Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki nowy kocioł C.O. na pellet?


JM11

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko teoretyzując dalej, kupię kocioł (Lagunę) np. który będzie się uruchamiał 25 razy na dobę. Spowoduje to szybsze zużycie grzałki i teoretycznie krótszy czasookres eksploatacji kotła. Teoretyzując dalej mieszkam na obszarze gdzie może dojść do sytuacji gdzie zostanie wprowadzony zakaz opalania drzewem ( w tym również pelletu?) czego się obawiam i cała inwestycja pójdzie w ***. Laguna dodatkowo nie jest objęta dofinansowaniem, a to jest też konkretny koszt. Zabudowując bufor i kocioł objęty dofinansowaniem teoretycznie w przypadku kolejnej wymiany kotła stracę mniej. Czy spalanie w lagunie zrekompensuje różnicę? Może się czepiam. Pewnie się nie znam. Ale gazu nie mam i mieć nie będę.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Więc po pierwsze, kocioł który może pracować wiele godzin z mocą 3KW nie będzie Ci się rozpalał 25 razy na dobę, skąd ten pomysł?

Zakaz drewna to nie zakaz pelletu.

 

Laguna ma wszystkie certyfikaty więc dlaczego nie ma być objęta dofinansowaniem? Sam z takowego korzystałem.

 

Co do dylematu, decyzja należy do Ciebie, sam sobie musisz pewne kwestie przekalkulować, jak pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, eliks napisał:

Laguna ma wszystkie certyfikaty więc dlaczego nie ma być objęta dofinansowaniem? Sam z takowego korzystałem.

Nie znalazłem w wykazie ZUM.

12 minut temu, eliks napisał:

Więc po pierwsze, kocioł który może pracować wiele godzin z mocą 3KW nie będzie Ci się rozpalał 25 razy na dobę

Będzie pracował w sposób ciągły? Tylko po co? Co przez lato? zapotrzebowanie spadnie praktycznie do zera? Ktoś mi tu napisał że mam złe nawyki z palenia węglem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w sposób ciągły tylko wtedy kiedy potrzeba, a im niżej kocioł schodzi z mocą, tym będzie mniej taktował.

15 minut temu, mikus39 napisał:

wykazie ZUM.

To jakiś rządowy spis czy towarzystwo wzajemnej adoracji? Nie kojarzę. Wiem że są tu na forum użytkownicy którzy korzystali z Czystego Powietrza przy tym kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, eliks napisał:

To jakiś rządowy spis

Oficja lista kotłów z dofinansowaniem programu czyste powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA

  • baza nie stanowi zamkniętego katalogu. Oznacza to, że jeśli dane urządzenie lub materiał spełnia wymagania techniczne programu Czyste Powietrze, a nie zostało zgłoszone przez producenta do przedmiotowej bazy, to w dalszym ciągu istnieje możliwość umieszczenia tego urządzenia/materiału we wniosku o dofinansowanie (beneficjent jest zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań technicznych programu Czyste Powietrze);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg informacji jakie otrzymałem z infolinii tylko urządzenia z tej listy. 

6 minut temu, robert1991 napisał:

baza nie stanowi zamkniętego katalogu. Oznacza to, że jeśli dane urządzenie lub materiał spełnia wymagania techniczne programu Czyste Powietrze, a nie zostało zgłoszone przez producenta do przedmiotowej bazy, to w dalszym ciągu istnieje możliwość umieszczenia tego urządzenia/materiału we wniosku o dofinansowanie (beneficjent jest zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań technicznych programu Czyste Powietrze);

Skąd ta informacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza od 20.09.2020r. Od tej pory @Puławiak zainstalował już pewnie kilkanaście Lagun na CzP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak tego nie rozumiem. Kocioł pelletowy przy taktowaniu włącza się i wyłącza? Czy pracuje ciągle dobierając sobie moc do zapotrzebowania? Teraz nie mam modulacji. Pelet płonie ciągle. Ale to kocioł groszkowy. Wiem że jest zapalarka więc kocioł się włącza i wyłącza. Jaki jest sens fuzzy logic czy innego podobnego sterowania? Przecież kocioł pracując z pełną mocą szybciej dojdzie do zadanej temp. I szybciej się wygasi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przecież dać sprzęgło hydrauliczne.Tak jak pisałem teraz kocioł pracuje praktycznie cały czas i w instalacji mam 32 st. Ale to zawór 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie brak doświadczenia, zrozumienia jak powinien pracować kocioł sprawnie dobierający moc do zapotrzebowania. Druga sprawa, to to że ekogroszkowiec nigdy nie spali pelletu ekonomicznie. Kocioł z zaawansowanym algorytmem  jak będzie trzeba, to będzie wydajnie i ekonomicznie pracował na swojej mocy minimalnej wrzucając pellet do palnika nawet pojedynczo. To nazywa się modulacja.

Ponad to dobry kocioł  oprócz sprawnego algorytmu, posiada samoczyszczenie palnika i wymiennika. Postój kotła to strata. Podobnie jak jazda samochodem. Gaz hamulec, gaz hamulec... Na tempomacie spali o wiele mniej.

3 minuty temu, RyszardF napisał:

Tylko nie wiem czy chciałbyś mieć 70 stopni na grzejnikach, tak żeby się np dziecko poparzyło?

