Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea split/ monoblock/ all-in one gen. H, J, HT, T-Cap


esselite

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, esselite napisał(a):
W dniu 3.12.2022 o 09:10, YaroXylen napisał(a):

Tak jak pisałem pompa chodzi sobie non-stop temp wody 37stopni na instalację i moduluje w okolicach minimum 900W-1200W (19Hz-22Hz) sprężarki.

Ja rozumiem, że piszesz o tym ile PC pobiera wtedy z fazy, a nie ile mocy produkuje? 

Witam.

Proszę wziąć pod uwagę że mam bufor 300L, różnica temperatury wlot/wylot ok.4-6stopni, pompa ustawiła się na 37stopni(krzywa) temp.zewn -2stopnie w domu obecnie jest 22,7 całą dobę, oczywiście jak są zyski bytowe to i przebije 23stopnie. Pompa (sprężarka) pracuje na 19Hz pobór z sieci 1036W w tym jest również 2obiegowe(70W +ok.20W) i sterownik tech z zaworem 3D czyli przypuszczam że 950W sama pompa. Wymiennik czysty bez lodu(suche powietrze), w nocy tylko ok.godz. 23.00 odmrażała się, do tej chwili (godz.8.00)defrostu nie było żadnego.

Odnośnie trybu cichego to działa tylko że nie dla mnie, gdyż ogranicza moc sprężarki szczególnie podczas grzania CWU do 1,6kW a to zupełnie dyskwalifikuje u mnie tą funkcję. Zresztą jest mi zbyteczna. Obiegówka w pompie ustawiona na najmniejszy przepływ na stałe 18,6L/min, delta ustawiona na 15stopni(tak tak) i tyle...

Pozdrawiam YARO.

P.S. nie chcę wprowadzać w błąd więc dopisuję, był jeden defrost o godz. 5.10, aktualnie(8.30) podniosła moc do 22Hz i pokazuje 1200W

 

20221208_074608.thumb.jpg.faf5df16cca36e46423c4896c27580f2.jpg20221208_074432.thumb.jpg.f176f30ae16548391fce3d8f8bd962b8.jpg20221208_074420.thumb.jpg.dcf987c86e621ac26c0806a1c695f33e.jpg20221208_081052.thumb.jpg.e54bebc831f0188ad763e7325f5685d6.jpg

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YaroXylen napisał(a):

Obiegówka w pompie ustawiona na najmniejszy przepływ na stałe 18,6L/min

Jeśli możesz - napisz jak ustawić mniejszy przepływ. 

U mnie też mam wrażenie że nie musi mocno przepychać pompka pompy na bufor więc chętnie bym to zmniejszył a jeśli dzięki temu będzie ciszej działała jednostka wewnętrzna to super.

Trochę to jednak irytujące, jednostka wew. wisi na ścianie a za nią jest inne pomieszczenie użytkowe i tam to słychać buczenie. Gdybym wiedział, że tak będzie to kazałbym jakieś maty wygłuszające położyć albo nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pompę wyłączasz i po kolei w/g fotek. Na końcu(prędkość pompy) z prawej strony należy włączyć (on) tylko nie odpowietrzanie(odpow)! i po środku ustawiasz maksymalny przepływ pompy obiegowej. Poczekaj 2 sek. za każdym przestawieniem, jak ustawisz z prawej wyłącz pompkę(off). Obroty podawane są w kodzie szesnastkowym a przepływ widać w L/min. Na koniec wychodzisz do czystego ekranu i włączasz pompę. A wiesz jak podczas pracy sprawdzić przepływ?

Pozdrawiam YARO.

20221208_095604.thumb.jpg.48f33e310d14e8f8fde9fcdb6771f501.jpg 20221208_095618.thumb.jpg.f2eab0234a08b2224592624aa4783cd0.jpg 20221208_095627.thumb.jpg.adfb0776285d7a60fc043744fc4945d2.jpg 20221208_095656.thumb.jpg.f6daeef8d62d0aef563e06202afee463.jpg 20221208_095703.thumb.jpg.e34f9c9a518905e9519c3e3937b83438.jpg 20221208_095728.thumb.jpg.ac873c6a388c22b366b9c26655ee859e.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez YaroXylen
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę wieczorem w obcy zamontowali obu mnie. Jeżeli to kogoś interesuje mogę podesłać zdjęcia kotłowni i samej pompy.

