Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak bardzo jest istotna niska modulacja przy wyborze kotła?


Rafal104

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości przy wyborze właściwego kotła gazowego dla mojej 10 letniej  instalacji. Mam tylko grzejniki  panelowe 9szt (3szt całkowicie zakrecone) powieszchnia do ogrzania 130 m2 w tym garaż w bryle budynku. Piwnica w miedzi oraz 3 grzejniki na parterze  dlalej zasilanie do listwy i pex do reszty grzejników .Jest jeden obwód zasilający wszystkie grzejniki  .Na piętrze 2 grzejniki panelowe i drabinka w łazience. Poza łazienką termostatyczne głowice.

 

Wydaje mi się, że powinienem szukać pieca z niską modulacją , bo zapotrzebowanie nie będzie duże .

Czy mam rację, jesli tak do od jakiej max  minimalnej mocy wystarczy że kocioł bedzie startował ??

Immergas Victrix Tera to az 24KW i min od 4.3KW( polecony prze serwisanta jednak wydaje mi się za duży i dopiero startuje od 4,3KW)

Z mniejszych może Junkers Cerapur Smart 14KW 

myslałem tez nad |Termet ecocondens  gold plus 20 KW moduluje od 3KW I cena fajna (mój favoryt ze wzgledu na cene)

lub Buderus gb 072 15KW moduluje do 3KW( DROGI) lub Buderus GB 122 niska modulacja od 1,9 KW i tańszy od Gb072 (nie wiem dlaczego -czy na słabszych podzespołach?)

Moje pytanie jak z tą modulacją dla takiej instalacji czy warto patrzec aby była jak najniższa i który bedzie najlepiej pracował z taką instalacją?

Może jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma tego Immergasa i chodzi pięknie. Ale on ma ok.260m2 powierzchni do ogrzewania jak nie wiecej. Ja bym jeszcze wziął pod uwagę Termeta Silvera 20kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie moj mały metraz również bym się zdecydował na Immergas Tera.

SILVER również jak najbardziej biorę , szukam opinii .

Czy w moim przypadku wazna tak niska modulacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska modulacja i moc 20 kW dla kotła 1 funkcyjnego + zasobnik CWU  i powyżej 20 kW dla kotła 2 f przy 2-ch łazienkach bez zasobnika CWU. Moc dla CO ustawi serwis .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł1979 napisał:

Niska modulację ma Junkers Bosch gc2300  15kw plus regulator cw100, na pewno jest droższy od Termeta.

Victricx-12-X-TT-2 też niska modulacja 2,2

Victrix 12 TT mi serwisanci odradzili, dlatego szukam innego sprawdzonego kotła.

10 godzin temu, mac65 napisał:

Niska modulacja i moc 20 kW dla kotła 1 funkcyjnego + zasobnik CWU  i powyżej 20 kW dla kotła 2 f przy 2-ch łazienkach bez zasobnika CWU. Moc dla CO ustawi serwis .

Kocioł będzie jednofunkcyjny. Uważasz, że 20 KW min dla tej instalacji musi być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Paweł1979 napisał:

Wejdź na stronę ciepło właściwe.pl oblicz zapotrzebowanie twojego domu i będziesz miał podpowiedź w doborze kotła.Do twojego domu kocioł max 15kw.

Wychodzi  z CWU koło 15KW.

Pytanie ile przy grzejnikach taki piec powinien schodzić z mocą minimalną?

3 godziny temu, Paweł1979 napisał:

Niska modulację ma Junkers Bosch gc2300  15kw plus regulator cw100, na pewno jest droższy od Termeta.

Victricx-12-X-TT-2 też niska modulacja 2,2

poczytałem i ten Junkers Bosch gc 2300 15KW bardzo mnie zainteresował .

Jakieś opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU nie bierzemy pod uwagę bo kocioł nie grzeje jednocześnie domu i zasobnika.Im mniejszą moc kotła to mniejszą ilość taktowań kotła czyli dlurzsza jego żywotność  . Największą sprawność osiągniesz kupując kocioł z regulatorem bo regulator będzie modulował praca palnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile będzie dłuższa żywotność kotła przy większej modulacji mocy tego kotła.

Może jakieś konkrety!

