

Tommipl - tu chodzi  o coś innego - o komin - jak bedziecie palic na temperaturach +45 +50 na piecu komin jeżeli macie ceglany bez zadnego wkładu - zaraz wam zgnije .  - zaczną robić sie wykwity - wiem co mówie - bo przeszłem z pieca GS na DS i zaczeły mi sie na strychu robić takie nieprzyjemne rzeczy.   - podstawa w DS to albo przepalanie i trzymanie na kotle minimum 65;C .   Ps jak bedziesz u rodzicow cyknij foty piecyka jak wyglada z zew i wew. . Pozdr

img_1892.jpg

a koncowy efekt może być taki - jak plama dojdzie do poziomu mieszkania 

86a55215a8d0db770537b9a52b5555ad.jpg  

Fatalnie to wygląda. Temp. na kotle u rodziców jest utrzymywana w granicach 60 stopni. Kotłownia jest na parterze, więc rodzice mają dość wygodną sytuację z podkładaniem. Czopuch oczywiście otwarty na maksa. I jeśli chodzi o ten kocioł to odradzam jakiekolwiek przymykanie szybra. Kocioł nie ma tendencji do rozpędzania się. Zresztą jak w każdym kotle, ale są ludzie którym przychodzą różne głupoty do głowy. Sprawa jest prosta: jeśli jest cieplej podkładają mniej w dłuższych odstępach czasu i tyle. Węgiel dla podtrzymania żaru i dla szybkiego startu kotła po dłuższej przerwie. Niby rzeczy ogólnie znane, ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sobol napisał:

Jeśli Ogniwo s6wc 17 kW dawał radę (skromny wymiennik), to 13-tka Classic DS tym bardziej. O komin raczej możesz być spokojny, bo ten kocioł, to prosty dolniak, więc z utrzymaniem odpowiedniej temperatury spalin problemu nie będzie. Wątpliwości może jedynie budzić przekrój 14 x 14. W DTR podano 16 x16, ale na podstawie przekroju kotła, da się wywnioskować, że dużych oporów nie będzie.

Powyżej @tommipl, który montował ten piec u rodziców, pisze: „ Po kilku dniach palenia mama dzwoniła i nie miała żadnych zastrzeżeń co do rozpalania i samego palenia, nawet była zadowolona.” Kocioł prosty, bez zbędnych bajerów, nieprzeładowany fikuśnymi szamotami.

Może być mały problem z czyszczeniem pionowego kanału spalin, ale producent dodaje specjalne ustrojstwo do tego celu. Można to zobaczyć w instrukcji obsługi, dostępnej na stronie Ogniwa.

Jeżeli chcesz wystąpić o dotację, bufor będzie konieczny, i to nie 500, a 800l. W przeciwnym przypadku niekoniecznie, ale kiedyś z pewnością będzie obowiązkowy. Trudno się obecnie połapać w gąszczu lokalnych przepisów w tej materii.

Pozdrowienia i wyrazy szacunku dla Babci!:)

Ja nie mam obaw że on sobie nie da rady tylko czy nie będzie za duży.

Problemów z czyszczeniem nie będzie bo mam możliwość jej go wyczyścić tak często jak będzie trzeba chodzi tylko o to żeby sobie zapaliła i dołożyła opału.

Co do bufora to niestety ale po przeanalizowaniu rozkładu kotłowni nie będę miał możliwości jego instalacji chyba że jakieś śmieszne 300l na pewno dam zawór 3d tym bardziej że była ona bardziej nauczona przepalać ostro niż kisić opał jednak jeśli będą jakieś problemy to w przyszłym roku dołożę sensowny bufor teraz niestety trzeba działać szybko bo stary kocioł lada chwila znów może powiedzieć papa.

Na dotacje również nie ma żadnych szans bo gaz wisi na ścianie.

