Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To dziwne? ja w zeszłym sezonie paliłem tym węglę i do DS  jest super :D .Ziemowit to węgiel kl.31.2 RI>5 jeśli ci tworzy spieki to jest to mocniejszy  kl.33 lub wyżej i dużym współczynniku spiekalności(liczba ROGI).

Jemu szlakuje popiół, a nie spieka się węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rodziców dotarł właśnie 8-10kw, jak będę to porobię zdjęcia i umieszczę relację. 

Kontakt z właścicielem MPM b.dobry, czas realizacji zamówienia w okresie przedświątecznym w okolicach tygodnia.... dla mnie bomba.

mam nadzieję, że zainstaluje na dniach kociołek i przeprowadzę pierwsze całopalenie  :D

zamieszczam obiecane zdjęcia a niestety całopalenie będzie musiało poczekać do następnego sezonu grzewczego.

 

Kociołek to MPM DS 8-10kW. Dom malutki 80-90m2 i zapotrzebowanie raczej <7kWh przy -20oC.

Jak widać, na załączonych zdjęciach wyczystki są po obu stronach już w standardzie. 

Drzwiczki środkowe jak dociekliwi pewnie zauważyli są powiększone w stosunku do standardu. I na pierwszym zdjęciu widać dodatkowe drzwiczki z przyspawaną już mufą i mocowaniem pod potencjalny palink do pelletu.

Kociołek mimo, że mały planuję podłączyć do jakiegoś niedużego bufora 500-800l (muszę jeszcze policzyć).

No i tyle w temacie. 

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z samej transakcji. Kociołek doszedł do mnie chyba po 3-5 dniach roboczych mimo, zmian jakie sobie zażyczyłem. Kontakt jak juz pisałem bardzo dobry.

Kociołek wykonany estetycznie i starannie. Ma wszystkie dodatki w standardzie o jakich marzą palacze DS, no i możliwość podglądu na żywo ognia w palniku to jest to !

Mam nadzieję, że kociołek w pracy będzie się równie dobrze sprawował ale tym pochwalę sięw przyszłym sezonie.

No i najważniejszy test, palaczem będzie mój ojciec, starej daty człowiek, kwalifikowany palacz pieco-kuchni i to on będzie prawdziwym testem dla tego wyrobu.

 

 

Ps.

zaglądałem do tej klapki, krótkiego obiegu i chyba ja już mam tą najnowszą wersję. Jak będe u rodziców to rozkręce i zrobię fotki.

post-41422-0-06248500-1451940708_thumb.jpgpost-41422-0-57534700-1451940709_thumb.jpgpost-41422-0-83232000-1451940710_thumb.jpgpost-41422-0-86372400-1451940716_thumb.jpg

post-41422-0-12711700-1451940712_thumb.jpgpost-41422-0-19365200-1451940713_thumb.jpgpost-41422-0-38864900-1451940714_thumb.jpgpost-41422-0-71990200-1451940715_thumb.jpg

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne maleństwo. Nawet te gówienko ma możliwość montażu wentylatora wyciągowego, super. Te zawisy od pokrywy wymiennika wyglądają niezbyt dobrze, tak w ogóle one nie są potrzebne. Powinno być mocowanie w dwóch punktach i dokręcane a pokrywę można zdjąć i odstawić. To już takie czepianie się dla czepiania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
Czym się rożni palnik 8-10 kW od standardowego w piecu 12-14 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun

Czy mógł byś pokazać zdjęcie jak otwiera się ta górna kalpa wyczystki? Usiłowałem namówić producenta na coś takiego i powiedział że nie zrobi, a nie widzę tego żeby kobiety ją zdjęły do czyszczenia jak mnie nie będzie  :| ihmo te zawiasy nie wyglądają zbyt solidnie. Jeśli to nie tajemnica, dlaczego zamawiałeś już teraz skoro montaż dopiero na następny sezon?

 

Swoją drogą, przydał by się ruszt pionowy przed palnikiem, po 2 tygodniach palenia bez przerwy miałem zatkany palnik popiołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lote
zadałem producentowi pytanie emailem:

Dom bliźniak ma około 160m2 powierzchni użytkowej,z tego nie ogrzewa się jednego dużego pokoju i garażu więc faktycznej powierzchni jest ~130m2.

Wybudowany w latach 90tych,wykonany z pustaka czerwonego, w środku ściany 5 cm pustki powietrznej, z zewnątrz 8 cm styropianu.

ogrzewane jest parter, i 2 piętra,

W zimie paliło się nim zazwyczaj od 14-16 do 21, w większe mrozy od 9 do 24.
Opał to węgiel orzech z Piasta, w cieplejsze dni drewno sezonowane.

