Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji PV


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym się wspomóc Wasza wiedzą i zapytać o taki zestaw instalacji fotowoltaicznej zaproponowany przez znajomego instalatora:

- panel 13 szt. Trina Solar 335w (4.35 kw)

- falownik sma sunny tripower 4 kw.

 

Cena wraz z usługą montażu 17 tys.

 

Czy warto założyć taki sprzęt?

 

Dodam że nasze zużycie to 3200kwh za ubiegły rok. Dodatkowo bym założył grzanie CWU maj-wrzesień prądem zamiast ekogroszkiem. W przyszłości planujemy założyć klimatyzację tylko na chłodzenie w letnie dni. Prognozuje, że moje zapotrzebowanie zmieści się w 4000kwh rocznie. Z prądu korzystamy głównie w dzień (kuchenka indukcja, pranie, zmywanie itp.). Taryfa obecnie to G11. Myślę że około 30% bądź ciut więcej byśmy zużywali na bieżąco wytworzonej energii. Czy taka instalacja wystarczy na moje zapotrzebowanie w stosunku rocznym biorąc pod uwagę powyższe?

 

Dach skierowany na południe, kryty blachodachówą pod kątem około 40st. Praktycznie bez zacienienia. Jedynie wczesnym rankiem w zimie mogłaby delikatnie zacieniać lukarna. W lecie praktycznie tego by nie było więc wydaje mi się to pomijalne w skali roku. Województwo lubelskie.

 

Chciałbym jeszcze zapytać o uziemienie instalacji. Czy jeśli mam podpięte przewody odgromowe do rynien z 4 stron domu to potrzeba wykonać dodatkowe uziemienie instalacji PV? Bo tutaj się spotkałem z różnymi opiniami.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 17tyś to pewnie bez dotacji  ta kwota wystarczy Tobie na 8 lat na prąd przy obecnym zużyciu zastanów się czy gra warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacja Mój Prąd (o ile przedłużą w tym roku) z tego oczywiście będzie do odliczenia i 17% podatku. Rzeczywisty koszt 10tys. Przy obecnych rachunkach za prąd zwrot inwestycji po 4 latach. Chodziło mi o opinie o sprzęcie i moc instalacji.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter SMA – recenzja, ceny, opłacalność (fotowoltaikaonline.pl)

Kupa reklamowego bełkotu ale sa informacje co to za firma. 

8 godzin temu, kawczuk napisał:

panel 13 szt. Trina Solar 335w (4.35 kw)

Trochę za małe przewymiarowanie paneli względem falownika. Moc paneli powinna wynosić 4,8 do 5 kWp. Czyli 20 do 25 procent.

8 godzin temu, kawczuk napisał:

dodatkowe uziemienie instalacji PV?

Dla własnego bezpieczeńśtwa i spokojnego snu wbij sobie 3metrowy pręt z odpowiedniej stali w ziemię.

8 godzin temu, kawczuk napisał:

Dodam że nasze zużycie to 3200kwh za ubiegły rok. Dodatkowo bym założył grzanie CWU maj-wrzesień prądem zamiast ekogroszkiem. W przyszłości planujemy założyć klimatyzację tylko na chłodzenie w letnie dni. Prognozuje, że moje zapotrzebowanie zmieści się w 4000kwh rocznie. Z prądu korzystamy głównie w dzień (kuchenka indukcja, pranie, zmywanie itp.). Taryfa obecnie to G11. Myślę że około 30% bądź ciut więcej byśmy zużywali na bieżąco wytworzonej energii. Czy taka instalacja wystarczy na moje zapotrzebowanie w stosunku rocznym biorąc pod uwagę powyższe?

Z takiego zestawu jesteś w stanie uzyskać 4200-4500 kWh produkcji rocznie. Niewiele zostanie ci na tę klimę. Zwłaszcza, że od ilości oddanego prądu do banku, do odbioru będziesz miał odliczone 20 procent za magazynowanie. A jeżeli chcesz tym dogrzewać CWU to tego prądu będzie za mało. Jakimś tam rozwiązaniem będzie grzanie wody tylko w dzień  żeby miać jak najwiekszy udział energii własnej. Ale to nie każdemu pasuje. 

Z CWU miałem podobny dylemat. Dlatego wstawiłem sobie do kotłowni boiler z wbudowaną pompką ciepła. COP 3,2. Czyli zużcie energii 1 kWh a produkcj ciepła do boilera 3,2 kWh. W opisie profilu mam opisane co to jest. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kawczuk napisał:

,,, panel 13 szt. Trina Solar 335w (4.35 kw) ,,,

Ważne, by te moduły fotowoltaiczne były typu połówkowego.
Są to typowe ogniwa poprzecinane na połówki, przez co otrzymujemy lepsze własności elektryczne i mechaniczne całego modułu fotowoltaicznego.


