Skocz do zawartości

tradycyjny

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

6 Neutralny

O tradycyjny

 • Tytuł
  Rozkręca się

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Nie wiem co jest w instrukcji obłsugi czy DTR, dlatego napisałem by sprawdził zapisy, a nie sugerował się tym co powiedział sprzedawca. Jeśli jest jak piszesz, to niestety trzeba się zastanwoić czy producent w ogóle powinien sprzedawać taki kocioł. Moim zdaniem w instrukcji i gwarancji powinno być jasno wykluczona możliwość montażu bez bufora skoro w certyfikacie jest informcja, że kocioł jest testowany do pracy z buforem i mocą nominalną i na tej podstawie otrzymał 5 klasę. Jeśli nie ma żadnych obostrzeń, to tak naprawdę ciche przyzwolenie na zanieczyszczanie powietrza.
 2. Z tym silnikiem Stirlinga to już dość stary temat i nie weszlo pod strzechy, a szkoda. W Niemczech nie wiem czy jest już w sprzedaży testują kominek na drewno z ogniwami Peltiera do wytwarzania prądu. Pomysł z pewnością nie nowy, ale też warty przemyślenia w kotłach na węgiel, choćby miał wytworzyć tyle energii co do zasilenia pompy obiegowej, sterownika. Jak znajdę nagrane to wrzucę link. https://youtu.be/F4pfvURNSw8 Tutaj jest data, że październik 2018, ale jestem 100 procent pewny że te nagranie było w 2017 jak nie wcześniej. Tutaj z kolei z gazu drzewnego Znalazłem stronę producenta moduł 250W, cena promocyjna ponad 9 tys. Euro, potem ponad 11. http://he-energy.gmbh/de/
 3. Czyli musi być połączony z buforem, zresztą taki kocioł bez bufora nie ma cerytifkatu, a tym samym jest w zasdzie nielegalny, a za kilka lat nie powinien być użytkowany. Dziwne, że producent kotła wyraźnie nei zaznaczył tego w intrukcj, bo na certyfikacie dostępnym w sieci jest informacja, że jest to kocioł do pracy wyłącznei z buforem. Taki kocioł defro DS już wiele lat temu od początku jak był sprzedawany w Niemczech mógł być instalowany wyłącznie z buforem innej możliwości nei było. U nas jak zwykle wolna amerykanka, przyjdzie pacan i jeszcze na domiar złego sobie dmuchawe zainstaluje, zamknie dopływ powietrza wtórnego, ręce po prostu odpadają. Ciekawe jak w takiej konfiguracji taki kocioł ma spełniać jakiekolwiek normy, a potem zdziwnie, smog za oknem i nie ma czym oddychać. Przerpaszam trochę nie na temat, ale jako forum fachowców powinno się moim zdaniem piętnować takie fuszerki, a nie przymykać oczy, jakoś to będzie.
 4. Wiążące dla ciebie jest to co jest w treści DTR i gwarancji, a nie to co powiedział przedstawiciel, któremu zależy tylko na tym, żeby sprzedać i zapomnieć, weż to pod uwagę. Jak sobie prześledziesz ostatnie strony tematu o MPM DS, to kocioł ten z uwagi na zmiany w przyznaniu ceryfikatów zmienił się konstrukcyjnie. Konsekwencją zwiększonego wymiennika i palenia bez buforu może być pojawienie się kondensatu na wymienniku, a przede wszystkim w kominie. Zreszta sprawdż czy przypadkiem nie ma w instrukcji informacji, że kocioł musi być podłączony do komina ze stali kwaso i żaroodpornej. Podejrzewam, że twój pseudo instalator też cię nie uprzedził.
 5. Kolego sprawdź instrukcję obsługi, bo mim zdaniem masz ten kocioł zainstalowany niezgodnie z DTR. Producent przewidział montaż z buforem ciepła, jeśli tego nie ma, nie dośc że nie uzna gwarancji, to nie spełnia norm na 5 klasę, dodatkowo narażasz się inne problemy o których szerzej piszą osoby, które tak jak ty uznały, że widzą lepiej jak zainstalwać kocioł niż producent. Kocioł ma zwiększony wymiennik i nie jest przystosowany do palenia ciągłęgo, co to oznacza dla ciebie, problemy z kominem, problemy z ciągiem. Na twoim miejscu poważnie bym się zastanwoi czy tego instalatora do sądu nei pociągnać, bo montaż dwuchawy w tym kotle to jest bezpośrednie narażenie na utratę życia twojego i twojej rodziny poprzez zaczadzenie. Ten kocioł konsturkcyjne jest przystowowany do miakownika ciągu lub wentualtora wciagowego. Niech zabiera ten sterownik,a ty sobie kup co najwyżej prosty sterownik załączający pompy i nie słuchaj żadnych doradców, że jak będziesz wiedział więcej to wtedy możesz używać dmuchawy. Ta dmuchawa nie powinna tam być i nie chodzi o to, że ty już wiesz, ale przyjdzie kotś zmniej obeznany i tragedia gotowa!
