Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Patrol,

Rekomendowane odpowiedzi

To już z tym buforem mam totalny mętlik,  ale widzę że mimo wszystko lepiej będzie dla całokształtu jak będzie równolegle i tak chyba uczynię.

Schemat z monobloka Rotenso Aquami 8 kW.

Jako AHS wpinam Pelecieka. Przed zaworem zwrotnym przy AHS oczywiście muszę dać pompę obiegową. Jak ogarnąć sterowanie peleciaka układem. Elektronika z Rotenso daje sygnał aby przełączyć się na AHS, i teraz wszystko było by cacy,  tylko mamy zawór 3 drogowy sterujący CO/Ładowanie CWU (nr 3 na schemacie) . Skąd sterownik KIPI będzie wiedział jak się przełączy zawór przełączający. W KIPI mam 2 pompy,  albo działa ta CO, albo CWU (lub obie jeżeli nie mamy priorytetu). Chodzi mi dokładniej o to jak to zgarć przy podpięciu jak w schemacie niżej aby móc zamiennie grzać albo Pompą Ciepła, albo wspomóc się w zastępstwie peleciakiem,  tak aby ładować też zasobnik z CWU w razie potrzeby. W sterowniku  860-P3 nie widzę opcji sterowania zaworem rozdzielającym CO/CWU.

Screenshot_20220503_192354_com.adobe.reader_edit_642091533725457.jpg

Znalazłem jeszcze coś takiego. Czyli wystarczy tylko w sterowniku KIPI 860-P3 wyłączyć funkcję grzania CWU, zostawić samo grzanie CO a sterownik z PC Rotenso zadba o wszystko.... Ale mam mętlik...

Screenshot_20220503_195137.jpg

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Widzę że Kolega ma podobnie jak ja pompa plus kocioł z kipim   instalacja grzejnikowa bufor ,i jak to zgrać ?

Ja zamierzam grzać albo pompą ,albo kotłem , jeśli będzie kocioł to ma swoje pompy , pompa bufora ,pompa cwu i pompa mieszacza za buforem , jeśli grzała będzie pompa ciepła to ona ma ogarnąć bezpośrednio co , i cwu za pomocą zaworu przełączającego , po co to puszczać przez mieszacz i gnać pompę mieszacza którą steruje sterownik kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Przelicz jak twoje rury i grzejniki poradzą sobie z pracą przy  delcie poniżej 10C - tam naprawdę będą więcej niż spore przepływy.

no dobra - mam nadzieję, że chłosty nie będzie..

image.thumb.jpeg.0db88d9256ea304bd5be093ac28c4f62.jpeg

dla drabinek to tylko szacunki bo producent ma skąpe info, więc posiłkowałem się innym modelem i proporcjami, ale ich udział i tak jest znikomy w całym bilansie; podobnie OP na RTL to też szacunkowo wskazuje

ze wzoru Q=(P/dT)*0,86 dostaję:

1376 l/h (dla mocy max 8kW i dT=5C), dla dT=10C odpowiednio 688 l/h

1152 l/h (dla 6,7kW* i dT=5C), dla dT=10C odpowiednio 576 l/h

*tyle wychodziło mi dla -15C i mniej więcej tyle wyciąga Altherma8 w tej temp. ( jej wymagany przepływ to 720l/h, ale pracuje stabilnie z przepływem do 450l/h (poniżej pomiar przepływu skacze - info od użytkownika)

dopadłem monogramy i dla fi18 (u mnie z fi22 przejście na fi18 i max dwa grzejniki mogą być na takiej nitce / bezpośrednio na grzejnik już fi15) przy mocy ~6,7kW jest 300l/h i 0,42m/s - przy czym pierwszy raz z nich właśnie korzystałem - widzę, że delta jest tam 20C, a twody = 50C; przy 8kW jest ~350l/h i okolice 0,5m/s

Ze wskazań Alphy na autoadapt z reguły szło 0,4 m3/h (min to 0,3), a max kojarzę 0,6-0,7 m3/h, przy czym jak robiłem test na manual na III biegu to wypluło 1m3/h i szum był oczywiście bardziej wyraźny przy grzejniku i 2m od niego też słyszalny (przy nastawionej głowicy poniżej 3. na skali), a po odkręceniu głowicy na max zeszło do 'normalnego'  akceptowalnego poziomu (porównywalnie do I biegu czyli 0,3-0,4).

Jak jeszcze mogę ugryźć kwestię bufora ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości daje jakieś mniejsze, lub wieksze zyski/ straty bufor podłączony w taki sposób "pseudo-równoległy"?

Screenshot_20220506_051325_pl.tablica_edit_23718182247419.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarek20 może przesadzam, ale podpięcie PC pod dolny gwint dla grzałki może być 'nieszczęśliwe' pod kątem zbierania ewentualnych zanieczyszczeń na dnie buforka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem to w odmętach sieci przeglądając różne systemy. Teoretycznie chłodniejsza woda ma krótszą drogę i nie wymiesza się z cieplejszą na zasilaniu, ale wszystko pewnie zależy od ustawienia pomp w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre wiszące bufory do PC mają wejścia i wyjścia od dołu ale to sprawa umowna gdyż w środku bufora są rury prowadzone w górę.

Wygląda on w przekroju mniej więcej tak

image.thumb.png.3f35b77e23287d35d394827d721aabfc.png

z boku w połowie wys jest gwint na grzałkę.

