Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co ma duży zład  do bufora ?  - Bufor ma zmieścić  potrzebną ilość energii  i  jest źródłem zasilania domu w potrzebne ciepło iczy  zład jest duzy czy mały to  dom zniego odbiera tyle ile musi lub na ile mu pozwolą termostaty -czy to na grzejnikach czy w pokojach. Kocioł ma pracować z buforem i nic mu do tego co b ufor ztym ciepłem zrobi. Palacz może stanać przy kotle i ładowac do niego opał dopóki nie zapełni bufora- potem ma wolne na dłuższy lub krótszy czas zaleznie od pojemności bufora. Istotne jest przy grubych rurach ich staranne ocieplenie aby nie oddawały ciepła tam gdzie nie potrzeba i nie dopuszczenie do  wystygnięcia instalacji poniżej przydatnej temperatury. Lepiej grzać non stop mniejszą temperaturą niż  okresowo dużą. U mnie na starej instalacji gdzie w kotłowni rury są  2 cale i 5/4 a piony  cal i 3/4 temperatura zasilania obecnie jest 40 C i dzisiaj  jak jest plus 5 C na dworze jest już za ciepło w domu bo ponad 23 C.

Du zy zład wody  trzeba raz naładować do pożądanej temperatury i potem albo ją utrzymywać stale albo pozwolić jej pracować w użytecznych dla domu widełkach. Dopuszczając do wystudzenia poniżej przydatnej temperatury i instalacja i bufor będą potrzebowały ponownego naładowania. Do plenia drewnem bufor jak najbardziej przydatny - moze bardziej niż na węglu. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia ciężko określić kondycję tej blachy, nie uległa jakiejkolwiek deformacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gruner napisał:

Co ma duży zład  do bufora ? 

To mnie pocieszyłeś,bo jakoś posiadacze bufora i starej instalacji nie udzielali się z opisem,a bardzo chętnie był poczytał o doświadczeniu tego konkretnego przypadku. Co do gazu w starej instalacji to wiem,działa pięknie,ale z buforem+ kocioł nikt się nie chwalił.

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@homer90210 Czy przegroda jest wykonana z ceramiki czy jest to blacha..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panstan napisał:

To mnie pocieszyłeś,bo jakoś posiadacze bufora i starej instalacji nie udzielali się z opisem,a bardzo chętnie był poczytał o doświadczeniu tego konkretnego przypadku. Co do gazu w starej instalacji to wiem,działa pięknie,ale z buforem+ kocioł nikt się nie chwalił.

Stara i pojemna instalacja, podobnie jak podłogówka sama w sobie jest jakimś już buforem. Kocioł opalany węglem jest stabilniejszy w sterowaniu, gdzie z drewnem już tego nie zrobisz i tutaj bez bufora ciężko utrzymać temperatury odpowiednie dla domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara instalacja nie jest buforom,bo cieplo niemagazynuje,ale traci,možno mowic tylko o bezwladnosci,tu jest dužo objetosci z niska delta,u nowej instalacji niska objetowosc,duža delta.Pobor mocy i moc sa takie same,czyli bufor tež.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara czy nowa instalacja nie traci ciepła, tylko oddaje do otoczenia czyli tam gdzie ma oddawać. Delta też nie ma wpływu na typ instalacji, to tylko kwestia wielkości przepływów w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy dobrze  rozumiem że wg. tej ustawy anty smogowej jeśli kociło na paliwa stałe to tylko z podajnikiem lub zgazowywujący drewno http://lisiagora.pl/informacje-dotyczace-uchwaly-antysmogowej-dla-malopolski-oraz-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynkow-ceeb/

No bo jesli tak to pozostaje mi tylko Wood i palić drewnem Ew. próbować delikatnie dodawać węgla 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tymi grzejnikami żeliwnymi które wszyscy tak chwalą. U mnie są takie na parterze i piętrze. Bufor jest ciężko naładować bo wszystko pochłania instalacja. A jak się naładuje to i tak po wygaśnięciu kotła bardzo szybko się rozładuje. Na instalacje z bufora idzie 60 stopni. Może lepiej te grzejniki wymienic na jakieś inne, z mniejszą pojemnością wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak idzie 60 stopni, to masz względnie małą pojemność bufora (bo możesz go naładować do 90-95, więc masz realnie 30-35 stopni jako akumulator ciepła). Może masz zatem za mały bufor? W profilu masz 200m2. Jaki masz do tego bufor? Jakie zapotrzebowanie CI wychodzi na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 na grzejniki ? To u was minus 25? Zadaj swoi dom w cieplowlasciwe i tam ci wzchodzi bufor 3600 l jak mnie.Isto masz maly,bo taki jest "do kotla" z przepisow i nie dobrany do domu.

