Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kryzys energetyczny-gdzie szukać oszczędnych rozwiązań w przyszłym domu?


gmaj22

Rekomendowane odpowiedzi

       Zasygnalizowałem w innym temacie przyjrzenie się rozwiązaniom pozwalającym na ograniczenie rachunków za energię grzewczą. Miałem na myśli gruntowy wymiennik ciepła, odzysk z rekuperacji do pompy ciepła itp. Chodzi o proste rozwiązania, czasem niekonwencjonalne i co najwazniejsze, przystępne finansowo dla przeciętnego Kowalskiego budujacego własny dom. 

       Kol @Piecuch19 zachęcił mnie wydzielenia osobnego tematu, gdyż jest on interesujący. Nie czuję się na siłach, aby samodzielnie udżwignąć ten temat, ale zachęcam do podzielenia sie uwagami, przemyśleniami oraz własnymi doświadczeniami, o ile ktoś juz takie posiada.

      Na początek polecam interesujący wykład pasjonata i praktyka w tej dziedzinie:

      FILM

     

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ciekawe doświadczenie wskazujące że szczelność przegród jest ważniejsza niż grubość ocieplenia w izolacji domów. 

A czasem o szczelność łatwiej jest zadbać na etapie budowy niż o 30cm styropianu grafitowego - jeśli się wie, że ta szczelność jest bardzo ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd całkiem wiarygodne były "bajania" starych facowców, że szczelna pustka powietrzna 6 cm pomiedzy ścianami jest lepszym izolatolem niz 6 cm styropianu. 

Jest tylko jeden problem: jak uniknąć  sytuacji, kiedy w tej pustce wypada punkt rosy a nie jest wentylowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale też mam dylemat z wyliczeniem przegrody - mam pustkę zasypaną plewami z jakiegoś zboża, więc przeciągu raczej tam nie ma ( dom z 1936r). Jak wymieniałem okna to się śmiał monter że plewy też trzeba by wymienić. Podobnie ze stropami - drewniane skrzynki o głębokości ok 40cm zasypane jakimś żużlem. Ten żużel/szlaka jest lekki, ale ma rozwiniętą dużą powierzchnię ze względu na swą porowatość co wiąże się z przenikalnością ciepła i brak przepływu powietrza. Swoją robotę te ówczesne patenty robią, bo jak na te lata budowy to budynek jest w miarę ciepły, latem chłodny bez klimy, ale jakby była. 

Ciekawostką też są kominy z 2 uskokami w pionie. Czytałem że robili to celowo by spowolnić ciąg ( takie ówczesne RCK) i zmniejszyć spalanie opału.  

Co do bajania starych fachowców to w latach 70-tych modne było zaklejanie kratek wentylacyjnych w 2/3 ( nie całkiem) w okresie zimowym właśnie by zmniejszyć wymianę powietrza, a tym samym zmniejszyć wyziębienie domu. Takie poprawianie szczelności było też z uszczelnianiem okien - taśmą pianki na przylepcu.

W nowo budowanym domu najlepszym rozwiązaniem jest wymiennik gruntowy z rekuperacją,  podłogówka z pompą i PV. Jednak koszt takiego rozwiązania jest znaczny, ale w dłuższej perspektywie brak kosztów ogrzewania. Łatwiej to zrobić na etapie budowy, bo modernizacje są zwykle kosztowniejsze. Sam wymiennik gruntowy z rekuperacją da duuuuże oszczędności bez względu na rodzaj ogrzewania, bo zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gmaj22 napisał:

Miałem na myśli gruntowy wymiennik ciepła,

Poszukaj postów kolegi @bachus on opisywał wymiennik gruntowy w lecie nagrzewany energią z solarów,  na forum może nie być dokładnie, ale na jego stronie firmowej http://www.bachus.com.pl/kolektory/  kiedyś był opis tego wymiennika  i system sterowania  "wyciąganiem " ciepła z tego wymiennika w okresie grzewczym.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również był komin z uskokami, ale sadziłem, że to po to, aby wyjść w kalenicy. Przy remoncie komin został "wyprostowany" z tym że nie ma tam już kanałów spalinowych, jedynie wentylacyjne.

11 godzin temu, Piecuch19 napisał:

mam dylemat z wyliczeniem przegrody - mam pustkę zasypaną plewami z jakiegoś zboża,

Moźna poszukać w starych opracowaniach, tam trafiaja się czasem parametry np. polepy glinianej z sieczką, trocin, słomy itp.

Nie mając możliwości dokładnego zbadania, przy "mieszankach" np. sieczka+powietrze można wynik uśrednić. Trzeba tylko uwzlędnić proporcje. Z żużlem/szlaką sprawa jest dużo prostsza.

Poniżej dodałem załącznik, gdzie można znależć wiele tego typu wypełnień. Jest lambda, z niej wyliczysz R oraz K

.Wspolczynniki_przewodzenia_ciepla.pdf

10 godzin temu, sambor napisał:

wymiennik gruntowy w lecie nagrzewany energią z solarów, 

Nie łapię za słowa, ale latem potrzebujemy raczej schłodzić i odprowadzić wilgoć z powietrza w wymienniku gruntowym, a nie go ogrzewać?

