Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Polecane pompy ciepła powietrze-woda 8-10kw


poziom

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Nosimy się z zamiarem wymiany pieca na pellet na pompę ciepła powietrze-woda.

Dom 4 letni, powierzchnia użytkowa ~140m2, dobrze ocieplony. Na dole 95% podłogówki (kaloryfer tylko dla części salonu z drewnianą podłoga, praktycznie nigdy się nie włącza).

Na górze natomiast głownie podójne kaloryfery, tylko w łazience i pralni podłogówka.

Piec, moim zdaniem, za duży - 17kw, pochłania rok w rok 5, czasem 5,5 tony pelletu rocznie. 

Na razie mamy jedną ofertę na pompę Atlantic Extensa ai Duo R32 10kw za 30 tys, z montażem, i kilkoma zmianami w kotłowni (na przykład mamy beznadziejną regulacje podłogówki...w zasadzie zero-jedynkową).

10kw to wymysł mojej żony, wg mnie i firmy, która robiła wycenę, powinno starczyć 8kw na nasz dom.

Oczywiście, wszelkie argumenty za/przeciw takiej a nie innej mocy mile widziane.

Chciałbym tez jednak zapytać czy proponowana pompa jest godna uwagi? Czy może w naszym przypadku lepszy byłby inny model i jeśli tak to jaki?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A co do sterowania podłogówki zero jedynkowo to tak ma być bo tak jest najlepiej i nie dajcie sobie kitu wciskać ,dobrze wyregulowana podłogówka będzie latami służyć bez tysiąca czujników i sterowników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant na mój dom większy, znacznie starszy i pewnie gorzej docieplony wyliczył pompę 7kW. Na swoją odpowiedzialność wziąłem 5kW gdyż nie mam w swojej okolicy zimy z temp. -20*C, ale gdyby taka była to mam dodatkowe źródełko ciepła w postaci kociołka na drewno. Przez większość okresu grzewczego pompa nie miałaby szansy pracować nawet z połową mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, carinus napisał:

Przez większość okresu grzewczego pompa nie miałaby szansy pracować nawet z połową mocy.

Zależy jeszcze jaka pompa. U mnie powietrze powietrze 10 kW na absolutnym minimum pobiera 650 W i pompa praktycznie nie taktuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, poziom napisał:

 

Piec, moim zdaniem, za duży - 17kw, pochłania rok w rok 5, czasem 5,5 tony pelletu rocznie.

Rocznie, czy na sezon zimowy? Pytam, bo różnie ludzie interpretują te okresy. 

Jezeli kociol latem i zimą kocioł  również podgrzewa CWU, to policz ile rzeczywiście spalasz na samo CO. 

O cwu nic nie napisałeś, a to istotne. I ile ewentualnie osób korzysta z cieplej wody. Jak masz cyrkulacje wlaczoną  24h/dobę, to też straty. O cyrkulacji też nic nie wiadomo. Jedynie wiadomo, że spalasz max 5.5 T. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, poziom napisał:

10kw to wymysł mojej żony, wg mnie i firmy, która robiła wycenę, powinno starczyć 8kw na nasz dom

Weź pod uwagę to, że w czasie tęgich mrozów wydajność większości pomp spada o połowę. I będziesz najzwyczajniej marzł. Jeżeli ta twoja firma tego nie wie to poszukaj kogoś z fachem w ręku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzieki za odzew.

Po kolei:

@piastun - serio sądzisz, że przez 4 lata siedziałem i patrzyłem na piec tylko? Ogrzewania poddasza wymienione na przykład było, zawór trójdrożny automatyczny założony. Wszystko na nic. Poza tym dochodzi wygoda uzytkowania i więcej miejsca, które teraz muszę wygospodarować na tych kilka ton opału

@sambor - wg wszelkich liczników między 7 a 8kw

@Trener40 - dzięki za wazne pytanie. Latem ogrzewam CWU za pomocą pompy ciepła do tego przeznaczonej. Zatem tych 5-5,5 tony to tylko za okres zimowy i wtedy i za CO i CWU.

