Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Przy Twoim szczęściu z tym kotłem, to nawet jakbyś palił krowimi plackami, to by kosztowały 4 000 pln/tonę. A zaczęło się tak niewinnie od wzywania prawnika do zablokowanego ślimaka 🤪

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie czasami podejmują naprawdę dziwne decyzje. Mając rurę z gazem na ścianie pchać się w węgiel.

 

Druga sprawa, że od słuchania niektórych doradców/sprzedawców na forum włos się na głowie jeży.

Po poradach z forum naprawdę można trafić na przysłowiowe manowce.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2023 o 18:47, HarryH napisał(a):

Jutro startuje pokrętna jak zwykle promka PGG, obniżająca cenę węgla o 200 pln/t przy zakupie parzystej liczby ton (czyli kupujesz Karlika za 2 kafle, potem dostajesz kwit na zakup następnym razem tego samego za 1600 -średnio wychodzi 1800). 

Myśleli długo jak kolejny raz bliźniego wydymać i wymyślili 🙂.  Jakaś pseudo promocja 2x za drogiego węgla i jednocześnie buch w łeb obuchem na transporcie i jest na zero. Tamci może muszą do PGG haracz płacić za możliwość transportu więc spekuluje że cena dla PGG 1:1. Ten tu marudzi za bardzo i za długo bo to można w 5 minut powiedzieć, ale mówi jak z tym jest.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tam jego gadanie pomijam. Ale fakt jest taki że kosztował transport tony przykładowo stówę, a kosztuje 150 czy ile tam. Wiec powstaje pytanie zasadnicze. Jeśli nazwać to promocją (ja tak tego nie widzę) to dla kogo jest to za promocja ?. No na pewno nie dla odbiorcy końcowego bo on wyskoczy z kasy za wszystko z nawiązką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta promocja to nic innego jak dostosowanie się do cen rynkowych. Przed "promocją" koszt workowanego węgla z transportem pod dom wynosił 2020 zł. Z tydzień wcześniej groszek z Tauronu staniał z około 2150 za tonę do poniżej 2 tys. Przy cenie rynkowej ok 1900 za tonę.
Dzięki temu PGG oferowało jeden z najdroższych groszków na rynku.
Teraz dzięki promocji dostosowali się do ok średniej ceny rynkowej 1820 zł za groszek 26-28MJ.



















Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że ta promocja jest trochę kulawa.

Ja potrzebuje 3 ton na zimę, to zaoszczędzę dzięki tej promocji 400 zł. Żeby zaoszczędzić więcej musze kupić więcej. Nie ma sensu kupować więcej bo może być później taniej, więc na tym stracę.

Ale są ludzie którzy sobie tego nie policzą i będą wychwalać, że dobra promocja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lriuqs napisał(a):

Ja potrzebuje 3 ton na zimę, to zaoszczędzę dzięki tej promocji 400 zł.

Przecież masz wyżej podane że to nie jest żadna promocja dla oszczędności. To że zapłacisz mniej za węgiel a więcej za transport i wyjdzie na zero jaka to promocja ?. Więc nie używjaj zwrotu "zaoszczędzę" bo niczego nie zaoszczędzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lriuqs albo Ty @daromega  😉

Ale nawet na logikę biorąc, zamiast po prostu obniżyć o 200 pln cenę każdego węgla na tonie to kombinują jak koń pod górę, czyli gdzieś musi być haczyk. Jeśli @daromega ma rację odnośnie zwiększonego kosztów transportów przy tej tańszej tonie to powstanie w mediach raban. Media opozycyjne, a szczególnie te które z dnia na dzień pozamykałby kopalnie (jakby tylko od nich to zależało) będą sobie używać do woli - a wybory tuż tuż 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo inteligentne zabezpieczenie przed spadkiem cen- średnio dziś 1800 to chyba konkurencyjna cena-ale płacisz 2000. Za miesiąc gdyby było po 1600 na rynku-wciąż jesteś konkurencyjny, bo masz tę zniżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczą po prostu na to, że ludzie wezmą więcej niż potrzebują. Chodzi o pozbycie się towaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gminach też mają nadmiar to wciskają każdemu ile zdołają.
A obywatel który złożył wniosek na kolejną transzę a nie chce tego groszku bo jest kiepski to każą przyjechać i złożyć rezygnację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nawet w mediach "zachęcają" czytaj naganiają na kupno:
https://nettg.pl/gornictwo/196481/prezes-pgg-zacheca-do-zakupu-wegla-w-maju

 

będą jaja jak sporo osób zrezygnuje z węgla, a tak może być bo nikt normalny w tych cenach nie chce się tym babrać. Już niebawem tj na jesieni się przekonamy jak będzie wyglądać sytuacja

Edytowane przez damdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, o6483256 napisał(a):

image.png.2597329862496d5e5bd92649272e88de.png

Natomiast prezes PGG Tomasz Rogala zachęca do zakupu węgla z PGG po 1770 + przesyłka już w Maju. Pana prezesa wysłali do mediów bo nie ma kasy, sprzedaż leży na dnie, a to co z nas zdarli w sezonie który się właśnie kończy topnieje tak szybko jak lód na Saharze.

Tym czasem na OLX Kazach z darmową dostawą 1650 - płatność przy odbiorze lub 3 dni po odbiorze. Więc poczekamy spokojnie jak ceny będą bardziej realne do tych wskaźników giełdowych i wtedy będzie czas na zakupy. 

   

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał(a):

Tym czasem na OLX Kazach z darmową dostawą 1650 - płatność przy odbiorze lub 3 dni po odbiorze.

Ciekawe tylko jak z jakością tego węgla.

Na corciano.pl 1T orzecha jest już za 1600 zł z dostawą, groszek za niecałe 1689 zł. Niestety na allegro o tym węglu są rożne opinie. Trochę osób narzeka na kamienie.

Wróciły więc czasy gdzie prywaciarze mogą kłamać na jakości węgla.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lriuqs

To jest 24MJ więc też nie na mrozy. Ale wiosna jesień i lekka zima obleci. Natomiast zapewniają, że żadnego miału, żadnych kamieni. A jeśli będzie inaczej to reklamacja i wymienią na własny koszt. Nic więcej nie wiem ponad to co tam napisali. Ja żadnych linków nie podaje. Jak chcesz to sobie wyszukaj na olx po haśle "Węgiel EKOGROSZEK workowany 24 MJ "KAZACH" DOSTAWA GRATIS cała Polska" i poczytaj pełne ogłoszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubiłem te lekkie ruski typu Jowisz 24. Spalałem 200 - 300 kg więcej, ale czysto i spokojnie, miesiącami mogłem wymiennika nie czyścić i wciąż było na nim mniej osadów, niż po tygodniu palenia PGG. A w razie braku prądu, bez problemu kocioł się wskrzeszał nawet po 10h bez prądu. Ale to już historia.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, wszyscy narzekali na ilość popiołu, ale dzięki temu świetnie trzymał żar w podtrzymaniu lub po zaniku prądu. Czysto w kotle i praktycznie brak zapachu po otwarciu drzwiczek. Też sobie chwaliłem te ruskie wynalazki, na które większość kręciła nosem. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.