Okna w 90% są nowe z PVC.

Za komfortową uważa się temp ~20 (max 22)

odpisał "Wydaje mi się rozsądnym rozwiązaniem kocioł DS 12-14kW z palnikiem z 8-10 kW."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun

 

Póki kocioł jeszcze nie podłączony ja bym poszedł w malutkie ulepszenie. Wywierć od razu w czopuchu dziurkę, nagwintuj i tam daj termometr spalin. To naprawdę jest przydatne. Nawet jak Twój ojciec tym nie będzie się interesował a z paleniem będzie coś nie tak to wystarczy, że przez telefon powie jaka jest temp. spalin i można wyciągnąć kilka wniosków co się stało. W sumie to producent powinien takie coś od razu robić przy produkcji. Dziurkę zawsze można w fabryce zaślepić śrubą a później wedle uznania użytkownik sobie odkręci i wsadzi termometr. 

 

Jak możesz i będziesz pamiętał to zmierz jaka jest wysokość od ziemi do czopucha( jego dolnej części ). Mam na myśli mierzenie już do tej zamontowanej rury fi140. Dzięki z góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun

Czy mógł byś pokazać zdjęcie jak otwiera się ta górna kalpa wyczystki? Usiłowałem namówić producenta na coś takiego i powiedział że nie zrobi, a nie widzę tego żeby kobiety ją zdjęły do czyszczenia jak mnie nie będzie  :| ihmo te zawiasy nie wyglądają zbyt solidnie. Jeśli to nie tajemnica, dlaczego zamawiałeś już teraz skoro montaż dopiero na następny sezon?

 

Jak będę u rodziców to zrobię ale chodzi Ci o tą klapę co widać na zdjęciach (jest na zawiasach) czy tą pod nią, która ma izolator pod sobą i wizier do palnika?

Tylko od razu mówię to może być w ten albo następny weekend.

Jeśli chodzi o kocioł, to w moim przypadku tuż przed wigilią padła piecokuchnia a że zbliżały się mrozy to zamówiłem 8-10kW i po świetach miałem usunąć pieco kuchnię i wstawić tymczasowo MPM (docelowo ma stać w nowej kotłowni). Jednak przyszły mrozy i okazuje się, że dom ma tam małe zapotrzebowanie, żę palenie w piecokuchni, która ogrzewa przylegające pomieszczenia + kominko koza, która stała w innych pomieszczeniach + dwa elektryczne grzejniki nawet w te mrozy są w stanie utrzymać akceptowalną temperaturę. Więc, żeby nie robić bałaganu to rodzice zdecydowali, że narazie będą tak się ogrzewać jak robią to teraz.

Pewnie gdybym to wiedział to bym wziął mpma 12-14, bo docelowo planuję wstawić mały bufor ale i z tym dam radę.

 

@emigrant 

tak dziurka w czopuchu to fajna sprawa. Miałem nawet o to poprosić ale z uwagi, na to że zależało mi na czasie już nie chciałem kombinować. Sam sobie wywiercę i nagwintuję gdzie będzie mi pasowało.

Ok jak już będę robił zdjęcia tej klapy krótkiego obiegu, zamykania wyczystki to zrobię i ten pomiar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Jest to mój pierwszy post na tymForum, choć jako gość zaglądam tu od wiosny 2015r.
Oczywiście, od początku tego sezonu grzewczego użytkuję piec MPM DS 12-14 kW. Korzystam z różnych porad przewijających się na forum, celem optymalizacji palenia w tym piecu. Wprowadziłem dwie małe modernizacje, mianowicie: 1/osłona z blachy przymocowana na drzwiczkach załadowczych od środka,celem ograniczenia smołowania samych drzwiczek i uszczelki,a tym samym eliminacja ich klejenia po wystygnięciu pieca, 2/wymieniłem fabryczne kątowniki/rurki Wezyra na rurki z profilu 20x20,eliminując tym samym niedogodność z częstym wyciąganiem kątowników do czyszczenia.A jeszcze, gdzieś w listopadzie wymieniałem tą "cegłę" wymienną w palniku bo mi się pokruszyła i zarazem zmniejszyłem palnik, wstawiając z boku w palniku ok.3cm wkładkę/kształtkę, którą mi producent dosłał razem z tą cegłą.
Na tą chwilę wydaje mi się,że już mniej więcej wszystko sprawnie hula i jest ok.
do Sieno26
Jestem z Leżajska i zapraszam, pokażę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę u rodziców to zrobię ale chodzi Ci o tą klapę co widać na zdjęciach (jest na zawiasach) czy tą pod nią, która ma izolator pod sobą i wizier do palnika?

