Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, gersik napisał:

A czytałeś jego DTR-kę ? Pewnie nie jak zadajesz takie pytania.

Kolega pewnie czytał a podzielić się wiedzą już zdobyta nie może.

Jakbym się znał na kotłach to może bym i wiedział że takie rzeczy piszą w takich miejscach..ale się nie znam więc się zapytałem na forum, bo gdzie indziej??

 

maronka czyli lepiej brać zasyp górny?? Mi się też on wydaje wygodniejszy ale martwi mnie ten ewentualny dym..

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie nadciśnienie czyli nie będzie wciągało dymu w palnik to i tak pójdzie na kotłownię nawet bocznymi,bierz górne bo jest lepiej ,jedyny argument za bocznymi to szuflowanie zrębki czy węgla łopatą prosto do kotła,a nie najpierw wiadra jak w moim przypadku,ale układanie drewna ,wrzucanie węgla z worka już lepiej  o wiele robi się górnymi ,do tego w bocznych smoła zalewa uszczelki i stają się nie szczelne,w górnym nie ma tego problemu i jeszcze jak już pisałem 10 litró większa komora to mało nie jest dokładnie 25% wiecej i o tyle też dłużej sie będzie paliło

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gersik właśnie jestem po lekturze dtra. Niestety widocznie słabo czytam bo nigdzie tam nie ma info czy kocioł do układu otwartego jest inny konstrukcyjnie niż do układu zamkniętego...więc po co było te "info" od Ciebie-nie rozumiem.

Dlatego jakby ktoś mógł mi podpowiedzieć czy konstrukcja kotła do u otwartego jest inna względem kotła do u zamkniętego??

Nie chodzi mi o elementy które mogę dodać sm tylko konstrukcje.

Będę wielce wdzięczny każdemu😉

maronka dzięki za info. Będę brał chyba właśnie ten z górnym zastępem. Ewentualnie dokupie jakiś wentylator wyścigowy na potrzeby otwarcia drzwiczek.

Bo jak rozumiem samo przestawienie klapki na obieg krótki to raczej-nie odbiera wszystkich spalin??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co wiem to 14kw a taki właśnie mnie interesuje to nie ma WOOD, jest tylko DS. Ale też na drewno właśnie ..tak mi tłumaczył człowiek jak zadzwoniłem do mpm..

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maracz ale ja bym chciał WOODa, ale MPM nie produkuje czegoś takiego do zgazowywania drewna.

Do zgazowywania drewna robią tylko MPM DS 14kw . Bez dopiski WOOD. 

Nie wiem czy to tylko kwestia nazwy czy jakiejś innej konstrukcji również.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2022 o 14:51, dash4 napisał:

gersik właśnie jestem po lekturze dtra. Niestety widocznie słabo czytam bo nigdzie tam nie ma info czy kocioł do układu otwartego jest inny konstrukcyjnie niż do układu zamkniętego...więc po co było te "info" od Ciebie-nie rozumiem.

Strona 6 instrukcji, pkt 2 Zastosowanie kotła.

 Między nimi nie ma żadnej różnicy.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gersik to widziałem.

Tak jak mówiłem czytałem tego DTRa po Twojej sugestii. Niestety dla mnie wskazany przez Ciebie akapit nie jest informacją że kocioł jest konstrukcyjnie sprzedawany ten sam.

Jednak zdaję się na Twoją opinię i rozumiem że kocioł do otwartego układu jest taki sam jak do zamkniętego- nie zmienili konstrukcji a jedynie osprzęt dodatkowy.?

Dzięki w takim razie za info. (chyba że ktoś ma inną wiedzę?)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maracz a mógłbyś rozwinąć myśl - dlaczego?

Mam nie za duży domek- jak w opisie - ok 85m2 w podłogówce, i ok 30 m2 grzejniki w piwnicy (3szt)

Do tego bufor 800l.

Myślisz że 14kw nie wydoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wood jest lepiej przystosowany do spalania drewna. Ma przede wszystkim większą komorę zasypową, wejdą dłuższe polana. W takiej komorze zasypowej jest mniejsze prawdopodobieństwo zawieszenia się grubszych polan. 14-ka ma ciaśniejszą komorę zasypową i grubsze kawałki drewna lubią się zawiesić. No chyba że będzie palone drobnicą, to powyższego wywodu nie brać pod uwagę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica to tylko wielkość komory zasypowej?? Innych zmian brak?

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten DS Wood 18 to była by odczuwalna różnica dla mnie??

