Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mniejszy palnik ,to dołożone do oryginalnego ,dwie połówki cegieł (30mm) po bokach palnika, zmniejszające powierzchnię przepływu spalin.

Tak mi napisał producent i chyba tak jest. Bezproblemowo można je usunąć ,wracając do oryginału. Patrząc przez wizjer ,boki  palika mam tak  jak by z całej cegły 6cm  i tyle :) Jeśli chcesz zmniejszać u siebie Zrobił bym na oryginalnym z 14kw  palnik pana D.P 

Ja miałem taki palniczek i pięknie działał ,do czasu dużych mrozów ;) Tutaj opisałem mój przypadek ;)

 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20848-problemy-ze-spalaniem-węgla-dakon-dor/ 

Teraz jak się ociepli, będę kombinował żeby zrobic palnik D.P na oryginalnym 14 Mpm żeby się nie zapopielał tak szybko :/ 

Pozdr. Grzegorz

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hidom

Może wystarczy uszczelnić i zmniejszyć szamotem twój kocioł,

 

Ten 5-7 jest i tak dla ciebie 2 razy za duży, pamiętaj ze 5 jest na drewnie a na węglu 7. Nie myślałeś o innym ogrzewaniu? te 3-4kw to na największe mrozy? to dwie lepsze suszarki do włosów, zimy są słabe, a jak zimne to krótko, w cieplejsze okresy potrzebujesz 1-2 kW, może zostaw ten kocioł na większe mrozy, a jak cieplej grzej prądem.

 

żeby nie było, mam 2 taryfowy prąd, średnia cena 0,46 za kW,  przy grzaniu 1 kW ciągle to 330zł miesięcznie, paląc w kotle zasypowym ciągle węglem poniżej tego ciężko zejść.

Edytowane przez piop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. JA mam 12/14 kw z mniejszym palnikiem od 8/10kw. Ogrzewam 213m*  słabo ocieplonego domu. Przy temperaturach  nie mniejszych niż -10  Miałem zmniejszoną komorę spalania o ok 1/3  i palnik D.P. Teraz jak jest zimniej pale już na oryginale ,tylko  mniejszym palniku od 10. Piec bezproblemowo daje sobie radę. Trzymam na nim temp 80* na grzejnikach 65 i w domu 20-22* Nic po za paleniskiem się nie zajmuje ,nawet jak paliłem pudłami z mebli ;)  Paląc  drzewem z groszkiem, mogę zaglądać do pieca ,co 7-10 godz. Co jeszcze dla mnie ważne ,po wyjęciu swoich innowacji ,nic się nie zawiesza, wypala się do cna :). Pomyśl jednak nad tym  najmniejszym piecem ,ewentualnie 8/10 z palnikiem od 5/7. Zyskasz na komorze zasypowej a w razie co zawsze możesz wyjąć szamot ,wracając do oryginału. 

Pozdr Grzegorz 

Przede wszystkim dziekuję wszystkim za szybką odpowiedz,

w tej chwili to byłbym sklonny na piec8/10kw z palnikem 5/7,zeby miec wieksza komore zasypowa,ale tak mysle czy to nie będzie mialo negatywnego wpływu na temp.spalin i komin.

Z drugiej strony to w te mrozy piec chodzil na 50 st.i w domu było ciepło.Nie pisalem wczesniej,ze w obecnym SAS-ie mam zmniejszony ruszt szamotkami i byłoby jako tako,gdyby nie ta uciażliwosc dokladania wegla.Zdaję sobie sprawę,ze tego problemu nie rozwiazę w obecnym piecu i dlatego pytam o mpm.Zeby nie było zamienil stryjek siekierke na kijek/

