Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Według uznania. Każdy będzie zachwalał swój, bo najlepszy. Ja mam dwa. Pierwszy to Huawei 3kW, drugi to FoxESS 6kW.

Huawei ma to do siebie że może pracować z mocą 3,3kW, ale w fazie początkowej i końcowej mniej produkuje od FoxESS (rano, wieczór). 

FoxESS ma jakiś inny algorytm. Startuje wcześniej i produkuje więcej energii na tych samych panelach z rana i wieczorem. Nie ma możliwości przekroczenia o 10% produkcji. 6kW daje 6kW.

Dla przykładu 8.08.2021 był dniem bardzo słonecznym i Huawei start miał o 6:35, a stop o 19,35 W tym czasie wyprodukował na panelach Longi 10x365Wp 17,37kWh

image.png.e6131619e2ac545f9624522629901193.png

Rok później te same panele były podłączone pod FoxESS. Tutaj są dane z 1.08.2022.

Start o 5:33 Stop o 20,13 W tym dniu wyprodukował 19,10

image.thumb.png.6f1afa52ea89f1fac899ebfdfae4b34b.png

Resztę sam sobie dopowiedz. Huawei pracował w zdecydowanie lepszych warunkach, a jednak mniej wyprodukował i pracował krócej o około 1:45.

Zrobiłem jeszcze takie porównanie. W sumie to chciałem wartości maksymalne. Ale chyba nie ma już co porównywać. Trafił się nawet ten sam dzień do porównania. Zmienione są tylko inwertery. Panele są te same. Dla FoxESS o rok starsze. Może bardziej doświadczone. 🙂 

Huawei w dniu 13.07.2021 uzysk 22,44 kWh. To najwyższy wynik jaki znalazłem dla tego falownika.

FoxESS w dniu 13.07.2022 uzysk 32,20 kWh. Z wykresu widać, że mogło być więcej.

image.png.48bf4c2566ff34ea6c18b12a69aec4d0.png

image.thumb.png.e097a91b06c266a24719cb12e156c479.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Raidenx8607 napisał(a):

Dzięki za wyjaśnienie. Docelowo uklad miał zasilnic grzałkę w CWU. Rzeczywiście nie ma to sensu skoro tak dlugo będzie trwala synchronizacja z siecią lepiej zamontowac 3 grzalki. Jaki polecacie inwerter 3F do 5-6kVA?

Jak nie zależy Ci na magazynowaniu lub UPS`owaniu domu, to FoxEss (bo najtańszy i działa!)

Huaweia, nie kupuj, szkoda pieniędzy.

 

Jak ma być to falownik hybrydowy z funkcją UPS, to Sofar jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Raidenx8607 nie słuchaj @o6483256. Kupuj Huaweia. Mam taki jak potrzebujesz na sprzedaż. 🙂 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huawei nie chce bo zawyża produkcję. W firmie na podliczniku jest z 10-20% mniej niż to co wskazuje inverter. Problemem może być też to że jest wersja 20kVA lub trafił się feretny egzemplarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że teraz chcę chwalić Huawei, ale chyba podlicznik Ci przekłamuje. Sprawdź na liczniku u dostawcy. U mnie się zgadza.

image.thumb.png.6ffa21f6107f48dfbba27cac424fb65d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz pod uwagę autokonsumpcje? Podlicznik z produkcji PV nie ma prawa pokrywać się z licznikiem dostawcy, z którego jesteś rozliczany. Chyba że jest to farma i nie ma żadnego zużycia, to wtedy wszystkie odczyty powinny być zbliżone. Zawsze coś tam się rozjedzie dwa miejsca po przecinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, każdy wynajmujący ma podlicznik wg których jest rozliczany i system się dobrze bilansje, inverter pokazuje swoje, ogólnie fizycznie produkuje raczej tyle co potrzeba, dla nas się liczy to co jest na podliczniku. Przez 2 lata co jest u nas Huawei raz był już wymieniany więc tak średnio, możliwe że wersjach do 10kVA sprawuje się lepiej. Ogólnie szukam sprzętu nie chińskiego.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pojechałeś teraz z tym nie chińskim. 🙂 

SolarEdge i Fronius (tutaj też są chińskie części).

Tylko nie wiem co z panelami. Tutaj nie ma nie chińskich. Na całym świecie są tylko chińskie. Nikt inny tego nie produkuje. Są cztery fabryki (wszystkie w chinach), co produkują podzespoły do PV.

Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. FoxESS jest produkcji chińskiej, ale na częściach japońskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy producent paneli to chiński Longi 😁

 

Weź na luz z tym "nie chiński" 

 

PS Podchodzisz do tej instalacji od DUPY STRONY.

 

Określ swoje zapotrzebowanie na energię, dodatkowe potrzeby (magazynowanie itp), budżet, ewentualne dofinasowanie etc. 

