Skocz do zawartości

tommyp2

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  384
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

2 Neutralny

O tommyp2

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  opolskie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 120 m2 (po podłodze 180 m2), ocieplony styro 15 cm.
 • Instalacja
  Całość podłogówka, 2 grzejniki łazienkowe, bojler 140l.
 • Kocioł
  Kocioł RBR-K 12 kW

Ostatnie wizyty

1382 wyświetleń profilu
 1. Właśnie z tym miałem problem, czyli wrzucam PEX 16 i myślę, że będzie oki?
 2. Źródło ciepła to pellet to ogarnę i piony też... Chodzi mi o to, że rury zasilające grzejniki od rozdzielacza mają wymiar 22?
 3. Dzięki za te informacje. Muszę jeszcze przemyśleć rurę zasilającą grzejniki, bo tu jest podana średnica 2x22, a to już mi nigdzie nie pasuje.
 4. Myślałem, że chodzi tu o PEX 25 - chyba, że to Cu 28, ale Cu ma chyba wew. średnicę 26 mm?
 5. Czyli sądzisz, że rury 2x25 na pionach wystarczą? Do grzejników przewidziane rury 22 (czyli zstosować PEX 20)? PEX 16 raczej nie da rady?
 6. W zeznaniach mogłem coś zamotać bo na szybko... Poniżej projekt instalacji, który wydaje mi się MOCNO skopany.
 7. Ok., dzięki. Czyli jeżeli przykładowy, sumowany przepływ przez rozdzielacz ( dla 4 szt. grzejników 1,2m) wynosi 250l/h to moc ok. 4100 W. To skąd wziąć jakie przepływy lub moc są dla rury 28 lub 22?
 8. Takie założenie, że : - przy temp. 21 st. w pomieszczeniu, grzejnik o dł. 1,2 m x wys. 0,6 m, temp. zasilania 55, temp. powrotu 40 st. jego moc ok, 0,9 kW - przepływ ok. 50 l/h? Tak mi wyszło z programu, czyli 4 szt. grzejników potrzebują 2000l/h? Tu chyba jest odpowiedź? Witam W instalacjach wodnych z rur miedzianych wstępnym kryterium doboru średnic przewodów jest prędkość przepływu wody. Górna granica dopuszczalnej prędkości została wyznaczona w celu zapewnienia trwałości instalacji i nie przekraczania dopuszczalnego poziomu hałasu. Przekroczenie tej granicy powoduje burzliwy przepływ wody w przewodach i efekty akustyczne. Lokalne zakłócenia przepływu powodują powstawanie zawirowań. Wszystkie te nieprawidłowości pracy instalacji powodują niszczenie ochronnej warstwy tlenkowej rur z powodu korozji erozyjnej. Max prędkości przepływu dla miedzi: Instalacja ogrzewania: rury o średnicy do 28mm 0,3m/s ,rury o średnicy powyżej 28mm 0,5m/s instalacja wodociągowa : rury rozdzielcze i piony 1,0m/s , rury od pionów do punktów czerpalnych 2,0m/s , rury cyrkulacyjne 0,5m/s Co do filtrów to zaleca się instalowanie na przewodzie zasilającym obiekt w wodę pitną - filtra (z siatki o oczkach maksimum 80 µm) nie przepuszczającego zanieczyszczeń z sieci zewnętrznej lub ujęcia, w tym też produktów korozji, do miedzianej instalacji domowej - i pewnie o to chodziło koledze. W inst CO filtr ma służyć tylko do ochrony przed uszkodzeniem pomp pracujących w instalacji. Filtry skośne do gazu mają 190 mikronów , a te do CO to pewnie fabryka tyko wie. :) To cytat z kolegi @sambor odnośnie prędkości w rurach...
 9. Dzięki za odpowiedź. Kolego @sambor czy mógłbyś podpowiedzieć jak to się liczy? Chodzi o dobór rury zasilającej rozdzielacz. Pewnie trzeba policzyć jaka moc rura może dostarczyć - moc grzejników podłączonych do rozdzielacza znamy. Tylko jak to się liczy? Może nie bardzo dokładnie , ale z jakimś marginesem. W przypadku rozdzielaczy podłogowych to chyba bardziej chodzi o przepływ?
 10. Zauważ, że TERMET GOLD posiada to samo wyposażenie ( wbudowany 3D itd.), ale masz moc modulowaną od chyba 3 kW ( to o wiele mniej od Victrix'a), i jest tańszy. Porównaj oba kotły...
 11. Panowie takie pytanie: Kocioł na pellet z którego potrzebuję zasilić 4 rozdzielacze grzejnikowe: - 2 szt. parter po 5 szt. grzejników (4 szt. 120 cm, 1 szt. łazienkowy), odległość rozdzielacz-kocioł ok. 6 m - 2 szt. I piętro po 4 szt. grzejników (2x140, 2x120,2x60, 1 szt. łazienkowy) Czy dół rura 28 miedź, a góra na PEX 25?
 12. Ja bardziej skłaniam się do opcji Afriso BWC 310 do sterowania 3D ma to co potrzebuje : obniżenie temp. po dogrzaniu, pogodowka. Do tego zwykły programator czasowy do pompy cyrkulacji i chyba będzie DOBRZE... I-3 PLUS to chyba trochę przerost formy dla mojej instalacji. Zobacz że coś jeszcze z Open Therm bo kocioł to obsługuje, ale z tym nie mam doświadczenia. Może ktoś z forum używa?
 13. Też mam podobny problem. Ja przechodzę z ekogroszku na gaz. Instalacja to dwa rozdzielacze : dolny 11 pętli, górny 10. Wszystko działa przez jeden zawór 3D z siłownikiem - pogodowo, sprzęgło. Po dogrzaniu pomieszczeń sterownik zmniejsza temp, na podłoge o 3 stopnie i chodzi to super. Teraz się zastanawiam Termeta ustawię pogodowo i będzie problem z temp. Bo jak nie będzie obniżenia po dogrzaniu to będzie przegrzewać, tej opcji Termet nie ma. Może dać sterownik do zaworu 3D niech nim steruje pogodowo i obniża temp. po dogrzaniu, a kocioł ustawić pogodowo z temp. wyższą o np. 2-3 stopnie od temp. potrzebnej za zaworem 3D? Ja byście to rozwiązali?
 14. Moim zdaniem : - sterownik do pompy podłogi - niepotrzebny (niech chodzi cały czas) - zamiast zaworu termostatycznego 3D dać z siłownikiem i sterowanie pogodowo, - ZZ na powrocie z podłogówki Najlepszy schemat wstawił ci kolega @PioBin i jego wykorzystaj.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.