Ja w želiwo teraz pusczam 36° i w domu cieplutko.To wygoda želiwa,kiedy dobro dobrane i užywane.

@carinusInstalacja jest bufor? Potym wygrzej ja do 99°,zamknij sia w domu i magazynuj.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bufor na pewno mam za mały. 850 l to max co mogło mi wejść do piwnicy. Ale i tak na pewno lepiej jest z takim niż bez już nawet pomijając przepisy. Zastanawiam się tylko czy wymiana grzejników skróciła by czas nabijania bufora i wydłużyłaby czas korzystania z niego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiem tej twojej temperaturze 60. Nie lepsze dlužej grzac mniej,latwo nabic bufor i potym przy buforze zejsc na takich 33 do potrzymania pozwolniejszego spadku w domu? Mysle w takiej pogode,kiedy zimno,trzeba prosto grzac,bufor tylko stabilizuje.Zawor 3d sterowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, maffer napisał:

No bufor na pewno mam za mały. 850 l to max co mogło mi wejść do piwnicy. Ale i tak na pewno lepiej jest z takim niż bez już nawet pomijając przepisy. Zastanawiam się tylko czy wymiana grzejników skróciła by czas nabijania bufora i wydłużyłaby czas korzystania z niego 

Pojemność bufora powinno się obliczyć wg. wzoru z obecnej normy:

bufor norma.jpg

Zadaniem bufora jest zgromadzenie nadwyżek energii którą wyprodukuje kocioł, a która nie zostanie wykorzystana przez instalacje do ogrzania domu. Więc jego dogrzanie zależy od tego ile energii z zasypu zostanie od razu wykorzystane do ogrzania. I dopiero nadwyżki zostaną zgromadzone w buforze.

Dlatego nie sądzę by wymiana grzejników coś zmieniła, bo nie zmieni się ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń.

Musisz też pamiętać, że w przypadku kotła na drewno ilość energii jaką da się uzyskać z jednego zasypu zależy od kaloryczność drewna, a ta jest różna w zależności od jego rodzaju(iglaste, liściaste).

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa wszystko wyliczenia minimalnego bufora dla przepisow.Potrzebny bufor jest dla zapotrzebowania domu i zmagazynowania energii na dzien grzania przy 0°.Tylko taki ma sens dla palacza i nie dla papiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maffer napisał:

A jak to jest z tymi grzejnikami żeliwnymi które wszyscy tak chwalą. U mnie są takie na parterze i piętrze. Bufor jest ciężko naładować bo wszystko pochłania instalacja. A jak się naładuje to i tak po wygaśnięciu kotła bardzo szybko się rozładuje. Na instalacje z bufora idzie 60 stopni. Może lepiej te grzejniki wymienic na jakieś inne, z mniejszą pojemnością wody.

Masz po prostu spore zapotrzebowanie na ciepło, kocioł na styk, wiec nic nie odłożysz bo wszystko idzie na bieżące zapotrzebowanie. Możesz złagodzić problem zwiększając ilość żeberek w każdym pomieszczeniu łącząc grzejniki, w pozostałych pomieszczeniach w miejsce zabranych żeliwnych, wstawić przewymiarowane panelowe. Wtedy możesz obniżyć potrzebną temperaturę zasilania. Mocy do ogrzania nie zmienisz, ale przy stałej niskiej temperaturze na wyjściu z bufora poprawisz ekonomię grzania budynku i zmniejszysz straty na rozgrzewania wychłodzonej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maffer napisał:

A jak to jest z tymi grzejnikami żeliwnymi które wszyscy tak chwalą. U mnie są takie na parterze i piętrze. Bufor jest ciężko naładować bo wszystko pochłania instalacja. A jak się naładuje to i tak po wygaśnięciu kotła bardzo szybko się rozładuje. Na instalacje z bufora idzie 60 stopni. Może lepiej te grzejniki wymienic na jakieś inne, z mniejszą pojemnością wody.

