Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea split/ monoblock/ all-in one gen. H, J, HT, T-Cap


esselite

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek chciałbym poświęcić wszelkiego rodzaju spostrzeżeniom dotyczącym pracy, ustawień parametrów, błędów i rozwiązywaniu problemów z tymi modelami pomp ciepła. Mam plan na kilka interesujących postów, ale muszę je trochę "dopracować" i zamieszczę, natomiast wątek może już być i zbierać informacje. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł. Brakuje też takich rzeczy jak rozszerzenia funkcjonalności / co można dodać poza standardowym wyposażeniem. A wzorem takiego wątku może w osobnych tematach pojawią też inni producenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @esselite należy do odważnych prekursorów i chwała mu za to, ale tytuł tematu niebawem będzie nieaktualny.
Ponieważ Panasonic wprowadza na rynek wiosną 2023 roku, nową gamę pomp ciepła Aquarea Generacji K i L.
  

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Kolega [mention=65957]esselite[/mention] Panasonic wprowadza na rynek wiosną 2023 roku, nową gamę pomp ciepła Aquarea Generacji K i L.
  


To się dopisze literki w tytule i będzie git :) Ja mam bardziej obawy, że zrobi się wątek na kilka tys postów i może trzeba to podzielić na więcej tematów. Ale sterowniki tych wszystkich PC, są w zasadzie takie same, więc zachowanie się urządzeń też będzie podobne, poza wydaknoscia. Jak w nowych seriach wymyślą inny soft, to może warto wydzielić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle brakuje czasu, żeby coś ciekawego poskładać.

Temperatura w okolicach zera i duża wilgotność powietrza jest bezlitosna. 

Wykres defrostów z ostatnich 24 godzin. Niektóre z nich , jak widać na dolnym wykresie z licznika głównego w domu, mają załączenia grzałki na parę minut. W mierę jak temperatura powrotu zaczęła się utrzymywać powyżej 27 st. C, defrosty zaczęły się robić bez użycia grzałki. Można stąd wysnuć wniosek, że może bardziej się opłaca trochę podnieść temp zasilania, albo zmniejszyć deltę, żeby temp powrotu była wyższa i defrosty skonsumują mniej prądu z fazy.

 

image.thumb.png.9a3a2d2ee7d20bd3ddd1bb9cfd2f9a06.png

 

Dla porównania, wykresy sprzed kilku dni za 17-19 Listopada, jak temperatura również była trochę poniżej zera, ale wilgotność powietrza też niewielka. 14 defrostów przez 2 doby. w porównaniu do 30 defrostów w jedną dobę teraz. 

Podgrzanie CWU wydłuża się z ok 1h do ok 1h20 - 1h40, bo też jest defrost w trakcie a raz nawet 2 w trakcie grzania zbiornika.

image.thumb.png.77e910ae2d4c7a7b8d122185bd9d99bd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie defrosty bez grzałki , temperatura w buforze 31 do 32 st tyle powraca z grzejników 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okolicach  0 st idzie 37 st  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musze napisać iż obniżenie delty na moim tcap 12kw z 5 na 3 spowodowało dość znaczne obniżenie zurzycia Energi 

Intalacja 99% grzenikowa 

Przynajmniej u mnie gdzie mam chyba przewymiarowana pompę 

Przedtem była ustawiona temperatura 32 stopnie to pompa wychodziła do 36 37 po to żeby die wyłączyć 

Teraz pracuje z mniejszą mocą a ciągle 

Jakiś dziwny ten algorytm w tym panasie 

Edytowane przez Tomek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podejrzenie, że Panas ma inny algorytm , jak wie, że jest podpięty bufor, niż jak pracuje bez bufora.

U mnie  PC nigdy nie wyszła wyżej niż 1-2 stC powyżej temp zadanej i jak , tak było to tylko na chwilę, a testowałem z delta 5,4,3.