Jakiś miesiąc temu był taki bufor na forum, właśnie z pytaniem czy to jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w piątek dotarła pompa.thumb.jpg.a8c836fddadf6daa6f13e2978ee13bad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordjano sam montujesz?  Jak planujesz zabezpieczyć pompę (glikol)?  Buforek równolegle czy w szeregu 🙃🙃?

Ja zdecydowałem się jednak na montaż równoległy..  Obawiam się szumów w instalacji. Dłubię po godzinach przy tym wszystkim😜

W dniu 3.05.2022 o 21:51, Kordjano napisał:

Ja zamierzam grzać albo pompą ,albo kotłem , jeśli będzie kocioł to ma swoje pompy , pompa bufora ,pompa cwu i pompa mieszacza za buforem , jeśli grzała będzie pompa ciepła to ona ma ogarnąć bezpośrednio co , i cwu za pomocą zaworu przełączającego , po co to puszczać przez mieszacz i gnać pompę mieszacza którą steruje sterownik kotła .

Bufor mam Galmeta ale 140 L  typowo pod pompę na potrzeby defrostów w celu zwiekszenia zładu wody. 

Moja instalacja do tej pory wyglądała tak:

Uklad otwarty - kocioł,  dwie pompy - jedna na wymiennik płytowy,  druga na CWU.

Układ zamknięty - wymiennik/ mieszacz sterowany pogodowo i dalej pompa objegowa na grzejniki. 

Teraz planuję wywalić wymiennik płytowy i zamknąć cały układ. Mieszacz i pompę  przesunąć w stronę kotła, a dopiero za mieszaczem i jego pompą wpiąć się z układem PC (wyjście z bufora PC/Pompa obiegowa na grzejniki.) Peleciak będzie grzał w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sam montuję , daje zawory  antyzamrożeniowe , bufor u mnie 600 l bo nie wykluczam drewnem przepalać .

z jednej strony wpinam ładowanie bufora z kotła  do króćców góra zasilanie i powrót na samym dole a z drugiej strony mieszacz pompa mieszacza , zasilanie z pompy ciepła za mieszacz bezpośrednio na co , tam zawór zwrotny  dalej zawór przełączeniowy na cwu , mam po cztery króćce przyłączeniowe z każdej strony bufora i teraz pasuje tak zrobić by podczas grzania kotłem muc wykorzystać cały bufor a przy pompie wykorzystać tylko górę bufora , chyba to jakoś recznie trzeba będzie przekręcać , albo kocioł albo pompa , na razie mam mętlik ,jeszcze wziąłem się za kotłownie posadzkę kładę ściany trzeba wyflizować , zasobnik przestawić a jak wszystko stoi to przerąbana robota , ale jak teraz nie zrobię to zostanie nie zrobione i będzie mnie ten syf wkurzał dalej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zalozenia jak w poscie wyzej, pompa ciepla , kociol mpm, bufor 500l,zasobnik cwu 300l wezownica 3.2m2. Chce to polaczyc aby mozna elastycznie uzywac PC lub kociol MPM . Bufor 500l w calosci przy pracy pieca a  polowa przy PC.Zaworami trojdroznymi manualnymi 3D CWU i 3D CO chce wybierac miedzy PC a kotlem.Zaworem 3D PC z silownikiem steruje sobie PC. Zawory kulowe PC1, CO1  iPC2, CO2 do zmniejszania pojemnosci bufora. ( Moze PC1 i CO1 nie potrzebne?) Bufor i PC podlaczone  sposobem tzw 3 rurowym nie standardowym rownoleglym 4 rurowym. Pewnie jeszcze by sie przydaly jakies zawory zwrotne aby ukierunkowac przeplywy. Moze ktos cos podpowie.1.thumb.jpg.cbef043d64d29bae4a994ec86ec27429.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zerknij do DTR kotła.

Instalacja kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym jest w 90 % przypadków zabroniona z tego powodu iż maksymalne ciśnienie dla takiego kotła to 1,5 bar a to jest minimum zalecane dla PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 15:15, Digitrax napisał:

Zerknij do DTR kotła.

Instalacja kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym jest w 90 % przypadków zabroniona z tego powodu iż maksymalne ciśnienie dla takiego kotła to 1,5 bar a to jest minimum zalecane dla PC.

Mam w instalacji układu zamkniętego 0,8 bar i PC nie protestuje a odnośnie ciśnień w MPM-ach, ktoś gdzieś wspominał że testowane są ciśnieniem chyba  3 bary, jeżeli się nie mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dzisiaj przedobrzyłem i się zamotałem przy robocie, a może temu że późna podpowiedzcie jak lepiej podłączyć zawór mieszający do bufora?

IMG_20220521_233859.jpg

IMG_20220521_233822.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I pompa uruchomiona. Instalacja ukończona. Zostało tylko docieplić rury obiegowe. Peleciaka popiołem przed buforem, wymiek płytowy (jak kto chętny to odsprzedam sacespol 40 płyt) wywaliłem i zamknołem układ. Muszę tylko dorobić wtyczkę do przepinania zaworu trojdrogowego (co/cwu)  Jak ma działać peleciak to przepnę wtyczkę i będzie przełączany ze sterownika kipi (zamiast pompy cwu,  a w ustawieniach sterownika zaznaczę opcję wymiennik i jedną pompą obiegową obgonię i co i cwu).  Oraz przedłużyć kabel do zaworu trójdrożnego mieszającego- mam być strowany również ze sterownika peleciaka. O ile w ogóle będzie taka potrzeba aby peleciaka odpalać . Jak ktoś ma pytania walić śmiało.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.