Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary dom a pompa ciepła


Damiano

Rekomendowane odpowiedzi

@Witek-z-Ulicy material jest obszerny (odsluchalem w calosci)  ale nie pozbawiony chaotyczności niestety i wymagalby z mojej strony duzo wiecej czasu na analize i kilkunastu co najmniej pytan ale mimo to dzieki.

PS. Pan Maciej „nie zaplacil” za ogrzewanie gdyz wyprodukowal z fotowoltaiki ~4000 kWh…

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja nie mierzyłem tego Scopa ale policzyłem dla monobloka Tcap 12kW w kalkulatorze firmowym Panasa

i mam :

 SCOP całoroczny dla grzania domu - 11kW/ CO do 45C, 270m2 w domu 21C - 4,43 

SCOP całoroczny dla grzania 200l do 45C - 3,37 200l do 50C - 3,09

Sumaryczny SCOP 4,16 dla grzania CW do 45C , a grzania do 50C - 4,07

Przyjęto PC 12kW z grzałkami 6kW, bufor 200l , bojler CW - 200, temp biwalentna -16C.

Koszt roczny eksploatacji to ok 4600zł przy 75gr/1 kWh - bez PV wychodzi tak samo jak pellet po 1500/t

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Vlad24 napisał:

dla grzejników 2,5-3

Tak po prostu? Bez względu na temperaturę zasilania?

Przecież na grzejniki może iść 55 stopni ale może też 34.

U mnie roczny COP to 4,5 dla CO i 3,2 dla CWU.

Chociaż pewnie dla wielu osób COP odczytany z wyświetlacza pompy ciepła będzie "oszukany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni najzwyczajniej wyłączam PC na pół dnia, gdyż mamy teraz słoneczko i pompa zaczyna działać z przerwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład mogę ustawić temperaturę zewnętrzną, od której pompa przestanie grzać. Ale to nie działa, jak od południa słońce grzeje mi dom przez okna, a pompa stojąca od północnej strony pokazuje 4 stopnie na zewnątrz.

A następnego dnia mamy 12 stopni i chmury.

Edytowane przez Łukasz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie mam u siebie. Pompa ma chodzić do 15*C na zewnątrz, grzejąc temp. 28*C, ale w słoneczne dni już się robi za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Jak popatrzyłem w materiały projektowe Viesmanna to do takiej PC i tak  musisz mieć bufor rzędu 20l/kW mocy pompy.

A przy buforze to ani panasonic ani viesmann nie będą taktować.

Ok. Tylko czemu Viessmann (o ile dobrze wyczytałem) chwali się, że ma wbudowany bufor 16 litrów? Po co taki mały bufor skoro przy mocy 10 kW powinien mieć 200 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Damiano napisał:

Panowie, bo czas ucieka 😉 to w końcu do mojego przypadku lepszy panasonic (z taktowaniem) czy viessmann? 9,10,12,13 kW? 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?347754-Viessmann-Vitocal-200-S-porównanie-do-Panasonic-Mitshubishi&highlight=Vitocal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Damiano napisał:

Po co taki mały bufor skoro przy mocy 10 kW powinien mieć 200 l?

Ten bufor o ile kojarzę to zbiornik z grzałką wspomagającą.  Tyle widocznie potrzeba aby grzałka nie przegrzewała zbyt  lokalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że krążą w necie dwa 'sposoby doboru', tzn. zgadza się zawsze te ~20L/kW ale w odniesieniu do PC 10kW raz będzie to wskazana pojemność bufora = 200L, a w innym przypadku 200L minus zład wody w instalacji. Na marginesie mógłby się trzeci jeszcze pojawić, tzn "w hurtowni nie było 200L, więc montujemy 300L"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem pierwszą ofertę na Viessmanna 150 10 kW sama pomp bez wymiany zbiornika CW 39.800 zł plus montaż. Całość  45.400 zł. Nie wiem dlaczego instalator twierdzi, że pompa ma jakiś bufor 80 l skoro nie widzę tego w opisie. Ale kilkukrotnie to powtarza więc coś musi być na rzeczy. 