Zdaję sobie że ta komora większa, być może nierdzewka w palniku? ale czy coś jeszcze?? aaa i powietrze wtórne?

A taką odpowiedź dostałem z MPM:

- kotły z serii DS Wood to nowy typoszereg kotłów przebadany w ubiegłym roku. Kocioł DS 14kW to kocioł, który w 2019 roku został przebadany na dwóch paliwach, węglu i drewnie a od kwietnia ubiegłego roku posiada certyfikat tylko na drewno. Konstrukcyjnie różni się od kotłów z serii DS Wood, m.in. doprowadzeniem powietrza wtórnego oraz komora spalania. Kotły z serii DS Wood występują tylko w wersji z załadunkiem od przodu.

- kocioł DS 14kW można zamówić w wersji z załadunkiem górnym

- kocioł do układu otwartego czy zamkniętego nie różni się konstrukcyjnie. Kocioł z oznaczeniem S.Z. ma dodatkową wspawaną mufę 3/4" pod zawór DBV, który jest już wtedy zawarty w cenie kotła.

- w kotle DS 14kW bez problemu spali Pan węgiel kamienny sortymentu orzech. W kotle z serii DS Wood możemy spalić do 30% węgla.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym  bez wahania kocioł  14  kw  - dodatkowym powodem jest to że kocioł 18 kw do 800l bufora jest zbyt mocny.

Paląc w 14  ładowanej od góry stałopalność jest większa i da się dużo lepiej  nią sterować a utrzymywanie goracego kotła jak najdłużej jest łatwiejsze i bardziej ekonomiczne.   

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruner no i jak już zaczynałem się skłaniać do 18kw bo mówią że lepszy...Ty wbijasz mi ćwieka i mówisz że lepszy 14kw..

Ja już po prostu nie wiem któy brać...Różnice w cenach nie są aż tak duże i jeśli 18kw jest lepszy to go wezmę. Jeśli dla mnie to nie będzie żadna różnica odczuwalna (brać 18kw zamiast 14kw) to w sumie po co wywalać te dodatkowe pare stówek...no i szarpać się z 370kg a nie 310kg.

 

Kolejne info z MPM:

W kotle DS 14kW z załadunkiem górnym posiada dwie mufy 3/4" w przedniej części kotła. Jedną z muf wykorzystujemy pod mechaniczny miarkownik drugą możemy wykorzystać pod zawór DBV.

W kotle DS Wood ostatni element rusztu został zastąpiony nieruchomą płytka ceramiczną, przez co nie dochodzi do wypalania "dziury" przed wlotem do palnika i do zawieszania drewna. W kotle DS 14kW cała powierzchnia rusztu jest ruchoma i czasami może dochodzić do zawieszania opału. Dlatego wtedy warto na ostatni element rusztu położyć płaskownik aby zakryć część powierzchni rusztu, aby powietrze do spalania zaciągane było od przodu komory załadowczej.

W kotle DS 14kW może Pan palić samy węglem, do kotła DS Wood może Pan dorzucić węgla do drewna i też Pan go spali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 14 okaże jest za duzy już teraz a 18 tym bardziej. Biorac pod uwagę że na forum wielu juz opanowało technikę spalania i zgazowywania  drewna w mpm DS  nie bałbym sie go mieć Bardziej mnie razi dysproporcja mocy kotła do potrzeb - na te parę metrów nawet nieocieplone i pomimo bufora  kocioł 18 kw jest  jak wół do karety. Tak czy siak z buforem 800 l nie da się rozpalać co drugi dzień więc kocioł będzie codziennie rozpalany i wygaszany -W mniejszym kotle mniejsze straty. Poza tym juz tu większość rozpracowała iż spalanie drewna w obecności węgla jest o niebo czystsze i wydajniejsze - wiec akurat kocioł co ma za sobą certyfikaty i na drewno i na wegiel  choć nie jednoczesne jest wg mnie lepszym wyborem. Sądze że maksymalna moc jak jest potrzebna na ten domek w mrozy nie jest większa niż  10 kw.

Więc 14 tka  jest z buforem akuratna. Jeśli miałbym 18 tke to ładowałbym bufor 2000 lub więcej - taki abym rozpalał raz na 3 dni.  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sensowna wypowiedź która daje do myślenia..

Z tymi certyfikatami to ten kocioł to chyba ma 5 klasę na drewno- węgiel to chyba tylko sprawdzili że się spala i nie uszkadza kotła- tak to zrozumiałem..?

