Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea HP Split 9kW


mikus39

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dwie oferty na Panasonica. Obie w podobnej cenie. Teraz dylemat. Jedna trójfazowa, druga jednofazowa. Jednofazowa z buforem 500l , trójfazowa bez. Co jest sensowniejsze dla 145.m2 podłogi podgrzewanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, myślałem, że jak są same podłogi podgrzewane, bez grzejników to bufor nie jest potrzebny...a już taki wielki to w ogóle. Zastanowiłbym się nad uczciwością tej oferty :/. Aczkolwiek nie chcę nikogo oczerniać, być może to ma sens. Z tego co czytałem to chyba nie bardzo.

Zapewne 1-fazowa bez buforu będzie tańsza o kilka tys. bo sam bufor tez kosztuje swoje.

3-fazowa ma nieco lepszą specyfikację w niższych temperaturach. No i nie potrzebuje aż takich zabezpieczeń prądowych co 1-fazowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby doprecyzować. Oferty z dwóch rożnych firm. A co do ogrzewania to po prostu podłogówka. Sam T-cap w porządku czy szukać czegoś innego. A co do bufora to jaki powinien być? Taki duży to mój wymysł.

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to mnie zmyliło z tym t-cap. Bo w tytule jest HP (high performance).

Nie wiem jakie masz wyliczenia na zapotrzebowanie ale t-cap 9kW przy tej wilekości domu i podłogówkach wydaje mi się mocno przesadzony. Piszą, że t-cap 9 to tak naprawdę 12kW...

O buforach: https://blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplo.app/wynik/k9qb zapotrzebowanie na ciepło. 34000 to uczciwa cena z montażem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka i tak jest jednofazowa, jedynie grzałki są obciążane z pozostałych faz, ale chyba grzałkami nie masz zamiaru dogrzewać. Bufor nie jest potrzebny jeżeli nie planujesz spinać tego z jakimś innym źródłem ogrzewania. No i ta moc na taką powierzchnię?  Czekam na mrozy i wtedy sprawdzę jak grzeje 5kW na trochę większą powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, poziom napisał:

3-fazowa ma nieco lepszą specyfikację w niższych temperaturach.

Z czego bierze się lepsza specyfikacja? 

 

46 minut temu, carinus napisał:

Sprężarka i tak jest jednofazowa, jedynie grzałki są obciążane z pozostałych faz,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał:

Sprężarka i tak jest jednofazowa, jedynie grzałki są obciążane z pozostałych faz

I to wszystko? A inwerter (przetwornik) jest ten sam? .... Hm. To dlaczego 3fazowa po odłączeniu jednej fazy będzie chodzić a po odłączeniu dwóch już nie ruszy i wywali błąd zasilania. Pompa T-Cap 3fazowa na 2 fazach będzie chodzić bez problemów bo przetwornik(falownik) sprężarki jest na 400V (międzyfazowe). Wyjątek jest taki że brakująca faza nie może być zasilającą elektronikę płyty. Druga rzecz często pomijalna to obciążenie instalacji w domu oraz zabezpieczenia.

Pozdrawiam. YARO

290970536_Screenshot2021-12-23at16-20-21Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_netpdf.png.55814f5d42819a1c8b677d5d2cf94202.png

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@YaroXylenTeraz wiem już coś więcej, czyli inwerter zasilany jest napięciem międzyfazowym. Jeżeli ma lepsze parametry,  to jest to zawsze jakiś argument żeby dopłacić parę złotych więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spaa napisał:

zasilana pradem stalym wytwarzaym przez falownik

falownik wytwarza prąd stały? Wydawało mi się, że to robi prostownik.

A falownik z prostej kreski robi falę... chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest różnica pomiędzy przemiennym napięciem skutecznym 230 V, a napięciem maksymalnym tegoż napięcia 230 V.

Po wyprostowaniu napięcia przemiennego i wygładzeniu oraz ustabilizowaniu za pomocą układu elektronicznego (kondensatorów) możemy uzyskać napięcie DC ponad 320 V.     

Godzinę temu, Łukasz85 napisał:

,,, A falownik z prostej kreski robi falę... chyba.


Nie tylko.
Falownik zasilany 1 F, może także wytwarzać napięcie 3 F. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas mało istotne jest jak to sie przetwarza, ważne że inwerter korzysta do zasilania z każdej fazy, co faktycznie zmniejsza obciążenia na liniach domowych w porównaniu z rozwiązaniem jednofazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2021 o 12:28, carinus napisał:

@YaroXylenTeraz wiem już coś więcej, czyli inwerter zasilany jest napięciem międzyfazowym. Jeżeli ma lepsze parametry,  to jest to zawsze jakiś argument żeby dopłacić parę złotych więcej.

@carinus witam Ciebie

Wszyscy się uczymy, ja mimo wieku również coś tam sobie koduję, chętnie się dzielę i cieszę się jak komuś tą wiedzę dalej przekażę, a że czasami ja kogoś nie zrozumiem lub zostanę źle zrozumiany no często się i tak zdarza to staram się sprostować. Jestem laikiem w temacie PC i PV i gdyby czas się cofnął dla mnie o 30-40 lat na pewno szedłbym z nauką w tym kierunku.

Odnośnie zabezpieczeń oraz samej instalacji elektrycznej to jednofazowa PC 9kW jest bardzo dużym obciążeniem dla instalacji typowego budynku, najlepiej jakby ta faza była wydzielona tylko dla obwodu zasilania PC. A nawet dzisiaj gdzieś na forum (sąsiednim) czytałem że gość ma taki problem z wybijającymi bezpiecznikami w jednofazówce (w tablicy nie w pompie). Okazało się że ten obwód również zasila inne sprzęty domowe i.... bum.

Po hucznej Wigilii i dzisiaj dzieci z wnukami rozjechały się i dziadkowie zostali "osamotnieni" i stąd jest czas na poczytanie w necie. 🤔

Pozdrawiam świątecznie. YARO

 

Edytowane przez YaroXylen
korekta i dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybijajace  bezpieczniki w przeciazonych instalacjach przy pompach 1 fazowych wystepuja gdy pracuje sprezarka i dolacza sie jeszcze grzalka elektryczna. Przez przekaznik lub stycznik mozna by ja zasilic z innej  fazy. Przerobka ingeruje w oryginalny uklad wiec z gwarancjami moze byc roznie, ale jak ktos ma problemy z instalacja to jest jakies rozwiazanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowym obliczeniu obciążeniu faz nie powinno być takiego problemu. A zasilając grzałkę z innej fazy "przenosimy" problem na inną fazę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka inverterowa jest napędzana silnikiem prądu stałego , bezszczotkowym, z magnesami stałymi tzw BLDC a inverter robi tam za komutator - przełączając bieguny zasilania nieruchomych cewek, gdyż to magnesy są wirnikiem.

Od prędkości przełączania zależy prędkość wirowania wirnika.

Sam inverter jest elementem silnika, jest sterowany przez zewnętrzną elektronikę wg potrzebnych obrotów - na identycznej zasadzie działają np nowe pralki LG - tam nie ma kół pasowych - silnik jest wprost na osi bębna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2021 o 14:38, mikus39 napisał:

34000 to uczciwa cena z montażem?

Ja w lutym 2021 za T-Cap 9kW + zbiornik CWU 300L z montażem i całym potrzebnym osprzętem zapłaciłem 35 tysięcy. W tej cenie z kotłowni zrobili pompownię - sam nic nie musiałem robić ani "dociągać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A T-cap jest inną pompą niż HP? Lepszą/gorszą? Tu nie mam możliwości dyskusji. Na tym się zupełnie nie znam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.