Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie aluminiowe już prawie 24 lata i prawie jak nowe,ja tam jestem z nich zadowolony,ale prawie cała instalacja jest w stali a tylko troszku w miedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajnikowiec zapewne  załatwiłby temat. Nie pozbawiałbym się tej możliwości przebudowując instalację.Komin jest więc i przyłącze do kotła  da się zostawić. Jakby Putin z Angelą cenę gazu dla polaków specjalną zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zwalonygrat napisał:

@maronka tak jak ja pale to opał sie marnuje i przy rozpędzaniu duzo idzie w komin ?

Ale jak nie palisz to opału nic nie idzie i wtedy oszczędzasz,liczy się końcowy wynik plus jakiś tam komfort ,ja przepalam bo tak mi pasuje i ekonomicznie i chcę mieć w nocy chłodno,na rozgrzanie kotła do 70 idzie mi 20l kostki sosnowej za 1zł,więc nie widzę tu problemu strat żadnych,i jak spali się ta sosna zaczyna się palić węgiel ,a jakbym palił na noc to z 12kg węgla bym w tym czasie spalił a to daje 10zł,więc 9zł mam w kieszeni

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zielenina napisał:

Podajnikowiec zapewne  załatwiłby temat. Nie pozbawiałbym się tej możliwości przebudowując instalację.Komin jest więc i przyłącze do kotła  da się zostawić. Jakby Putin z Angelą cenę gazu dla polaków specjalną zrobili.

Teraz, to oni mogą nam skoczyć. Specjalną cenę mogą zaproponować, ale niższą. Inne czasy, inna sytuacja naszego gazownictwa.

Edytowane przez sobol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.02.2021 o 19:02, zwalonygrat napisał:

Ja od zawsze przepalam w piecu. Palę od 15 do 1:00 - potem piec się wygasza i znowu na drugi dzień od 15:00 do 1:00 i tak w kółko, bo jakbym palił  non stop to spaliłbym w moim kopciuchu z 5 ton węgla.

To uwiązany jesteś, codziennie przez 10 godzin latasz do kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
4 godziny temu, zwalonygrat napisał:

@Animus do chaty 150m2 hydraulik zalecił mi 21-25kW

On ma pewnie prowizję od ceny kotła, a większy kociołek to cena większa. 

Sprawdź.

https://cieplo.app/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A zadał ktoś pytanie skąd się wzięła 5 klasa? Może jestem laikiem, ale w śmieciuchu paliło się na 50 może 60 stopni. Dołóżmy mu bufor i palmy na 85 celsjuszów 65 na powrocie i pewnie co najmniej 3 klasę , albo i 4 osiągnie. Kto kiedyś słyszał o tym , że na powrocie ma być min. 65 stopni? A teraz to warunek. Jeszcze parę lat temu było 55. Strach pomyśleć jak 10 klasa wejdzie.🤣🤣🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy montowałem śmieciucha Pereko 26 lat temu, to w instrukcji był wymóg ochrony powrotu i schemat z 4d. W ostatnich latach paliłem wyłącznie cyklicznie i od góry, a po sezonie i tak wiadro sadzy. Teraz 5 klasa na ogół na 20-30%mocy, a po sezonie nawet szklanki sadzy nie wyskrobałem, a w tym i tak pewnie większość to zaprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam u mnie dom 250m2 do ogrzania  na sezon spalam 6m3 drzewa i ok 2t węgla. Rozpalam z reguły w godzinach popołudniowych, wieczorem ok 20-21 dokładam . Kocioł 23kW  temperatura w domu wieczorem 24st C rano 23,5 -23 stC  Najgorsze ze musze utrzymywać na kotle temp w granicach 70 st nie mniej bo się poci kocioł i tyle idzie na grzejniki, dlatego robi się tak gorąco ..i to mnie denerwuje  ale będę musiał tez wymienić bo kopciuch ma już 17lat .Wiec szukam jakiegoś rozwiązania bez dopłat oczywiście.na dzień dzisiejszy chyba nic tańszego nie znajdę tylko 5 klasa zasypowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 12:01, sobol napisał:

Teraz, to oni mogą nam skoczyć. Specjalną cenę mogą zaproponować, ale niższą. Inne czasy, inna sytuacja naszego gazownictwa.

No i zaproponowali   - mnie osobiście  te propozycje nie podobają sie - butla gazu do kuchni  80 zł i prąd po 77 gr za 1kwh.

A sytuacja naszej energetyki i jej pozycja jest po prostu żadna.  To my niestety musimy się kłaniać na lewo i na prawo.

Niestety za każdym razem jak się schylamy do jednych to  ci drudzy nas  ru..ają. W tej chwili to już chyba nawet na dwa baty. Ale za to mądrować się potrafimy jak mało kto. Nie radzę też schylać się w stronę Bałtyku bo choć sie z nim jeszcze nie pokłóciliśmy to koledzy z południa już i tak nas w dupę kopią  po co im ułatwiać.  A tak na poważnie to czarno widzę te naszą gospodarkę za pół roku. I dlatego  sadźmy lasy dla piątej klasy.  Piata klasa zasypowy ale bufor i tak trza postawić. Rozwiąże to problem przegrzewania domu . Chociaż cena węgla też już sporo  obniżyła temperatury w wielu wielu domach. Grzanie domu węglem po 1500 to nie lada wyzwanie dla kotła by zejść z ceną za kilowatogodzinę  poniżej 40 groszy. Nie każdy węgiel  zawiera 8 kwh i nie każdy kocioł osiąga ponad 50 proc wydajność nawet i ten palony od góry. 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gruner napisał:

Niestety za każdym razem jak się schylamy do jednych to  ci drudzy nas  ru..ają.

Przynajmniej mamy dużo seksu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gruner napisał:

. I dlatego  sadźmy lasy dla piątej klasy.  Piata klasa zasypowy ale bufor i tak trza postawi

Chcesz być niewolnikiem z własnego wyboru?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewolnikiem zostaniesz jak bedziesz na prad na 3 etaty robil za chwile.

PS. Nic personalnie 😉

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak to będzie, kupimy wszyscy kotły zasypowe, firmy i banki zarobią, rzucimy wszyscy się na drewno, cena drewna poszybuje powyżej ceny prądu, teraz  kopiujemy wszyscy kotły gazowe, firmy i banki zarabiają,  cena gazu pomału szybuje powyżej ceny prądu, itd... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas juž drožeje wszystko w szybkim tempu w czym zamknieta energia.Nie da sa uniknac.Tylko wegiel sa jescze trzymal,no juž info od dostawcy mowi o +najmniej 25% od teraz poczatku roku.Nie bedzie dobro z greendealom dla nas poza želazna kurtyna z cenami z drugiej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.