Ciekawi mnie natomiast, jak PC rozpoznaje, że jest zaszroniona. Wie ktoś coś? Może to być od parametru COP zależne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, u mnie układ jest najprostszy z możliwych , PC pcha na zawór 3d a za nim jest rozgałęzienie / trójnik do rozdzielaczy od podłogi na górę i na dół. Podłoga jest moim buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nie wiem dlaczego wszyscy źle o tych buforach piszą, że niższa temperatura itp 

U mnie jak na razie jest identyczna temperatura na zasilaniu co na buforze 

Na grzejniki na razie puszczam 32 stopnie może dlatego nie wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomek15 napisał(a):

U mnie jak na razie jest identyczna temperatura na zasilaniu co na buforze

Mierzysz to jakimś dedykowanym termometrem czy na czuja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie budynku 8KW
Kocioł junkers  do którego chce dołożyć pompę ciepła  (junkers ma grzać w duże mrozy)
Tabela wygenerowana na podstawie kalkulatora Panasonic dla 8KW (strefa -20)
Iść w 5kw czy 7kw  Panasonica (monoblok)

Czy 7KW będzie znacznie taktować (czy akceptowalnie) 
Według kalkulatora Panasonic oszczędności większe na pompie 7kw (około 200zł rocznie) CO+CWU

boje się ze mogę mieć lekkie niedoszacowanie zapotrzebowania stad na wykresie też 8,5KW
(taki zapas gdyby )

Zyski bytowe nie są uwzględnione przy taktowaniu wiec będzie pewnie ono występowało o te 2-3 stopnie niżej niż zaznaczony zakres czyli przy 7KW pewnie w granicy 6-7C a dla 5KW 12-13C
 

pompa1.png

wybor_pompy.jpg

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Koledzy jak często u Was odszrania się pompa. W dniu dzisiejszym noc i dzień temperatura stabilna ok 0-1 stopnia, dzisiaj robiła defrost o 23.30, 3.15, 7.00, 11.55 i o 15.10 ale tutaj pogoniła ponieważ grzała CWU. Pompa chodzi non stop i utrzymuje 36-37stopni. Pytam z czystej ciekawości.

Pozdrawiam YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajoma pompa ostatnie kilka dni średnio  co godzinę - temp +2  -2  grzeje na 39 C. Jakaś masakra . 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Bardzo jestem ciekawy dlaczego u innych jest tak dużo defrostów. Wiem że jednostki duże z dwoma wentylatorami i ogromnym "kaloryferem" odszraniają się rzadziej.

Pogoda (wschodnie okolice Warszawy) jak każdy widzi wczoraj cały dzień ok. -3,-4stopnie w nocy -3 i gołoledź bo pada zamarzająca mżawka a obecnie śnieg i wczoraj pompa zaliczyła przez całą dobę "tylko" (na szczęście) 4 odlodzenia : 6.35, 11.45, 15.50, 21.05. i pracowała calutką noc do rana bez defrostu do 6.25 wykonując rozmrożenie.

Bardzo ciekawe czym to jest spowodowane, gdyż słysząc wypowiedzi kolegów że np. co godzinę robi defrost a do tego często przy użyciu grzałek, to coś mi to za bardzo z ekonomią nie za wiele ma wspólnego. Tak jak pisałem pompa chodzi sobie non-stop temp wody 37stopni na instalację i moduluje w okolicach minimum 900W-1200W (19Hz-22Hz) sprężarki.

Mam pewne spostrzeżenia ale to są moje osobiste obserwacje, w/g mnie jednostki niedoszacowane energetycznie (za małe) chyba mają spory problem w obecnych warunkach pogodowych, gdyż nie dość że występuje oblodzenie dodatkowo muszą już pracować w zakresie średnich mocy potęgując jego efekt. Co może potwierdzać moja obserwacja, gdyż po grzaniu CWU lub jeszcze w trakcie pompa znacznie podnosząc moc po czasie robi rozmrażanie. Ciekawy jestem opinii innych użytkowników pomp.

Pozdrawiam. YARO

P.S. coraz bliżej święta😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje obserwacje ,przemyślenia są słuszne .