 

11 godzin temu, kawczuk napisał:

,,, Chciałbym jeszcze zapytać o uziemienie instalacji. Czy jeśli mam podpięte przewody odgromowe do rynien z 4 stron domu to potrzeba wykonać dodatkowe uziemienie instalacji PV? Bo tutaj się spotkałem z różnymi opiniami. ,,,

Temat bardzo trudny.
Wszystko zależy od materiału jakim jest pokryty dach i czy są zachowane odpowiednie odstępy izolacyjne (separacyjne) pomiędzy modułami fotowoltaicznymi a systemem zwodów instalacji odgromowej na dachu domu.

Dla przykładu link poniżej:
http://inzynierbudownictwa.pl/ochrona-odgromowa-i-przepieciowa-instalacji-fotowoltaicznej/
 

3 godziny temu, Outsider napisał:

,,, Dla własnego bezpieczeńśtwa i spokojnego snu wbij sobie 3metrowy pręt z odpowiedniej stali w ziemię. ,,,

 Przecież to jest elektryczne parciarstwo.
Przy tych 3 metrach (dwie szpilki), to przypuszczam, że wynik na mierniku wyniesie w okolicy 100 Om.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prognozowane policzyłem w następujący sposób:

Z tych 3200kwh odjąłem 200kwh na to co piec pracuję w okresie maj-wrzesień (podajnik, dmuchawa, pompka CWU). Myślę że można przyjąć. Zostaje 3000kwh. Biorąc pod uwagę pandemię wszyscy siedzimy dużo więcej w domu. Moje zużycie w stosunku do 2019r. to 500kwh więcej. Dalej przyjąłem że grzałką 2kw będzie pracować przez 2h w ciągu dnia, czyli 4kWh dziennie, 120kwh miesięcznie. Okres 5 m-cy daje 600kwh. W okresach październik-kwiecien i tak palę w piecu więc ciepła woda będzie. Zbiornik 300l stojący, dobrze ocieplony. Grzałka mniej więcej w połowie, czyli do grzania grzałką jakieś 150l. Daje nam to 3600 zużycia.

Dodatkowo wiem od znajomego co ma klimatyzację w domu, który w tamtym roku używał normalnie według potrzeb naciągnął prądu na 100zl więcej, co daje jakieś 150kwh. Ja zakładam te 400kwh ze względu może na większy metraż, może jakaś inna klimę, itp.

Ponadto nie zakładam już mniejszego zużycia energii w przyszłości mimo tego, że pewnie kiedyś dzieci wrócą do szkoły, my wrócimy do normalnego życia, itp.

Tak jak pisałem większość rzeczy robimy w ciągu dnia. Grzanie wody też byłoby w dzień żeby uzyskać 100% wyprodukowanej energii. Myślę, że te 30% uda się pobrać w całości.

Biorąc pod uwagę, że instalacja wyprodukuje 4500kwh z czego zużyje 30% w całości daje to wynik 1350kwh. Zostaje 3150kwh z czego odbieram 80% co daje 2520kwh, w sumie 3870kwh. A z tego co się dowiadywałem od ludzi, którzy mają instalacje PV produkcje mają około 10% więcej niż moc zainstalowana. Wolę jednak założyć mniej i nie przewymiarować. Zawsze można jeden panel bądź dwa dołożyć a odjąć już nie bardzo. Chyba że moje obliczenia są błędne.

Panele oczywiście typu half-cut. Chodzi mi o firmę czy może lepiej np. zainstalować Longi. Czy to jest jedno i to samo jak to się mówi tylko w innym opakowaniu jak to się mówi.

Co do uziemienia nie chodzi o koszt tylko o konieczność. Nie mam typowej odgromowki po dachu tylko druty wychodzące ze ścian są podpięte do rynien. Dach pokryty blachodachówka.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kawczuk napisał:

,,, Co do uziemienia nie chodzi o koszt tylko o konieczność. Nie mam typowej odgromowki po dachu tylko druty wychodzące ze ścian są podpięte do rynien. Dach pokryty blachodachówka. ,,,

Drut czy przewód ma tę cechę, że posiada dwa końce.
Wiemy już od Ciebie, gdzie podłączony jest drugi koniec przewodu odprowadzającego. 
Pytanie, do czego jest podłączony pierwszy koniec przewodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drut jest odprowadzony do ziemi na 4 rogach domu. Niestety nie wiem jak jest zrobiony w ziemi, bo nie budowaliśmy tylko kupiliśmy ten dom w stanie surowym zamkniętym od osoby prywatnej nie od dewelopera. Budowa rozpoczęta była w 2010 roku więc myślę że powinno być zgodnie ze sztuką czyli powinna być bednarka. Instalator mi powiedział że zrobi pomiary uziemienia.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kawczuk napisał:

Wolę jednak założyć mniej i nie przewymiarować

I to jest właśnie błąd. W okresie szczytowych nasłonecznień wystąpi oczywiście strata. Bo panele są w stanie wyprodukować więcej niż inwerter. Ale tych okresów jest mało. W pozostałych za to będzie wręcz odwrotnie. I suma sumarum uzyski będą zdecydowanie wyższe. Trzeba wiedzieć, że sprawność inwertera spada wraz ze spadkiem wydajności paneli. 