Klepiecie w kółko to samo, a warto podać jakieś liczby.

Przy grzejnikach modulacja do 10, 15% mocy znamionowej jest mało istotna, gdyż grzejniki są są z głowicami termo - jak głowice odetną grzejniki to kocioł i tak stanie.

Kolego Pawał czekam na podanie konkretnych liczb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam masz 100% racji że wszystkie głowice się zamkną to kocioł się wyłączy,ale np. przy trzech nie zamkniętych głowicach kocioł z małą mocą będzie pracował a ,viesman będzie traktował .Jak wiesz lepiej to doradz ty jaki ma dobrać kocioł ,chętnie się czegoś dowiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafal104 napisał:

Victrix 12 TT mi serwisanci odradzili, dlatego szukam innego sprawdzonego kotła.

Kocioł będzie jednofunkcyjny. Uważasz, że 20 KW min dla tej instalacji musi być?

Przy tak małym zapotrzebowaniu moc kotła na CO staje sie mniej istotna (można ja ustawić na niższym poziomie  ) , natomiast grzanie CWU przy 2-ch łazienkach np . wanna + prysznic jednocześnie może być za mało , wszystko zależy od ilości punktów poboru CWU . Popatrz na parametry zasobnika jaki będziesz instalował , moc wężownicy , czas nagrzewania zasobnika do określonej temperatury pojemność zasobnika .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej brać taki kocioł, który ma ustawiane przerwy między zapłonami i modulację w granicach 20-25% mocy znamionowej.

Nie widzę potrzeby szaleć z procentową mocą minimalną - te 10 czy 12% mocy minimalnej dobre jest do podłogówki a nie do grzejników,

gdzie przeważnie dodatkowo jest termostat pokojowy wyłączający kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mac65 napisał:

Przy tak małym zapotrzebowaniu moc kotła na CO staje sie mniej istotna (można ja ustawić na niższym poziomie  ) , natomiast grzanie CWU przy 2-ch łazienkach np . wanna + prysznic jednocześnie może być za mało , wszystko zależy od ilości punktów poboru CWU . Popatrz na parametry zasobnika jaki będziesz instalował , moc wężownicy , czas nagrzewania zasobnika do określonej temperatury pojemność zasobnika .

Pozdrawiam 

Łazienka jest jedna na ten moment boiler 120l ,duzo nam nie potrzeba:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sam poszuka, od tego jest internet.

Na pewno viesmann będzie złym rozwiązaniem, lepszy jest już Immergas, Brotje, Junkers, Bosch czy termet lub nowsze Vaillanty VC.

To nie małpy w  zoo aby je oglądać - wszystkie robione są na 1 kopyto, trzeba ściągać instrukcje rozszerzone lub instrukcja montażu i tam patrzyć na widełki mocy, na blokady ponownego zapłonu, na wymogi gwarancji itd...

Z tego co wiem najlepiej sumarycznie wychodzi termet, sama instalacja w budynku nie jest najnowsza,  podobnie jak dobór grzejników, więc nie ma co cudować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, sambor napisał:

Najlepiej brać taki kocioł, który ma ustawiane przerwy między zapłonami i modulację w granicach 20-25% mocy znamionowej.

Nie widzę potrzeby szaleć z procentową mocą minimalną - te 10 czy 12% mocy minimalnej dobre jest do podłogówki a nie do grzejników,

gdzie przeważnie dodatkowo jest termostat pokojowy wyłączający kocioł.

Jak najkorzystniej ? Głowice odkręcone na max nizsza modulacja czy ustawione głowice na konkretną temperaturę,

Tylko czy nie lepiej sterować temperaturą sterownikiem a kaloryfery dać max odkręcone?

3 minuty temu, sambor napisał:

Niech sam poszuka, od tego jest internet.

Na pewno viesmann będzie złym rozwiązaniem, lepszy jest już Immergas, Brotje, Junkers, Bosch czy termet lub nowsze Vaillanty VC.

To nie małpy w  zoo aby je oglądać - wszystkie robione są na 1 kopyto, trzeba ściągać instrukcje rozszerzone lub instrukcja montażu i tam patrzyć na widełki mocy, na blokady ponownego zapłonu, na wymogi gwarancji itd...