50 stopni na kotle to jego degradacja i zwykłe zarzynanie. Na kotle ma być 70. A do regulacji są mieszacze sterowane np. pogodowo. I wystarczy jak na grzejniki pójdzie sobie 38 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi z modulacją. Ja mam tak że kocioł chodzi na 65-70 stopni, na mieszaczu mam ustawione 55 stopni na grzejniki, a w domu termostat pokojowy ustawiony na 24 stopnie. Kocioł pracuje z pełną mocą, jak dojdzie do 70 stopni zaczyna zwalniać i pracuje na 1 biegu (najniższa moc) aż w domu zrobi się 24 stopnie i wtedy dopiero się wyłącza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle mam 60. Powrót 50. To chyba nieźle. Tak chyba kotła nie zarzynam. Sterowanie mam na rotametrach a marzy mi się inne. Ale to inny temat. Lepiej zatem żeby kocioł pracował cały czas sterując sobie mocą niż gasił i rozpalał. Czyli modulacja w połączeniu z pid czy fuzzy logic spowoduje że osiągnie odpowiednią moc w zależności od zapotrzebowania. I nie będzie się wyłączał i rozpalał ponownie. Tak to zrozumiałem. Samochodem tak jeżdżę. Constans i spalanie małe. Bez szarpania. Tylko tu mi się wydaje trochę inaczej bo nie rozgrzewamy całej instalacji od nowa tylko dogrzewamy. Tłumaczcie dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczymy. Może na podłogówkach się za bardzo nie znam, ale zasada mówi o dopasowanej produkcji ciepła i takiej też dystrybucji. Dlatego nieodzowna jest stała praca pomp na obiegu. I żeby to zapewnić konieczne jest sterowanie pogodowe z korektorem w postaci sterowania pokojowego. Krótko mówiąc stała praca kotła i stała praca obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałą pracę pomp mam. Czyli kocioł pelletowy też powinien pracować cały czas? Gdzie tu ekonomia palenia. Czas, w którym mógłby nie pracować, pracuje cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł powinien pracować cały czas na mocy dopasowanej do zapotrzebowania. Są oczywiście kotły pelletowe gdzie modulacja z prawdziwego zdarzenia to fikcja. Dlatego tyle jest szumu o przewymiarowanych kotłach. Te nie są w stanie zejść z mocą odpowiednio nisko i się odstawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Zaczyna mi się to układać w całość. Piec pracuje cały czas, ale po to mam modulację żeby dopasował sobie moc do zapotrzebowania na energię. Wtedy mam płynna regulację temperatury, którą steruje mi np. pogodówka z korekta temp. w pomieszczeniach np. zawory na rotamatrach. Na mniejszej mocy pracuje cały czas, ale zużywając mniej opału. Nie rozpala się, nie wygasza ino depce po lekku. Np BlackStar? Tak naprawdę mogę wtedy wykorzystywać zbiornik na pellet z mojego obecnego kotła. Po małych modyfikacjach oczywiście.

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blackstar ma poziomy palnik. Ponadto sterowanie pogodowe jest z neta. Troche lipa jak dla mnie. A dostęp przez sieć jest czasowy a potem musi być opłacany. Gdzieś mi się o uszy obiło. Sam mam kocioł z palnikiem poziomym. Dziś nie kupiłbym pelleciaka krajowego. Zamiast pakować się w kocioł z buforem kupiłbym włoski albo austriacki. A koszty byłyby podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikus39 A gdyby dołożyć prawidłowo wykonany bufor ciepła, dopasowany tak, żeby kocioł odpalał się w najzimniejszy dzień sezonu, trzy cztery razy na dobę? Kocioł pracuje z największą wydajnością, a temperatura obiegów steruje automatyka. To takie moje marzenie
Zajrzyj na mojego bloga
www.obrotowy.blogspot.com
Tam więcej o przygodach z peletem w miałowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to dobra sprawa np. dla kotła którym ciężko sterować. Pracuje tylko na mocy max. Ale... po co robić tak jak ja zrobiłem? Kupisz kocioł ze średniowiecznym sterowaniem a braki rekompensujesz obecnością bufora. U mnie kocioł odpala się 2 do 5 razy na dobę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO to widzicie Panowie. Zarówno papen76  Outsider korzystacie lub chcecie mieć. Outsider przedstaw mi proszę wadę tego rozwiązania. Bo jak na razie podałeś jedynie zaletę. Mniejsze zużycie prądu - kocioł nie pracuje. Cisza jak przy pompie ciepła. Zużycie opału zapewne będzie porównywalne. Jakoś mnie to bardziej przekonuje. Nie wiem, może źle na to patrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pod rozważanie podam to:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/histereza-kota-termostat-pokojowy.html

Przy tej samej temperaturze zadanej możemy mieć różną ilość rozpaleń, a dążymy do tego, żeby tych rozpaleń było jak najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mikus39 napisał:

Jakoś mnie to bardziej przekonuje

Obecność bufora?

Zalety. Kocioł pracuje na mocy maksymalnej. Przy problemach z dobrą modulacją jest to tryb najekonomiczniejszy.

Wady. Nabywamy tańszy kocioł a instalacja w kotłowni i tak wychodzi drogo. Potrzeba dużej kotłowni, skomplikowany układ hydrauliczny, strata postojowa bufora. Sterowanie kotłów pelletowych nie posiada pogodówki dla bufora. Bez sensu jest grzać go do np 65 stopni gdy na zewnątrz jest plus 10. Brak tego zwieksza strate postojową no i trzeba co jakiś czas grzebać w nastawach. Minimum trzy pompy w przypadku grzania CWU.

Edytowane przez Outsider
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.