Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki nowy kocioł C.O. na pellet?


JM11

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście wolał bym bufor zamiast sprzęgła w takim przypadku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano co do instalacji na dwa domy to tak jak pisze @Puławiak nawet w DTR kotła jest podobny schemat z ogrzewaniem CWU + dwa obiegi grzejników(oba niezależne od siebie) przy wykorzystaniu sprzęgła, 2 pomp i 2 termostatów.

co do mocy kotła to liczyłem jeszcze raz i wychodzi mi maksymalne zapotrzebowanie 13kW, więc raczej do tej 15tki bym się skłaniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że trzeba zwrócić uwagę na parę rzeczy 'niestandardowych' w takiej instalacji

1. Rura w ziemi - dobra i trwała izolacja, te kilkanaście metrów rury będzie tracić ciepło poza budynkiem więc istotne żeby straty były minimalne. No i żeby po paru latach w ziemi izolacja nadal trzymała parametry.

2. Ciepła woda - jeśli bojler będzie przy kotle to do drugiego budynku będzie dość daleko - dużo wody trzeba będzie spuścić żeby dopłynęła ciepła. Lepiej nie dawać za grubych rur. 
Cyrkulacja raczej się nie sprawdzi bo na tak długim obiegu woda szybko się wychłodzi i bojler trzeba będzie często podgrzewać - czyli niepotrzebne rozpalanie pieca.

3. Ogrzewanie domu - unikać pompowania wody non-stop, zwłaszcza w tej instalacji z rurami podziemnymi. Lepiej użyć termostatu pokojowego do załączania grzania tylko gdy jest potrzebne. Gdy nie ogrzewamy pompa CO powinna się zatrzymać. To w celu ograniczenia strat w rurach poza budynkiem.

 

Edytowane przez nightwatch
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, nightwatch napisał(a):

Ogrzewanie domu - unikać pompowania wody non-stop, zwłaszcza w tej instalacji z rurami podziemnymi. Lepiej użyć termostatu pokojowego do załączania grzania tylko gdy jest potrzebne. Gdy nie ogrzewamy pompa CO powinna się zatrzymać. To w celu ograniczenia strat w rurach poza budynkiem.

I / lub stosowac sterowanie pogodowe, przesylac tylko taka temperature czynnika minimana jak jest wymagana do utrzymania komfortu w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU byłaby grzana z kotła tylko u mnie a w drugim budynku myślałem nad niedużym bojlerem elektrycznym(dla jednej osoby)

słuszna uwaga co do ciepłociągu między domami

Kalor compact - fajny kocioł ciekawa propozycja

Edytowane przez luceo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalor Compact to prosta konstrukcja, kocioł z tych "bezproblemowych" i widzę, że teraz w miarę "atrakcyjnych" pieniądzach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajny, tylko pojemnik na opał nie za wielki. A czym, z punktu widzenia typowego użytkownika, różni się od prostych polskich kotłów? Pellpala itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kotłów Lidia są np nadstawki, które można dokupić i zasobniki boczne

wydaje mi się, że małe pojemniki na pellet to nie aż taki problem znam osoby, które mają wielkie boczne zasobniki a i tak w kotłowni są prawie codziennie nawet po to by zobaczyć co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do większości compactów można dorobić (dokupić ) zasobnik boczny co do nadstawek to jestem tu akurat sceptykiem - zasyp wędruje w górę i trzeba dźwigać worek nad głowę, mało to wygodne jest. 

10 godzin temu, miklo napisał(a):

No fajny, tylko pojemnik na opał nie za wielki. A czym, z punktu widzenia typowego użytkownika, różni się od prostych polskich kotłów? Pellpala itp?

Bezpieczeństwem - brak np mojej ulubionej trąby słonia - czyli rury która lubi się upalić. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - brak spiro, to jest argument. A sprawność itp? Pewnie zbliżone? Pewnie zauważalna różnica jest po przejściu na wykorzystanie kondensacji, ale to są dla odmiany kosmiczne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Puławiak napisał(a):

 

Bezpieczeństwem - brak np mojej ulubionej trąby słonia - czyli rury która lubi się upalić. 

Tu pokutuje źle wykonana konstrukcja, bo producenci robią na szybko.
Zrzutka zgodnie z zapisami nie może być na wprost rury palnika a tak robi pewnie 90%producentów na różnych palnikach (nie tylko wrzutkowych, ale tez kipi, venma, skiepko itd)

 

Kiedy tzw trąba słonia ulegnie stopieniu w konstrukcji wrzutki takiej jak w SztokerBio czy Pellpal:

1. Kupiony gorszy pellet, który zaczyna tworzyć spieka

2. Użytkownik nie dbający o kocioł, jak chodzi- to chodzi.....

Jak taki delikwent mimo okresowego otwierania drzwiczek, gdzie widzi palenisko nie będzie usuwał spieka, to po tym, jak urośnie on ponad koszyk zrzutki pellet zaczyna zbierać się na dole rury spiro (bo już nie ma gdzie i jak spaść na palenisko), jak dalej nic z tym nie zrobi, to wreszcie się ten pellet wstecznie zajarzy i upali rurę.

 

W SztokerBio oraz Pellpal zrzutka jest zrobiona zgodnie ze sztuką, tj rura nie jest na wprost trąby słonia i jest wykonana pod odpowiednim skosem, co zapobiega cofce podczas normalnej pracy.

Edytowane przez Pieklorz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość polskich kotłów ma sterowanie techa i na pierwszym lepszym forum są wszystkie kody serwisowe. Jak taki użytkownik wpadnie tam, przestawi wszystko po swojemu bo ktoś coś napisał gdzieś tam na internecie to dopiero jest jazda z tymi kotłami.

Kalor ma tą zaletę, że sterownik ogranicza się do podstawowych parametrów. Jeśli instalator zamontował i ustawił kocioł jak książka piszę to zapominasz, że masz piec. Dosypujesz pelet i opróżniasz popiół.

Edytowane przez pj90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem o prostych kotłach. Sterowniki są proste, nic tam się popsuć za bardzo nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze dwa pytania:

1) czy rury do przesyłu między budynkami o średnicy 32 będzie dobra?

2) szukałem informacji odnośnie spalania ilości pelletu do węgla i natknąłem się na stronę  https://www.pelletmont.pl/1_7_kalkulator.html , która wydaje się dość ciekawa jest tam sporo informacji. Można brać przelicznik z tej strony za wzór do wyliczenia potencjalnego zużycia pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pj90 masz ten kociol Kalor?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mój nie Kalor , ale też grzał { kilka zim}☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szok! ;) A co masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pj90 napisał(a):

Tak, grzał całą zimę.

Ale nie jestes z niego zadowolony?

Czy nie jestes zadowolony z innego?

Bo sie pogubilem…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.