Natomiast zimą miałoby to sens.

 

Edytowane przez gmaj22
zał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat  wymiennika gruntowego podałem jako przykład magazynowania ciepła w lecie i jego odbiór w  okresie zimowym.

Z resztą gdzieś czytałem że we Wrocławiu naukowcy z tamtejszej wyższej uczelni - nie pomnę której zrobili akumulator ciepła ze skał ( kamieni ), nie wiem dokładnie jakich, który magazynuje ciepło na okres całej zimy dla domu ok 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie takiego akumulatora ciepla dla mnie jest abstrakcja. Chetnie poczytam o wynikach (nawet teoretycznych).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

27 minut temu, sambor napisał:

/.../

zrobili akumulator ciepła ze skał ( kamieni ), nie wiem dokładnie jakich, który magazynuje ciepło na okres całej zimy dla domu ok 100m2.

Jest w tym jakiś sens, bo tu chodzi o wykorzystanie materiału z jak największym parametrem ciepła właściwego. Największą barierą jest koszt.

TU można o tym poczytać, naturalnie jako ciekawostka, bo rozwiązania tam zaprezentowane są na znacznie większą skalę, niż potrzeby domu jednorodzinnego. 

Z własnych obserwacji: w zimnej Skandynawii bardzo  często budynki od strony południowej mają duże przeszklenia. Wewnątrz, na wprost nich są masywne ściany, najczęściej kamienne akumulujące w dzień ciepło z promieni słonecznych, które zimą padają niemal poziomo.

Edytowane przez gmaj22
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym wspomniałeś poprzednio, chodziło zapewne o Politechnikę Wrocławską. Znalazłem coś takiego: TUTAJ

Na mniejszą skalę opracowanie poniżej

 

Polski_Instalator_Staroscik_NS03.pdf

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dorzucę ogrzewanie lodem.

Jakiś czas temu było o tym systemie ogrzewania i chłodzenia było sporo informacji, obecnie z powodu wszechobecnych pomp ciepła powietrze-woda system raczej zapomniany. 

źródło:

https://instalreporter.pl/ogolna/ogrzewanie-lodem-to-mozliwe/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te akumulatory opieraja sie na PC.

To co pokazal sambor na II taryfie i krotkoterminowym buforze.

Wiec pytanie gdzie sens lub jaki sens skoro mamy PC pow-wod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant idealny dla kogoś, kto ma dostęp do WŁASNEGO stawu. 

Zastanawiam się, czy głębokość stawu ma tu znaczenie, bo jak wiadomo wiosną i jesienią temperatura jest wyrównana, zaś zimą cieplejsza przy dnie, chłodniejsza przy powierzchni lodu.

stratyfikacja.thumb.png.21d9b36f5ab33a6fd43fda90c179c163.png

 

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glebokosc powinna min.ponad 2m,studiowalem dla budowy oczka.Przy mniej,niž 2 m nie powstaja te zony letnio zimowe,no chodzi w oczku o ta zimowa dla ryb,latom pompka goni wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki staw dwa metry głęboki o średnicy 10 metrów ale wydaje mi się że jak bym tam wymiennik wstawił to z tych 4st moment by się 0 zrobiło i po pstrągach i po grzaniu 😂

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wydaje mi się że nie powinno dać ci się wychłodzić tak zbiornika aby zamarzł do dna

na pewno przy mrozie byłaby większa warstwa lodu na zbiorniku ale zamarznąć nie powinien.

gmaj22 Wydaje mi się że w lato ciężko aby woda miała 4st na dnie nawet ze względu że ziemia pod dnem powinna mieć około 10st.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

W tym materiale jest co najmniej kilka rozwiązań do taniego ogrzewania domów: 

Ciekawostką jest że panele PV były w latach 70-tych utajnioną technologią. 

Imponujące są też osiągi aut z lat 50-tych. 

Które z tych rozwiązań Wy wybralibyście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedia! Tego nie da się oglądać, same ogólniki i ten antypatyczny koleś z czapeczką z daszkiem!

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie oglądaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też zrobiłem. Przeleciałem po przysłowiowych "łebkach" i ten materiał nie ma sensu. Nie polecam też innym forumowiczom bo mogą stracić 50 minut cennego życia 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno odłączyłem system EGR w swoim silniku, żeby nie zjadał własnego g... i nie wiem czy kocioł też będzie chodził na własnym dymie. Tam już nie ma paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, carinus napisał(a):

Niedawno odłączyłem system EGR w swoim silniku

Nawet sobie nie wyobrażasz ile szkody zrobiłeś w ten sposób.

  1. Silnik jest bardziej sprawny, przez co, mniej awaryjny. Pozbawiasz pracy serwisy samochodowe.
  2. Silnik jest bardziej sprawny, przez co mniej pali. Pozbawiasz jakiejś części dochodu państwo i koncerny paliwowe.
  3. Silnik jest bardziej sprawny, przez co emituje mniej CO2. W ten sposób możesz zabrać tlen ekologom.

I tak dalej itp. 🙂 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.