Przy mojej pompie 900W 1200 W to jakieś około 40 do 50 Hc na sprężarce i przy obecnej pogodzie z taką mocą pracuje pompa non stop  dając na grzejniki bezpośrednio 37 ,38 st .

19 Hc 22Hc to u mnie 400 W 600W .

Defrosty są przy tej mglistej pogodzie co około półtorej godziny bez grzałki , nawet przy minus siedmiu jaka była jednej nocy nad ranem . Pewnie przez bufor jaki mam wspólny dla kotła i pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę krótko mój przypadek, może się komuś przyda.
Jakieś 2,5 tygodnia temu firma (Panasonic pro partner - jak kogoś interesuje jaka to przekaże w wiadomości prywatnej) zainstalowała nam TCap 9KW Split 1faz.
Do tej pory grzaliśmy ekogroszkiem przez 16 lat w wydaje się dość dobrze ocieplonej chałupie; cała instalacja grzejnikowa. W sezonie, przy temp do powiedzmy -2C, temperatura 40C podawana przez kocioł na grzejniki zapewniała nam komfort cieplny w całym domu. 
Przy montażu pompy ok. 2 dni byliśmy bez źródła ciepła poza kominkiem który ogrzewa tylko 1 pomieszczenie, także temp. spadła do ok. 16C. No ale pompa ruszyła i czekaliśmy aż wróci normalne.
Niestety pomimo dogrzewania kilka dni kominkiem i ustawienia pompy na 45C (przy podobnym temp. ekogroszek "podawał" 40C) nie mogliśmy uzyskać więcej niż 19,5C w domu.
Grzejniki były raz ciepłe, potem znowu zimne, potem znowu trochę ciepłe, wszystko inaczej niż na ekogroszku. Tłumaczyliśmy sobie i tłumaczyli nam, że to nie piec, że trzeba dobrze poustawiać przepływy, delty, że bufor, że ustawienia pompki, do tego defrosty bo teraz duża wilgoć etc. etc. Spędziłem mnóstwo czasu na forach, testowałem różne ustawienia, wszystko na nic. Wezwałem jakiś tydzień po instalacji hydraulika który sprawdził grzejnik, który najbardziej naszym zdaniem, nie dogrzewał; sprawdził kryzowanie, odpowietrzył już n-ty raz, wzruszył ramionami i powiedział że tak musi być, że przy pompie tak jest i możemy - jak nam za zimno (19C) dołożyć kolejny grzejnik. Potem jeszcze był przedstawiciel firmy na odbiorze. On również posprawdzał, potestował różne ustawienia pompki... po czym na koniec doradził zwiększyć temperaturę do 50-55C (!) żeby "przedmuchać" instalację bo skoro w domu chłodno to widocznie za niską temperaturę mamy na pompie i dlatego grzejniki są niedogrzane.
Wadą częstą tych wszystkich doradców, odbiorców, hydraulików którzy przy okazji wpadają zobaczyć, jest brak cierpliwości.
Ostatecznie, w ostatni weekend moja rodzona żona bardzo metodycznie podeszła do sprawy i zaczęła sprawdzać wszystko nie mając kompletnie pojęcia o hydraulice, pompach etc. Zaczęła od grzejników, skończyła w kotłowni i vuaila... okazało się że "super profesjonalna" ekipa odwrotnie zamontowała pompkę obiegową za buforem, która zamiast pompować, zasysała z zasilania grzejników wodę i wtłaczała ją w bufor. Żaden fachman tego nie wychwycił i byśmy do teraz tkwili na 19C w oczekiwaniu na nadchodzące ochłodzenie.

Także sprawdzać trzeba nawet tak oczywiste rzeczy i w ogóle nasza "wiara" w fachowców po raz kolejny została podkopana.

Od 2 dni mamy w domu ciepło, temp. obniżyliśmy już na 40C i chyba znowu trzeba obniżyć bo nareszcie pompa daje radę!

