Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła, jaki polecacie? Kocioł zasypowy.


lexmark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stoję przed wymianą kopciucha na coś innego - obszar wlkp. Uchwała antysmogowa na wlkp ma wpisane "Kocioł z podajnikiem automatycznym lub zgazowujący".

Dom to kostka z lat 70-tych. wg https://cieplo.app/start wychodzi mi 10,5kW szczytowej mocy grzewczej (C.O. +C.W.U), zaś przeciętna to ok 4,7kW, do tego grzeję jeszcze drugi budynek o zapotrzebowaniu ok 6,4kW (max temp 18-19*C).

Ogrzewanie to 100% grzejniki - w domu żeberka aluminiowe, instalacja w miedzi, zaś w drugim budynku stalowe płytowe - instalacja PP-R. Zimą grzeję zasobnik CWU - Termica 150L, zaś latem ogrzewam go gazem. Orientacyjna ilość wody w układzie otwartym to ok 300l z czego sam kopciuch ma 150l (przewymiarowany 25kW - taki polecał producent dla samego budynku mieszkalnego).

Komin systemowy - ceramika z ociepleniem fi 200 o wysokości 6mb plus 1 mb nadstawka z kwasówki.

Mam dostępne w średnich ilościach zrzynki , trociny i wióry drewna dębowego i sosnowego, wszystko po suszarni o wilgotności poniżej 9% (teoretycznie ok 7-8%).

Do tej pory paliłem tym wraz z węglem.

Pytanie, który kocioł pozwoli mi dalej palić tego rodzaju materiałem i jakiej mocy musiałbym zakupić. Oczywiście kocioł plus bufor - 800l - taki mi wejdzie do kotłowni - wysokość max 213 w kotłowni, która znajduje się w budynku gospodarczym - instalacja poprowadzona jest w ziemi rurami preizolowanymi stalowymi.

Patrzyłem na MPM WOOD, czy w nim da radę normalnie spalać węgiel w razie małej ilości zrębków drewnianych?

Co do dotacji to raczej się na nią nie załapię. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacja 30% w podstawowej wysokości dostępna jest dla każdego kto nie przekracza 100 tys. złotych zarobków w ciągu roku. Warunkiem w Wielkopolsce jest jednak też instalacja kotła albo zasypowego ale na drewno albo automatycznego. Nie liczyłbym więc na dotację na zasypowca typu "pod drewno" z okazjonalnym spalaniem węgla, to raczej nie przejdzie bo mogą się odbywać późniejsze kontrole u beneficjentów, które tego typu akcje będą pewnie chciały penalizować. Chociaż moim zdaniem kotły obecne można by ucywilizować za połowę kosztów dodając bufory i modernizując instalacje, no ale u nas w kraju jak zwykle wszystko od d... strony.

Sam mam bardzo podobną sytuację, z wyjątkiem starej instalacji z rur stalowych i po wycenach w tym roku stwierdziłem, że odkładam tą jakże praco, czaso i koszto chłonną inwestycję na później, bo mam dużo innych wydatków i dzięki inflacji oraz rządom PiSu przez ostatnie 8 lat - już mnie nie stać na ekologię. Choć jeszcze w 2014 roku miałem wielkie plany na przyszłość, z czego udało się wykonać jedynie część z nich (ocieplenie ścian, nowe okna i drzwi ale na ogrzewaniu utknąłem jeszcze na jakiś czas właśnie przez koszmarne wzrosty cen)

Edytowane przez EdAlox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No tak. Tylko w Wlkp od 1 stycznia 24r. jest zakaz palenia kopciuchem.

Ja już chciałem przejść na gaz, ale z racji że mam dostęp do wiórów i trocin, plus jakieś zrzynki z tarcicy po suszarni, to trochę słabo iść w gaz, a to oddawać....

Dlatego szukam czegoś w czym będę mógł ewentualnie wymieszać trochę drewna, trocin i węgla i jakoś w miare ekologicznie spalać, choć patrząc na to co się dzieje poza naszymi granicami, to chyba ekologia to tylko na papierkach... i w ustawach, żeby wydoić kasę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem i chyba w moim przypadku najlepiej sprawdziłby się MPM DS II, ma certyfikat na zgazowanie, a w razie czego można palić i drewnem i węglem, tylko czy też tak "łatwo będzie spalał trociny i wióry, czy będzie trzeba to mieszać razem?? Ewentualnie sypać warstwami?? Jedynie moc to 14kW. Chyba trochę mało...