Pompa od montażu do teraz tj. piątek godz. 5:50 miała 21 włączeń/wyłączeń. Czy to dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod wpływem czego? chyba nie emocji .😇

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, YaroXylen napisał(a):

A wiesz jak podczas pracy sprawdzić przepływ?

Nie mam pojęcia.

Zauważyłeś jakiekolwiek zmiany w pracy instalacji po zmianie tego przepływu na 18,6 L/min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze raz po polsku!

Ach te słowniki w telefonie. W środę wieczorem zamontowałem i uruchomiłem pompę. Od uruchomienia do dzisiaj do 6 rano miała 21 włączeń/wyłączeń. Czy to jest dużo? Muszę zmieniać jakieś ustawienia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kW 3 fazy, bufor 300 litrów, sama podłogówki z dwoma zaworami 3D i pompami, ustawienie krzywej -15/35stopni +15/25 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ardaturan napisał(a):

Nie mam pojęcia.

Zauważyłeś jakiekolwiek zmiany w pracy instalacji po zmianie tego przepływu na 18,6 L/min?

Witam.

Popatrz na fotki.

Należy dotknąć i trzymać ok 6sek. jednocześnie 3 przyciski.  Przycisk prawy i lewy (środkowy rząd) i górny (środkowy rząd) i pojawi się ekran podglądu pracy serwisowy. Tutaj nic nie zmienisz tylko obejrzysz, dostępnych jest około 100 parametrów pracy. Dla Ciebie ważny aktualny przepływ pompy to parametr nr.12, można podejrzeć ilość dni od pierwszego uruchomienia, temperatury czujników,  zadanej docelowej powroty, temperatury przegrzania gazu, presostaty, położenie zaworu 3D, temperatury gazu w kilku miejscach, temperatury większości czujników...etc . Niestety dużo parametrów jest w kodzie szesnastkowym, ale i w zero jedynkowym i dziesiętnym. Np. parametr nr.1 to jest ilość dni od uruchomienia lub od resetu(zerowania) Na koniec standardowo górny lewy wychodzisz do ekranu głównego.

Pytasz czy zauważyłem zmiany.... absolutnie nie zamierzam ich zmieniać... w mojej instalacji, jedyna zmiana to jak robi się już tak mocniej zimno poniżej -12/-15stopni podnoszę przepływ do 22-23L/min. Bufor mam podłączony 3punktowo. . Na fotkach parametr 8 i 9 to temp zadana i wyliczona oraz temperatury czujników wlotu i wylotu wody. Pompa akurat sobie pyrkała (19Hz)gdyż osiągnęła docelową a powrót (delta) zbliżała się do zadanej bo w domciu ciepło i słonko nagrzało.

Sorki bo się za dużo i niepotrzebnie rozpisałem. Miłej zabawy

Pozdrawiam. YARO

3.thumb.jpg.939a0f1f50fa027a771b4ae3192199b9.jpg2.thumb.jpg.7f8abe3c2aae419d6de7ca01bb1766e7.jpg1.thumb.jpg.8c8140cdbfb4b391a15014482e104d6c.jpg5.thumb.jpg.84d443156281c8f37d3590bef15ecfff.jpg4.thumb.jpg.d82ba1936204d7a632c2c9842bf0b4a7.jpg

Edytowane przez YaroXylen
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, YaroXylen napisał(a):

Pytasz czy zauważyłem zmiany.... absolutnie nie zamierzam ich zmieniać... w mojej instalacji

Przepraszam, ale nie zrozumiałem tego zdania - absolutnie nie zauważyłeś zmian po przestawieniu przepływu na inny niż fabrycznie ustawiony? czy absolutnie tak?
Chodzi mi o to, co da zmniejszenie przepływu? U mnie teraz wszystko wygląda poprawnie w sensie jestem ogólnie zadowolony z energochłonności pompy i temperatury w domu.
Wkurza mnie parę w sumie drobiazgów, m.in. głośność jednostki wewnętrznej, jeśli zmniejszenie przepływu sprawi, że będzie ciszej przy niepogorszeniu pracy całego układu to zrobię to.

Poza tym dzięki za podpowiedź jak sprawdzić parametry niestandardowo dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Już tłumaczę.

Przykłady ustawienia mojej pompy są dla mojego domu i mojej instalacji, które uznałem za optymalne, do tego daleko odbiegają od "standardowych" jak to napisałeś.

