Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie pelletem a dym z komina


Rekomendowane odpowiedzi

DIen dobry.

W tym roku planuję wymienić kopciucha na kociol na pellet. 

Chciałbym dopytać czy palenie takim paliwem powoduje jakieś uciążliwości dla sąsiadów? Niestety mam bardzo wyczulonych bo mój komin jest w odległości ok 10m od ich okien i chciałbym już uniknąć związanych z tym problemów.

Szczególnie latem czy jest problem przy grzaniu cwu i bezwietrznej pogodzie kiedy np dym z kopciucha stoi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymu nie bedzie (sladowe ilosci w rozpalaniu - nieporownywalnie mniej do kotliw zasypowych) ale za to sporo pary wodnej ktora wyglada jak dym i moze wizualnie przeszkadzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Para jest w specyficznych warunkach, nie zawsze.

Ja na miejscu sąsiadów bym był zadowolony i to bardzo.

Chyba że dawkowanie się całkiem posypie i będzie spalał niezupełnie.

Ale awaria zawsze i wszędzie może się zdarzyć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, perkaandrzej napisał(a):

W tym roku planuję wymienić kopciucha na kociol na pellet. 

A komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz komin. Z czego zbudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2024 o 12:59, perkaandrzej napisał(a):

DIen dobry.

W tym roku planuję wymienić kopciucha na kociol na pellet. 

Chciałbym dopytać czy palenie takim paliwem powoduje jakieś uciążliwości dla sąsiadów? Niestety mam bardzo wyczulonych bo mój komin jest w odległości ok 10m od ich okien i chciałbym już uniknąć związanych z tym problemów.

Szczególnie latem czy jest problem przy grzaniu cwu i bezwietrznej pogodzie kiedy np dym z kopciucha stoi.

Pozdrawiam

na PELLET nie ma NORM - info z ministerstwa .. 
a potrafi śmierdzieć okrutnie !
ale sam widziałem "pellet" z wiórkami plastiku i to białego ..
więc jak zmielą na drobno to ... a niby ŚMIECIAMI nie wolno palić ..
no chyba, że w FORMIR PELLETU !!
= POLSKA NIE normalność.
a cena to chyba teżnie zawsze pewność ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2024 o 17:28, perkaandrzej napisał(a):

 

Komin też należy wymienić? Nawet jak jest w stosunkowo dobrym stanie? Czy jakiś wklad się wkłada w niego?

Jestem jeszcze przed wizytą instalatora.

Wkład ze stali kwasówki 1.4404 jak dobrze  pamietam to nieodłączny mus. Następna nieodzowna rzecz to regulator ciągu kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logiczne. Po trzydniowej wichurze zawsze można sobie taki regulator zdemontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład musi być z powodu niskiej temperatury spalin.
Gdybym nie miał pelleciaka klasy eko-design to był i uwierzył. A tak śmiało mogę powiedzieć gucio prawda!!!! ( Z tym że nie użył bym słowa gucio)
Jak palisz w PID to temp będzie niższa owszem, ale przy pracy z buforem kiedy pracuje cały czas z pełną mocą to temp spalin jest w okolicach 160-180*.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoite kotły na spalinach nie przekroczą 120-130 stopni. Przy buforze. Lepsze konstrukcje zejdą jeszcze nizej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam " przyzwoity", bo temp spalin po czyszczeniu kotła i mocy palnika 10KW, oraz przy temp kotła 81 st są 87 st, a po tyg pracy kotła dobijają do 95 max. 

P. S. 

Mam lepszą  konstrukcję 😜

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi czy warto schodzić niżej ze spalinami skoro 30 stopni to około 1% sprawności - wolę więc kosztem tych 2% sprawności nie musieć montować wkładu kominowego za kilka tys zł i dlatego polecam Skamp-Pv bo w nich można temperaturę spalin podnieść gdy jest zbyt niska - sam u siebie w domu robię to od kilku lat i mam zero kondensatu i problemów z kominem zarówno przy paleniu ekogroszkiem jak i pelletem [palnik SV200n spala jedno i drugie jakby ktoś nie wiedział i z nim są budowane kotły na pellet oraz na ekogroszek].

W dniu 7.01.2024 o 17:28, perkaandrzej napisał(a):

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Komin też należy wymienić? Nawet jak jest w stosunkowo dobrym stanie? Czy jakiś wklad się wkłada w niego?

Jestem jeszcze przed wizytą instalatora.

Nie trzeba i zarówno sam jak i wielu moich klientów nie zamontowało wkładu, i od kilku lat nikt nie zgłasza problemu z kondensatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SUSPENSER napisał(a):

Pytanie brzmi czy warto schodzić niżej ze spalinami skoro 30 stopni to około 1% sprawności - wolę więc kosztem tych 2% sprawności nie musieć montować wkładu kominowego za kilka tys zł

To takie pytania jak kiedys byly / sa czy 5cm czy 10cm czy 15cm ocieplenia bo to DWA / TRZY razy drozsze i czy nie lepiej tone wegla na sezon za to kupic. Dzisiaj jest standardem 20cm mowi sie o 30cm.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam problemu nie rozwiązywał dopóki go nie zobaczę na własne oczy. To nie kocioł gazowy gdzie woda jest produktem spalania - w piecu peletowym wody w spalinach jest tyle ile weszło razem z peletem (więc prawie nic) i nie powinna się wykraplać. Może na początku palenia gdy komin jeszcze jest zimny to coś tam się osadzi, ale w miarę ogrzewania odparuje - jak szyby w samochodzie po nagrzaniu wnętrza.
Przy paleniu drewnem w piecu jest natomiast inny problem - że smoła z dymu może się osadzać w kominie i przesiąkać przez cegły. Ale przy paleniu peletem nie widziałem nigdy żadnej smoły na ściankach pieca, tylko suchy pył. Więc nie sądzę żeby mógł być z tym problem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w kotle gazowym woda skrapla się ze spalonego gazu bo gaz składa się między innymi z wody ? 

 

Zapominasz, że do spalania potrzebny jest tlen - w naszym przypadku powietrze i być może nie zdajesz sobie sprawy z ilości potrzebnego powietrza.. 

W tym właśnie powietrzu jest wystarczająco dużo wilgoci, żeby w odpowiednich warunkach popłynęlo z komina.. 

Kolego, gdybyś obniżył temperaturę kotła peletowego zbyt mocno i nie dogrzał komina, to będzie Ci ciekło  co najmniej jak z gazowego a smoła poleci tak ochoczo,  że się zdziwisz..

Wiem co piszę, bo musiałem sobie z podobnym problemem poradzić w moim peleciaku .

Warunkiem braku kondensatu jest odpowoednia temperatura spalin.

 

Edytowane przez zadra
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadek temp spalin wynika z prostopadłego wpięcia w komin.

spaliny uderzają w przeciwległą ścianę, która odbiera temp i się zaburza ich kierunek, część idzie w dół. co też doprowada do zapalenia się kominów.
wg mnie sprawę rozwiązałoby kolanko w kominie = nadanie kierunku ku górze bez wytracenia temp i prędkości.

trzeba by tylko pomysł na odprowadzenie wody z deszczu z tego kolanka, żeby nie wciekała do pieca.
Myślę o nacięciu od dołu i czyszczenie tego z osadów.  Za duże szpary bedą powodowały zaciąganie lewego powietrza i też zawirowania. Najlepiej dospawać od dołu odwadniacz z małym otworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.