Skocz do zawartości

vojeq

Forumowicz
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia vojeq

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Starter dyskusji
  • Od roku na pokładzie
  • Współtwórca
  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

6

Reputacja

  1. Witam, Proszę sprawdzić na tabliczce znamionowej pieca jaka powinna być temperatura spalin przy mocy maksymalnej pieca. Prawdopodobnie źle jest ustawione spalanie i palnik nie osiąga deklarowanej mocy. Wina może leżeć również po stronie jakości peletu. Może też być uszkodzony czujnik lub zamontowany niewłaściwy. Czy próbował Pan ręką sprawdzić temperaturę spalin dotykając rury wydechowej pieca?
  2. W ostatnią niedzielę sobie policzyłem ile kosztuje kWh przy ogrzewaniu pelletem i wyszło mi 25gr za kWh przy cenie pelletu jaka była w lato (za pellet A1 pelleton zapłaciłem 840zl za 1000kg). Porównałem to z rachunkiem za gaz od teściowej i wyszło 19gr (po podzieleniu kwoty całego rachunku za miesiąc przez liczbę zużytych kwh). Pellet teraz kosztuje prawie 1400zl ... To już jest szaleństwo😡
  3. Chyba jest tryb lato w takich instalacjach. Poza tym sezon letni trwa u nas 2 - 3 miesiące. W skali roku to jest naprawdę niewiele.
  4. Pan JM11 stoi przed pilnym zakupem kotła a my mamy już 7 grudnia. Jak myślicie, czy zdąży zakupić kocioł, czy znajdzie fachowca do jego montażu i czy zakupi opał? 🤔
  5. Do wad posiadania bufora zdecydowanie można zaliczyć koszty samego bufora, elektroniki czy też armatury sterującej no i koszt montażu. Inną wadą jest to że ten bufor zajmuje miejsce w kołowni. Wadę tę można wykluczyć gdy ma się bufor za którego za pośrednictwem wężownicy nagrzewamy wodę użytkową jak w przepływowym ogrzewaczu wody.
  6. Mam ten sam piec ale nie wiem czy z tym samym palnikiem. Ja mam Revo. Czy robił Pan kalibrację podajnika? Właśnie skończyłem palenie olczykiem i pamiętam że wartość wydajności podajnika była 12,5 a kaloryczność ustawiłem na 5,8 albo 5,9 bo wtedy się dobrze paliło i nie wyrzucało niedopałków. Po dwóch latach pracy pieca proszę się zaopatrzyć w nową zapalarkę tak na wszelki wypadek, zwłaszcza że zima już blisko.
  7. Miałem raz pellet no name i same miałem z nim problemy. Nie mogłem ustawić pod niego parametrów w sterowniku. Jak już przepaliłem cały pellet to byłem mądrzejszy i bardziej poznałem sam sterownik i piec. Już nigdy takiego dziadostwa nie kupię. Polecam tylko pellet klasy A1 i nie oszczędzać na dobrej jakości paliwie. Dobrze jest mieć zamontowany w piecu czujnik temperatury spalin. Można w ten sposób ocenić w jakim stanie zabrudzona jest komora spalania w odniesieniu do temperatury spalin na przykład po wykonanym czyszczeniu. Można również korygować nastawy podawania i kaloryczności pelletu dla maksymalnej mocy i obserwować temperaturę spalin aby nie przekraczało temperatury podanej przez producenta (u mnie dla mocy palika 16kW temperatura spalin nie powinna przekraczać 140stopni a dla mocy palnika 4kW jest to 100 stopni)
  8. Patrząc na ten filmik z kotłem Lazara to mi to wygląda jakby to był piec nie na pellet a na eko groszek. Tak oblepiona komora wynikać może ze złego palenia w piecu na eko groszek lub węgiel. Poza tym z pieca pelletowego nie powinien lecieć dym. Mi to wygląda na jakiś fake od konkurencji Lazara. Oczywiście mogę się mylić bo do takiego stanu można również doprowadzić paląc złej jakości pelletem. Nie polecam nikomu ustawiać niskich temperatur na kotle ani nie pozwalać na pracę palnika na niskich mocach. Jako przykład podam tzw dopalanie cząstek stałych dpf w dieslach. Co jakiś czas trzeba układ przedmuchać na wysokich parametrach. Odnośnie sprawności kotłów to ich badania wg norm wykonywane są przy maksymalnej mocy.
