Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Udało mi się poczynić postępy z czasem palenia sosną.

Na drzwiach środkowych od wewnątrz zamontowałem blachę zagiętą od góry i zostawiąjącą 1cm szczelinę na dole drzwi.

 U siebie zauważyłem, że jednak najlepszy jest efekt gdy powietrze idzie dołem(popielnikiem). Osobiście nie wybieram popiołu z tyłu tylko z przodu, tak z 1/3 i wtedy nie muszę stosować blachy przed palnikiem. Swoją drogą sosna to trudny przeciwnik.

 

Trzeba by sprawdzić z analizatorem spalin ile daje to wirowanie i czy jest się o co bić.

No właśnie czekam aż się przepali ten element za przegrodą i z tego rezygnuje. Zrobię palnik albo na wzór defro albo j/w na dolnej szamotce skos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast blachy na ruszta do drewna trzymac 2/3 popielnika  pełnego ,no na to bym nie wpadł - pomysł z gatunku kuriozum ale spełnia zadanie ,hmmm kopara opadła ;-)

 

Jak sprawdzic spalanie drewna ? stanem wymiennika ,jak  sie źle spala i niepełnie dopala to na wymienniku rośnie smoła ,jak jest lepiej twardy nalot ,jak juz zupełnie ok coraz jaśniejszy nalot az do jasnoszarego pyłku do omiatania zmiotka ,jak trzeba skrabac skorupe to coś trzeba poregulowac i dopieścić ustawienia .

Kiedyś ktos pisał że w DSie wstawiał zamiast płyty co mamy wziernik płomienia szybe ,i regulował tak że szyba była czysta ,oczywiscie szyba jak do kominków i szybciej da sie ustawic optymalne spalanie nim czekac az coś narośnie na wymienniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś w jakimś paincie zobrazować tą modyfikację drzwiczek ?

 

Proszę bardzo zdjęcia. 

Pierwsze - tj oryginalnie wyglądały u mnie środkowe drzwi.

Drugie - po zamontowaniu przysłony. Blacha jest tak dopasowana, że po zamknięciu drzwiczek pozostaje jedynie szczelina  o wys 1cm nad dolną krawędzią otworu drzwiczek.

post-76685-0-59760300-1513705182_thumb.jpg

post-76685-0-49741700-1513705195_thumb.jpg

Edytowane przez pejot78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hochwander-zmniejsz trochę cyrkulację na obiegu kocioł -bufor.Masz chyba zbyt mocno wymieszaną wodę w buforze i nie układa sie warstwowo.Mam co prawda połączenie na grawitacji ale u mnie początkowo u góry bufora mam 80* a na dole 30* i dopiero jak góra nabierze max.temperatury nagrzewa sie pozostała objętość.Dlatego już po chwili od rozpalenia na instalację idzie ciepła woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu gdy kocioł daje 80 stopni, góra bufora doszła do tej samej temp a dół dochodził od 40 i obecnie ma 65. Do wyższej temp na górze nie dojdzie bo tyle wychodzi z kotła. Pompkę bufor - kocioł na powrocie już kilka godzin temu wrzuciłem z powrotem na 1 bieg i tego się będę trzymał. Też tak robię, że zawór mieszający rano podczas rozpalania ustawiam tak aby góra bufora się najpierw naładowała do chociaż 70 a dopiero potem puszczam na chatę w zależności ile potrzebuję - 70% albo 100%.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi pejot...   stary to oni tam na produkcji chyba popili bo ja mam na końcu tych dwóch prętów blachę promiennik i przez to miałeś między innymi te problemy

 

 

 

 

 

post-62208-0-85260500-1513714667_thumb.jpg

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka ,moze to i promiennik ale dla mnie to spych co wsuwa opał do srodka który sie chce wysypać, juz dawno temu pytałem dlaczego nie ma tzw RUSZTU PIONOWEGO ,czyli takiej solidnej kratki żeliwnej która trzyma opał w kotle przy otwarciu drzwiczek , wszystkie toto maja a ten dlaczego nie ma ?

post-65608-0-96699400-1513715655_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie pasuje że niema ,choć raz już kawał żaru mi wyleciał ale przeze mnie ,bo w każdej chwili mogę uzupełnić opałem jak powstanie luka ,a tak kombinacje z otwarciem gorących drzwiczek ,no i przeważnie najszybciej się psuły bo nie chłodziło ich powietrze przynajmniej u was bo tam nie podajecie pp,a i córka sobie tam dokłada 4 sztaby brykietu na żar i godzinkę ciepełka ma a później znów 4 sztabki  ,a później tatuś na na żar dołoży cały kociołek i mroźny dzień zaliczony i faktycznie ładnie przesuwa opał ale jako promiennik też działa bo u mnie drzwiczki da radę dotknąć a bez tej blachy to wątpię i jeszcze może drzwiczki powyginać,w hajnówce też takie promienniki były i wszystko 20 lat wytrzymało bez najmniejszej awarii, tak że ja jestem za promiennikiem i basta, a kolega kotecek ma pionowe ruszta i też narzeka ale na inne rzeczy