Z tego co wiem najlepiej sumarycznie wychodzi termet, sama instalacja w budynku nie jest najnowsza,  podobnie jak dobór grzejników, więc nie ma co cudować

Oj szukam i szukam i jeszcze raz szukam ?

Myslę teraz włąsnie o tutaj poleconym Termet Silver tylko minimum w jego przypadku to 20KW lub Bosch Condens 2300  15KW(1500zł droższy) również tutaj polecony. Co bedzie lepsze pod taką instalcję ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Panowie na prawde czytam, jednak wiekszość ma podłogówkę częściowo chociaż i piece proponowane są własnie dla niej.

Ja same grzejniki i to chyba dość małą ilość bo tylko 7szt tak naprawde jest odkręcona. 

I bez takiej wiedzy jak Wasza cieżko mi się w tym wszystkim rozeznać a chciałbym nie załowac zakupu przez kolejne lata .

Dlatego już nawet nie pytam o konretny kocioł (choć było by bardzo miło wiedzieć który konkretnie jest pewny i pasujący do mojej instalacji) a jedynie jakie widełki mocy ( max  moc kotła i min do jakiej powinien modulować) bedą najlepsze dla mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rafal104 napisał:

Jak najkorzystniej ? Głowice odkręcone na max nizsza modulacja czy ustawione głowice na konkretną temperaturę,

Tylko czy nie lepiej sterować temperaturą sterownikiem a kaloryfery dać max odkręcone?

Jak masz dobrze ( prawidłowo) dobrane grzejniki do potrzeb wszystkich pomieszczeń to można odkręcić głowice na max i sterować wg krzywej grzewczej - tak jak to robi się dla podłogówki- wtedy istotna jest minimalna moc kotła .

Przy takiej instalacji jak masz u siebie takiego sterowania raczej nie zrobisz, więc potrzebny jest termostat pokojowy w najzimniejszym pomieszczeniu budynku z grzejnikiem otwartym na max i nastawy temp na pozostałych głowicach i tu moc minimalna nie jest aż tak istotna, gdyż i tak decyduje termostat pokojowy.

Wg mnie termet silver lub gold 20kW będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rafal104 napisał:

Ja same grzejniki i to chyba dość małą ilość bo tylko 7szt tak naprawde jest odkręcona. 

A mozesz podać jakie to są grzejniki, ile osiągają mocy przy parametrach 90/70, jaki komfort cieplny osiągasz paląc w obecnym kotle np. z temperaturą 45 st.

W łazience czy w łazienkach co wytwarza ciepłą wodę użytkową,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mahony napisał:

A mozesz podać jakie to są grzejniki, ile osiągają mocy przy parametrach 90/70, jaki komfort cieplny osiągasz paląc w obecnym kotle np. z temperaturą 45 st.

W łazience czy w łazienkach co wytwarza ciepłą wodę użytkową,?

hej,

Grzejniki Korad 22k4

temperatura zasilania/powrotu/przy temperaturze 20stopni-  90/70/20

2szt 600x400 866W (wiatrołap i garaz oba zakrecone na 0)

1szt  600/700 1515W( hol , zakręcony na 0)

4szt  600x1200 2598W ( 3 sypialnie 18stopni  i kuchnia 20-22 stopnie)

2szt 600x1400 3031 W ( salon 4,5m na 9m 22 stopnie)

Jedna łazienka drabinka 20 zeberek bez zaworu termo i i woda z bojlera przy kotle 120 l)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafal104 napisał:

hej,

Grzejniki Korad 22k4

temperatura zasilania/powrotu/przy temperaturze 20stopni-  90/70/20

 

 

No to wybrałeś sobie parametr , Kto na kotle gazowym będzie utrzymywał temperaturę zasilania grzejników 90 C 

Sprawdź sobie moc tych samych grzejników przy temp zasilania 55 C 

To co zacytowałeś to 90 -temperatura zasilania grzejnika 

                                        70 -temperatura powrotu z grzejnika 

                                        20 - temperatura  w pomieszczeniu .

Tak dla własnej wiedzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zapytał o takie info to podałem, zreszta w specyfikacji nie ma dla zasilania  55 C a jedynie 90 i 70 C .Wczoraj się właśnie zastanawiałem jak to przeliczyć .Może podpowiedz jak to przeliczyć?

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.