  9. Odnośnie jakich mamy producentów kotłów to: Lazar z Jastrzębia, SAS z Buska, EkoGreń z Pszczyny, Tekla ze Strumienia, Zębiec z Zębca, Budmet Nocoń z Czeladzi.... Nie powiem zagraniczne może i lepsze ale nie na naszą kieszeń. Śmieszy mnie jak ktoś kupuje l taki drogi, zagramaniczny piec jak za taką cenę może mieć pompę ciepła która technologicznie jest o niebo do przodu niż taki wypasiony peletowiec.
  10. W kraju mamy naprawdę sporo producentów kotłów i to bardzo dobrych. Ważne jest żeby serwis był blisko i był na zawołanie. Awaria najczęściej zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach (wigilia, sylwester, kiedy nie ma nas w domu itp.). Warto o takie sprawy zapytać serwis przed zakupem kotła.
  11. Proszę ustawić wyższą temperaturę zadaną na 70 albo 75 stopni. Nie ma Pan bufora więc niech się kocioł nagrzewa do wyższej temperatury i stygnie zgodnie z ustawioną histerezą np. 20 stopni. Pojemność wodna kotła przy takiej histerezie zapewni odpowiedni zapas energii zgromadzonej w kotle. Jeżeli posiada Pan czujnik temperatury spalin to proszę sprawdzić jaka jest temperatura tych spalin przy maksymalnej mocy. Wartość temperatury spalin przy maksymalnej mocy jest podana w DTR kotła. Jeżeli zmierzona temperatura spalin jest wyższa od np. 140 stopni to znaczy że za dużo jest podawane paliwa do palnika i trzeba wprowadzić korekty do sterownika (kaloryczność paliwa czy wydajność podajnika)
  12. Sprawność kotła jest przy maksymalnej jego mocy. Dla instalacji bez bufora niestety naszym buforem jest histereza. Bufor jest o dobrym rozwiazaniem bo kocioł właśnie pracuje z maksymalną mocą i się wyłącza. Żeby było oszczędnie to musi być z wysoką sprawnością. Reszta to rodzaj pelletu i jakość spalania. Zastanawiam się nad analizatorem spalin albo sondą lambda na wylocie z kotła ale tutaj trzeba troche wiedzy w tym temacie odnosnie zasilania takiego czujnika i odczytu z miernika (takiego za 10 zł z Chin). Więcej nie było by trzeba żeby ocenić jakość spalania.
  13. Temperaturę zadaną kotła należy ustawić w zakresie jakim jest podana na tabliczce znamionowej albo w instrukcji obsługi kotła (od około 65 do 85 stopni). Przy wyższych temperaturach komora spalania się tak nie oblepia popiołem. Poza tym wyższa temperatura to większy zapas energii w kotle, dłuższa praca palnika i dłuższe stygnięcie (przerwy pracy kotła, zależne również od histerezy kotła).
  14. Ze swojej strony polecam EG Pellet mini albo mini compact (albo inaczej VITECO) z palnikiem revo. Jest mały i zgrabny a do tego jest możliwość zrobienia czopucha od góry. Fajny jest też lazar smart fire 11kW. Do kotła na pellet polecam sobie zakupić bufor bo inaczej piec będzie się co chwila załączał i wyłączał. Przy buforze piec też będzie się załączał i wyłączał ale rzadziej np co 4 godziny. Proszę się nie sugerować parametrami podawanymi przez producentów jeżeli chodzi o sprawność bo w moim wypadku sprawność pieca wynosi około 91% ale w rzeczywistości jest to 70% (mam założony ciepłomierz). Proszę to uwzględnić przy doborze mocy kotła. Podejrzewam, że wartość sprawności kotła podawana przez producentów jest dla nowego kotła i w warunkach gdy pracuje z maksymalną mocą . W kwestii wyboru kotła to proszę poszukać czy czasem w okolicy, albo w dalszej okolicy nie ma producentów kotłów. Być może łatwiej będzie podjąć decyzję. W razie czego można podjechać do producenta z problemem gdy serwis nie odpowiada. Patrząc teraz na ceny kotłów pelletowych zastanowił bym się nad pompą ciepła. Zajmuje mało miejsca i nie potrzeba komina. Ta opcja najlepiej pasuje do domów z podłogówką chociaż są pompy ciepła dla domów, które mają też zwykłe grzejniki. Najlepiej zadzwonić po wycenę obydwu instalacji i porównać.
  15. To może być uszkodzony czujnik temperatury albo sam czujnik temperatury wypadł z bojlera.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.