 

Edytowane przez lexmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie da sobie radę, moc średnia i maksymalna potrzebna do ogrzania pomieszczeń w kalkulatorze ciepło właściwe jest podawana dla odpowiednio niskich średnich temperatur jakie obecnie występują w Polsce i pokrywa się to z realiami. Na dobrą sprawę więc nie potrzebujesz większego kotła jak 6kW do maksymalnie 8kW (to już z dużym zapasem ale mniejszych kotłów za bardzo nie ma, jedynie automatyczne). Im mniejszy kocioł tym jest on też wstanie spalać mniejszą ilość opału i utrzymywać bardziej optymalną temperaturę. U mnie wychodziły podobne wyniki zapotrzebowania (nie spalam więcej rocznie jak 2,0-2,5 tony miału). O ile ten kocioł ma tylko odpowiednio dużą komorę załadunkową, nadającą się na dłuższe szczapy drewna to nie będzie to zły wybór. Znajdziesz sporo na temat tego kotła na naszym forum, bo jest cały dział poświęcony MPMom. Nadmiar mocy będzie musiał być oddawany do bufora, a jego praca winna się odbywać na dużej mocy (tylko wtedy tak naprawdę te kotły osiągają odpowiednie wyniki czystości spalin). Więc pamiętaj o doborze prawidłowej wielkości buforu ciepła. Każdy producent podaje co innego ale z grubsza na każdy 1kW mocy kotła należy przyjąć bezpieczną pojemność buforu w przedziale między 40 a 60 litrów. Pewnie i tak kocioł nie wygrzeje całego buforu na jednym załadunku ale bez niego zrobiłby saunę w domu lub pracował na zbyt niskiej mocy - nie spełniając automatycznie norm.

Zwróć jeszcze uwagę na zapis uchwały antysmogowej w Wlkp. bo może być tak, że ani nie dostaniesz na niego dotacji (węgiel ale jednak zasypowy), ani nie zostanie on uznany za kocioł odpowiedni do stawianych w uchwale wymagań (no bo zasypowy a uchwała mówi o automatycznych lub zasypowym na drewno-zgazowujący)

Chociaż od 1 stycznia zakaz niby jest w Wlkp. ale ciekawe kto go będzie egzekwował i weryfikował? Zmuszą ludzi do przestania ogrzewania się? To jest równoznaczne ze skazaniem ich na marznięcie, pogorszenie stanu zdrowia i w efekcie może nawet śmierć. Dziwna sprawa, że zakaz nie wchodzi w życie np z początkiem wiosny 2024 i miało by to większy sens. Oprócz tego, jest obecnie mnóstwo gospodarstw, których już nie stać na wywalenie kilkunastu tysięcy złotych na nowy kocioł (często dużo więcej), a gdzie jeszcze dostosowanie instalacji i nabycie opału typu pellet czy wysuszone drewno. Dotacja w wielu przypadkach jest przyznawana po rozpoczęciu jak nie ukończeniu inwestycji i to zaledwie w 3/10 poniesionych kosztów. Mam wrażenie, że ta zima nie będzie jeszcze taka krytyczna pod względem ścigania nieprzestrzegających tych przepisów. Większy problem będą mieli mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych bo tam odczuwalność smogu jest znaczna, więc i donosy na sąsiadów będą się pojawiały częściej. Pojedyncze domki rozrzucone na wsi - już jest to dużo mniej zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wiadomość.

No teraz ten co mam kopciuch, to jest mega przewymiarowany. 

Spalam średnio w nim 2t węgla orzech i moje zrzynki i wióry.

Teoretycznie ktoś mi pisał, że w razie czego wersja WOOD też węgiel spali.

Masz rację z tymi wymaganiami, wielu nie stać i nie było stać w momencie uchwalania uchwał, a gdzie tu inflacja i inne aspekty.... 

 

Edytowane przez lexmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem w podobnej sytuacji (Wlkp).

W ubiegłym roku zdecydowałem się na wymianę kopciuszka który służy już 15lat.

Zapłaciłem już zaliczkę na peletowca, ale za głowę się łapię, bo wychodzi mi, że zapłacę około 15tys zł za wymianę kocioł na i zbiornika wliczając dodatki przy wymianie.

Państwo mi nic nie dorzuci, bo nie łapię się na programy.

Zastanawiam się, czy nie zrobiłbym lepiej, gdybym olał te ustawy i nakazy. 