Właśnie dlatego je zmieniłem.  ¯\_(ヅ)_/¯

10 minut temu, Ardaturan napisał(a):

Wkurza mnie parę w sumie drobiazgów, m.in. głośność jednostki wewnętrznej

A to już ciekawostka....  fotka 20cm od wyświetlacza jednostki wewn.🤔 .Ciepła woda płynąca rurą 25mm do łazienki na górę jest głośniejsza niż jednostka...

Wiadomo pomiar jak pomiar ale zawsze jakiś jest.

Pozdrawiam. YARO

965814894_Screenshot_20221209_154014_SoundMeter.thumb.jpg.265472017216b42d670613beb86fd9ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze raz pytanie o deltę. Jeżeli ustawiam dt na 5 stopni to oznacza że pompa przy różnicy pomiędzy wlotem i wylotem (czy może między czujnikiem temp obiegu a powrotem?) równej 5 stopni będzie modulować mocą do utrzymania tej różnicy? Po poprzednim sezonie doszedłem do średniej czasu pracy 25 min (czas pracy/ilość załączeń). W dtr-ce serwisowej jest podane 18 min jako granica taktowania, ale jak koledzy chwalą się że pompa pracuje cały dzień to apetyt rośnie 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica w zużyciu energii .

Według pompy zużyłem 100 kwh a wskazania z podlicznika 138 kwh .

To za miniony tydzień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie widzę do minus 20 ,potem to już prosta grzewcza 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testując od soboty wszystkie możliwe kombinacje delty i wydajności pompy ładującej cały czas nie mogłem zrozumieć dlaczego sprężarka pracuje z częstotliwością 47-48Hz po czym osiągając deltę zamiast rozpoczynać modulację wyłączała się. Odpowiedzią okazał się bufor, a raczej w moim przypadku 100l sprzęgło za jakie robi. Po wyłączeniu go w ustawieniach wszystko zaczęło funkcjonować tak jak powinno, przy dzisiejszym -3 28-30Hz. Muszę jeszcze popracować nad izolacją rur pomiędzy buforem a pompą ładującą obieg grzejników bo mi 3 stopnie uciekają i grzeją piwnicę 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niewiadomych mi powodów po dodaniu do systemu obsługi bufora PC  zaczyna pracować jako ON-OFF i nie moduluje mocą. Ludzie dokupują dodatkowe płyty rozszerzeń bo bufor takiej wymaga i są zdziwieni bo wydali dodatkowy hajc gdzie miało być lepiej a jest tak sobie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że algorytm jest napisany pod "prawdziwy bufor" czyt. 1000l albo więcej. Przy 100 czy 50 litrach zanim zacznie modulować temperatura już jest osiągnięta, ale to tylko przypuszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2022 o 17:28, cule napisał(a):

Testując od soboty wszystkie możliwe kombinacje delty i wydajności pompy ładującej cały czas nie mogłem zrozumieć dlaczego sprężarka pracuje z częstotliwością 47-48Hz po czym osiągając deltę zamiast rozpoczynać modulację wyłączała się. Odpowiedzią okazał się bufor, a raczej w moim przypadku 100l sprzęgło za jakie robi. Po wyłączeniu go w ustawieniach wszystko zaczęło funkcjonować tak jak powinno, przy dzisiejszym -3 28-30Hz.

Możesz napisać w którym miejscu menu to jest do włączenia/wyłączenia? Nie mogę znaleźć takiego ustawienia.

W dniu 9.12.2022 o 15:50, YaroXylen napisał(a):

A to już ciekawostka....  fotka 20cm od wyświetlacza jednostki wewn.🤔 .Ciepła woda płynąca rurą 25mm do łazienki na górę jest głośniejsza niż jednostka...

Wierzyć się nie chce w ten pomiar. Próbowałem mierzyć różnymi aplikacjami decybele w najcichszym miejscu domu, np. w sypialni ale szum tła daje jakieś 30 dB i w góre. Masz faktycznie splita? Jeśli tak, to nie słychać działania pompy wewnętrznej? Byłem u znajomych którzy też mają tCap 9kW i dźwięk podobny jak u mnie.

Tak sobie myślę czy nie "skręcić" do minimum przepływu skoro pompowanie odbywa się tylko na krótkim odcinku do bufora a stamtąd już ciągnie pompka dodatkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zmniejszysz przepływ pomiędzy PC a buforem to spowoduje to wzrost delty a to przekłada się na gorszy COP a to skutkuje zjadaniem większej ilości prądu. Róbta co chceta kombinatorzy szukający oszczędności tam gdzie ich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.