Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea split/ monoblock/ all-in one gen. H, J, HT, T-Cap


esselite

Rekomendowane odpowiedzi

Ten by-pass to króciutki odcinek mieszczący tylko długość pompy z przyłączami kątowymi. Na rurce pod pompą zakładasz zawór zwrotny klapkowy, stawiający najmniejszy opór dla przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bernie napisał(a):

Gdzie dokładnie powinien być początek i koniec tego bajpasa?

Myslałem że czytelniej już się nie da - poczatek bypasa jest w  pierwszym trójniku od strony domu a koniec w trójniku od strony pompy - rozdziela je zawór zwrotny klapowy -Pompka pobiera wodę z trójnika odstrony  domu i tłoczy ją w trójnik od strony pompy. Zawór zwrotny klapowy zapobiega cofaniu się tej wody z powrotem jednocześnie umożliwiając swobodna pracę pompie obiegowej PC Pokazałem wszystkie użyte części poza wężykami które jak pisałem -można zamienić na rurki w razie potrzeby  przenoszenia wiekszego ciśnienia- choć akurat wężyki od instalacji powietrznych fi 6 lub 8  bo większe niepotrzebne, z powodzeniem przenoszą  10 atmosfer jedynie pompka akwariowa może być za delikatna więc szukałbym wtedy wytrzymalszej. U mnie z powodzeniem to działa na układzie otwartym. Całość mam zamontowaną w kotłowni w miejscu oddalonym od pompy o 6 metrów i pompeczka  5w spokojnie daje sobie radę . Termometr w miejscu wlotu wody do pompy  wskazuje wyraźnie czy temperatura się podnosi i dzieje się to po kilkunastu sekundach rury przyłączeniowe PC mam 6 metrowe 5/4  cala . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza ,tylko stosowanie pompki akwariowej ni jak mi nie pasuje ,co będzie jak przez taką pompkę pójdzie 50 st lub więcej , wiem że kolega @Bernie zasila op więc na powrocie takie temperatury nie będzie , ale przy grzaniu cwu już możliwe , a jak się ma do tego drugie źródło w postaci kotła to tym bardziej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najbezpieczniej zamontować nawet używane, ale sprawne pompki obiegowe kotłowe. Kupiłem kiedyś dwie pompy elektroniczne Grundfosa i chodzą bezproblemowo prawie 10 lat. Ważne że zużywają 4-5W do spokojnej pracy i mogą długo pracować na niewielkim UPS-ie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak  aby  uprościć cały system a o to przecież chodzi ja zastosowałem pompkę zasilaną bezpośrednio z akumulatora. Dzieki temu czas pracy  takiego zabezpieczenia mozna szacować na kilkadziesiąt godzin. Kolega carinus   tez ma niezły  system bo UPS z dużym akumulatorem też podziała długo. Rzecz w tym aby  system był jak najbardziej prosty i jednocześnie autonomiczny czyli  nie potrzebował  właściciela jak najdłużej. W ekstremalnej sytuacji długo utrzymujących się mrozów i konieczności zasilania domu zkotła  zostawiłem sobie możliwość spustu wody z rur połączeniowych i pompy.

Patrząc na prognozy mam nadzieję że w tym roku taka sytuacja mnie nie spotka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2023 o 14:34, carinus napisał(a):

Ten by-pass to króciutki odcinek mieszczący tylko długość pompy z przyłączami kątowymi. Na rurce pod pompą zakładasz zawór zwrotny klapkowy, stawiający najmniejszy opór dla przepływu.

 

W dniu 6.01.2023 o 21:43, Gruner napisał(a):

Myslałem że czytelniej już się nie da - poczatek bypasa jest w  pierwszym trójniku od strony domu a koniec w trójniku od strony pompy - rozdziela je zawór zwrotny klapowy -Pompka pobiera wodę z trójnika odstrony  domu i tłoczy ją w trójnik od strony pompy. Zawór zwrotny klapowy zapobiega cofaniu się tej wody z powrotem jednocześnie umożliwiając swobodna pracę pompie obiegowej PC

Zakładam, że obie powyższe propozycje są podobne, różnią się tylko detalami. 

U mnie trójnik w domu jest w miejscu gdzie ciepła woda rozdziela się na zbiornik CWU i na OP. Czyli tutaj początek by-passa. Następnie rurki z wodą zasilającą i powrotną biegną równolegle przez około 13 metrów i wchodzą do PC. I tu, zakładam, mam drugi trójnik. Pytanie czy taka ingerencja w PC będzie miała wpływ na gwarancję? I czy 13 metrów długości (x2) ma wpływ na wybór pompki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ingerujesz w samą pompę, tylko w instalację wodną w celu zabezpieczenia pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Bernie napisał(a):

 

Zakładam, że obie powyższe propozycje są podobne, różnią się tylko detalami. 

