Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jaka jest sytuacja, obawiam się że rządzący też nie wiedzą - to co w końcu do nas dociera wskazuje że decyzje są chaotyczne i podejmowane na oślep, a na dodatek jest wszystko przykrywane grubą warstwą kłamstw.  Choć z drugiej strony dobrze - rzeczywistość bezlitośnie upomina się o swoje prawa i tylko raz za razem obnaża jak głęboko chorą organizacją jest rząd naszego kraju. Na razie szukamy dna, obyśmy je osiągnęli i niech to prowadzi do jakiegoś oczyszczenia.

 

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku tego bałaganu opozycja mówiła (wklejałem w tym temacie), że nie ma żadnych kontraktów na tą nową rurkę. Reszta z drugiej strony kłamie od początku i ogłasza coraz to nowe sukcesy ile to oni mają wszystkiego. Jak spokojnie poczekamy jeszcze miesiąc, zacznie się jesień robić, to wtedy ta propagandowa nadmuchana bańka kłamstw dopiero pęknie. Teraz jeszcze lawirują od kłamstwa do kłamstwa, bo da się chwilę jeszcze kłamać. 

U mnie lokalnie węgiel skoczył z 3600 na 4800, a jeszcze jest ciepłe lato.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę spokojnie czekać. Przecież rząd nie może kłamać.

4ed3a3e5354cd59d2d029b72b2dca44a.webp

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież rząd powiedział, że tani węgiel będzie, to BĘDZIE! Przecież oni by nie kłamali! Robi to tylko opozycja!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że obecne ceny węgla to w dużej cześci wynik paniki. Która wybuchła po tym jak rząd obwieścił że wszystko ma pod kontrolą i sam zajmie się handlem węglem 🙂 

(A ponieważ nasz rząd nadal ma wszystko pod kontrolą to panika jeszcze trochę potrwa)

Edytowane przez nightwatch
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pawelll napisał:

Proszę spokojnie czekać. Przecież rząd nie może kłamać.

Popatrzmy na liczby. Gdyby te śmieszne 3000 dali ludziom tydzień temu u mnie w mieścinie kupili by za to 830kg węgla. Dzisiaj jak już to przeszło w sejmie i handlarze ponieśli momentalnie ceny na 4800 kupi się za to już tylko 625kg. Kiedy naczelny to podpisze, a gmina wypłaci czyli za jakieś 1.5 miesiąca, może się okazać, że "kowalski" kupi za to węgla na tydzień. Więc panika będzie już tylko większa z każdym dniem.

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BORA napisał:

A mnie zaniepokoila ta informacja od @sambor. Robi się gorąco ale z powodu czytania takich rewelacji. Powolutku odkrywają karty i wychodzi na to że mają tam mizerna parke a nie fulla i że grają va bank ...W ciemno. Przygnębiające a czas leci. Zaraz się okaże że Mateusz przegiął tymi swoimi gadkami i norwedzy się wkurzyli. Znowu naród odczuje to zadzieranie nosa negatywnie i na własnej skórze. A zapasy gazu może i są ale nie na cały sezon i potrzeba je będzie uzupełniać. Będzie jak w Hiszpani i Francji że w budynkach użyteczności publicznej będziemy pracować w gruuubych swetrach przy 16 stopniach a w domach to będzie ruletka, dziś nie będzie gazu, jutro prądu...Niepokojace są te bezradne próby zażegnania kryzysu. Bardzo niepokojące.

O tym już wcześniej było dużo źródeł. Gdzie ten gazociąg jest wpięty, jaką ma przepustowość i kto będzie chciał z niego korzystać w razie "W". Także to średnia niespodzianka.

Wg mnie tutaj generalnie chodzi tylko o kwestie biznesowe. Nie sądzę, aby w tych tematach ktoś się na kogoś obrażał bo ktoś tam coś powiedział. Po prostu gaz produkowany po drugiej stronie trzeba sprzedać i zostanie sprzedany tam, gdzie najbardziej się to opłaca (z uwzględnieniem już wcześniej zawartych kontraktów).

