Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea split/ monoblock/ all-in one gen. H, J, HT, T-Cap


esselite

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, tommyp2 napisał(a):

Właśnie chodzi o to, że zawór jest Afriso ze stałą fazą.

Zastanawiam się czy nie wziąć L z Termistora opcjonalnego 1?

Dokładnie tak się robi przy zaworach Afriso, L bierze się z zacisku L Thermostat, bo tam jest stała faza w Panasach. N obojętne czy z 3-Way valve czy Thermostat, natomiast sygnał przełączania przy ustawieniu zaworu B-Bufor A-CWU z tego co pamietam na Close 3-Way valve

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, posiadam PC  T-CAP 9kW Split i mam problem. Pompka w jednostce wewnętrznej między jednostką sterującą, a buforem pracuje cały czas. Przy obecnych temperaturach, kiedy w domu osiągnięta jest pożądana temperatura i nie ma potrzeby podawania ciepłej wody do grzejników/ podłogówki - pompa główna jest wyłączona, a ta pompka z szafy sterującej cały czas pracuje i w zasadzie przez to schładza bufor.  Wieczorem, kiedy potrzebna jest ciepła woda, najpierw trzeba nagrzać bufor i potem dopiero resztę.  Bufor nie ma zamontowanego czujnika temperatury. Temp na wejściu i wyjściu jest taka sama, a pompka cały czas pracuje. Mam jedną podpowiedź od znajomego instalatora, ale nie chcę sugerować. Proszę o podpowiedź jak spowodować, żeby bufor nie był niepotrzebnie "schładzany" przez krążącą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To jest temat na osobny wątek, ciężko to opisać w dwóch zdaniach.

Trzeba postawić jakiś serwer na linuxsie, na tym zainstalować home assistant, wgrać dodatki, jak InfluxDB, grafana, przeflashowac adapter wifi programem heishamon i dodać integrację heishamon w home asistance.
Są też inne metody, może latwiesze, może nie, ja mam tak zrobione i wykresy robią się w grafanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Idziemy na WYBORY.


Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 r.
Przed ogłoszeniem wyników sondażu exit poll, proponuje chwile wyciszenia przy muzyce Fryderyka Chopin Walc a-moll w wykonaniu Zofii Szuman.   

 

 

Zakłócę w tej chwili ciszę wyborczą i oznajmię na forum Info-Ogrzewanie, na jakiego kandydata w tych wyborach zagłosowałem.

Pompa ciepła PANASONIC 7kW KIT-ADC07KE5 AQUAREA HIGH PERFORMANCE K ALL-IN-ONE.

ps1.
Od piątku zestaw tymczasowo stoi w wiecznie remontowanej kuchni.


ps2.
Ta kolorowanka na początku postu, to nawiązanie do "GRT" (The Great Replacement Theory), czyli Teorii Wielkiej Podmiany.


ps3.
Muzyczne podsumowanie dnia dzisiejszego, w wykonaniu Czesława Niemena. 

 

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się dobre zmiany u Kolegi nadchodzą ?☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim odpowiem kolegom nieco bardziej szczegółowo, zainteresowaniem dotyczącym "mojego wyboru" (zapewne nastąpi to w najbliższy w weekend) , polecam na dzisiejszy wieczór,  opublikowany kilka godzin temu na portalu https://www.youtube.com/@PompyCiepaPanasonicAquarea/videos , cotygodniowy webinar portalu GlobEnergia.

Tytuł webinaru "Jak prawidłowo wykonać przegląd pompy ciepła".

ps.
Oczywiście przegląd dotyczy pomp ciepła Panasonic Aquarea
 



 

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 8.12.2022 o 08:16, YaroXylen napisał(a):

Witam.

Proszę wziąć pod uwagę że mam bufor 300L, różnica temperatury wlot/wylot ok.4-6stopni, pompa ustawiła się na 37stopni(krzywa) temp.zewn -2stopnie w domu obecnie jest 22,7 całą dobę, oczywiście jak są zyski bytowe to i przebije 23stopnie. Pompa (sprężarka) pracuje na 19Hz pobór z sieci 1036W w tym jest również 2obiegowe(70W +ok.20W) i sterownik tech z zaworem 3D czyli przypuszczam że 950W sama pompa. Wymiennik czysty bez lodu(suche powietrze), w nocy tylko ok.godz. 23.00 odmrażała się, do tej chwili (godz.8.00)defrostu nie było żadnego.

Odnośnie trybu cichego to działa tylko że nie dla mnie, gdyż ogranicza moc sprężarki szczególnie podczas grzania CWU do 1,6kW a to zupełnie dyskwalifikuje u mnie tą funkcję. Zresztą jest mi zbyteczna. Obiegówka w pompie ustawiona na najmniejszy przepływ na stałe 18,6L/min, delta ustawiona na 15stopni(tak tak) i tyle...