@tommipl powiedz mi jak widzisz spalanie w tym kotle różnego drewna odpadowego, mam sporą ilość suchych odpadów z palet samo czyste suche drewno bez żadnych sklejek jedynie gwoździe w nim są ale w starym kotle bez problemu przelatywały przez ruszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wiemy tylko tyle, że dom nieocieplony i Babcia lubi ciepło. Ile tego ciepełka potrzebuje budynek? Jaki metraż, z czego zbudowany? Jeżeli stary kocioł 17 kW był w sam raz, to nowa 13-tka nie będzie za duża. Radzę sprawdzić na http://cieplowlasciwie.pl/. Nie jest to super audyt, ale daje jakąś orientację w temacie.

Jeśli będziesz montował bez bufora, to obowiązkowo zawór 4d. 3D nie zapewni ochrony powrotu.

Gwoździe rusztom nie zaszkodzą. Jest tam wystarczający luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lukk9314 napisał:

@tommipl powiedz mi jak widzisz spalanie w tym kotle różnego drewna odpadowego, mam sporą ilość suchych odpadów z palet samo czyste suche drewno bez żadnych sklejek jedynie gwoździe w nim są ale w starym kotle bez problemu przelatywały przez ruszta

Wysłałem Ci wczoraj wiadomość na e-maila. Rodzice spalają węgiel przekładając go drewnem. Nie ma problemu z wieszaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń na ciepło właściwe jeśli chodzi o moc bez bufora to wychodzi mi 11-13 kw bez cwu . Obecna 17 kw wydaje mi się za duża ale ja tam paliłem tylko okazyjnie.

A czy co takiego jak zawór ATV z wkładką termostatyczną który w pełni będzie puszczał wodę na instalacje jeśli kocioł osiągnie 65 stopni zabiezpieczy go ?

Tak w ogóle to bardzo dziękuję za pomoc panowie.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór temperaturowy, m.in. ATV, stosuje się właśnie w instalacji z buforem. W twoim przypadku niepotrzebnie wydasz 300 zł. Tak, jak napisałem, zastosuj zawór mieszający 4d. Załatwi jednocześnie regulację temperatury na dom i ochronę powrotu do kotła. Tu masz schemat działania zaworu 4d

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukk9314 napisał:

Rozumiem że taki zawór 4d nie będzie poprawnie działał bez sterownika i siłownika ?

Dla zaw 4-D sterownik i siłownik to ostateczność, zauważcie że to trend ostatnich 2-3 lat, a w połączeniu z pompą kotłową to problem dla wielu użytkowników

Wcześniej 4-D miał z założenia obieg kotłowy napędzany przez grawitację a na odbiory regulację robiło się 1-2x na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukk9314 napisał:

Rozumiem że taki zawór 4d nie będzie poprawnie działał bez sterownika i siłownika ?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
 

Nastawisz ręcznie i musi działać. Np. na miarkowniku ustawiasz 80°C, na grzejniki puszczasz 60°C, woda wraca, dajmy na to, 45°C, do tego zawór 4d dodaje część strugi z zasilania i masz powrót o odpowiedniej temperaturze. Żeby to ustawiać zamontuj termometr za zaworem, patrząc od strony kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agni napisał:

Ważna uwaga zawór 4D realizuje albo regulację temp albo ochronę powrotu nigdy jednocześnie tych funkcji nie spełnia. Ja też się dałem wpuścić w zawór 4D.

Miałbyś rację gdybyś napisał tak o zaworze 3d. Ja się „dałem wpuścić w zawór 4d” jakieś 20 lat temu i wszystko gra. Obejrzyj filmik, który zamieściłem powyżej.

Niejednokrotnie hydraulicy „wpuszczają” delikwenta, nieprawidłowo montując zawór. Sprawdź.

 

Edytowane przez sobol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ochronę powrotu może pełnić obieg cwu jest dosyć blisko a ostatni kocioł był 11 lat i nie zgnił przy powrocie tylko przy wymienniku .