 6. Czemu nie poprowadzic rury wewnątrz kotłowni pod sam sufit i tam zrobić przebicie? Taka rura na zewnątrz tylko oszpeci elewacje niepotrzebnie i ten przepust z ziemi, w jakim celu? U mnie zrobiłęm tak, że mam wykute z boku okienka i kratka wentylacyjna włożona.
 7. Decydując się na węgiel stajesz się niewolnikiem swojego domu, każdy dłuższy zimowy wyjazd musi być zaplanowany. Czym będziesz grzał wodę latem, też węglem, czy grzałką, solary? Musisz przywieść węgiel, składować, wyrzucać popiół, czyścić kocioł, komin. Nigdy nie wiesz na jaki węgiel trafisz. Gaz lub pompa ciepła i ewentualnie fotowoltaika na dachu. Myślę, że budując dzisiaj trzeba się nad tym poważnie zastanowić. Koszty ogrzewania można wyliczyć jak masz projekt, ale węgiel w XXI wieku dla nowo budowanego budynku to nieporozumienie.
 8. U mnie ocieplone jest wełną i owinięte folią aluminiową z poddasza, moim zdaniem lepiej ogrzać sobie komin, zresztą pomieszczenie i tak grzeje od kotła chociaż różnica po izolacji czopucha jest wyraźna.
 9. Sama różnica 16 vs 12 jest kosmiczna, dlatego porównałem sezony gdzie palił ekogoroszkiem, zeby nie padały takie argumenty. Chociaż włąściwie cięźko stwierdzić, bo te kotły się zmeiniały u kolegi co sezon, może błędnie założyłem, że pisząc groszek myślał o spalaniu w kotle z podajnikiem. No i na koniec pisze, że gaz jest 20% droższy, a z jego porównaina wychodzi, że jest 100% droższy niż pompa ciepła.
 10. Chcesz powiedzieć, że między 2008 gdzie zużyłeś 12 ton węgla, a 2015 gdzie zużyłeś prądu za niewiele ponad 5 tys. zł nie było żadnych zmian w domu pod kątem termomodernizacji, a na koniec do ogrzania wystarczą ci panele o łącznej mocy 10kW? Zastanawiam mnie to przejście z kotła na węgiel kótry pewnie miał z 40kW na pompę ciepła 10kW.
 11. Obniżyć krzywą grzewczą lub dołożyć żebrek. Oczywiście trzeba się zastanwoic nad efektem ekonomicznym, inaczej to wyjdzei gdy mamy zużycie 2000m3, ale więcej grzejników inaczej przy zużyciu 500m3, ale 4 grzejniki na krzyż.
 12. Dołączyłem badania, tam masz porównanie rozbieżność średnio roczna jest bardzo wysoka od 77% do 97, średnio 86% co daje 9,5kwh z m3 gazu przyjmując optymistyczny współczynnik ciepła spalania, który ma dawać 11kwh z 1m3 gazu. Trudno powiedzieć jakie jest u ciebie przy takiej temperaturze powrotu, to można sprawdzić liczać ilość kondensatu, ale weż pod uwagę, że to jest zmienne w czasie. Wyższa sprawność w okrese przejściowym, niżśza zimą z uwagi na temperaturę powrotru i przy podgrzewaniu wody użytkowej. Przy instalacji grzejnikowej powinniśmy dobierać moc do parametrów 50/30, u ciebie to daleko do ideału.
 13. NIeprawda! Ten współczynik konwersji to w ogóle jest bardzo optymistyczny. Jeśli masz instalację grzejnikową to możesz sobie liczyć sprawność dużo poniżej 90% w odniesieniu do tego. Bardzo dobre kotły przy idealnych warunkach wyciągają 98-99%. Im wyższa temperatura powrotu tym ta sprawność leci na łeb. Tutaj o tym pisałem https://www.gen.com.pl/dla-domu/kwh-nowa-miara-rozliczen/wspolczynnik-konwersji.html
 14. Nie masz problemu z ciągłym włączaniem/wyłączaniem się sprężarki? Z tego co widzę pompa nie ma modulacji, a przepływ dla tego modelu to 3000l/h. Pompę masz wpiętą równolegle do instalacji czy korzystasz z jakiegoś bufora, jakiej pojemności?
 15. Niestyty masz mocno nieaktualne informacje, pan Jakowski już się ceni za bycie dystrybutorem i model pewnie o którym mówisz wycenia na ponad 12 tys. zł https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-meeting-12kw-praca-do-15c-230v-7517301022 model do -25 na ponad 13 tys. zł https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-meeting-12kw-evi-praca-do-25c-7517315148 Tak więc nie spiesz się tak ze złomowaniem.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.