Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Wybierz na tej stronie kociol do drewna i bufory,gdzies jest tam ta možliwosc wg. checi ilosci dokladani.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że kocioł z odpowiednim buforem nie będzie przewymiarowany? 🤔 . Oczywiście w granicach rozsądku 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Kiedy ja wyliczalem kociol do drewna,wychodzilo 4600 bufor i kociol lokomotywny,ale tak naprawde jest przy zachowaniu komfortu i dužym stratowym domu.Bo nie chcesz przy buforu biegac 4x w dzien dokladac opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet połowa tego co zaleca cieplowlasciwe bedzie dobra ja mam 600l w instalacji i 2x500L bufor z ekowood 37kw 1,5 wsadu sosny zeby wygrzac bufory ponad 80*C przy ciagłym odbiorze na dom 41*C na 12 godzin przy 0*C na dworze starczy. Palenie wyglada inaczej z buforami, pogodówką i mieszaczem. Ogolnie im wiekszy bufor tym dowolność palenia wieksza. Nagrzewasz bufor wieczorem i masz spokoj na 24h kwesta apetytu domu i pojemności bufora.

I dokładniej to pod bufor sie dobiera kocioł aby jak najmniejsza iloscia wsadów zagrzać całość.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że stalmark eko wood 21 kw ma pojemność wodną 73,5l przy powierzchni grzewczej 2,6m2. Niektóre kotły przy mocy 15 kw a nawet 12kw mają ponad 77l wody. Np. Ogniwo bio 18kw przy powierzchni grzewczej 2,6m2 ma pojemność wodną 81 l. To jak to jest z tą mocą grzewczą kotła? 🤔 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie na temat tego kotła(21kw) . Kociołek w drodze do mnie i bufor 1000l. Montaż jak się trochę ociepli. Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam testowałem ten kocioł na żywo z uwagi na mikroskopijne otworki PW testy zakończyły się klapą, dymiło jak z parowozu. 
Rozpalenie, stworzenie warstwy żaru na to grubsze drewno i zrembki do pełna pod sufit, na początku paliło się ok, po czym z płomień robił się coraz dłuższy i coraz ciemniejszy , zaczeło dymić z komina, w miarę rozpalania się wsadu w komorze zasypowej coraz mocniej dymiło z komina. Powietrze wtórne otwarte na maksa ale nic to nie dało. 

Drugi test był na drewnie sosnowym, tutaj nie było tak spektakularnych efektów dymnych jak na zrembce ale dymiło na czarno i dużo sadzy, ewidentnie za mało powietrza wtórnego. 

No i nie ma co kupić. ☹️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba interweniować w fabryce. Pamiętam jak był problem z palnikiem kostrzewa i o tych problemach pisaliśmy na ich forum, rozpoczęli zmieniać patrząc na nasze poprawki. 

Też się zawiodłem z tym powietrzem. Można by pewnie rozwiercić tak na 22 mm max.  Zwiększy się z 2,5 cm2 do 3,8 cm2 o 50 procent, to dość znacznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rafwla napisał(a):

Trzeba interweniować w fabryce. Pamiętam jak był problem z palnikiem kostrzewa i o tych problemach pisaliśmy na ich forum, rozpoczęli zmieniać patrząc na nasze poprawki

Przecież forum to darmowy poligon doświdczalno - badawczy  na zasadzie: co spieprzyliśmy?, i co należy poprawić? - tak jak zrobili to forumowicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maracz napisał(a):

Komu nie przeszkadza sadza na wymienniku będzie to miał gdzieś, kto jednak zwraca uwagę na czystość wymiennika będzie miał problem.

W tym kotle jest regulowane PP?