Przewymiarowanie instalacji PV względem mocy falowników – fotowoltaika (magazynfotowoltaika.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Przecież to jest elektryczne parciarstwo.

Uziomy pionowe są jak najbardziej dopuszczone od stosowania. I są na to normy. Bez jaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie błąd. W okresie szczytowych nasłonecznień wystąpi oczywiście strata. Bo panele są w stanie wyprodukować więcej niż inwerter. Ale tych okresów jest mało. W pozostałych za to będzie wręcz odwrotnie. I suma sumarum uzyski będą zdecydowanie wyższe. Trzeba wiedzieć, że sprawność inwertera spada wraz ze spadkiem wydajności paneli. 
Przewymiarowanie instalacji PV względem mocy falowników – fotowoltaika (magazynfotowoltaika.pl)
Rozumiem. Tylko pozostaje kwestia zapotrzebowania na energię elektryczną. Mam przewymiarować instalację żeby inwenter pracował na wyższej mocy, zainwestować swoje pieniądze a jak będzie za dużo to oddać za darmo do sieci. No chyba to się mija z celem.

Biorąc pod uwagę przedstawione informacje może w takim razie lepiej zastosować inwenter sma 3kw, który może być wg specyfikacji przewymiarowany do 6kw paneli. Sma o mocy 4kw niby można rozbudować do 8kw paneli. Tak podaje karta katalogowa.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oddawać do sieci... A jak kolega wyobraża sobie grzanie z paneli w grudniu, gdzie uzysk miesięczny wyniesie 150 kWh. Bo nierozumiem.

edycja z tym grzaniem pomyłka z innym wątkiem

Godzinę temu, kawczuk napisał:

Sma o mocy 4kw niby można rozbudować do 8kw paneli. Tak podaje karta katalogowa

Tak. Ale to pewnie w przypadku podłączenia paneli na dwóch połaciach dachu wschód-zachód na dwóch stringach.

 

Godzinę temu, kawczuk napisał:

Mam przewymiarować instalację żeby inwenter pracował na wyższej mocy

Nie. Inwerter nie da większej wydajności niż  4kW. Ale gdy moc z paneli będzie niższa niż te 4 kW inwerter bedzie pracował z niższą sprawnością. A uzyski roczne będą niższe. Panele powinno się też przewymiarować chociażby ze względu na spadek sprawności samych paneli, który następuje z czasem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nie przemyslalem sprawy spadku sprawności paneli po latach. Czyli reasumując, jeśli dorzucimy dodatkowo jeden panel wyjdzie instalacja 4.69kw. Wtedy falownik będzie miał lepsza sprawność i bez problemu instalacja w 100% pokryje nasz zapotrzebowanie nawet po latach. Koszt wyniósł by tysiąc więcej bo była taka opcja brana pod uwagę.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też wziąć pod uwagę, że - posiadając instalację fotowoltaiczną - będzie wyższe napięcie w naszej sieci domowej, co generuje automatycznie nieco wyższe zużycie energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Benton661 napisał:

będzie wyższe napięcie w naszej sieci domowej, co generuje automatycznie nieco wyższe zużycie energii

To jest niezauważalne. Tylko oświetlenie zużyje więcej energii. Wszystkie przetwornice urządzeń elektronicznych pobiorą tyle samo energii niezależnie czy jest 220V czy 240V, a grzałki w piecu szybciej dojdą do temp. zadanej, co pozwoli szybciej wsadzić ciasto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Benton661 napisał:

wyższe napięcie w naszej sieci domowej, co generuje automatycznie nieco wyższe zużycie energii

Witam.

A mógłbyś kolego przedstawić jakieś wyliczenia, tylko pomiń żarówki tradycyjne czy halogenowe bo mamy XXI wiek.

Ciekawy jestem tych wyliczeń gdyż własne obserwacje temu absolutnie zaprzeczają.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, YaroXylen napisał:

Ciekawy jestem tych wyliczeń gdyż własne obserwacje temu absolutnie zaprzeczają.

