Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji PV


Rekomendowane odpowiedzi

Przy prądzie przemiennym mamy do pomiaru impedancję linii a nie rezystancję.

A nazwa bierze się z ochrony przeciwporażeniowej - gdzie mierzymy impedancję i określamy  wielkość (wartość) zabezpieczenia obwodu zasilającego, tak aby przepalenie wyłączenie obwodu było dostatecznie szybkie  np 200 lub 400ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miałem podobnie, mam takie same zużycie jak autor i miałem podobną propozycje, finalnie mam 5,92 kw,  falownik sma 5 za 23tyś. licznik wymieniony 1 lutego 2021. Z odczytu e licznika pobrane mam 175kwh a do sieci wprowadziłem 183kwh a inst. wyprodukowała 265kwh. dziś 22kwh. Domyślam się że z magazynu jeszcze nie korzystam a różnica produkcji a oddania do sieci to konsumpcja bieżąca, czy dobrze myślę ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2021 o 22:42, kawczuk napisał:

 

1. Dodam że nasze zużycie to 3200kwh za ubiegły rok.

Dodatkowo... .

W przyszłości ... .

G11...

2. Chciałbym jeszcze zapytać o uziemienie instalacji. Czy jeśli mam podpięte przewody odgromowe do rynien z 4 stron domu to potrzeba wykonać dodatkowe uziemienie instalacji PV? Bo tutaj się spotkałem z różnymi opiniami.

ad. 1. Liczę

Moc zainstalowana 4,35 kW czyli realnie energii wyprodukujesz  4 300 kWh w ciągu roku.

Zużycie własne realne około 23 %, czyli 1000 kWh.

0,8x(4300-1000) + 1000 = 3 640 kWh na to co zużywasz wystarczy.

Na dodatek zdecydowanie zabraknie

Na przyszłość zabraknie.

 

G11

Jak jeszcze nie przeszedłeś na G12w to przejdziesz gdy na codziennym odczycie przez internet licznika zobaczysz stosunek poboru energii w szczycie i poza szczytem. U mnie jest w szczycie około 48%, poza szczytem 62%.

 

 

ad. 2. Inwerter będziesz miał na poziomie parteru lub w piwnicy. Stamtąd jest blisko do uziemienia odgromienia. Jak masz poniżej 10 om to można podłączyć. U mnie z pomiaru jest 4,6 oma. Pomiar wykonał wykonawca instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pomyłka. Przepraszam.

Powinno być 38 % do 62 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam taki dylemat związany z autokonsumpcją wyprodukowanego prądu. Na przykład instalacja trójfazowa, falownik w danej chwili oddaje do sieci 4,5 kW proporcjonalnie po 1,5 kW na każdą z faz L1, L2, L3, włączamy grzałkę elektryczną o mocy 3,0kW (bojler) podłączoną do fazy L1, czyli konsumujemy to wszystko co idzie do sieci po L1 (1,5 kW), brakujące 1,5 kW na fazie L1 jednocześnie z sieci pobieramy aby zapewnić grzałce możliwość grzania z pełną mocą. 

Czy moje rozumowanie jest słuszne? Bo jeżeli tak to powinniśmy zadbać aby najbardziej prądożerne (piekarnik, pralka, czajnik, grzałka) urządzenia w domu były podłączone możliwie do różnych faz,aby w przypadku włączenia kilku na raz maksymalnie wykorzystać wlasną produkcję.

Dlatego też, czy nie lepiej byłoby stosować do grzania CWU grzałek trójfazowych o większych mocach np. 4,5 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jurek61 W przypadku 3fazowych instalacji PV masz (albo powinieneś mieć) rozliczanie międzyfazowe na liczniku. Więc jeżeli jedną fazą pobierasz energię a drugą pompujesz do sieci taką samą ilość, to licznik ma obowiązek to rozliczyć tak, jakbyś nic nie pobrał i nic nie wpompował.

U mnie grzałka w zbiorniku CWU jest 3 fazowa 4.5kW. Ale to nie jest tak, że ciągnie równomiernie ze wszystkich faz. Sterownik grzałki komunikuje się z falownikiem i licznikiem i wie czy jest dostępny nadmiar mocy z PV. Ale nie daje jej na wszystkie fazy, tylko włącza je po kolei i wysterowuje kolejną. Taki ciekawy patent.

fronius.png

fronius_moce.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.

Jestem w ENEI  i rozliczenie międzyfazowe polega na wprowadzeniu do sieci z jakiejś fazy, i odbiór 80 %z jakiejkolwiek innej. Widziałem gdzieś takie pismo,że rozliczenie z prosumentem jest zgodne z filozofią rozliczenia międzyfazowego.

Również rozliczenie en. wprowadzonej  "drogiej" rozliczane jest jako odjęcie z ilości pobranej "taniej". 

i tak prosument jest "bity" podwójnie... a może być jeszcze gorzej.

POzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 28.07.2021 o 09:21, mkwapisz napisał:

masz (albo powinieneś mieć) rozliczanie międzyfazowe na liczniku. Więc jeżeli jedną fazą pobierasz energię a drugą pompujesz do sieci taką samą ilość, to licznik ma obowiązek to rozliczyć tak, jakbyś nic nie pobrał i nic nie wpompował.

Z tego co wiem w PGE licznik GAMA 350 tak działa, ale u innych operatorów, jak np Tauron już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.