U mnie trójnik w domu jest w miejscu gdzie ciepła woda rozdziela się na zbiornik CWU i na OP. Czyli tutaj początek by-passa. Następnie rurki z wodą zasilającą i powrotną biegną równolegle przez około 13 metrów i wchodzą do PC. I tu, zakładam, mam drugi trójnik. Pytanie czy taka ingerencja w PC będzie miała wpływ na gwarancję? I czy 13 metrów długości (x2) ma wpływ na wybór pompki? 

Ty te trójniki musisz wstawić a nie szukać po instalacji , np na rurze powracającej do pc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz jest to dla mnie klarowne. Jako dla człowieka nie z branży nie było to dla mnie oczywiste. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są najprawdopodobniej rurki z polibutylenu. Mają oznaczenie PB-H. Znalazłem taką kartę katalogową:

NUMER KATALOGOWY

ŚREDNICA ZEWNĘTRZNA [mm]

GRUBOŚĆ ŚCIANKI [mm]

MATERIAŁ

TFC.058.028.016

28 (3)

2,5

PB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mam pytanie odnosnie wyłączania się pompy. Według krzywej 15/-15 strefa 1 - 24 /33 i strefa 2 - 25/35 przy temperaturze zewnętrznej 8 stopni pompa powinna chodzić i zasilać instalacje jakimiś 26 stopniami a ona stoi. Temperatura w domu spadła bo na zasilaniu jest 20 stopni Najlepsze jest to ze siłowniki zamontowane na strefe 1 i 2 cały czas próbują podnieść temperaturę ale nie mają z czego. Wytłumaczy mi ktoś o co chodzi?
Możemy założyć, że na grzanie masz ustawioną delta 5C, zatem wg algorytmu PC zacznie grzać, jak temp powrotu spadnie o 2stC poniżej temperatury zadanej minus delta, czyli u Ciebie 26-5-2=19c . Przy powrocie do PC 19C powinno zacząć grzać dopiero. Jak dla mnie to by było za zimno, więc podniósł bym krzywą przy +15c , albo zmniejszył ustawienie delty. Jeżeli to jest zasilanie podłogi, a w pomieszczeniach masz powyżej 21C, to będziesz długo czekał, aż podłoga się wychodzi i do PC będzie wracać 19C. Chyba, że w pomieszczeniach ma być 18C, wtedy może być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zainteresowanych tematyką pomp ciepła Panasonic zaprosić na archiwalne spotkanie webinarowe zorganizowane przez portal GLOBenergia
Spotkanie odbyło się 18.01.2023, natomiast zapis archiwalny będzie można obejrzeć dopiero od dnia 27.01.2023 na You Tube.

źródło:


 

Są różne rodzaje sterowania pompą ciepła i warto znać opcje, które umożliwią Nam jak najlepsze dopasowanie parametrów do wymagań odbiorcy. Nasz ekspert, Jakub Traczyk, opowiada:
• czym jest prosta i krzywa grzewcza,
• czy warto stosować termostat w pomieszczeniu,
• jak wpływa termostat na działanie układu,
• gdzie najlepiej go zamontować, aby jego odczyty były miarodajne.

W Naszym filmie dowiesz się także, jak nawet niewielkie zmiany w funkcjonalności poszczególnych opcji sterowania, mogą mieć wpływ nie tylko na odczucie komfortu, ale także na wymiar ekonomiczny eksploatacji pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uuuu, ale lipa. Pierwsza noc mojej PC 7kW Split w temperaturze poniżej -10 i nie daje rady dojść do temperatury 33C na zasilaniu na samej sprężarce.

Utrzymywała się temp zasilania 31-32C, bo powrót nie chciał się zrobić cieplejszy, więc delta trzymała zasilanie cały czas. W pewnym momencie o 5:30 krzywa zadała nawet temp 34C, ale zasilanie przez całą noc nie wzrosło powyżej 32C. Temp w pomieszczeniach spadła do 21.5C i było wyraźnie za chłodno.

Zezwolenie na grzałkę miałem ustawione na -10C i okazało się to za daleko. Teraz przestawiam to na -7C przynajmniej i daje 1h na podniesienie zasilania do zadanej temp, jeżeli to się nie wydarzy po godzinie, niech grzałka robi swoje.