Tylko od razu mówię to może być w ten albo następny weekend.

 

Nie bardzo zrozumiałem, chodzi mi o tą klapę na górze między czopuchem a termometrem, z tego co piszesz wynika że ona jest jakaś podwójna? dwudzielna? Może po prostu pokaż jak się  to otwiera, bo to jakaś nowość jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant 

tak dziurka w czopuchu to fajna sprawa. Miałem nawet o to poprosić ale z uwagi, na to że zależało mi na czasie już nie chciałem kombinować. Sam sobie wywiercę i nagwintuję gdzie będzie mi pasowało.

Ok jak już będę robił zdjęcia tej klapy krótkiego obiegu, zamykania wyczystki to zrobię i ten pomiar. 

 

Najpierw kup termometr a dopiero później dziura. Ja bym kupił coś do 500 stopni. Sam mam do 300 stopni i czasami zamykam licznik przy rozpalaniu i jak jest brudny wymiennik. 

 

Ja bym kupił ten -> https://kotly.com.pl/produkt-termometr-bimetaliczny-laddomat-do-pomiaru-temperatury-spalin-250mm-2279.html?l=pl

 

albo

 

stopkę do termometru(trzeba dopytać czy ona jest pusta w środku), 10cm wystarczy -> http://allegro.pl/stopka-do-termometru-bimetalicznego-1-2-l-100mm-i5190008661.html i jakiś termometr z termoparą. 

 

Często tu polecany jest taki -> http://allegro.pl/listing/listing.php?order=dd&string=TM902C&search_scope=category-67208&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-fall-ele-1-1-1214 ale trzeba uważać bo to, że on umie robić odczyt do 1300 stopni to nie znaczy, że końcówka tyle umie, niektóre są do 400 stopni. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ja kupiłem taki, jaki który proponuje emigrant do 500 st. ale z kapilarą o długości 150mm. Ten ma 250 i wg mnie będzie za długi. Od początku, tzn podczas montażu kotła wyciąłem tą przysłonę do ograniczania ciągu w czopuchu.Mam super dojście do czyszczenia rury dymowej i nie trzeba zygać żeby doczyścić.W otwór wsuwam rurkę z odpowiednio dobraną średnicą i do środka wkładam termometr. Warto kupić do 500 stopni bo parę razy na początku zapomniałem o klapce krótkiego obiegu i nakręciłem nawet 420st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumiałem, chodzi mi o tą klapę na górze między czopuchem a termometrem, z tego co piszesz wynika że ona jest jakaś podwójna? dwudzielna? Może po prostu pokaż jak się  to otwiera, bo to jakaś nowość jest.

Tak, pod tą klapą masz:

1) kolejną klapę, którą trzeba odkręcić i dopiero wtedy widzisz wymiennik

2) obok tej klapy co w 1) jest wizjer, który umożliwia podglądanie płomienia wydostającego się z palnika.

 

Co do pkt 1 to w przeglądałem zdjecia ze strony mpm i u mnie faktycznie jest inaczej. Jak zrobię zdjęcia to wkleję je do tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem trochę czasu po świętach i posiedziałem przy kociołku obmyślając kolejne modyfikacje.Jak zobaczyłem teraz fotki nowej wersji kotła to nie mogłem uwierzyć że miałem identyczny pomysł na wyprowadzenie dźwigni klapy krótkiego obiegu i tutaj duży + za zmiany w dobrym kierunku.Dodatkowo wstawiam zawias górnej klapy wyczystki,gdyż mam dosyć unoszenia i nakładania ciężkiego klocka.W moim przypadku zawias będzie mocowany do blachy opierzenia a oś zawiasu odsunięta minimalnie poza obrys kotła i na wysokości górnej blachy pokrywy,żeby nieco rozwiercone otwory nie kolidowały ze śrubami podczas otwierania i zamykania.Wygodne pokrętła zamiast upierdliwych nakrętek motylkowych to następna dobra zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac Kociołek Ds udany. A może teraz producent pomyślał by nad wyprodukowaniem jakiegoś fajnego GS-a. Byłby HIT! Oferuje porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że producent MPM ma w ofercie GS,ale niema żadnych opini na temat tych kotłów.Nawet na początku rozważałem kupno GS ale to forum uświadomiło mnie że ma być DS