Mnie tak wymiennik aż za bardzo nie interesuje ale dym z komina dyskwalifikuje ten kocioł w moich oczach a byłem jego fanem ,pozostaje wood 26kw z dwoma palnikami plus wentylator wyciągowy , tam spalanie jest dość równe przez dwa palniki i pw aż nad to , a komora zasypowa nie ma sobie równych , cena porównywalna do stelmaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pw liściaste mniej potrzeba to fakt ale ja mam drobnicę dębową i trochę go potrzeba tak że na bank stelmark by sobie nie poradził, jest stworzony trochę jak atmos do grubszego liściastego drewna, spali wszystko kosztem dymu po prostu lub można mu mocno zdławić zasuwą pp i patrzeć co się dzieje czyli pw max pp minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ,i napisałem co zrobić by to dymienie zminimalizować,ale też dochodzi praca bez prądu itp.No i umówmy się jak ktoś ma drobny opał lepiej brać coś co na drobnym dobrze pracuje, a jak gruby brać atmosa lub stelmarka i ewentualnie spalać później drobne ale w mniejszości ,ja mam tylko drobne więc mimo początkowego zachwytu bym do siebie go nie brał ,po prostu widzę jak mój mpm wspaniale idzie na drobnym bez najmniejszego problemu z dymem ,zawieszaniem i jeszcze węgla mu mogę sypnąć ze 30 kg na wsad i 1 doba spokoju,to wszystko bez prądu,jest skrojony po de mnie i nie ma co wisły kijem zawracać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka ja piszę ogólnie, nie z zamiarem żeby Ciebie zniechęcić do zakupu mpm. Każdy ma swój rozum i najlepiej wie co będzie dla niego najlepsze, zwłaszcza doświadczony palacz.

Poprostu myślę że prawie każdy kocioł wraz z kominem można zasmolić przez niewłaściwą obsługę.

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maronka napisał(a):

a komora zasypowa nie ma sobie równych

wymiar tej komory to 42,5x35  wysokość aż 80cm to może jest fajna komora do zrębki i drobnego ale na długość tylko 42,5..stalmark to kocioł typowo na drewno w kawałkach 50cm i najlepiej liściaste tak jak 95% wszystkich kotłów zgazowujących drewno. Nie wiem czemu chcecie go przerabiać na coś innego niż został stworzony, w ten sposób to na wszystko można by narzekać,że nie działa dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba 52,5 x 35 i h 80?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ds wood 26kW o którym mówił maronka ma tak jak pisałem a  dopiero wersja 34kW ma 53x35x73 sam mam od 5lat mpm ds i u mnie tak wysoka komora nie sprawdza się do drewna(zawsze się zawiesi po drodze pomimo że jest odpowiednich wymiarów ) ale ja mam o wiele mniejszy model niż maronka i wąska komore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do poprzednich postów to w atmosie możliwości pw są naprawdę bardzo ogromne, moim zdaniem fabrycznie jest o wiele za dużo tego pw i wielu użytkowników puszcza wszystko kominem zamiast ogrzewać wodę. Dodam jeszcze, że połowa tylnego wymiennika to płaszcz powietrzny do ogrzewania pw, dlatego można w nim spalić wszystko bez dymu.

Nie wiem, jak rozwiązane jest podgrzewanie pw w stalmarku, ale jeśli nie jest dodatkowo podgrzewane poza dyszą to przeróbka w celu zwiększenia ilości pw może za bardzo obniżyć temperaturę na dyszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2023 o 15:52, PredatorC napisał(a):

Witam testowałem ten kocioł na żywo z uwagi na mikroskopijne otworki PW testy zakończyły się klapą, dymiło jak z parowozu. 
Rozpalenie, stworzenie warstwy żaru na to grubsze drewno i zrembki do pełna pod sufit, na początku paliło się ok, po czym z płomień robił się coraz dłuższy i coraz ciemniejszy , zaczeło dymić z komina, w miarę rozpalania się wsadu w komorze zasypowej coraz mocniej dymiło z komina. Powietrze wtórne otwarte na maksa ale nic to nie dało. 

Drugi test był na drewnie sosnowym, tutaj nie było tak spektakularnych efektów dymnych jak na zrembce ale dymiło na czarno i dużo sadzy, ewidentnie za mało powietrza wtórnego. 

No i nie ma co kupić. ☹️

PredatorC, mylisz się jest co kupić 

Jak się użytkuje Stalmark Eko Wood zgodnie z zaleceniami producenta to nie ma z nim jakiś większych problemów ,jest bardzo podobny do atmosa , ale ceną bije go na głowę trochę słaba jest ta ceramika ale w atmosie jak się okazuje też lipa ostatnio, ( miałem 20 lat temu atmosa i ceramika była pancerna 5 sezonów ciągłego palenia bo bez buforów był wygaszany raz w tygodniu do czyszczenia. Blachy w piecu nie wytrzymały a ceramika jak nowa)

Fragment instrukcji kotła 

 

20230224_184604.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.