Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea HP Split 9kW


mikus39

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, mikus39 napisał:

T-cap jest inną pompą niż HP?

Tak, to jest inna pompa. Ten sam producent, ale jednak pompa inna.

Pytałeś, czy cena jest uczciwa. Ja podałem Ci cenę swojej pompy, żebyś miał jakieś porównanie.

Może liczyłeś, że wypowie się ktoś z powiatu rybnickiego, kto montował ostatnio dokładnie taką samą pompę, jaką Ty chcesz zamontować i będzie wymagany taki sam zakres prac jak u Ciebie?

 

T-Cap pracuje do -28 stopni, a chyba do -20 nie traci na wydajności. Pewnie przez to ma mniejszy SCOP niż HP, albo w czymś innym jest gorszy od HP. A HP, tak jak większość pomp, traci moc wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej - ale tak to po prostu działa.

Ale jeśli pytasz, czy cena jest uczciwa, to odpowiadam, że tak.

W sumie, to powinieneś mieć jeszcze masę innych ofert. Powinno być jeszcze jakieś super hiper NIBE za 50 tysięcy, jakiś Daikin i do tego jakiś inny wynalazek. Warto zapytać w kilku różnych firmach, które montują pompy, żeby mieć jakieś porównanie i żeby móc coś ponegocjować.

5 godzin temu, mikus39 napisał:

Tu nie mam możliwości dyskusji. Na tym się zupełnie nie znam.

Lepiej się zorientować przed podpisaniem umowy. Oczywiście trzeba poświęcić sporo czasu, ale to się opłaci. Można też się nie znać i kupić to, co dają, ale potem jest szansa, że wróci się na forum z pytaniami.

Nie trzeba zostawać inżynierem, ale warto zrozumieć jak z grubsza działa wybrana pompa ciepła.

Bo to nie jest zakup za 50 zeta, który można później powtórzyć, jakby jednak coś było nie tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie do tego zmierzam. Nie chcę podpisać umowy w ciemno tylko mieć świadomość że wybrałem sprzęt właściwie i nie zostałem oszukany. Oferty się rodzą na bieżąco. Na razie same Panasonic. Ale sytuacja jest rozwojowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się kolejna rozbieżność wśród oferentów. Jeden uważa że 3 fazowa będzie zbyt mocna, drugi z kolei że jednofazowa serji J będzie zbyt słaba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem. Co prawda nie chodziło o jeden model pompy, tylko o to, że jeden instalator dawał mi pompę o mocy 20kW a inny proponował 9kW. Ale faktycznie, z pompami nie jest tak łatwo, bo kiedyś specjalista od pomp z Panasa mówił, że mają trzy pompy HP 9kW i każda jest inna.

 

Na stronie Panasonica znalazłem takie coś:

aquarea.thumb.png.63e2147c975475ca7f8205ec49f03fac.png

Te jednofazowe w okolicach -7 stopni będą miały moc w okolicach 6kW, a trzyfazowa dalej będzie miała moc 9kW (dla wody o temperaturze 35 stopni).

W temperaturach dodatnich wszystkie trzy będą za mocne, ale przez to po prostu się będą częściej wyłączać, czyli będzie miało miejsce "taktowanie", które dla części forumowiczów jest największym zmartwieniem tego świata.

Niestety nie podali w tabelkach ile ciepła będą w stanie wygenerować te pompy przy -15 stopniach.

Jak możesz, to zapytaj oferentów, czy mogą Ci pokazać tabelę doboru pomp i jak oni to tam wpasowali. Albo możesz samodzielnie skorzystać z takiej tabeli, ale na tej chyba nie ma generacji J.

Możesz też popytać, przy jakich temperaturach ma się załączać grzałka w tych pompach, co je proponują.

 

Jeszcze jedna uwaga odnośnie HP 9kW generacji H: trójfazowa ma więcej niż 5 ton ekwiwalentu CO2 czynnika chłodniczego, a jednofazowa ma mniej.

Oznacza to, że trójfazową trzeba zarejestrować w CRO i co roku wpisywać do tej bazy przeglądy wykonane przez kogoś, kto ma uprawnienia F-gazowe. Ale o tym instalatorzy i sprzedawcy jakoś nie chcą mówić.

Podsumowując, sam nie wiem co bym wybrał na Twoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

CWU bardzo mocno zaniżone, czy kolega mieszka sam, a może masz solary na dachu?