I to jest to o czym pisałem ,mam podobnie i na prawdę wolę grzać grzejniki niż bufor ,i na drewnie też sie to u mnie sprawdza ,spalam średnio 20m/p drewna i 1-2 ton węgla  w zależności od zimy,potrzeba dzienna w m/cach zimowych to 100 do 200 kw ,wsad drewna u mnie to 50 do 80 kw ,węgla i 200kw

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ryni napisał:

Pojemność bufora powinno się obliczyć wg. wzoru z obecnej normy:

bufor norma.jpg

Zadaniem bufora jest zgromadzenie nadwyżek energii którą wyprodukuje kocioł, a która nie zostanie wykorzystana przez instalacje do ogrzania domu. Więc jego dogrzanie zależy od tego ile energii z zasypu zostanie od razu wykorzystane do ogrzania. I dopiero nadwyżki zostaną zgromadzone w buforze.

Dlatego nie sądzę by wymiana grzejników coś zmieniła, bo nie zmieni się ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń.

Musisz też pamiętać, że w przypadku kotła na drewno ilość energii jaką da się uzyskać z jednego zasypu zależy od kaloryczność drewna, a ta jest różna w zależności od jego rodzaju(iglaste, liściaste).

 

z tego wzoru przy założeniu potrzeb budynku na 25kw wychodzi mi bufor 200l a to znaczy że jest zbedny przy mojej instalacji i kotle i znaczy to że wsad drewna spala sie z mocą nominaną w okresie zimowym a w przejściowych i w lecie trzeba ograniczać wsad i to cała folozofia palenia u mnie ,proste i bez problemowe i nie muszę uczczęśliwiać się na siłę a raczej unieszczęśliwiać zabierając miejsce na opał

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maffer napisał:

Bufor jest ciężko naładować bo wszystko pochłania instalacja. A jak się naładuje to i tak po wygaśnięciu kotła bardzo szybko się rozładuje. Na instalacje z bufora idzie 60 stopni. Może lepiej te grzejniki wymienic na jakieś inne, z mniejszą pojemnością wody.

Założyć głowice termostatyczne na grzejniki - palić ciągle i będzie dobrze. W grzejniku z głowicą termostatyczną rozkład temperatur jest taki sam jak w buforze i komfort cieplny w pomieszczeniach zapewniony - zużycie opału wtedy  też spadnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maffer, @maronka W waszym przypadku zład wody w instalacji jest jak mały buforek z ograniczoną możliwością gromadzenia ciepła. Nie możecie ładować tego ponad określoną temperaturę bo będzie za ciepło. Wyjściem jest przewymiarowanie grzejników żeby zmniejszyć parametr wody w instalacji. Im mniejsza temperatura potrzebna do grzania domu, tym będą mniejsze straty i grzać całą dobę. Już przy niższej temperaturze zaczną grzejniki oddawać tę samą moc w pomieszczeniach. Jest to na pewno jakiś wydatek finansowy na dodatkowe metry bieżące grzejników, jednak w niedalekiej przyszłości trzeba bedzie pomyśleć nad zmianą paliwa lub całego układu grzewczego i wtedy połowa roboty odpadnie, instalacja będzie przygotowana na zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten najbliższy czas to to u mnie z 15 lat a to kupa czasu, a wtedy będę już na emie i mogę drewnem opękać nawet mroźną zimę ,przewymiarowanie grzejników nie wiele da bo kw- ty są potrzebne czy to 60 czy 40 na grzejnikach,jedynie gruntowne ocieplenie chaty by tu pomogło i zmniejszenie potrzeb budynku o połowę ale wtedy też bym sobie poradził tak jak teraz w okresach przejściowych i w lecie sobie radzę ,spadła by na pewno ilość opału ale koszt takiego ocieplenia to z 50 tys zł jak nie więcej i zwracało by się to z 20lat a tak w ogóle to mnie nie stać po prostu

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodzi o obniżenie strat i oszczędność opału w połączeniu z komfortem termicznym w domu. Piecuch dobrze radzi z grzaniem całodniowym, a wiesz że to ciężko osiągnąć paląc samym drewnem w dodatku bez bufora. Węgiel może być lada chwila w cenie która skutecznie odstraszy od zakupu, nawet nie będzie potrzebny zakaz palenia tym, ludzie sami zrezygnują. Wysokość naszych emerytur pozwoli tylko na zbieranie chrustu i szyszek do palenia. Dopóki masz zdrowie i siły to szykuj sie na przyszłość, żeby nas nie zaskoczyła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u nas od nastepnej sezony nie možliwe bez bufora užywac jakikolwiek zasypowiec.Czy nowy,czy juž wczesniej instalowany.Mysle,že zasypowce mimo drewnogazu znikna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie kijem to pałką, ale nas odstraszą od niektórych paliw i metod ogrzewania. Każdy umie liczyć i w pewnym momencie stwierdzi że czas niestety na zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.