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie to miejsce było najsłabsze. 11 lat to żaden rekord. Mój kocioł ma 20 lat i szkoda mi go wymieniać na wymaganą obecnie 5-tą klasę. Ale ja mam od początku zawór 4d.

Zawór 4d musi być podłączony do źródła ciepła, do którego woda powraca, żeby była zachowana stała relacja pomiędzy temperaturą zasilania i powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sobol napisał:

Miałbyś rację gdybyś napisał tak o zaworze 3d. Ja się „dałem wpuścić w zawór 4d” jakieś 20 lat temu i wszystko gra. Obejrzyj filmik, który zamieściłem powyżej.

Niejednokrotnie hydraulicy „wpuszczają” delikwenta, nieprawidłowo montując zawór. Sprawdź.

 

Zawór 4D nie działa w funkcji dogrzewania powrotu i regulacji temp, działa na zasadzie albo to albo to. Wynika to z jego konstrukcji a tematów znajdziesz od groma tutaj dyskusji nie ma bo wszystko jest znane. A filmiki można robić różne. Potrenuj na kranie z zimną i ciepłą wodą wnioski nasuną się same bo będziesz czuł co robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sobol napisał:

Np. na miarkowniku ustawiasz 80°C, na grzejniki puszczasz 60°C, woda wraca, dajmy na to, 45°C, do tego zawór 4d dodaje część strugi z zasilania i masz powrót o odpowiedniej temperaturze.

I na tej wspaniałej teorii kończy się działanie 4D bo w rzeczywistości strumień ciepłej wody z zasilania i tak jest niewystarczający żeby dogrzać powrót, koniec dowodu, mit obalony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukk9314 Zawór 4d musi być zamontowany przed pompą, umiejscowioną na zasilaniu. W innej konfiguracji działać prawidłowo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie biorę to ogniwo z zaworem 4d zapotrzebowanie na ciepłowlasciwe.pl jeśli chodzi o kocioł zasypowy wynosi 11-13 kw
Brać 10 kw czy 13kw ?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz, że się lekko zaasekuruję. To, co napiszę poniżej, dotyczy tego, co bym zrobił, będąc właścicielem domku Babci.

W przeciętny dzień zimy potrzebujesz 5 - 6 kW mocy. Gdy nastanie średnia dobowa -20°C, 13 kW będzie w sam raz. Co nie znaczy, że 10 - tka na pewno sobie nie poradzi. Ile takich mroźnych dni doświadczysz podczas zimy? Kilka,kilkanaście?.

Nie masz miejsca na bufor 800l., który niedługo trzeba będzie zamontować. Żeby być w zgodzie z przepisami i normami, kocioł o mocy 10 kW może obsługiwać bufor ok. 500l.

Wniosek nasuwa się sam – Ogniwo Classic DS 10 kW. Taka decyzja niesie ze sobą pewną dozę ryzyka, że kilka, albo kilkanaście dni w roku będziesz chodził po domu w barchanowych kalesonach i dzierganym dobrą wełną swetrze.

Przypominam, że to ja dla siebie podjąłbym taką decyzję, mając takie warunki brzegowe i będąc świadomym ryzyka.

Radzę to przedyskutować w gronie rodzinnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie chodził w kalesonach.

Pomijając to, że jest małe prawdopodobieństwo wystąpienie takich mrozów, to moc nominalna nie jest mocą maksymalną i bez trudu wyciśnie z tego kotła Ogniwo o mocy 10kw z  15kw albo i ciut więcej mocy maksymalnej oczywiście kosztem temperatury spalin ale nie będzie musiał chodzić w kufajce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam dylemat ja bym brał 10 kw ale nie chcę żeby się okazał za mały bo jednak ja tam na razie nie mieszkam.
Powiedzcie mi jeszcze panowie czy takiego ds-a można będzie bez problemu użytkować na takiej zasadzie że jak w domu za ciepło to kocioł nie chodzi non stop tylko się w nim przepala ?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.