Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary dom a pompa ciepła


Damiano

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno nie zachowa się tak jak inne z typoszeregu 9kW (co już napisali wyżej koledzy). Tcap zejdzie z poborem na te minimum 0,8 kW i to razy COP. Jeden użytkownik wskazał przy 10C jakieś 5,2 albo 5,5kW , dla zera najczęściej podają te 3,5 kW. Zwróć tylko uwagę, że większość wykresów i danych pochodzi jeszcze ze starszych generacji. Wskazują też, że wersje 3f trochę lepiej radzą sobie z modulacją niż 1f. Jak masz czas to możesz przejrzeć dane z pvmonitora tylko nie każdy dokładnie opisuje model PC /co i jak zasila, ale odniesienie do Tzewn jest. Ja przy grzejnikach kieruje się w stronę 7-8 kW (pow 221m2 po podłogach), resztę niech ogarnia grzałka/kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panasonic w kalkulatorze doboru pomp zaleca 2500 godzin pracy rocznie oraz nie częściej jak 4 rozruchy na godzinę, zobacz który warunek spełniasz 😉

A mam pytanie.... jaka definicja jest tego słowa w przypadku pomp ciepła: ...."TAKTOWANIE"... co to jest, jakiś wzór tabelki etc.... czy to jakieś YETI.

Proszę się nie gniewać za pytanie, to z czystej ciekawości.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator doboru pomp ciepła Panasonic ProClub

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Patrol napisał:

Tcap zejdzie z poborem na te minimum 0,8 kW i to razy COP

Mój T-Cap 9KW 3fazowy najmniej pobierał 0,4kW, ale najczęściej widuję 0,6kW przy małym zapotrzebowaniu na grzanie. Jak się uda to może dziś trafię na uruchomioną pompę, to sprawdzę ile bierze przy tej temperaturze.

 

36 minut temu, Damiano napisał:

Czyli jednak nie T-Cap bo będzie taktować?

Od lutego 2021 mój T-Cap narobił 4637 godzin i w tym czasie miał 3106 włączeń. Serwisant na przeglądzie powiedział, że jest bardzo dobrze.

Od 30 marca mam 234 godziny i 285 włączeń. Czyli włączał się 1,2 raza na każdą przepracowaną godzinę. W kwietniu. A według Panasonica problem zaczyna się od 4 razy na godzinę. Czyli ilość Wł-Wył musiałaby być 4 razy większa od ilości godzin, żeby zacząć się martwić.

A tak w ogóle to szkoda, że sterownik nie pokazuje ile razy na godzinę włącza się sprężarka, bo zawsze muszę szukać wzoru.

Jeśli chodzi o pobór prądu, to do Panasonica zalecane są pompy obiegowe Wilo, które nie są jakieś bardzo energooszczędne. Moja pokazuje pobór 50-60W, co daje 40kWh miesięcznie (i nie wiem, czy ten pobór jest liczony przez pompę ciepła).

 

12 minut temu, YaroXylen napisał:

jaka definicja jest tego słowa w przypadku pomp ciepła: ...."TAKTOWANIE".

Taktowanie, to takie coś, co można spotkać w internecie...

Ja sobie znalazłem jakiegoś pdfa "Autodiagnostyka pomp ciepła aquarea..." czy jakoś tak i tam jest wzór, ale nie ma nic o taktowaniu. Tylko stwierdzenie, że może to oznaczać problemy.

Coś mi się wydaje, że już kiedyś o to pytałeś 😉

taktowanie.png.f8eae7e899ce3f9f5c67f383cb92879b.png

 

17 minut temu, YaroXylen napisał:

Panasonic w kalkulatorze doboru pomp zaleca 2500 godzin pracy rocznie

Gdzie to można zobaczyć? Bo nie mogę na to trafić. I nie bardzo wiem, która pompa by mi do tego pasowała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat sprężarek troszkę liznąłem. A skąd ta cyfra 2500godzin rocznie?... ano stąd że przewidywany czas pracy małych pomp ciepła (klimatyzatorów) był ograniczony trwałością sprężarek i wynosił minimum 50tys godzin pracy czyli 20 lat dla starszych wersji. Niestety albo stety 😀,  ale wraz z rozwojem, postępem i udoskonalaniem konstrukcji, sprężarki stały się jeszcze trwalsze i osiągnęły minimum 75tys. godzin pracy w/g producenta. Czy to możliwe? Nie wiem, ale skoro Japończycy tak deklarują to jakoś nie śmiem podważać ich pracy w laboratoriach a ilość wyprodukowanych sprężarek przez Panasonica stawia ich w czołówce światowych liderów.

Tak jak pisałem skoro producent deklaruje i dopuszcza np 4 rozruchy na godzinę jako normalne to nawet nie zakrzątam sobie tym głowy, a do tego łagodny start (rozruch) sprężarki inwertorowej praktycznie całkowicie niweluje problemy smarowania a właściwie jego braku i zużycia przeciążeniowego elementów występujących w sprężarkach typu ON-OFF.

Resztę wiedzy śmiało można sobie uzupełnić szperając w otchłaniach internetu.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Vlad24 napisał:

stabilna praca do temperatury +3/+5C

Co to konkretnie oznacza "stabilna"? Czy to, że przy +3 stopniach pompa sobie pracuje spokojnie bez przerwy? I do tego nie na minimalnych obrotach, bo to nieefektywne?

