Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki nowy kocioł C.O. na pellet?


JM11

Rekomendowane odpowiedzi

Do wad posiadania bufora zdecydowanie można zaliczyć koszty samego bufora, elektroniki czy też armatury sterującej no i koszt montażu.  Inną wadą jest to że ten bufor zajmuje miejsce w kołowni. 
Wadę tę można wykluczyć gdy ma się bufor za którego za pośrednictwem wężownicy nagrzewamy wodę użytkową jak w przepływowym ogrzewaczu wody.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, vojeq napisał:

bufor za którego za pośrednictwem wężownicy nagrzewamy wodę użytkową jak w przepływowym ogrzewaczu wody.

Tak. Ale całkowicie słabo to wygląda latem gdy kotłem grzejesz tylko CWU. Grzejesz niepotrzebnie hektolitry wody i musisz te temperaturę utrzymać niezależnie od zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku mogę zastosować obecny sterownik ST-480. Kotłownia wydaje się dosyć duża na takie rozwiązanie. 

22 minuty temu, Outsider napisał:

grzać go do np 65 stopni gdy na zewnątrz jest plus 10

Piszesz o kotle czy buforze?

Pompy już mam 3, a widzę że szykuje się 4 na powrót kotła.

43 minuty temu, Outsider napisał:

U mnie kocioł odpala się 2 do 5 razy na dobę.

Fajnie masz. Mi pracuje prawie cały czas. 

Ja się jakby podłączyłem pod temat. Do zabudowy na przyszły sezon grzewczy.

Wodę raczej będę grzał prądem latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Outsider napisał:

 

Tak. Ale całkowicie słabo to wygląda latem gdy kotłem grzejesz tylko CWU. Grzejesz niepotrzebnie hektolitry wody i musisz te temperaturę utrzymać niezależnie od zapotrzebowania.

Chyba jest tryb lato w takich instalacjach. Poza tym sezon letni trwa u nas 2 - 3 miesiące. W skali roku to jest naprawdę niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy ludzie decydujący się an kotły na pellet wiedzą że to paliwo będzie drożeć, prawdopodobnie dużo szybciej niż pozostałe paliwa?  Kotły na pellet zyskują popularność i stanie się  dokładnie to samo co z ekogroszkiem, kiedyś był bardzo tani, ale jak kotły stały si e popularne to ceny poszybowały do góry. Z pelletem jest jeszcze gorzej, Odpadowe trociny są już w 100% zagospodarowane, obecnie do pelletu producenci dodają różne świństwa, nawet plastik. ministersto chce się za to zabrać i nałożyć rygorystyczne normy i zakaz pewnych domieszek.  To spowoduje kolejne podwyżki. Już teraz pellet dobrej jakości jest bardzo drogi, a będzie droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnią niedzielę sobie policzyłem ile kosztuje kWh przy ogrzewaniu pelletem i wyszło mi 25gr za kWh przy cenie pelletu jaka była w lato (za pellet A1 pelleton zapłaciłem 840zl za 1000kg). Porównałem to z rachunkiem za gaz od teściowej i wyszło 19gr (po podzieleniu kwoty całego rachunku za miesiąc przez liczbę zużytych kwh). Pellet teraz kosztuje prawie 1400zl ... To już jest szaleństwo😡

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marxxx napisał:

Tak się zastanawiam, czy ludzie decydujący się an kotły na pellet wiedzą że to paliwo będzie drożeć, prawdopodobnie dużo szybciej niż pozostałe paliwa

Licze sie z tym. Czy duzo szybciej? Ciezko przewidziec. Wegiel (ten panstwowy), gaz, prad jest regulowany poki co rzadowo, pellet rynkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marxxx napisał:

Tak się zastanawiam, czy ludzie decydujący się an kotły na pellet wiedzą że to paliwo będzie drożeć, prawdopodobnie dużo szybciej niż pozostałe paliwa?  Kotły na pellet zyskują popularność i stanie się  dokładnie to samo co z ekogroszkiem, kiedyś był bardzo tani, ale jak kotły stały si e popularne to ceny poszybowały do góry. Z pelletem jest jeszcze gorzej, Odpadowe trociny są już w 100% zagospodarowane, obecnie do pelletu producenci dodają różne świństwa, nawet plastik. ministersto chce się za to zabrać i nałożyć rygorystyczne normy i zakaz pewnych domieszek.  To spowoduje kolejne podwyżki. Już teraz pellet dobrej jakości jest bardzo drogi, a będzie droższy.