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega Kotecek to nie narzeka , tylko *** na swój kocioł, bo przynajmniej u mnie w stanie fabrycznym to pożytku i pociechy z niego mało. Inni mają i są ponoć "zadowoleni" , to jak z Waszymi ... MPM-ami. Kolega Pejot dał mi pole do testów tym co napisał. Bo do tej pory myślałem żeby zmniejszyć/ obniżyć warstwę żaru to trzeba obniżyć palnik, a może wystarczy zaślepić ruszt pionowy ten żeliwny co mam :)  do połowy i da podbny efekt. Pisze tu bo w sumie rozwiązania konstrukcyjne podobne. Może się komuś przyda, może ktoś coś podpowie. Może obniżając warstwę żaru zyskam na stałopalności , ale pewnie więcej stracę. Jednak może rozwiązanie z "sosny" kolegi Pejota się sprawdzi na węglu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś podobnego do tego powinno wyglądać jak w Viadrusie, ja też mam podobny palnik tylko PW idzie od dołu, wtedy nic się nie zatyka, klasa V jest, Defro też ma podobnie, chyba jeszcze vienybe itd.

https://www.youtube.com/watch?v=a8ZBC4Z6ZcE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka mam taką małą prośbę, mógłbyś dzielić swoje wypowiedzi na zdania? Sorry ale ciężko się to czyta. Dzięki ;)

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spróbuję a czego nie zrozumiałeś kolego , staram się dzielić myśli przecinkami ale nieraz zapomnę postawić i faktycznie masło maślane wychodzi,sorki 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norman nie zasnę :) szkoda że  u mnie za mało miejsca ... na tyle ceramiki. 

Myślisz, że ja mam dużo miejsca? Teraz po przeróbkach to mi się zmieszczą ze dwa wiaderka 10 litrowe opału to ile będzie pewnie max 12 kilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka ,moze to i promiennik ale dla mnie to spych co wsuwa opał do srodka który sie chce wysypać, juz dawno temu pytałem dlaczego nie ma tzw RUSZTU PIONOWEGO ,czyli takiej solidnej kratki żeliwnej która trzyma opał w kotle przy otwarciu drzwiczek , wszystkie toto maja a ten dlaczego nie ma ?

attachicon.gifruszt pionowy.jpg

Taki ruszt pionowy stosuje się jak są jedne drzwiczki wspólne na popielnik i ruszt pionowy MPM ma osobno drzwiczki nad ruszt i pod ruszt popielnik .Raczej producent nie przewidział podawania powietrza na ruszt pionowy dlatego go tam nie dał  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hohwander,a jak ładujesz ten bufor do tej temperatury to ile stopni osiągają spaliny na czopuchu?

Termometr zamówiony, czekam na przesyłkę od 10 grudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam być zadowolony z kotła.

Dzisiaj w nocy dokładanie o godz 12, 4 i 8 (co 4 godziny). Czyli tylko jedna nocna pobudka. Po 4 godzinach co prawda nie ma już żywego ognia ale jest dość dużo żaru żeby po dołożeniu dalej się spokojnie paliło.

Zobaczymy czy poprawi coś jeszcze regulator ciągu. 

Edytowane przez pejot78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator na pewno poprawi wynik jak masz spory ciąg,a dodanie na górę zasypu niewielkiej ilości węgla wielkości orzecha lub kostki,pozwoli przespać całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka temp wody w kotle po tych 4 godz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy by się spaliny smykały po elemencie wirowym a nie wirowały więc albo kąt prosty z palnikiem wirowym ,albo po skosie bez wirowego wtedy bo on i tak nic nie da

Długo się wahałem czy pisać w waszym temacie.

Mam górniaka zrobionego na DS-a i dla tego uważam że rozmowy są podobne.

Odlewam beton i robię różne wariacje od jakiegoś czasu.

Cegła 12x6 ścięta pod kątem a na tym podwójne wirowanie ala_MPM wiruje świetnie.

Widzę to jak pod koniec palenia otwieram drzwiczki popielnika i zaglądam do palnika.

Piszę to bo właśnie podniesienie na tej cegle uniemożliwia zapychanie palnika i pali się świetnie.

Patrząc w palnik cegła ma skos od wysokości 3 cm a pod spodem wycięcia dla PW wzdłuż rusztu a na tym stoi element zawirowyjwuący.

Ja mam tak bo inaczej nie mam jak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka temp wody w kotle po tych 4 godz ?

70stC 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.