Co do zapasów od zawsze mnie trochę to bawiło. Te zapasy są na miesiąc zimy - mówimy tutaj o sytuacji awaryjnej. Chyba nigdzie (a na pewno nie u nas) nie ma tak, że wytrzymamy rok bez gazu z zewnątrz.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, daromega napisał:

Dostawca węgla kamiennego najwyższej jakości | Energo (energobielsk.pl)

Tak na marginesie - zobacz jaka cena, jak wybierzesz "Brak zwolnienia" z akcyzy np. przy tym ekogroszku: https://energobielsk.pl/sklep/produkt/ekogroszek-extra-power/ 😉

U mnie na rok:

Koszyk-Energo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

298535742_8242686132416144_6990889807169493297_n.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin Ten sklep to jakiś niewydarzony cały bo ten węgiel jest tylko teoretyczny. Nie da się tego do koszyka dodać. Zarazili się od PGG. Ale przymiarki robią słuszne.

Wcale nie tak dawno za równowartość 25.000pln można już było całkiem przyzwoity samochód kupić. Dzisiaj nadchodzi wizja, że za tyle to ledwo na węgiel na jedną zimę styknie. Tyle warta jest nasza waluta narodowa po 7 latach  dobrej zmiany 🙂 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na cenę pelletu logicznie, to logiki w tym brak. Owszem węgla składy nie wykopią. No może w okolicy Wałbrzycha 0.0000001 % z biedaszybów trafi na składy. Ale patrząc na cenę trociny choćby na naszym OLX gdzie jest tania jak barszcz i jest jej dostatek, to ja tej spekulacji pelletowej nie potrafię zrozumieć. Ustawiłem małą cenę a i tak jest do wyboru do koloru. Mnie zawsze uczono, że w biznesie konsumuje się małą łyżką, bo dużą się można szybko zachłysnąć. Teraz widać inne nauczanie jest .... 🙂 

Trocina - OLX.pl

 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Baltic Pipe, to jest do kitu, ale to był plan robiony ileś tam czasu temu. Nikt nie mógł przewidzieć, że sprawa z ruskim gazem się sypnie w skali całej Europy. Bez tego na luzaka by teraz podpisali kontrakty. Ale i tak dali ciała, bo trzeba było jechać z tematem w lutym albo i wcześniej. A wszystko leżało i czekało. Jak z węglem. Co za ćwoki.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Baltic Pipe to błąd strategiczny. Pierw się ustala cenę odpisuje kontrakt a dopiero później buduje się instalację. Teraz kiedy instalacja jest to Norwedzy dyktują cenę. A czym bliżej sezony tym ciśnienie większe jak i cena. A jeśli podpiszą teraz umowę to tanio nie będzie.

To niczym tak jakbyście zadzwonili do sprzedającego auto że jedziecie do niego z daleka pociągiem jje kupić, a na miejscu zaczynacie negocjacje ceny. W 95% przypadkach jest się na straconej pozycji. To samo BP.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no. Chyba żartujesz. Taka inwestycja, to lata. Nie ustala się cen ropy w rurze, która powstanie za 10 lat :) Przecież nie budowali jej od zeszłego roku. To nie przyłącze do domu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

Z Baltic Pipe to błąd strategiczny. Pierw się ustala cenę odpisuje kontrakt a dopiero później buduje się instalację.

Ty nie masz pojęcia o czym piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, daromega napisał:

 

22 godziny temu, daromega napisał:

ja tej spekulacji pelletowej nie potrafię zrozumieć

Myslę że tu nie ma spekulacji tylko klienci rzucili się na towar i są gotowi płacić każde pieniądze tak że jest więcej chętnych niż peletu do sprzedania. Nic dziwnego że ceny idą w górę, jak klient chce płacić więcej to czemu sprzedawca miałby mu w tym przeszkadzać? Mam nadzieję że przy tych cenach produkcja peletu rozkręci się tak że za chwilę będzie go aż za dużo i ceny wrócą do bardziej sensownych.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby skąd będzie pelletu za dużo? Za dużo lasów wytną i tartaki będą wywalać trociny na lewo i prawo? Jak podrożeje energia niebotycznie, to wtedy możliwe że pelletu będzie dużo, bo mało kogo będzie stać na jego zakup.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.