Prosze jeszcze o sugestie jaki miarkownik.Obecnie do sterownika na piecu mam podłączone 2 pompy,jedna na obieg CO,druga w obiegu piec-wymiennik plytowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Panowie,przepraszam za ten post,może nie w temacie.Wiecie że ciągle borykam się ze spiekami popołu. Żeby zamknąć temat, kupiłem parę worków czeskiego eko.I znów totalna porażka.Cały czas eksperymentuję z groszkiem.Może niepotrzebnie się tak uczepiłem tej granulacji? Pomyślałem że skoro ruszt nie ma chłodzenia wodą,a węgiel jest drobny,z dużą ilością popiołu,to w wyniku wysokiej temperatury żaru,ulega on żużlowaniu i spiekaniu. Może dać sobie spokój z groszkiem,a kupić np Piasta orzech? Grubsza granulacja to chyba mniejsza temp.żaru,może lepiej by to działało i dało by się to jakoś ogarnąć.Taką sobie wydumałem teorię,tylko czy ma ona sens.A może dać sobie spokój,rozpalać raz na dobę bo nic z tym nie da się zrobić. Macie jakieś doświadczenia w temacie,może jakieś sugestie? Bo u mnie założenie że ds pali non stop, nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Gelo,kupię tą kostkę ale też i orzecha.Gdzieś na forum czytałem że kostka się tylko "opala", cokolwiek to znaczy. Spala się leniwie i jest dobra do podtrzymania ognia.Inni pisali że jest ekstra.Kupię, bo inaczej się nie dowiem czy się sprawdzi.I pewnie potrzeba też orzecha,by wypełnić luki w zasypie? Do trocin i zrębki nie mam dostępu.Kocioł bardzo dobry,ale paliwa jeszcze nie dobrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie że po przeróbce mojego Ogniwa z palnikiem D.P. jechałem non stop bez wygaszania od wigili do dzisiaj. Dzisiaj dopiero wygasiłem do czyszczenia i z powrotem ogień. Dodam że spalam orzech II z Wesołej mieszany z miałem z Piasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek-Twoim problemem nie jest sam opał tylko temperatura żaru.W poprzednim kotle miałem spieki,obecnie spalam ten sam węgiel w MPM-ie i o spiekach mogę pomarzyć.Stary kociołek miał nieco mniejszą powierzchnię rusztu i wymuszało to zwiększenie przepływu powietrza i podnosiło temp.Teraz węgiel spala się spokojniej przez cała dobę ale na delikatnym ciągu.Mimo to nie mam dymienia i na dobę spalam teraz ok.25kg groszku 30MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego problemu nie mam i nie pamiętam żeby kiedykolwiek tak się stało.Kaloryczność jest spora,jednak jest to węgiel płomienny (katowicki) który kupuję na ich firmowym składzie,stąd wiem co mam i jak na razie nie chcę innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między węglem płomiennym a energetycznym?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

węgiel płomienny nigdy nie będzie miał 30MJ , góra  25Mj .Nie próbuj  udowadniać że jest inaczej bo nie jest.

No co Ty?

Toż czeski brązowy zdaniem handlarzy ma 28 MJ.

Klientowi wszystko można powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie ostatnich mrozów: przy -14*C spaliłem 35 kg na dobę orzecha z Wesołej (dom 230 m2 ocieplenie styropian 15cm, okna 3 szybowe). Wg moich obliczeń to ok 8,5 kW mocy ciągłej i jest jeszcze spory zapas, bo palnik nadal mam pomniejszony o 2/3, wreszcie udało mi się załączyć zdjęcie. Sprawność wychodzi mi na poziomie ok 70% (przy niższych mocach oczywiście spada).

 

Witek, u mnie normalnie żużel się nie tworzy, raz zasypałem popiół na węgiel żeby ograniczyć smołowanie komory ale później musiałem wygarniać spieki. Przy okazji, u mnie dolna krawędź drzwiczek jest nieco wyżej niż ruszt i trochę utrudnia to wygarnianie żużla czy ew kamieni. Żużel powstaje po przekroczeniu temp. topnienia popiołów, zależy to od warunków spalania i samego węgla, granulacja raczej na to nie wpływa, pozostaje testować węgiel z innych kopalni. 

 

Hidom, szukając kotła kierowałem się przede wszystkim wygodą: łatwe czyszczenie, załadunek max 2x na dobę przy -20*C i minimum mechaniki która może się popsuć. Dlatego padło na MPM 12-14 i jest całkiem nieźle, obsługa nie jest uciążliwa a dym z komina ciężko zauważyć. 

Jedną rzecz mi instalator zawalił, nie mam obiegu na zbiorniku wyrównawczym na strychu, przy ostatnich mrozach zaczęło go łapać. Niby nic się nie stało ale coś będzie trzeba z tym zrobić <_< .

post-56370-0-46565100-1452104897_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyliczyłeś sprawność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty?

Toż czeski brązowy zdaniem handlarzy ma 28 MJ.

Klientowi wszystko można powiedzieć.

Klienta można raz zrobić w konia.Węgiel kupuję na firmowym składzie i mam informację że jest to węgiel 31-33 o kaloryczności 28-31,5MJ.Po spaleniu pozostaje tylko czysty popiół bez kamieni i spieków.Dla mnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.