Wszystko drożeje. Dlaczego drożeje pellet? Dzięki spekulantom, Mirkom i Januszom biznesu. Jeśli myślicie że pellet podrożał 400zł przez 3 miesiące przez cenę drzewa to mogę wam pewne kwestie wyprostować, jako że handluję tarcicą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ,jest okazja to dlaczego nie wykorzystać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że szanowne grono ma duże rozeznanie w rynku. Ja cały czas do tego zmierzam. Czy nie jest sensowniej zabudować kocioł tańszy i bufor i w przypadku zmiany koniunktury wymienić tylko źródło ciepła.bufor zostanie.przyda się do każdego głównego źródła ciepła. Za chwilę okaże się że prąd wyjdzie taniej to zmienię tylko kocioł ew dołożę grzałki do bufora.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się dowiedziałem. Każdy. Problem niby z głowy. Bufor wg ciepłowłaściwie czy inaczej liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Trener40 napisał:

Nawet mój 😁🤣

Trener to pytanie czy odpowiedź ?😊😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy połowę tego. Mam do ogrzania połowę tego co Kolega, nie mam podłogówki, starszy dom średnio ocieplony i starcza 300 litrów.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 7.12.2021 o 10:06, marxxx napisał:

Tak się zastanawiam, czy ludzie decydujący się an kotły na pellet wiedzą że to paliwo będzie drożeć, prawdopodobnie dużo szybciej niż pozostałe paliwa?  Kotły na pellet zyskują popularność i stanie się  dokładnie to samo co z ekogroszkiem, kiedyś był bardzo tani, ale jak kotły stały si e popularne to ceny poszybowały do góry. Z pelletem jest jeszcze gorzej, Odpadowe trociny są już w 100% zagospodarowane, obecnie do pelletu producenci dodają różne świństwa, nawet plastik. ministersto chce się za to zabrać i nałożyć rygorystyczne normy i zakaz pewnych domieszek.  To spowoduje kolejne podwyżki. Już teraz pellet dobrej jakości jest bardzo drogi, a będzie droższy.

Na wykresie cena tarcicy z ostatnich 10 lat na światowych giełdach. Widać jednoznacznie, że cena wystrzeliła w kwietniu 2020 czyli jak zaczęły się pojawiać problemy z łańcuchami dostaw, spowodowane Covidem.

W takich warunkach, dołączyli się spekulanci i cena wystrzeliła.

Moim skromnym zdaniem, cena peletu będzie się obniżała z kilku powodów. Po pierwsze cena tarcicy powinna powoli wracać do poziomów z przed pandemii o ile pandemia będzie się cofała a tu myślę, że powoli wszystko idzie ku dobremu.

Może cena tarcicy nie powróci do 300$ ale przynajmniej do 600$ uwzględniając inflację, teraz jest po 1200$ a w szczycie paniki była po 1730$.

Po drugie , obecnie w Polsce mamy boom na peleciaki wymuszony ustawą. Musi trochę czasu minąć zanim powstanie odpowiednia ilość producentów pelletu. Znając życie, producentów pelletu powstanie więcej niż potrzeba i wtedy zaczną konkurować ceną by biznes się opłacał. Teraz popyt na pellet przewyższa podaż. Z czasem będzie odwrotnie.

Co do ekogroszku to raczej spadku cen bym się nie spodziewał z prostej przyczyny. Świat nakłada coraz surowsze normy czystości a to generuje droższą produkcję ekogroszku. Poza tym węgiel wykopać to nie postawić peleciarkę. Coraz wyższe koszty wydobycia, związki zawodowe, zamykanie kopalń itd.

Cena tarcicy wystrzeliła jeszcze z tego powodu, że ludziska w czasie Covidu, hurtem zaczęli się budować i robić remonty bo na wakacje nie było gdzie jechać. Jak Covid odpuści to z remontów się hurtem przerzucą na wakacjowanie. Zniknie ogromny popyt na drzwi, panele, stolarkę itp, to i cena tarcicy opadnie a z nią wszystkiego co z drewna.

Obstawiam na pellet :)

image.png

Edytowane przez marcincastus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się nie zgodzić z kolegą wyżej.

Polska jest eksporterem pelletu, ale w roku 2021 eksport spał o około 50 procent, ponieważ taki wysoki popyt jest obecnie u nas. Może dojść do tego że pellet będziemy kupować z Ukrainy bądź Białorusi i Rosji.  Polska jest ogromnym producentem mebli i odpad z tego idealnie nadawał się do produkcji pelletu, do tego dochodzi wierzba energetyczna. Ale całość surowca jest już zagospodarowana, a nikt lasu nie wytnie i nie zmieli.  Popyt będzie w Polsce dalej rósł  przynajmniej przez 5-8 lat.  Później ludzie zaczną odchodzić od pelletu, z powodu wysokich cen, do tego dojdzie opłata za emisje CO2 od roku 2026.

 

Edytowane przez marxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzisiaj widziałem Barlinka w niemieckim markecie 4€ za worek. Zastanawiające prawda?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.