Czekam jeszcze na wycenę Panasonica i Samsunga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wybrzmieć złowieszczo i napędzać paniki, ale trochę interesuje się makro ekonomią i tanio już nie będzie.

Poza oczywistym nurtem związanym z inflacją, kursem PLN i wzrostem cen surowców, analitycy każą się szykować firmom na kolejny sezon przerwania łańcuchów dostaw , jeżeli chodzi o przemysł samochodowy i komputerowy. Jest to związane z wprowadzeniem przez Chiny polityki zero covid. W drugim półroczu może być ciężko z wyprodukowaniem czegokolwiek co ma komponenty SMD, LCD.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorygujcie moje wyobrażenie o pompie ciepła. 

Jeśli mam grzejniki i chcę odczuwać komfort cieplny to tak jak przy piecu węglowym mają one być ciepłe cały czas. Dlatego pompa pracuje w sposób ciągły i przy niskich temperaturach nie ma problemu z taktowaniem bo na bieżąco ciepło jest odbierane przez grzejniki. Problem zaczyna się jak robi się cieplej i grzejniki nie nadążają z odbiorem generowanego ciepła bądź też są skręcone bo w domu robi się za ciepło, czy tak? Dlatego stosuje się bufor ciepła. 

Mój instalator wciąż pomimo mojego niezadowolenia z ceny upiera się, że Viessmann będzie lepszym jakościowo rozwiązaniem niż np. Panasonic. I że w zestawie ma bufor ciepła 80 litrów (nie mówię o buforze wbudowanym w pompę o poj. 16 litrów). Argumentuje też, że Viessmann dobrze chodzi przy plusowych temperaturach i schodzi poniżej 3 kW dzięki czemu ogranicza to taktowanie. Może w tym bełkocie marketingowym jest ziarno prawdy?

Co by było gdybym nie wymienił zbiornika CWU i zostawił ten co mam od solarów? On ma zbyt małą powierzchnię wężownicy z tego co wiem. Czy przez to woda się nie nagrzeje, czy pompa może się uszkodzić czy po prostu dłużej będzie to trwało i to jedyna różnica?

Instalator twierdzi, że pompa 10 kW powinna mi wystarczyć bo i tak chodzi ona do 12 kW. I nie chodzi tu o grzałki. Nie wiem co może mieć na myśli. Chyba jednak ze względu na przesył ciepła i konieczność grzania kotłowni (jakiś mały grzejnik trzeba będzie tam wstawić) skłaniałbym się ku 13 kW. Sam już nie wiem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Damiano napisał:

Jeśli mam grzejniki i chcę odczuwać komfort cieplny to tak jak przy piecu węglowym mają one być ciepłe cały czas.

U mnie po przejściu z węgla na pompę ciepła okazało się, że grzejniki nie są tak ciepłe jak przy węglu, chociaż węglem grzałem na 40-45 stopni. Mojej żonie na początku to przeszkadzało (ale tak samo nie mogła przyswoić tego, że jak głowica termostatyczna się zamknie, to grzejnik robi się zimny i to wcale nie oznacza, że w piecu zgasło).

Komfort cieplny odczujesz jak w domu będzie ciepło - po jakimś czasie przestaniesz zwracać uwagę na temperaturę grzejników. Grzejniki mogą być "chłodne" a i tak będą ogrzewać dom.

 

5 godzin temu, Damiano napisał:

Problem zaczyna się jak robi się cieplej i grzejniki nie nadążają z odbiorem generowanego ciepła bądź też są skręcone bo w domu robi się za ciepło, czy tak?

