Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary dom a pompa ciepła


Damiano

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Teraz będzie jaśniej, popatrz na punkt biwalencyjny.

A skąd taki przebieg tej "kreski"? Te dane są ze strony producenta? I jak to w końcu zinterpretować?

Edit: Chyba już kumam. 10 kW potrzebuje przy -20 a nie przy -10, czy tak? To może jednak PC 10 kW mi wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bym się nie odważył... tak się jednak zastanawiam, że może to jest przyczyna dla której instalator twierdzi, że ta 10 ciągnie do 12 kW? Pewnie porównanie będzie kiepskie ale pamiętam czasy gdy te same procesory były sprzedawane pod różnymi modelami w zależności jak przechodziły testy przy danym taktowaniu. Stąd się brała m.in. możliwość ich podkręcania. Może te pompy też są sprzedawane jako 10 kW a to że robią do 12 kW to bonus, który być może nie jest gwarantowany. Mój instalator jest po jakimś szkoleniu Viessmanna i stamtąd czerpie takową wiedzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompach to celowy zabieg, a przy cpu to w zależności od serii i z której części wafla wyszły, a i tak każdego w mniejszym czy większym stopniu można kręcić. Co do A10 to producent podaje zakres 2,6-11,9 czy tam te 12kW dla A7/W35, a przy +2C jest min 2,2kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam jeszcze więcej do myślenia. Różnica w cenie między 10 a 13 to jedno a wydajność to drugie. Z jednej strony chciałbym nie dokładać już do i tak niemałej kwoty a z drugiej chciałbym też mieć zapewniony komfort cieplny. 

I bądź tu człowieku mądry... 

P.S. Jak patrzę na ceny w necie pomp ciepła Panasonic to niby 9-12 kW kosztuje około 25 tys. brutto. Fakt, że do tego trzeba doliczyć zbiornik, bufor itp. Tylko zastanawia mnie jeszcze VAT. Bo teoretycznie na 8% powinno być taniej ale nie każdy instalator chce się tym dzielić 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybór ograniczasz między A10 i A13 to w tym przypadku gdy modulacja od dołu jest praktycznie ta sama to dopłacasz za poluzowanie kagańca. Na pewno to utrudnia podjęcie decyzji jak masz świadomość, że to w zasadzie te same produkty, więc możesz jeszcze dopytać u źródła o ewentualne różnice poza softem i/albo powalcz też z ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Damiano napisał:

       Jak patrzę na ceny w necie pomp ciepła Panasonic to niby 9-12 kW kosztuje około 25 tys. brutto. Fakt, że do tego trzeba doliczyć zbiornik, bufor itp. Tylko zastanawia mnie jeszcze VAT. Bo teoretycznie na 8% powinno być taniej ale nie każdy instalator chce się tym dzielić 😉

Jak ostatnio liczyłem PC z Panasonica monoblok 9kW 3f + bufor 100l + bojler nierdzewny Joule 200l to wyszło jak w mordkę strzelił 30 tys w samych materiałach (w tym taki duperelek jak zaw 3-D przełączający, czy dod  naczynie przep. 25l ) - zakupy w necie z vat 23%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2022 o 18:50, sambor napisał:

Jak ostatnio liczyłem PC z Panasonica monoblok 9kW 3f + bufor 100l + bojler nierdzewny Joule 200l to wyszło jak w mordkę strzelił 30 tys w samych materiałach (w tym taki duperelek jak zaw 3-D przełączający, czy dod  naczynie przep. 25l ) - zakupy w necie z vat 23%.

Hmm czyli chcą mnie skroić?Przyznam że jakoś sporo odnosząc się do twoich wyliczeńScreenshot_2022-04-27-00-42-27-645_cn_wps.moffice_eng.thumb.jpg.2acd97263bf83b010e03e53d6c3dbfa2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podałem ceny bez montażu i instalacji.

Po drugie ceny są umowne i do pewnych negocjacji a każdy chce coś zarobić.