Pozdrawiam YARO.

P.S. nie chcę wprowadzać w błąd więc dopisuję, był jeden defrost o godz. 5.10, aktualnie(8.30) podniosła moc do 22Hz i pokazuje 1200W

 

20221208_074608.thumb.jpg.faf5df16cca36e46423c4896c27580f2.jpg20221208_074432.thumb.jpg.f176f30ae16548391fce3d8f8bd962b8.jpg20221208_074420.thumb.jpg.dcf987c86e621ac26c0806a1c695f33e.jpg20221208_081052.thumb.jpg.e54bebc831f0188ad763e7325f5685d6.jpg

minął rok, coś zmieniałeś w ustawieniach, u mnie nigdy nie zanotowałem takiego niskiego poboru prądu w mojej 9 t-cap, ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2022 o 09:47, Ardaturan napisał(a):

Opiszę krótko mój przypadek, może się komuś przyda.
Jakieś 2,5 tygodnia temu firma (Panasonic pro partner - jak kogoś interesuje jaka to przekaże w wiadomości prywatnej) zainstalowała nam TCap 9KW Split 1faz.
Do tej pory grzaliśmy ekogroszkiem przez 16 lat w wydaje się dość dobrze ocieplonej chałupie; cała instalacja grzejnikowa. W sezonie, przy temp do powiedzmy -2C, temperatura 40C podawana przez kocioł na grzejniki zapewniała nam komfort cieplny w całym domu. 
Przy montażu pompy ok. 2 dni byliśmy bez źródła ciepła poza kominkiem który ogrzewa tylko 1 pomieszczenie, także temp. spadła do ok. 16C. No ale pompa ruszyła i czekaliśmy aż wróci normalne.
Niestety pomimo dogrzewania kilka dni kominkiem i ustawienia pompy na 45C (przy podobnym temp. ekogroszek "podawał" 40C) nie mogliśmy uzyskać więcej niż 19,5C w domu.
Grzejniki były raz ciepłe, potem znowu zimne, potem znowu trochę ciepłe, wszystko inaczej niż na ekogroszku. Tłumaczyliśmy sobie i tłumaczyli nam, że to nie piec, że trzeba dobrze poustawiać przepływy, delty, że bufor, że ustawienia pompki, do tego defrosty bo teraz duża wilgoć etc. etc. Spędziłem mnóstwo czasu na forach, testowałem różne ustawienia, wszystko na nic. Wezwałem jakiś tydzień po instalacji hydraulika który sprawdził grzejnik, który najbardziej naszym zdaniem, nie dogrzewał; sprawdził kryzowanie, odpowietrzył już n-ty raz, wzruszył ramionami i powiedział że tak musi być, że przy pompie tak jest i możemy - jak nam za zimno (19C) dołożyć kolejny grzejnik. Potem jeszcze był przedstawiciel firmy na odbiorze. On również posprawdzał, potestował różne ustawienia pompki... po czym na koniec doradził zwiększyć temperaturę do 50-55C (!) żeby "przedmuchać" instalację bo skoro w domu chłodno to widocznie za niską temperaturę mamy na pompie i dlatego grzejniki są niedogrzane.
Wadą częstą tych wszystkich doradców, odbiorców, hydraulików którzy przy okazji wpadają zobaczyć, jest brak cierpliwości.
Ostatecznie, w ostatni weekend moja rodzona żona bardzo metodycznie podeszła do sprawy i zaczęła sprawdzać wszystko nie mając kompletnie pojęcia o hydraulice, pompach etc. Zaczęła od grzejników, skończyła w kotłowni i vuaila... okazało się że "super profesjonalna" ekipa odwrotnie zamontowała pompkę obiegową za buforem, która zamiast pompować, zasysała z zasilania grzejników wodę i wtłaczała ją w bufor. Żaden fachman tego nie wychwycił i byśmy do teraz tkwili na 19C w oczekiwaniu na nadchodzące ochłodzenie.

Także sprawdzać trzeba nawet tak oczywiste rzeczy i w ogóle nasza "wiara" w fachowców po raz kolejny została podkopana.

Od 2 dni mamy w domu ciepło, temp. obniżyliśmy już na 40C i chyba znowu trzeba obniżyć bo nareszcie pompa daje radę!

Zawsze powiadam nie wierz FAchowcom oni wezma pieniadze ,a ty masz problem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 20:39, tomek767 napisał(a):

minął rok, coś zmieniałeś w ustawieniach, u mnie nigdy nie zanotowałem takiego niskiego poboru prądu w mojej 9 t-cap, ?

Witam.