Pytam, bo u mnie to chyba przez większość czasu sprężarka chodzi na minimalnych obrotach.

A ktoś wie jakie są minimalne i maksymalne częstotliwości pracy sprężarki w T-capie? Chodzi mi o tą częstotliwość wyświetlaną na ekranie pompy ciepła. Ja zazwyczaj widuję 19 do 25Hz. Czy jakoś inaczej można określić obciążenie sprężarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vlad24Też myślę że taki dobór jest najbardziej optymalny. Przyszły sezon chcę opędzić samą PC bez udziału kotła. Ewentualne dodatkowe zasilanie grzałki będzie dla mnie mniej kosztowne niż jakikolwiek inny opał dla kotła. Sam kocioł zostanie źródłem stricte awaryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łukasz85 napisał:

 zazwyczaj widuję 19 do 25Hz. 

Nie widziałem, by ktoś wskazał mniej -tak jak piszesz pojawiają się wartości 0,4-0,6 i to jest ta przewaga 3f w stosunku do 0,8 jednofazowej. Oglądałem altherme 11kW starszy split na r410 w domu 150m2 z przewagą grzejników, spięty z buforem, nie pamiętam tylko 500 czy 400L, więc raczej rzadkie połączenie, choć przez użytkownika bardzo chwalone (właśnie jako stabilnie pracujące źródło). Nawet kultularnie kręciła się ta dwuwentylatorowa jednostka. A będąc przy daikinie to jest teraz nowy model  3 h mt średniotemperaturowa pc. Zdecydować się na konkretną PC to niezłe wyzwanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Vlad24 napisał:

Stabilna, to spokojnie, bez przerwy, nawet na min obrotach. 30-40% przy ok 0C i by na maksymalnej mocy pokryła zapotrzebowanie do ok - 10C. Dalej sprężarka + grzałki. Tak, bynajmniej ja dobieram urządzenia klientom. 

Ok, czyli co byś mi doradził? Ewentualnie czy możesz ocenić tego Viessmana 150-A10 lub A13?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamionowa moc grzewcza jest to moc, którą wydziela pompa ciepła w ściśle określonych warunkach (parametrach).
Temperatura czynnika dolnego i górnego, wielkość przepływu wody przez wymiennik ciepła, różnica temperatury wody na wejściu i wyjściu z wymiennika ciepła, czystość wymiennika ciepła oraz czystość wody w instalacji CO.

Moc grzewcza maksymalna, jak widać na wykresie to moc wydzielona w idealnych warunkach powietrznych np. na pustyni, gdzie praktycznie powietrze nie jest nasycone wilgocią.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Pisze ponieważ mam ten sam problem otóż z racji podwyżek cen peletu przestał być on opłacalny więc padło na pompę ciepła 

W tej chwili mam piec 10kw mini bio kostrzewa 

Spałam około 5 - 5.5 tony peletu na sezon zimowy który w Zakopanem trwa pół roku 😁

Borykam się z problemem jaka pompę wybrać  z kalkulatora wyszło mi że potrzebuję pompy 10.5 kw 

Wynik z kalkulatora https://cieplo.app/wynik/ugl6

Czy możecie podpowiedzieć jaką pompę wybrać czy moc jest ok? może konkretny sprawdzony model? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Doradzać nie będę, ale posyłam poniżej diagram mocy dla tego monobloka.

Zauważcie że w materiałach firmowych są tylko temperatury grzania 35C - gdyż takowe wykresy ładnie się prezentują, a co z realiami ?

Gdzie temp grzania jest dla podłogówki w 95% instalacji wyższa niż te 35C, a na grzejniki leci ponad 45C.

Wtedy to już tak różowo nie jest.

Ponadto w PL są różne strefy klimatyczne i dla Zakopanego będzie inna pompa niż dla np Szczecina czy Zielonej Góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, tomaszzakopane napisał:

Witam 

Pisze ponieważ mam ten sam problem otóż z racji podwyżek cen peletu przestał być on opłacalny więc padło na pompę ciepła 

W tej chwili mam piec 10kw mini bio kostrzewa 

Spałam około 5 - 5.5 tony peletu na sezon zimowy który w Zakopanem trwa pół roku 😁

Borykam się z problemem jaka pompę wybrać  z kalkulatora wyszło mi że potrzebuję pompy 10.5 kw 

Wynik z kalkulatora https://cieplo.app/wynik/ugl6

Czy możecie podpowiedzieć jaką pompę wybrać czy moc jest ok? może konkretny sprawdzony model? 

A bierzesz pod uwagę opcje zmiany grzejników, żeby obniżyć Tzasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednioroczny (sezonowy) rzeczywisty SCOP z PC jaki jest? Ktos mierzyl? (Z uwzglednieniem CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Zauważcie że w materiałach firmowych są tylko temperatury grzania 35C - gdyż takowe wykresy ładnie się prezentują, a co z realiami ?

Gdzie temp grzania jest dla podłogówki w 95% instalacji wyższa niż te 35C, a na grzejniki leci ponad 45C.

Wtedy to już tak różowo nie jest.

Ponadto w PL są różne strefy klimatyczne i dla Zakopanego będzie inna pompa niż dla np Szczecina czy Zielonej Góry.

No właśnie patrzę na wykresy Viessmanna i widzę, że dla 45 i 55 stopni wykres idzie niemal identyczny. Ciekawe, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.