Pozdrawiam. YARO

Może inaczej. Co robi falownik, żeby zmagazynować energię w sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe filmiki znalazłem w sieci

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponawiam prośbę o jakieś Twoje własne proste wyliczenia, ............... takie proste własnymi słowami np. czajnik o mocy 1000W+ litr wody+ ile czasu trzeba na zagotowanie przy 230V a 250V i jaką ilość energii pobrał czajnik przy obu napięciach .......

Napisz jak się zachowa lodówka , czajnik, telewizor , silniki indukcyjne czy inwertorowe, zasilacze impulsowe  przy nominalnym  i wyższym napięciu.

Odnośnie filmów na YouTubie jest mnóstwo takich co udowadniają, że ziemia jest płaska, tylko że....

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, YaroXylen napisał:

,,, np. czajnik o mocy 1000W+ litr wody+ ile czasu trzeba na zagotowanie przy 230V a 250V i jaką ilość energii pobrał czajnik przy obu napięciach ,,,

Przypuszczam, że zagotowanie wody w czajniku przy napięciu 250 V, będzie bardziej energooszczędne (może minimalnie).  
Ponieważ, im szybciej doprowadzimy wodę do wrzenia, tym mniejsze straty ciepła będą emitowane do otoczenia.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się pisać wywodów z obliczeniami, proste prawo Ohma się kłania... Falownik, żeby wprowadzić wyprodukowaną energię, musi podwyższyć napięcie w sieci, co ma konsekwencje w postaci wzrostu prądu i mocy urządzeń... Kolega na filmikach powyżej bardzo ładnie pokazał jak to wygląda w praktyce.

Jeśli chodzi o grzanie wody w czajniku... Hmm... Najlepiej byłoby podnieść wszystkim napięcie do 300V, wtedy wodę zagotowałoby się jeszcze szybciej :,-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter sieciowy o ile dobre pamiętam podnosi o 1 V - 2 V żeby wprowadzić swoją energię do sieci .Problem podwyższonego napięcia w sieci i tak będzie dotyczył  wszystkich a nie tylko tych co mają fotowoltaikę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcus312 napisał:

Inwerter sieciowy o ile dobre pamiętam podnosi o 1 V - 2 V żeby wprowadzić swoją energię do sieci .

Wszystko zależy od lokalnej sieci, jak daleko mieszkamy od transformatora,  czy sieć jest "miękka" - ma duże zapady napięcia pod obciążeniem,  jaka jest IPZ(impedancja pętli zwarcia). Można to dość łatwo sprawdzić "domowym sposobem" IPZ bez specjalistycznych mierników. Na przykład mamy falownik o mocy wyjściowej 4 kW. Mierzymy napięcie jałowe w gniazdku bez obciążenia np. 230 V. Obciążamy instalację jakimś urządzeniem oporowym/rezystancyjnym o sumarycznej mocy 4 kW - np. dwie farelki, czy grzałki po 2 kW. Mierzymy napięcie podczas obciążenia. Spadło np. do 222 V - napięcie spadło o 8 V. Mniej więcej tyle samo musi podnieść napięcie falownik, żeby wypchać 4 kW do sieci. Jak ktoś ma pecha z miękką siecią, mieszka daleko od trafa, ma bardzo wysoką IPZ to falownik może podnosić napięcie nawet kilkanaście V. Będzie podnosić napięcie do 253 V aż sam się wyłączy. Brak lokalnych odbiorów przez inne domy nadwyżki z instalacji PV to transformator też podnosi sam napięcie poprzez transformację nadwyżki z nN, żeby wypchać nadwyżkę do SN. Finalnie wszyscy wpięci do danego transformatora mają wysokie napięcie w "gniazdku", nawet ci co nie mają PV. Pół biedy jak falownik wyłączy się przy 253 V - max napięcie dopuszczone w sieci publicznej. Są kombinatorzy którzy w sofcie falownika przestawiają, że napięcie wyłączenia to np. 260 V. Dzięki temu mają "pierwszeństwo" przed innymi instalacjami PV wpiętymi do tego samego transformatora. Jest to nielegalne w Polsce i nie wolno tego robić. Niekórzy mogą mieć niespodziankę w gniazdkach w postaci napięcia 260 V...  

Zs = (Uo-U)/I

gdzie:

Zs- impedancja pętli zwarcia
Uo - napięcie w stanie jałowym
U - napięcie w stanie obciążenia
I - prąd obciążenia

Zs = (230 - 222)/17,3 = 0,46 Ω  - wynik IPZ przybliżony, będzie różnił się trochę od wyniku z miernika np. Sonela bo mierniki wtrącają jeszcze do pomiaru reaktancję 

Nawet można się pokusić o obliczenie spodziewanego prądu zwarciowego:

Ik = Uo/Zs   
Ik = 230/0,46 = 500 A

Można podstawić swoje dane i sprawdzić jaką się ma IPZ u siebie w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.