Ocieplenie budynku takie sobie szczególnie ściany, temperatura ambitnie 24stopnie!!!!  w wyliczeniu 2003zł na rok eksploatacja to wynik jest mało wiarygodny.... myślę że jak na dzień dzisiejszy dołożysz 40-50% do tych wyliczeń to będzie ok--> przy dzisiejszych cenach energii. W przyszłym roku to będzie inna bajka....

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam sam. Jest nas czworo. W wyliczenie prądu też nie wierze. Ale nawet 100 % więcej jest akceptowalne. Co do ścian to nie narzekam. Wydaje mi się że jest ciepło. A temp. 24 w domu spokojnie osiągam. Jak się zapomnę to i 26  pokazuje.

Na obecną chwilę ogrzewanie w sezonie zimowym i CWU kosztuje mnie ok 4500 do 5000

Dołożył bym raczej coś na czapkę

 Solarow nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odniosłem się do tego co w tabelkach. Porównałem do typowego (160m) budynku, z 4 osób. Z własnych obserwacji 1/4-1/5 energii całorocznej zużytej to właśnie CWU. Niestety u mnie przy dwóch wannach i dwóch prysznicach (6osób) energia pochłonięta przez PC do ogrzania CWU to ok. 1/3 do CO w skali roku.

Jeśli obecnie tyle wychodzi Tobie ogrzewanie to ...... "zostaw Pan tę brudną robotę bierz się za montaż PC"👍

Pozdrawiam. YARO

 

 

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywac CO do CWU bo to bedzie zalezyc od budynku i naszego stylu zycia.

U mnie okolo:

CO to ~9000kWh rocznie

CWU to ~1200kWh rocznie

Co daje jakies 15% na CWU.

Przy dobrze izolowanym budynku i duzym poborze CWU proporcje sie zmieniaja i odwrotnie.

Dla PC wyniki musiałbym podzielic przez srednioroczny np. COP=3 i otrzymalbym mniej wiecej zuzycie energii elek. u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem tylko koszt w trakcie sezonu grzewczego. Do tego muszę doliczyć jeszcze koszt grzania bojlera przez resztę roku. Czyli ok 150zł co miesiąc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że grzejemy tylko w sezonie, a ciepła woda potrzebna jest codziennie i tutaj koszty grzania pomiedzy bojlerem a pompą będą znacznie mniejsze. Mało kto patrzy na koszty ponoszone przy grzaniu wody a one też są nieraz niemałe i trzeba to wliczać do oszczędności rocznych przy obliczeniach czasu zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czas zwrotu mogę porównać jedynie do kosztów zabudowy i obsługi innego alternatywnego źródła ogrzewania. Wymienić i tak muszę. A jak mawia moja żona: "Nie cofajmy się w rozwoju". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że żona zawsze ma rację i tutaj nawet popieram taką decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mikus39 napisał:

Wycena wygląda tak: 

Kurcze, mi takich ładnych wykresów nikt nie pokazywał 😉

Zastanawia mnie tylko, dlaczego do -7 stopni moc pompy spada, a od -7 do -15 stopni moc pompy rośnie.

Ktoś może potwierdzić, że tak faktycznie działa ta pompa?

Trochę mnie to dziwi, bo zazwyczaj słyszałem (albo czytałem), że moc pompy spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Poza tym podejrzane jest też to, że producent się tym nie chwali i nie podaje jaka będzie moc przy -15 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe oferty, nowe ceny. 

Vitocal 200s 44700

Vitocal 222s 46000

Vitocal 100s 38900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałem dzisiaj ciekawą opinię że nie warto kupować pompy z czynnikiem R32 bo to gaz. Lepiej kupić pompę zalewaną cieczą. Wodą bądź glikolem. O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi zapewne o monobloka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Ale w monobloku też jest czynnik gazowy np R32.

Wiadomo że jest odebrałem to że chodziło o połączenie gazowe w splicie a monoblok woda glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mikus39 napisał:

Usłyszałem dzisiaj ciekawą opinię że nie warto kupować pompy z czynnikiem R32 bo to gaz. Lepiej kupić pompę zalewaną cieczą. Wodą bądź glikolem. O co tu chodzi?

Niektórzy chyba boją się rozszczelnienia instalacji w układzie freonowym i dlatego ktoś próbuje nakłonić do zakupu monobloka. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy rok. Nowa oferta. Daikin lodówka 8kW 3fazowa za 38000. Podpowiedzcie coś o jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ostatecznie Buderus Logatherm WLW196i AR 8,9 kw. Grzeje. Dość cicha i chyba oszczędna. Koszt 43000 z małym hakiem. 

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.