Jestem osobą która dosyć rzadko zagląda do kotłowni ale ustawienia jedyne które teraz zmieniam to wyłączam w pompie tryb ogrzewania na wiosnę(kwiecień) i włączam(październik) i nic więcej.... dosłownie. Odkąd mam PC zapominam o ogrzewaniu.

Częstotliwość 19Hz i pobór 1kW pokazywany przez sterownik jest przez 30% sezonu grzewczego. W tej chwili specjalnie poszedłem do pompy to to pokazuje pobór 1,4kW a jest -4stopnie na zewnątrz w domu standard ok.23stopnie. Przypominam że mam bufor 300L i pompka ma ustawiony najmniejszy przepływ ok.17-18litrów/min. Resztę za buforem robią 2 pompki dół (podłogówki) i całej góry (grzejniki alu).

Sorki ale fotki nie wstawię gdyż bateria w telefonie się rozładowała.

Pozdrawiam YARO.

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest wskazanie bez trybu cichego?? akurat praca pompki nie jest uwzględniana w poborze mocy bo jak sprężarka się wyłączy to pokazuje pobór 0, nigdy nie odnotowałem tak niskiego wskazania poboru mocy ani tak niskiej czętotliwości sprężarki., poza tym u mnie pompa gdy zaczyna pracę to też ma taki przepływ , mam deltę 7. Coś nie tak z moją pompą???? u mnie bufor szeregowo co prawda ale .....Zrzutekranu(8).thumb.png.742ecffbda18aee544b42328254e6b94.png

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

pompka wyd max : 0x40 ...ale mam bufor i ustawiona delta grzania 15stopni ! W kilka chwil po starcie zaczyna zwalniać i tak sobie potrafi pyrkać kilkadziesiąt minut, godzin lub dni, w zależności od potrzeb . Temperatura ustawiona (prosta) 38stopni.... i nic więcej... Pamiętaj że każda instalacja jest inna.... a tryb cichy u mnie się całkowicie nie sprawdził przy grzaniu wody.

Niestety ale robiła dziś defrosty ale zaraz sprężarka wraca w okolice 19-20Hz a nawet pompa wyłączyła się na godzinę między godz.1.30-2.30

Pozdrawiam YARO.

Beztytuu.thumb.png.683c06967cf8e1f8289ed752286cebea.png

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zobacz na wykresie przepływ jest ok.18l/min , a delta grzania ustawiona na 15st.

Nie kopiuj na ślepo ustawień bo mogą być problemy, zmieniaj stopniowo i pojedynczo parametry... ale powtórzę....każda instalacja jest inna!!!

Pozdrawiam YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi oto czy ten przepływ 18l/min ustawiłeś jako max czy jako delta t, poza tym u mnie ox40 to 5l/ min., ciekawe dlaczego? nie wywalało ci błędu przepływu?

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Żadnych błędów nie mam, ale Ty masz trochę inną pompę .... monobloka ja mam splita a to jednak mogą być różnice ¯\_(ヅ)_/¯

0x40 to minimalny u mnie przepływ tj. ok18l/min

YARO.

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie odpowiedziałeś jeszcze czy masz ustawiony stały przepływ czyli pompka pracuje zawsze na max wydajności  czyli u ciebie ok18l/min czy delta t,  ciekaw jestem czy w zależności od ustawionego max przepływu sterownik moduluje moc sprężarki, to by wyjaśniało twoje parametry pracy sprężarki, jeszcze jedno czy twoja pc widzi bufor ?

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie widzi, gdyż nie montowałem płyty rozszerzeń, po zamontowaniu płyty i uruchomieniu opcji bufor PC zaczyna praktycznie pracować jako ON/OFF...

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tomek767 napisał(a):

nie odpowiedziałeś jeszcze czy masz ustawiony stały przepływ czyli pompka pracuje zawsze na max wydajności  czyli u ciebie ok18l/min czy delta t ?

??????

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Delta.... czego??? przepływu?... a jest taki parametr? Pompa sama sobie dobiera prędkość pompy(przepływu)  w zależności od delty temperatury i mocy. temperaturę mam ustawioną jako PROSTA 38stopni i delta 15.... czyli przy mniejszym przepływie wody szybko osiąga docelową 38stopni i szybko zaczyna ograniczać moc aby nie przekroczyć 39.

Natomiast przy większym przypływie goniła mocą i po dojściu do 39 i przebiciu, nie zdążała w ciągu dwóch minut powrócić do 39 i wyłączała się.... czyli skuteczny przepis na duże zużycie energi i bardzo duże taktowanie....

Skoro ją ustawiłem na minimum to nie może zmienić prędkości przepływu (to dla PC priorytet) więc zmienia....  ograniczając moc i szybko moduluje do minimum wymaganego zapotrzebowaniem w danej chwili, natomiast podczas grzania CWU pompa zmienia sobie dowolnie przepływy.

Yaro.

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.