Widać zapotrzebowanie domu jest wyższe, niż pompa może ogarnąć na samej sprężarce. Ciepło właściwie wyliczałem sobie zapotrzebowanie w najsilniejsze mrozy na poziomie 6,9kW.

Maksymalnie PC raportowała produkcje na poziomie 5,7kW przy stałym poborze w okolicach 1.9kW z sieci. Z tabeli Panasonica wychodzi , że przy -20C, dla zasilania na poziomie 35C, na samej sprężarce PC zrobi 4kW, a resztę ma załatwić grzałka.

Pokrywa się to dość dobrze z wyliczeniami zapotrzebowania dla mojego domu na ciepło wiałściwie: https://cieplo.app/wynik/141xz. Bez grzałki poniżej -10C nie dogrzeję. Pompa dobrana na styk, dla pktu biwalentnego -10C.

image.thumb.png.363a245650c33104b8fc64247c82dbbf.png

 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zapotrzebowanie 8.6 kw przy minus 20 st bez cwu , aż mnie kusi żeby załączyć pompę {na razie jadę na pellecie} 😊

Grzałkę mam od minus 9 st , ciekawe co by pompa nawojowała ? jak pamiętam to w grudniu przy minus 7 dawało rady .

@esselitea cwu czym grzejesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając to przypomniałem sobie że mam załączyć programowo grzałkę, gdyż mam ja wyłączoną, ale przyda się żeby nie męczyć sprężarki, bo to nie ma sensu. Muszę przestudiować instrukcję jak to ustawić bo już zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kordjano napisał(a):

cwu czym grzejesz ?

CWU sobie dzisiaj podgrzałem grzałką w zbiorniku, żeby PC grzała sobie rurki w podłodze 😄

Tak ogólnie moje niezadowolenie bierze się z koncepcji zarządzania temp zasilania za pomocą temp powrotu.

To jest trochę bez sensu. Jeżeli powrót nie wzrośnie , to PC nie podnosi zasilania wyżej. To takie błędne koło, bo powrót nie wzrośnie, jak nie damy wyżej na wyjściu z PC.

 

Jak bym włączył PC w tryb CWU, to by mi dała na wyjściu nawet i 50st, a warunki zewnętrzne te same.

 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esselite napisał(a):

o jest trochę bez sensu. Jeżeli powrót nie wzrośnie , to PC nie podnosi zasilania wyżej. To takie błędne koło, bo powrót nie wzrośnie, jak nie damy wyżej na wyjściu z PC.

Witam

Ustaw delte 2 lub 1 i wtedy dojdzie, pod warunkiem ze nie jest za mała PC.

U mnie jak nie może dogonic to zwiększa moc, po dojściu do delty dopiero zaczyna modulować sie, ale to T-cap a grzałka wylaczona od początku.

Cieplutko pozdrawiam.

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przełączyłem na pc za oknem aktualnie minus 10 st ,łysy świeci więc zanosi się na srogi mróz .

Podlicznik spisany ,więc jutro dam znać co i jak ,chyba że zamarznę  do rana😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli po zmianie delty np.na 2 po 20min temperatura nie dojdzie do zadanej załączy się grzałka i to znaczy ze pompa w danych warunkach jest za słaba.

Jak ustawisz małą deltę np.2 pompa bedzie szła pełną mocą do osiągnięcia t.zadanej i powrotu(-delta) dopiero zmniejsza moc sprężarki i zmienia obroty pompy obiegowej i zaczyna modulować w zakresie +1,-1 temp zadanej trzymając deltę powrotu.

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, esselite napisał(a):

CWU sobie dzisiaj podgrzałem grzałką w zbiorniku, żeby PC grzała sobie rurki w podłodze 😄

Tak ogólnie moje niezadowolenie bierze się z koncepcji zarządzania temp zasilania za pomocą temp powrotu.

To jest trochę bez sensu. Jeżeli powrót nie wzrośnie , to PC nie podnosi zasilania wyżej. To takie błędne koło, bo powrót nie wzrośnie, jak nie damy wyżej na wyjściu z PC.

 

Jak bym włączył PC w tryb CWU, to by mi dała na wyjściu nawet i 50st, a warunki zewnętrzne te same.

 

Aż się ciśnie zapytać dlaczego nie zrobiono pompy z klimatyzatora tam nie ma takich problemów zadajesz masz i pompa ciśnie aż do uzyskania zadanej na powrocie i gitarka bez ceregieli i ślęczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.