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jaką stalopalność mozna uzyskać na tym kotle,czy po zasypaniu powiedzmy na maxa nie rozpala sie caly zład wegla.Pytam poniewaz mam obecnie kociol ,ktory nie moge zsypac wieksza iloscią węgla,bo zaraz dochodzi do zagotowania wody.Rozpala sie sie po prostu caly wegiel,temperatura rosnie ,zawory termostatyczne się zamykaja,bo zapotrzebowanie na ciepło domu jest niewielkie.Moj problem polega glownie na tym,ze musze dokladac niewielkimi porcjami wegiel,w dzień nie jest to problem,ale w nocy musze  2 razy wstawac zeby podlożyć do pieca,co staje sie malo komfortowe.Mam piec SAS NWT 14kw,sterowany dmuchawa,taki gorno-dolny,ale zablokowalem gorny przelot nad wymiennikiem.Czytam to forum od pewnego czasu i coraz bardziej zastanawiam się nad wymiana na kociol mpm ds 8-10 kw maks.Ogrzewam 100m2 domu dobrze ocieplonego,na stronie cieplo wlasciwe wychodzi mi zapotrzebowanie 3-4kw.Najlepiej sterowalny byłby kocioł z podajnikiem,ale nie bardzo mam miejsce na jego wstawienie.

Bardzo proszę szanownych forumowiczow o opinię,czy taki kociolek mpm ds rozwiązał by moje problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś tam GS jest ale to konstrukcja jak wszystkie. Wprowadzenie KPW zmiana wymiennika na wzór defro GS, zrobienie wąskiego i wysokiego zasypu. Jest co poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Hidom, wg mnie będzie za duży. Ogrzewam tez 100m2 ale bez docieplenia i kocioł idzie na luzie. Może weź pod uwagę ten najmniejszy 5-7kW , chyba że dasz bufor. ? Niech się wypowiedzą bieglejsi i bardziej doświadczeni koledzy. Ja sypie 20-25 kg i nie zdazylo się żeby się rozpalila cała komora. Żar widzisz dopiero wtedy, gdy paliwo dochodzi do przegrody. W sterowaniu jest bardzo stabilny ale to chyba zależy od odpowiedniego doboru kotla, żeby nie przewymiarowac. Ma ktoś ten najmniejszy kociołek. ? Może coś napisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jaką stalopalność mozna uzyskać na tym kotle,czy po zasypaniu powiedzmy na maxa nie rozpala sie caly zład wegla.Pytam poniewaz mam obecnie kociol ,ktory nie moge zsypac wieksza iloscią węgla,bo zaraz dochodzi do zagotowania wody.Rozpala sie sie po prostu caly wegiel,temperatura rosnie ,zawory termostatyczne się zamykaja,bo zapotrzebowanie na ciepło domu jest niewielkie.Moj problem polega glownie na tym,ze musze dokladac niewielkimi porcjami wegiel,w dzień nie jest to problem,ale w nocy musze  2 razy wstawac zeby podlożyć do pieca,co staje sie malo komfortowe.Mam piec SAS NWT 14kw,sterowany dmuchawa,taki gorno-dolny,ale zablokowalem gorny przelot nad wymiennikiem.Czytam to forum od pewnego czasu i coraz bardziej zastanawiam się nad wymiana na kociol mpm ds 8-10 kw maks.Ogrzewam 100m2 domu dobrze ocieplonego,na stronie cieplo wlasciwe wychodzi mi zapotrzebowanie 3-4kw.Najlepiej sterowalny byłby kocioł z podajnikiem,ale nie bardzo mam miejsce na jego wstawienie.

Bardzo proszę szanownych forumowiczow o opinię,czy taki kociolek mpm ds rozwiązał by moje problemy.

Hejka. JA mam 12/14 kw z mniejszym palnikiem od 8/10kw. Ogrzewam 213m*  słabo ocieplonego domu. Przy temperaturach  nie mniejszych niż -10  Miałem zmniejszoną komorę spalania o ok 1/3  i palnik D.P. Teraz jak jest zimniej pale już na oryginale ,tylko  mniejszym palniku od 10. Piec bezproblemowo daje sobie radę. Trzymam na nim temp 80* na grzejnikach 65 i w domu 20-22* Nic po za paleniskiem się nie zajmuje ,nawet jak paliłem pudłami z mebli ;)  Paląc  drzewem z groszkiem, mogę zaglądać do pieca ,co 7-10 godz. Co jeszcze dla mnie ważne ,po wyjęciu swoich innowacji ,nic się nie zawiesza, wypala się do cna :). Pomyśl jednak nad tym  najmniejszym piecem ,ewentualnie 8/10 z palnikiem od 5/7. Zyskasz na komorze zasypowej a w razie co zawsze możesz wyjąć szamot ,wracając do oryginału. 

Pozdr Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.