Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo DS


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie stoi w piwnicy nie wiem kiedy go zamontuje tak gabarytowo to jest bardzo podobny do starego Ogniwa 17 kw więc do kotłowni pasuje dobrze.
Pomyślałem że może jeszcze nie będę się spieszył bo mam buka grubego polany długie na 33 cm więc nie bardzo się do nowego zmieści chyba że jakoś bokiem albo na stojąco czy coś . Nie chce mi się znowu odcinać na taki wymiar żeby się do nowego pieca zmieściło na leżąco.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie stoi w piwnicy nie wiem kiedy go zamontuje tak gabarytowo to jest bardzo podobny do starego Ogniwa 17 kw więc do kotłowni pasuje dobrze.
Pomyślałem że może jeszcze nie będę się spieszył bo mam buka grubego polany długie na 33 cm więc nie bardzo się do nowego zmieści chyba że jakoś bokiem albo na stojąco czy coś . Nie chce mi się znowu odcinać na taki wymiar żeby się do nowego pieca zmieściło na leżąco.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jedni pewnie zachwalają inni nie, ale krótkie pytanie laika: kupuję Ogniwo DS(10 lub13kw)+ bufor 1500l (wyliczenia z ciepłowłaściwe) i jestem ECO? w pytaniu pomijam wycieczki do kotłowni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luceo napisał:

Witam, jedni pewnie zachwalają inni nie, ale krótkie pytanie laika: kupuję Ogniwo DS(10 lub13kw)+ bufor 1500l (wyliczenia z ciepłowłaściwe) i jestem ECO? w pytaniu pomijam wycieczki do kotłowni :-)

Jak jest bufor to brałbym większy kocioł a najlepiej takiej mocy by 1 załadunkiem opału naładować bufor

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nikt ci dokładnie tego nie powie, w DTR jest tylko przekrój 180 mm bez wysokości, ale biorąc pod uwagę,że jest to kocioł z pionowo-poziomym wymiennikiem,opory dla spalin są znikome,więc komin o mniejszym przekroju np 14x14 i powyżej 8m da radę z powodzeniem. Pewnie przy takim układzie z MPMem nie byłoby tak dobrze,ale te wszystkie Ogniwo DS, Setlansy DS, Drew mety będą działać na  mniejszych przekrojach. Ja osobiście mam fi 150 i ok 11 m więc pewnie i MPM by dał radę,ale mam właśnie inny z poziomo-pionowym wymiennikiem. Ciągnie przy rozpalaniu na zimnym bez klapki krótkiego obiegu bez problemu nawet przy +10 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł miał być zamontowany u babci i jak policzyłem i porównałem koszty to lepiej wyszło sprzedać ten kocioł ze strata a wziąć dofinansowanie z Czystego Powietrza i założyć gazowy.
Taki kocioł na paliwo stałe jest dobry pod warunkiem że ma się swoje drewno bo niestety kupić wszystko i w nim palić to wielkiego interesu nie ma.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ja mam swój las(+ zakup węgla) dlatego szedłbym w stronę tego kotła, ale dopóki mój obecny piec(ogniwo classic) śmiga to poczekam co czas i przede wszystkim biurokracja pokaże

Tak czy inaczej może ktoś kto użytkuje ten kocioł kiedyś wbije się w temat i opisze jak to cudo się sprawuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupił ktoś w ostatnim roku lub dwóch takiego DS-a? z Ogniwa lub od innego producenta na terenie małopolski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.01.2020 o 19:44, lukk9314 napisał:

Kocioł miał być zamontowany u babci i jak policzyłem i porównałem koszty to lepiej wyszło sprzedać ten kocioł ze strata a wziąć dofinansowanie z Czystego Powietrza i założyć gazowy.
Taki kocioł na paliwo stałe jest dobry pod warunkiem że ma się swoje drewno bo niestety kupić wszystko i w nim palić to wielkiego interesu nie ma.
 

To babcia gaz ma swój? Nie musi go kupować?

Możesz rozwinąć te wyliczenia z opłacalnością gazu?

Czym aktualnie grzeje babcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukk9314

Drewno niekoniecznie się nie opłaca.

Na Śląsku z niedrogim węglem nawet bardzo. Nie wiem jak u nas drewno stoi. Brzoza 170, sosna 150. Choć sosnęmożna bardzo utargowac.

Brzozę liczą 1950 kwh/mp. I można bez problemu się bronić przed zła jakością i oszustwach nas wadze.

 

Do drewna możesz niedrogo kupić świetny kocioł z Czech lub doskonały w normalnej cenie. Ale ten ostatni to jeszcze nie można dać głowy bo mało sprawdzony.

Tańszy na automatyczne odpalanie (8600 pln + transport+ zapalarka), droższy to półautomat od 10200 pln.

Po podpięciu jeden sezon w heblu Atmosie S powiem że to zupełnie inne palenie. Czekam aż sprawdzę jakiś półautomatu.

 

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Czołem, jestem świeżo upieczonym posiadaczem Ogniwo DS Classic 18kW, właśnie pierwszy raz rozpalony. Przesiadłem się z KWKD 22 i jednym z kryteriów podjęcia takiej a nie innej decyzji o wyborze kotła, była dość podobna konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to napisz coś więcej. Wrzuć filmik. Jeśli czytałeś ten temat, to wiesz, że wszyscy wręcz łakną wiadomości na temat tego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie po pierwszym dniu palenia moje obserwacje są następujące:

1. Temperatura spalin nie jest tak niska jak wszędzie straszą, miałem chałupę wyziębioną bo w tym roku jeszcze nie paliłem (awaria kotła) a ostatni tydzień był zimny. Wczoraj paliłem od południa pewnie blisko pełnej mocy, chałupa łykała ciepło jak Reksio szynkę, przy utrzymywaniu ok. 60 stopni na kotle pomiar pirometrem na czopuchu wykazywał ok. 110, w środku zapewne spaliny są cieplejsze. 

2. Naprawdę łatwo uzyskać czyste spalanie, mam jakiś przeciętny węgiel, kocioł ustawiłem "na oko" w 5 minut. Przez otwory powietrza wtórnego po bokach kotła (zostawiłem uchylone na ok. 0,5cm z każdej strony a rozetka na drzwiczkach zasypowych symbolicznie na szparki ok. 1cm) widać mniej więcej po kolorze płomienia, ile minimum powietrza można dać w danym momencie - ciężko to opisać ale jak ktoś sobie sprawdzi eksperymentalnie to będzie wiedział o co chodzi. 

3. Kocioł dobrze daje się kontrolować - w przeciwieństwie do KWKD 22 którego używałem przez 16 lat i nawet trochę zmodyfikowany lubił się rozbujać pewnie do ponad max mocy i rozpalić cały zasyp. To dla mnie miła niespodzianka, bo palę  węglem przy takiej przejściowej pogodzie, podczas gdy przy podobnej w KWKD raczej paliłbym drewnem albo ewentualnie tylko przepalał. 

Z minusów jeżeli chodzi o wykonanie, to na razie widzę zaślepki otworów powietrza wtórnego. Są zamocowane w taki sposób, że jeśli ktoś tym będzie często kręcił, to tylko kwestia czasu aż zaczną luźno latać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie takie coś i napisz - https://allegro.pl/oferta/termometr-do-bbq-wedzarni-grilla-grila-domu-300-c-8671634969

Mam taki sam od 3 lat i działa idealnie za śmieszne pieniądze- wystarczy wywiercić dziurkę w czopuchu wiertłem 6mm i wsunąć

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.