Po to się ustawia krzywą grzewczą (czy krzywą kompensacji), żeby przy większej temperaturze na zewnątrz do domu podawać niższą temperaturę - wtedy grzejniki mają mniejszą moc i nie trzeba ich skręcać. Byłoby dobrze, jakby połowa (albo większość) grzejników była odkręcona na maksa zawsze, a tylko te, które mogą przegrzać pomieszczenie można skręcić na termostacie.

Czyli może być tak:
Temperatura na zewnątrz: -10 stopni, temperatura na grzejniki: 39 stopni -> w domu 21 stopni
Może też być tak:
Temperatura na zewnątrz: 4 stopnie, temperatura na grzejniki: 30 stopni -> w domu 21 stopni

Pompę możesz włączyć, ustawić odpowiednią krzywą (co może zająć tydzień albo trzy miesiące) i jak nic się nie będzie działo dziwnego, to możesz o niej zapomnieć (do następnego przeglądu).

 

5 godzin temu, Damiano napisał:

Mój instalator wciąż pomimo mojego niezadowolenia z ceny upiera się

Czy ten instalator montuje tylko Viessmanna? Czy ma w ofercie inne marki, ale akurat do twojego domu dobrał taka pompę?

Moim zdaniem, jeśli masz mu zapłacić tyle kasy, to on powinien wytłumaczyć dokładnie dlaczego to urządzenie będzie lepsze, a tamto się nie nada. Tylko tak, żebyś po rozmowie z nim miał mniej pytań niż przed.

 

5 godzin temu, Damiano napisał:

dobrze chodzi przy plusowych temperaturach i schodzi poniżej 3 kW dzięki czemu ogranicza to taktowanie

U mnie panas dobrze chodzi przy plus dziesięciu i daleko mu do stanu, który nazywacie taktowaniem.

5 godzin temu, Damiano napisał:

Może w tym bełkocie marketingowym jest ziarno prawdy?

No właśnie - czy ten instalator nie powinien rzucać jakimiś bardziej technicznymi hasłami?

5 godzin temu, Damiano napisał:

Instalator twierdzi, że pompa 10 kW powinna mi wystarczyć bo i tak chodzi ona do 12 kW. I nie chodzi tu o grzałki. Nie wiem co może mieć na myśli.

Też nie bardzo to rozumiem, ale moja pompa o mocy 9kW (tak ma w nazwie i na tabliczce) czasem robi więcej niż 9kW ciepła (bez grzałki) i to przy mrozach.

 

5 godzin temu, Damiano napisał:

Chyba jednak ze względu na przesył ciepła i konieczność grzania kotłowni (jakiś mały grzejnik trzeba będzie tam wstawić) skłaniałbym się ku 13 kW.

Też myślałem, że jak wyrzucę z kotłowni kocioł, to zrobi się tam zimno. Instalator zaproponował, że może zostawić kilka niezaizolowanych rurek i one będą ociupinkę ogrzewać pompownię, bo też chciałem dokładać grzejnik. A później sam sobie zaizolowałem te rurki, bo mi to nie pasowało, że takie gołe są. W sumie to nie mieszkam w tej kotłowni, więc nie muszę tam grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Łukasz85 napisał:

Też nie bardzo to rozumiem, ale moja pompa o mocy 9kW (tak ma w nazwie i na tabliczce) czasem robi więcej niż 9kW ciepła (bez grzałki) i to przy mrozach.

A10.thumb.jpg.f18abed06cca06b7eb8bd3352b781346.jpgA13.thumb.jpg.bdd9c26f475adf7a81dff6a1e2d1fd4d.jpg

Nie wiem czy dobrze rozumiem powyższe grafiki. Jeśli na cieplowlasciwe wyszło mi, że 10 kW to moc jaką potrzebuję to patrzę na -10 stopni i sprawdzam, która pompa spełni wymagania. Wychodzi na to, że 13 kW (sprawdzam dla temp. zasilania 45-55 stopni. Raczej 35 stopni będzie za mało. A to -10 to gdzieś wyczytałem, żeby dobierać właśnie pompę dla -7 do -10 stopni. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.