Nie wiem ile temu koledze co wyliczałem zaśpiewał hydraulik, elektryk i inni specjaliści, ale tyle mniej więcej wychodzi, jak ci za dużo to rób sam zakupy- wyjdzie na pewno taniej, chcesz jeszcze taniej to zrób sam montaż i uruchomienie - wtedy wszystko okazuje się tanie i proste a co najważniejsze nie działa prawidłowo i nie ma na nic gwarancji. 

Niektórzy wykonawcy liczą sobie całkiem sporo za posadowienie jednostki zewnętrznej- o to też warto spytać potencjalnego wykonawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś znalazłem w necie. Wynika z tego, że bufor nie ma wężownicy. Czy to znaczy, że mieć nie może? Być może chodzi o to, że nie każda wężownica nadaje się do pompy ciepła (w sensie powierzchni oddawania ciepła). No i chyba pojemność układu też ma znaczenie. Korzystając z wężownicy zmniejszaj pojemność układu a to chyba niezdrowe dla pompy. 

https://kospel.pl/images/porady_2020/zbiorniki/Schemat_instalacji_centralnego_ogrzewania_z_pompa_ciepla_i_zbiornikiem_kombinowanym_z_buforem_Kospel_SWVPC.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Hmm czyli chcą mnie skroić?Przyznam że jakoś sporo odnosząc się do twoich wyliczeń

Dam Ci coś do prownania z mojego montażu w bieżącym miesiącu.
Panasonic 7kw split, Fish 300L + grzałka 3kw, 3D, flamco, przepona, nowa pompka cyrkulacj, modernizacja kotłowni, czyli demontaż pieca, płukanie podłogówki, poszerzenie rurek zasilania powrotu rozdzielaczy, przeciąganie 3 faz z rozdzielni do kotłowni i zabezpieczenia, wyprowadzenie dodatkowego gniazdka w kotłowni.
Za taki zakres prac umówiliśmy się na kwotę 33k zł brutto.

Czy to dużo, czy mało to pojęcie względne. Odpowiedz sobie na pytanie, czy akceptujesz czas amortyzacji wydanej kwoty. Ja się nie zastanawiałem, jak ruskie wywołały wojnę, bo z dnia na dzień spodziewałem się coraz wyższych kwot, a i ceny gazu nie maleją.

Wczoraj wypowiedziałem umowę na dostawę gazu w PGNiG i postawiłem wszystko na jedną kartę.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u kolegi , pytającego o wartość oferty jest bojler z nierdzewki - ok 2-3tys więcej, moc PC też większa - ok 3-6tys więcej i już mamy różnicę i odpowiedź dlaczego tyle kosztuje.

Odnośnie bojlera, to jestem ciekaw jak długo będzie go ta PC 7kW ładowała.

Niby jest grzałka, ale zawsze ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od jakiej temperatury. Przy histerezie - 8 st. Do docelowej 46 st. Zajmuje to ok 40 min na ustawieniu standardowym. Jest tryb wymuszenia CWU, który jak patrzyłem na licznik używa więcej mocy do grzania, ale nie sprawdzałem ile to zajmie.
To sa takie testy nowicjusza, nie wiem jak inne temperatury otoczenia będą na to wpływać.
Na pewno trzeba się przestawić mentalnie z grzania przepływowego i być bardziej przewidującym co do zużycia cieplej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Odnośnie bojlera, to jestem ciekaw jak długo będzie go ta PC 7kW ładowała.
Niby jest grzałka, ale zawsze ....


Tylko właśnie nie rozumiem jaka logiką się kierujesz w przypadku PC, bo tak, jak ja to rozumiem, to moc pompy ma tu niewielkie znaczenie, a bardziej powierzchnia wężownicy w zbiorniku.
W zasadzie zdecydowana większość PC grzeje wodę na wyjściu do 60st. Więc, czy to jest 7,9,12kw jakie to ma znaczenie, jak ta sama temp będzie szła do wężownicy z każdego urządzenia.?
Oczywiscie w skrajnych temperaturach w słabszych urządzeniach może być problem z osiągnięciem tych 60 st. Szybko i bez grzałek, ale zasadniczo przez większość czasu każda PC osiągnie to samo, bo wężownica oddaje ciepło i to parametry zbiornika są też ważne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.