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 09:10, YaroXylen napisał(a):

Tak jak pisałem pompa chodzi sobie non-stop temp wody 37stopni na instalację i moduluje w okolicach minimum 900W-1200W (19Hz-22Hz) sprężarki.

Ja rozumiem, że piszesz o tym ile PC pobiera wtedy z fazy, a nie ile mocy produkuje? 

W dniu 3.12.2022 o 10:39, Kordjano napisał(a):

Przy mojej pompie 900W 1200 W to jakieś około 40 do 50 Hc na sprężarce i przy obecnej pogodzie z taką mocą pracuje pompa non stop  dając na grzejniki bezpośrednio 37 ,38 st .

U mnie jednostka 7kW , od kiedy są okolice 0C i duża wilgotność, sprężarka pracuje w okolicach 40Hz i to jest pobieranie ok 1-1.2kW z fazy. i to w zasadzie już tak jest od miesiąca, bo ani słońca nie ma , ani ocieplenia.

Istotne jest chyba ile PC wytwarza energii, która musi zostać oddana do budynku. Moja PC , przy ok -3C, i temp zasilania 31C (27C powrót) pokazuje oddanie ok 4-5kW (żółty wykres). Duża jednostka , żeby wyprodukować też 4-5kW, będzie zapewne redukowała częstotliwość sprężarki, ale i tak z fazy pobierze 1kW.

Co do defrostów, tak właśnie chyba jest. Duża powierzchnia wymiany zaszroni się wolniej, jeżeli PC ma wydalić 4-5kW, niż to samo przy małej powierzchni chłodnicy. Ilość powierza i wilgoci przepływającej przez lamele jest podobna, ale rozkładają się na innej powierzchni.

image.thumb.png.8a10812ba23dd99483ff06ebce468c22.pngimage.thumb.png.0ef4edc806386034d12e648e28683e69.png

Może i wybór większej jednostki ma więcej sensu, jeśli przewidujemy w długiej jednostce czasu temperatury w okolicach 0C i dużą wilgotność. Trzeba by porobić obliczenia..haha.

 

A zapomniałem dodać, robię pewien eksperyment z trybem Cichym, więc moja PC pracuje w zasadzie cały czas teraz na Cichy 3. Zauważalna jest różnica w spadku częstotliwości sprężania , jak i poborze energii z fazy, ale PC nigdy nie schodzi wtedy niżej z częstotliwością. Tak jakby podłoga się nie nasyca i PC nie  moduluje bardziej w dół. Jeszcze potestuję trochę, to z wykresów jakieś wnioski opiszę. Na razie te defrosty trochę komplikują obserwację, bo PC ciągle startuje i nie można jej ustabilizować na niskich częstotliwościach sprężania.

1 godzinę temu, Ardaturan napisał(a):

Także sprawdzać trzeba nawet tak oczywiste rzeczy i w ogóle nasza "wiara" w fachowców po raz kolejny została podkopana.

Trzeba sprawdzać. Instalatorzy zawsze się śpieszą i przez to popełniają błędy i nie mają czasu posprawdzać. U mnie zawór 3D był podłączony odwrotnie do płyty sterującej, więc grzał temp CO zbiornik CWU, a temp CWU, podłogę. Wykryłem to zaraz po ich wyjściu i sobie przepiąłem. A chwilę później wykryłem, że pompka cyrkulacji nie ma siły otworzyć zaworu zwrotnego i grzeje się na 70C, a cyrkulacji wody brak. Tu już powiedziałem, żeby przyjechali i poprawili, bo mi się nie chciało tego dotykać. Nie mam w domu nic do zgrzewania PP, więc sam nie będę przy tym gmerał.

Natomiast dziwi mnie to, że do Ciebie przybyli na interwencję i nie mogli dojść przyczyny. To niestety podkopuje wiarę w ich doświadczenie i dowodzi, że logicznie nie wiedzą jak zanalizować układ instalacji. Robią zgodnie ze schematem, a jak nie działa to ch...  go wie dlaczego.

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.