Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Polecane pompy ciepła powietrze-woda 8-10kw


poziom

Rekomendowane odpowiedzi

Parę/paręnaście dni z tak niską temperaturą pompa wspomagać sie będzie grzałką, w skali całego sezonu takie chwilowe zużycie prądu "rozejdzie się po kościach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz mnie zaczyna nurtować. Czy jest sens iść w dedykowany zbiornik CWU, co tez nie mało kosztuje, czy może zostawić do CWU obecną pompę?

PC do CWU to Altech BT250, który COP przy +7 ma podany 2,64 dla temperatury zadanej 55 (my używamy 45 st +program legionella) i wilgotności powietrza względnej 87%.
Podłączanie jej jako zbiornika do nowej pompy chyba sensu by nie miało. Powierzchnia jej wężownic to jedynie 0,65m2.

Za to w okresie "nie grzewczym" tylko ona by działała.

Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmontowałem mały zasobnik/buforek 80l do pompy. Teraz mam zagwozdkę gdzie najkorzystniej to zamontować, w szeregu przed pompą na powrocie, czy równolegle z wykorzystaniem zaworu przebiciowego? Za montażem w szeregu przemawia w moim przypadku mniej roboty z przyłączem, jednak pozamykana część zaworów na grzejnikach/pętlach zdławi przepływ wody przez zbiornik. Połączenie równoległe powoduje niepotrzebne straty a zastosowanie zaworu różnicowego nie pozwoli na ogrzanie wody w buforze. Jak z tego wybrnąć?

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dobrze jak byś to umieścił w dziale instalacje to pewnie mistrz sambor by sensownie doradził , sam niedługo będę zmuszony o dużo spraw wypytać mądrzejszych np o zasobnik do haiera czy dwie wężownice połączone razem czy typowo dedykowany ale drogi itp itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zostańmy przy dziale o pompach, bo to nierozłączna całość instalacji pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś śledził temat i jest ciekawy: wybrałem Atlantic Extensa AI 10kW R32.

Dziś pewnie skończy się montaż.

Nocą działała już na jednym obiegu (grzejniki) i wygląda to bardzo obiecująco. Ale...nie zapeszajmy.

Jak ktoś będzie zainteresowany jak dalej będzie się spisywała, to na pewno opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, poziom napisał:

Atlantic Extensa AI 10kW R32.

Jaki koszt montażu i użytkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż ze zmianami w kotłowni: założenie przepływomierzy, bo do tej pory podłogówka na RTL no i rozdzielnie obiegów (podłoga/grzejniki), bo do tej pory był misz-masz -> 34 tys. ze zbiornikiem CWU i wszytkim co potrzebne do działania pompy + zestaw do sterowania przez net + dwa czujniki pokojowe. Czujnik zewnętrzny chyba jest w standardzie.

Koszty uzytkowania? Myślę, że za wcześnie na to pytanie :).

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet Sas Bio Slim 17kW na sterowniku recalart - nie polecam....niezaleznie od zimy zjadał 5-5,5 tony na sam okres grzewczy a sterowanie tym to była mordęga.

Jeszcze do poprzedniego postu bo napisałem niezbyt jasno: czujnik temp. zewn. jest, chodzi mi o to, że w przeciwieństwie do pokojowych ten jest bez dopłat. Cena, którą podałem zawiera wszystko łącznie z czujnikami itd.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sas wyfrunie, fotowoltaiki nie ma i nie wiem czy chcę - tzn. nie chcę na dachu. Położenie domu w dość wietrznym miejscu, boję się, że by mi dach rozpopsuło, mam na tym punkcie p..olca. Taki typ. Jest pomysł na PV ale nie na dachu ale w tym roku się posypał ze względu na finanse.

W domu też kominek (bez płaszcza). Ostatnie 2,5 dnia ogrzewanie tym kominkiem + 3 grzejniki olejowe działające na ~50% mocy (może mniej, cięzko policzyć) i w domu komfort. Zamierzam dokupić agregat żeby te grzejniki ewentualnie odpalić w razie 'w'. Póki co (mieszkam 4 lata) 2x do roku nie było prądu, najdłużej 11h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie wiatrak.😉  Pytam czy jest alternatywa jak by pompka nie dała rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.