Nie bądź jak Berthold 🙃

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu... Jest jeszcze sens czy nie ma? 😄 

Rodzice mogą dostać dotację 9000 zł (czyste powietrze z wymianą kopciucha) i zastanawiam się czy nie skorzystać. Średnie roczne zużycie za ostatnie 3 lata to 3600 kWh. Jednak trzeba zrobić zapas bo jeszcze dojdzie od nowego sezonu zasilanie kotła gazowego + pompki, monitoring, +20 %. Myślę nad Foxess T5 G3 + 5-6 kW w panelach. Tylko czy jest sens jak w tytule tematu? 😄 

Edytowane przez michs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną musisz pobawić się z kalkulatorem i policzyć ile płacisz za prąd, ile zyskasz na sprzedaży energii, za ile ją odkupisz, przeliczysz koszty montażu i wyjdzie że musisz założyć trochę więcej niż zakładasz żeby wyjść na zero. Na starych zasadach masz prosty rachunek, teraz jest dużo zmiennych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2023 o 11:13, wacio1967 napisał(a):

No to pojechałeś teraz z tym nie chińskim. 🙂 

SolarEdge i Fronius (tutaj też są chińskie części).

Tylko nie wiem co z panelami. Tutaj nie ma nie chińskich. Na całym świecie są tylko chińskie. Nikt inny tego nie produkuje. Są cztery fabryki (wszystkie w chinach), co produkują podzespoły do PV.

Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. FoxESS jest produkcji chińskiej, ale na częściach japońskich.

A co to za firma robiąca panele o nazwie AXITEC ? ja takie mam ale nie ma wzmianki co to za firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie pewna prawidłowość, na początku każda technologia jest droga i finansują ją entuzjaści.

PV Niemcy montowali gdy miała po 12-15% sprawności i była strasznie droga.

Na baterie zrobił się popyt i drożeją.

Za kilka lat na rynek wejdą sodowe, być może żelazowe i ceny staną się znośne.

trzeba sobie zadać pytanie czy jesteśmy entuzjastami finansującymi technologię czy użytkownikami kupującymi z rozwagą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus teraz się jeszcze opłaca, ale za rok już nie musi. Podobno po wejściu stawek godzinnych w 2024 może dojść do tego, że w porach gdy będzie największa produkcja to ceny sprzedazy energii beda bliskie zeru. Natomiast odkupywać bedziemy wieczorami i poza sezonem gdy ceny będą kilku-kilkunasto krotnie wyższe.

Edytowane przez michs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold napisał(a):

A co to za firma robiąca panele o nazwie AXITEC

Wejdź na ich stronę. Wszystko tam jest opisane. To jest firma która ma oddziały na całym świecie.

image.png.7ace2001596958939796c0ee36aaa858.png

18 minut temu, michs napisał(a):

gdy będzie największa produkcja to ceny sprzedazy energii beda bliskie zeru

Pewnie tak będzie. To zmusi użytkowników do kupienia magazynów. W innym przypadku może się okazać, że PV jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brakiem magazynu tylko bedziesz zaležny na milosierdziu niezjedzionych.W dlugiej perspektywe minimalnie potrzebne dostosowac instalacju na dodatkowy magazyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, michs napisał(a):

@carinus teraz się jeszcze opłaca, ale za rok już nie musi. Podobno po wejściu stawek godzinnych w 2024....

Gdybym potrafił przewidzieć wojnę na Ukrainie, to byłbym milionerem.

 

Gdybać, to sobie można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie pisałem żeby lecieć kupować, załatwiać dokumenty, tylko przeliczyć wszystkie możliwe warianty jakie mogą nastapić i dopiero wtedy podjąć decyzję. Sam nie jestem pewny czy stare zasady na których jeszcze jadę, nie zostaną w niedalekiej przyszłości zmienione. Ale robiąc jakikolwiek krok do przodu, muszę mieć na uwadze czy nie wdepnę niedługo w jakieś g...o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej mam dylemat co zrobić z moimi 10-cioma panelami leżącymi pod wiatą czy iść w sieć czy jednak nie lepiej ten falownik hybrydowy bez atestu bo słuchy idą że w następnym roku będą ceny rozliczane godzinowo czy jakoś tak i spece od tego mówią że w pełni słońca mogą płacić za ten prąd po 2-4 grosze /kw a poza nawet po 2 zł i tu w zasadzie nie ma to sensu ,  hybryda i peleciarka aby pelet latem robić za darmo i to jest magazyn .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold, przepraszam Cię, ale nie wQ@##$# nas.

 

Podłącz wszystko do sieci, weź dofinasowanie, odlicz od podatku, a w razie co odpiąć się ZAWSZE możesz.

 

Policz sobie to na spokojnie. W offgrid, musisz "nawalić" aku które też wieczne nie są i sporo kosztują, a dadzą Ci komfort może przez 6 miesięcy.

 

PS Co będzie w przyszłym roku, tego nikt nie wie, jest co najwyżej ogólny zarys co ma być.

 

Tutaj masz obecne ceny skupu energii elektrycznej:

https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej

 

Tutaj godzinowe z dzisiaj:

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej załatwić to oficjalnie, dopłacić do sprzętu, wziąć należną dopłatę i zużywać jak najwięcej w autokonsumpcji. Latem nigdy nie zużyjesz całości produkcji a zawsze jakieś profity z tego wynikną. Oszczędności z tego off-gridu bez magazynu raczej nie będzie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego offgridu MUSI mieć jakiś magazyn, żeby to w ogóle działało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.