Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary dom a pompa ciepła


Damiano

Rekomendowane odpowiedzi

Moc PC i pole pow wymiany to są dwie różne rzeczy -

moc - wiadomo , idzie o to ile można dostarczyć tej mocy do bojlera

pole pow wymiany ciepła - im większe tym ta wymiana jest lepsza i można grzać czynnik do niższej temp - czyli jak potrzeba ci 45C w bojlerze to wystarczy grzać pompą wodę grzewczą do 50C, a nie do 60C czy więcej.

W obecnych temp to mniej istotne, ale jak będzie z -7C to to już nabiera wagi podstawowej.

A przy jeszcze niższych przydatna jest grzałka w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie chcę już zatruwać tego wątku. Tak tylko pokażę wykres nagrzewania w funkcji czasu oraz temp wyjścia wody z PC, przy grzaniu od temperatury 34,4C

Zaczęło się zgrzanie 21:16 - temp CWU 35C (zielone) - wyjście na wężownicę 27C (zółte).

Skończyło 22:42 (1h24m) - temp CWU 48,5C - wyście na wężownicę 52,5C.

W tym trybie PC chodzi o utrzymanie delty 5C pomiędzy zasilaniem i powrotem, dlatego ta temp wężownicy rośnie powoli. Można by włączyć tryb żeby od razu waliło max, jaka może PC osiągnać, to wtedy wynik może być inny.

image.thumb.png.4a46f81492788b48b4382963838824d9.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zorientowałem się, że oferta na Viessmanna to była cena netto! Szok, około 50 tyś za PC to całkiem sporo i chyba nieopłacalne. 

Co ciekawe od znajomego dostałem też ofertę na samą PC Samsunga 12 kW 3 faz. Dokładnego modelu jeszcze nie znam ale cena 18500 netto brzmi nieźle. Nawet licząc, że muszę dołożyć do tego bufor 200 l oraz zbiornik CW 300 l z wejściem na solary to i tak wciąż jest poniżej 30000 zł. 

Ile realnie warta jest usługa podłączenia PC (oczywiście z wszelkimi przeróbkami obecnej kotłowni)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.