Niestety, nie chcę, żeby się ktoś mnie czepiał, ale w moim przypadku spokój słono kosztuje..  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zadra napisał(a):

zapłacę około 15tys zł za wymianę kocioł na i zbiornika

No tak mniej więcej wychodzi. Też takie cyfry mi wyskoczyły. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15k za kocioł,bufor i montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażu nie liczę, ogarnie mi ktoś znajomy. Ale policz kocioł, bufor itd... (bufor biorę używany). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,kocioł,bufor,śrubunki,rurki etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Taki mpm w zależności od wielkości i rodzaju to masz od 7k w górę... bufor około 4-5k jak nowy.... a gdzie tu reszta....

Masakra.... 

Edytowane przez lexmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Stalmark 37kw + beka 2400 litry z wężownicą, + rury stalowe  zawory w kotłowni wyszły 20k. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2023 o 23:30, zadra napisał(a):

Państwo mi nic nie dorzuci, bo nie łapię się na programy.

 

A ulga termomodernizacyjna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ulga termomodernizacyjna to jesli się nie mylę tylko zwrot zapłaconego podatku, (i to dopiero w nastepnym roku przy rozliczeniu)który i tak byłby zwrócony po uzyskaniu dopłat z innych programów.

moje koszty to kocioł - 12tys, zasobnik Cwu 1,6tys + zabezpieczenie powrotu oraz zestaw przyłączeniowy (rurki, złączki,  rury kominowe itp) w obrębie kotłowni.

Nie instaluję bufora - doszłoby kolejne kilka tysięcy, pompa i podłączenie a miejsca i tak b.mało.

Instalator nie jest wliczony- będę ogarniał sam z wykorzystaniem rur pex. 

Wynieniam zdrowy kocioł który mógłby służyć jeszcze dekadę aktualnie ekologicznie opalany drewnem bo jakiś cymbał wydał rozporządzenie z datą 2024r.

Co mają zrobić biedne staruszki mieszkające w kamienicach z piecami kaflowymi w miastach? One również nie dostaną dopłat z tego samego powodu co ja a obowiązek wymiany źródła ciepła na nich równiez ciąży.. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam na początku roku taki Kotłospaw 12kw Slimko na pellet, policzyli z podłączeniem do istniejącej instalacji 24-26 tysięcy, zależy jeszcze od tego jaki zbiornik CWU do tego dobrać. Kolega hydraulik też robił wyliczenia i ze Stalmarkiem na pellet + bufor też tyle wychodziło. Gdybym jeszcze chciał zmienić stalową instalację na pex i biorąc pod uwagę konieczność stosowania wkładu kominowego, to spokojnie wybulę ponad 40 tysięcy złotych tylko po to, żeby zadowolić ustawodawców, którzy mój obywatelski interes i możliwości - zignorowali. Mój samochód, którym poruszam się codziennie do pracy, nie jest wart nawet 1/10 tej kwoty, a oni wymagają ode mnie władowania kilkudziesięciu tysięcy w zapewnienie sobie bezproblemowego ciepełka na zimę. Z tego może zwrócą 30% przy dobrych wiatrach. Jak już wcześniej mówiłem, kiedyś stać mnie było na ekologię bez dopłat - bo dom ociepliłem, wymieniłem wszystkie okna i drzwi, zbierałem kasę na dalsze poprawki ale przyszli dobroczyńcy socjaliści z PiSu i "naprawili" całą sytuację.

Edytowane przez EdAlox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie, ja już od kilku tygodni palę w nowym kociołku. 

Jest mój temat, to możecie sobie odszukać.

Tu chciałbym tylko dopisać, że nie łapię się na program Czyste powietrze, a dodatkowo z takiego samego powodu nie łapię się na ulgę termomodernizacyjną..

Objęte są domy wolnostojące jednorodzinne a takie biedoty jak ja, co w wielorodzinnym popegeerowskim bloczku mieszka z braku srodkow na lepsze mieszkanie musi sobie radzić bez pomocy państwa, bo żadne programy i ulgi nas nie łapią.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie łapie się bo dotyczy budynków 3 do 7 mieszkań a dwuklatkowy jednopietrowy dom wielorodzinny to 8 mieszkań.

Po 4-y w każdej klatce schodowej,  po dwa mieszkania na każdym piętrze.. 

Zwróć uwagę, że takich jest najwięcej..  

Rzond sie co robi... 

Oczywiście mieszkańcy kamienic trochę może zyskają w tej rozszerzonej finansowo rzeczywistości, natomiast obszary wiejskie (jak u mnie - biedota popegeerowska zostaje z niczym, chyba że mieszkanie jest w tzw "czworakach" .. 

Moje nie jest..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.