@Outsider - no takie jest też myślenie żony. Piszesz żeby poszukać innej firmy, a kolega powyżej pisze, że wg Niego 10kw za dużo ;).

Ale generalnie wolałbym sie skupić na tym, jakie pompy (firmy, moż enawet modele) są godne polecenia.

Może wymieniam, bo mnie stać, a nie chce mi się latać z workami z pelletem-mogę :)?. To serio nie jest istotne teraz. Opisałem jaki piec mam i jak to wygląda, bo moze miec to znaczenie przy wyborze pompy ciepła i tylko dlatego. Po 4 latach studiowania tematu, wychodzi, że piec na pellet musiałbym wymienić na inny...to sie dopiero nie opłaca, bo za obecny, przy wymianie na pompę ciepła dostanę dotację...taki jest dobry, że nie spełnia nawet najwyższych norm (piec SAS BioSLIM-de facto piec na ekogroszek, dostosowany do spalania pelletu, wydajność na poziomie 70%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, poziom napisał:

no takie jest też myślenie żony. Piszesz żeby poszukać innej firmy, a kolega powyżej pisze, że wg Niego 10kw za dużo ;).

Nie jest za dużo.  Dobra pompa potrafi sprawnie modulować mocą. Dzięki temu będzie pracowała płynnie. I nie będzie taktowała co zapewni jej przy okazji żywotność.

 

48 minut temu, sambor napisał:

Popatrz na Panasonica, Nibe -Biawar, ew samsung

Panaconic T-Cap. Pozostałe bym sobie odpuścił. W nibe mocno spada moc max przy mrozach. A to właśnie nie dzieje się w T-Capie. Samsung za to stał się firmą podobną do Boscha czy Siemensa. Trwałość wszelkich produktów idealnie wyliczona a technologia podporządkowana właśnie temu celowi. Od tych trzech firm nie wziąłbym nic nawet za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Outsider napisał:

Nie jest za dużo.  Dobra pompa potrafi sprawnie modulować mocą. Dzięki temu będzie pracowała płynnie. I nie będzie taktowała co zapewni jej przy okazji żywotność.

 

Panaconic T-Cap. Pozostałe bym sobie odpuścił. W nibe mocno spada moc max przy mrozach. A to właśnie nie dzieje się w T-Capie. Samsung za to stał się firmą podobną do Boscha czy Siemensa. Trwałość wszelkich produktów idealnie wyliczona a technologia podporządkowana właśnie temu celowi. Od tych trzech firm nie wziąłbym nic nawet za darmo.

Dzięki - przyjrzę się T-Capowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radził bym się przyjrzeć temu T-cap, to starsza konstrukcja na czynnik R410A, ma jeszcze swoich zwolenników na rynku, ale orzeł to nie jest, można przy niej otworzyć okno i na pewno nie wleci do środka.

Nie namawiam, ale mimo tego co kolega pisał o Nibe warto też ją poznać bliżej- to pompa ze Skandynawii , więc chyba wie co i jak grzać, nawet przy -20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Poziom! Przypuszczam, że Twój kocioł na pelet pracuje ze sprawnością rzędu 50%, Na dobrze ocieplony budynek 100 kW/m2 rocznie- to już duuuużo;  to powinieneś zużywać ok. 80 kWh  na dobę/średnio/. na godzinę to rząd 3,5 kWh ciepła, max przy -20 na dworze to ok. 7 kWh. Mało która PC / 10 kW/ wyda przy -20 stopni 7 kW.

Twój dom skoro dobrze ocieplony, to przypuszczam ma zapotrzebowanie 10-12 .000 kWh /sezon/ nie więcej. Wtedy 10 kW PC zapewni 100% ogrzewania;  ale chyba tak nie dobiera się PC. Przy -20 na dworze mają włączać się grzałki...

Myślę,że dobrym rozwiązaniem byłaby PC 7-8 kW, lub 5 kW przy pozostawienie kotła na pelet.

POzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było-kocioł na pellet nie zostaje z dwóch powodów: raz, że dostanę za niego 13500 z dotacji, dwa, że szkoda miejsca w kotłowni.

Był wczoraj u mnie kolejny instalator. Padła propozycja 3-fazowego Panasonica HP 9kw z buforem. Bufor ok 200l.

3-fazy, ponieważ pójdziemy też w fotowoltaike i wtedy łatwiej można ją wykorzystać do PC. Ale, tak naprawdę to wtedy, gdy pompa jest najbardziej obciążona to panele nie wyprodukują zbyt wiele energii także nie wiem, czy ten argument dla 3 faz jest akurat trafiony. Mieszkam na wsi, ze dwa razy razy do roku sa awarie prądu (zamierzam kupić w końcu agregat) ale chyba tylko raz padła jedna faza. Z reguły po prostu nie ma prądu w ogóle. Także tez nie będzie raczej tak, że przełączę jednofazową pompę na inną faze i będzie git. Tu z kolei zbity argument za 1 fazą.

Za 3-fazową przemawia, jakby to napisać, "kultura pracy"(?). Nie obciąży tak sieci ani chyba sprężarka nie bezie tak obciązona. Ale: trzeba być operatorem i robić przegląd co roku plus wpisywać to gdzieś (nie pamiętam nazwy) no i czynnik R410 a w jednofazowej R32.

W przyszłym tygodniu jeszcze ktoś z Daikina ma być i będę wybierał i pompę i wykonawcę. Ten z wczoraj ma plusy tego typu, ze mieszka w tej samej wsi :), więc mogę rowerem w 3 minuty podjechać i Go dręczyć jak coś. Do tego też wydaje się być bardzo techniczny. Widać, że jest po polibudzie i jak coś tłumaczy, to to rozumie, a nie wykuł formułkę i przy trudniejszym pytaniu lawiruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, poziom napisał:

Za 3-fazową przemawia, jakby to napisać, "kultura pracy"(?). Nie obciąży tak sieci ani chyba sprężarka nie bezie tak obciązona

Sprężarka i tak jest jednofazowa jedynie rozłożenie grzałek ma na inne fazy za to kosztuje więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jednofazowych warto się zorientować jakie producent ustanowił zabezpieczenia nadprądowe dla danego urządzenia i czy nasza instalacja je spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmyślałem niedawno nad pomysłem dołożenia falownika 1-faz. Mam co prawda instalację 3-faz. jednak wszystko zasilane jest jednofazowo. Straty w bilansowaniu międzyfazowym, gdy 2/3 energii idzie w sieć zamiast zostać spożytkowana bez 20% straty mogą okazać się znaczące. Muszę to jeszcze przeliczyć jaki będzie bilans zysku/straty dla dodatkowej inwestycji w nowy falownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych (moze ktoś skorzysta w jakiś sposób). Wczoraj był u mnie przedstawiciel Daikina na łódzkie. Człowiek, który jeździ po województwie i naprawia też pompy Daikina nie montowane przez siebie. Wziąłem namiar na niego z oficjalnej strony firmy, wcześniej sprawdzając opinie w google. Podczas rozmowy zaproponował nam dokładnie to samo co poprzednik czyli 3-fazową Panasonic HP, gdyż okazało się, ze montuje nie tylko Daikina. Z tegoż Daiknia ewentualnie 8kw monoblock ale bardziej skłaniał się akurat u nas ku tamtemu Pana. Czemu 3-fazy zapytałem i tu odpowiedź była dużo bardziej interesująca. Otóż pokazał nam w sieci karty produktów dla pompy 9kw HP 1-fazowej i 3-fazowej i 3-fazowa, mimo iż ma taką samą moc w teorii, działa z większą mocą dla niższych temperatur. Prawdopodobnie wynika to z wielkości wymiennika (?).

Czekamy na Jego wycenę i będziemy się zastanawiać ale ten Panasonic HP, po dalszym zgłebianiu tematu, faktycznie wydaje się dla nas optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.