Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła gruntowa pozioma. Dom 110 m2 - Co i jak ?


sneer

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy temat, więc na początku witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Planuję dom parterowy o kształcie prostokąta (stodoła). Wykonany będzie w technologii szkieletowej drewnianej + płyta fundamentowa. Dach dwuspadowy ok 40 stopni. Na dachu blachodachówka. Ściany wypełnione wełną mineralną lub pianką PUR. Na zewnątrz będzie ocieplony 15 cm styropianem. W budynku nie będzie rekuperacji, okna trzyszybowe w tym tylko jedno okno duże balkonowe w salonie. Reszta okien o standardowych wymiarach + małe okna w kotłowni, łazience i pralni. Dom nie będzie pasywny, ale będzie miał parametry zbliżone do domów energooszczędnych.

Powierzchnia domu to 110m2, poddasze nieużytkowe. Docieplony strop i część dachu. Wysokość pomieszczeń 2,55m wszędzie oprócz salonu o powierzchni 25m2, który będzie jako jedyny otwarty do góry. Stąd kubatura wychodzi ok 430m3.

Dom w razie potrzeby będzie mógł być dogrzewany kozą/kominkiem w salonie.

Planuję ogrzać go pompą ciepła gruntową z kolektorem poziomym. Dom będzie stał na dużej działce na dolnym śląsku (III strefa klimatyczna), więc nie będzie z tym problemu. Gleba jaka jest na działce to glina, raczej wilgotna glina. Kolektor planuję dać za domem i posiać tam trawę (północ).

Prąd jaki mam na działce to 12,7 kW. Pytanie czy to wystarczy ? We wsi nie ma i nie będzie gazu.

Pompa z założenia ma ogrzewać dom i cwu. W domu planuję ogrzewanie podłogowe. Po paru latach od budowy zamierzam wrzucić na dach fotowoltaikę.

Na początku myślałem o ogrzewaniu kotłem na pellet, ale teraz rozważam gruntową pompę ciepła (nie trzeba mieć magazynu na pellet i budować komina + w lecie można mieć chłodniej) i moje pytania to:

  • Jaka moc takiej pompy ? Oraz przybliżony koszt ?

  • Godni polecenia producenci ?

  • Jaka jest żywotność takich pomp (sprężarek) ? I koszty przeglądów ewentualnych napraw ?

  • Czy w przypadku takiego niewielkiego domu i PC do instalacji dodać bufor ? Jeśli tak to jaki ? I czy można bufor 2 funkcyjny razem z cwu ?

  • Jaki jest koszt wykonania takiego kolektora ? Z tego co czytałem to będzie jakieś 170 m2 kolektora do tego domu przy glinianej, wilgotnej glebie.

  • Jaki będzie w przybliżeniu roczny koszt prądu na chwilę obecną ?

  • Co jeszcze powinienem wiedzieć decydując się na taką pompę ?

Jak zapewne zauważyliście po tym co napisałem wiem niewiele, stąd moja prośba o pomoc. Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli masz projekt to jest w nim zawarte  zapotrzebowanie na ogrzewanie. Generalnie w takim dobrze ocieplonym domu zapotrzebowanie mozesz miec ok 40W/m². To daje 4,4 kW. Do tego doliczyc nalezy CWU. I co by sie nie dzialo to nie powinienes przekroczyc 6-7kW potrzebnej mocy. Zakladajac wszystkie mozliwe pesymistyczne scenariusze, z gruntowej uzyskasz COP na poziomie 3. A mysle ze wiecej. Zwlaszcza przy takiej zimie jak teraz. Realnie grzejac np z moca 3 kW z sieci pociagniesz 1 kW. a moze nawet tylko 0,75 kW. Jezeli do tego dojdzie w przyszlosci jakis konkretny PV na dach, to bedziesz ogrzewal za grosze.

Co do innych aspektow sie nie wypowiadam. Wiedza zbyt skromna :)

 

Edit: co do pompy to odpusc sobie LG. Maja ostatnio fatalne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Visitor1230 za wstępne kalkulacje. Projektu jeszcze nie mam, ale muszę podpytać sąsiadki, bo będę miał bardzo podobny do niej dom jakie ona ma zapotrzebowanie na ciepło. Bardziej obstawiałem: 50-60kW/m2, ale muszę się upewnić jak się z nią spotkam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

Dorwałem projekt koleżanki, która zbudowała podobny dom tylko troszkę mniejszy. Wyliczyłem na podstawie proporcji jej kubatury do mojej, że współczynnik EP będzie wynosił: 46 kwh/m2 rok

Teraz moje pytanie jest takie. Czy przy takim współczynniku EP opłaca się brać pompę gruntową czy wystarczy jakaś dobra pompa powietrzna panasonica np. t-cap ? A przy większych mrozach wspomagałbym ją drewnem w kominku w salonie, żeby nie załączała się grzałka ?

Jak myślisz ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.