Kotła 10kw jakoś nie chcę- wydaje się trochę mało. W sensie- musiałbym pewnie dużo razy podkładać aby zagrzać bufor. Aczkolwiek to tylko moje teoretyzowanie.

Zastanawiałem się nad kotłami w przedziale 12-15kw a że MPM (w sumie chyba chwalony) robi z tego przedziału tylko 14- więc..Później wleciało parę wpisów nt. tego Wooda, że 14 to nie Wood i że ma gorszą komorę, PW, itp...no i już koncepcja padła na 14. 18kw też wydawało mi się za duże- ale bufor + grzejniki odebrał by przecież te ciepło (chyba??) Ewentualnie musiałbym ładować całej komory.

Myślę że wrócę do pierwotnej koncepcji zakupu 14kw. Skoro mają certyfikat na zgazowywanie drewna. Dodatkowy plus to chyba zasyp od góry. Czego w WOODach brakuje.

Chyba że ktoś ma zupełnie inne zdanie- chętnie przeczytam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dash4 napisał:

Chyba że ktoś ma zupełnie inne zdanie- chętnie przeczytam

Moje zdanie jest takie, że nie warto przechodzić z gazu na drewno, jak jest niewielkie zużycie i myśleć o opale co dzień dla niewielkich oszczędności. Awaryjnie to zawsze tzw. kozą się można ogrzać, jak kurek zakręcą i prąd odetną.

Jeśli praca z drewnem to zabawa i dobrze spędzony czas to będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dash4

Ja bym się patrzył na komorę załadowczą. 14kw ma 42l w opcji bocznej, 50l w opcji góra. 18 kw wood ma 70l.

Ponadto do mniejszego nie wrzucisz kawałków większych jak 28cm, do 18 wrzucasz 35cm.  To jest sporo czy tniesz metr na 3 czy na 4 kawałki. Ponadto do 800l bufor zalecają 18kw. Jak uznasz że za dużo to możesz załadować połowę pieca. 

Wygoda palenia w takim piecu to wejść do kotłowni, załadować piec, podpalić, zamknąć drzwi i przyjść następnego dnia. 

W tej 14 obawiam na raz się palenia z buforem 800l nie zrobi. 

Są dwie zalety 18kw - wrzucasz większe kawałki i na raz wrzucasz ze 40% więcej. 

 

Jak masz bufor to opłaca się brać większy. Zawsze możesz tylko połowę pieca załadować, w drugą stronę nic nie wymyślisz.

 

14kw ma wielkość 10kw. 

Ja pod bufor 1000l brałem 18kw. Zastanawiałem się nad 25. Nie ma to jak wrzucić pół lasu na raz. 

 

Zrzut ekranu 2022-04-25 170747.png

Zrzut ekranu 2022-04-25 171757.png

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maracz napisał:

Czym konkretnie masz zamiar palić kotle?

Palic będę głównie drewnem olchowym i brzoza. Chętnie bym też palił sosna bo ja również mam...ale wiem że sosna to mało kaloryczne drewno i chyba smoły zostawia sporo?

W każdym razie rąbać drewno lubie- wierzcie mi że odpoczywam przy tym. Nie fizycznie ale psychicznie...siekiera to dobre lekarstwo na nerwy. (Inna kwestia że lubię póki nie muszę😛)

To ja już w sumie nie wiem...jedni za 14 logicznie to argumentując, drudzy za 18..też z logicznymi argumentami...na prawdę nie wiem co brać😔

Kusi ta większą komora załadowcza...ale ciężar pieca przeraża jak pomyślę o jego zaniesieniu na miejsce..

 

Jeśli chodzi o gaz- przestałem wierzyć w jego taniość. Jak zakładałem gaz wszyscy mówili - bierz gaz, tanio, ekologicznie, bezobsługowo....

Akurat te bezobsługowo to mnie nigdy nie interesowało ale tanio już przekonywało. Ale skończyło się i nie wiadomo kiedy jeśli w ogóle wróci..raczej nie.

Dlatego wolę dołożyć jeszcze piec na drewno-drewno którym dysponuje bo mam las. Więc poza robocizna raczej nie będzie mnie kosztować jakoś wiele..

PS: poza buforem 800 będą też grzejniki szt 3. W tym jeden nieźle przewymiarowany 2xplytowy 2mb.

Więc myślę że bufor i grzejniki odbiorą od 18 wyprodukowane ciepło...ewentualnie zakładał bym mniej opału.

 

 

 

 

 

Edytowane przez dash4
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.