Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Ktoś się orientuje jaką średnicę sznura uszczelniającego dm mpm kupić? Muszę wymienić i na oko jakoś tak niepewnie.

Nie sprawdzałem dokładnie ale koło 30mm ma. Kupiłem na oko 20mm był dużo za mały. W końcu zamówiłem od producenta. Cena dobra i jesteś pewien że pasuje

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinius czy do odpopielania automatycznego można wykorzystać silnik wentylatora nadmuchu kotła oraz sterownik KGelektronik i jego funkcję przedmuchu.

Mam taki zestaw do wykorzystania.

Nie za bardzo,potrzebujesz mechanizmu z dużym momentem na osi.Zależy też jak chcesz rozwiązać sposób poruszania rusztem.Ktoś już zamontował taki napęd do poruszania dźwignią rusztu.Ja poruszam ruszt wałkiem obrotowym z mimośrodowo zamocowanym,łożyskowanym ramieniem na końcu tego wałka.

 

Powiedz mi w jaki sposób zmniejszyłeś moc MPMa? Po Nowym Roku będę montował swojego i przy obecnych temperaturach też będzie za mocny (+6 za oknem)...

Wywaliłem jeden segment rusztu i wstawiłem blachę która idzie od krawędzi rusztu do górnej krawędzi otworu środkowej wyczystki,blacha wyłożona szamotem.Szczelina palnika 7x14cm.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! W końcu ogarnołem piec i bufory! Do palenia gorszego węgla zespawałem kosz ochronny na palnik żeby się nie zatykał. Teraz palę pelletem z węgla i to dla tego kociołka jest paliwo rakietowe.  Huczy ze aż drży cały dom !. Muszę zainstalować rck !

Palenie w tym  kociołku zaczyna być przyjemnością ! !!

 

Przy paleniu na bufory - z praktyki ,widzę że bardzo ważne jest w miarę idealnie dobranie paliwa do ich pojemności !I mam pytanko - czy spalenie 12 kg paliwa (pelletu) na zagrzanie 1000 l wody jest w normie ?

Edytowane przez buli912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie ,12kg peletu to 70kw energii ,czyli tyle ile potrzeba by zagrzać twój bufor ,szampańskiej zabawy i wspaniałego nowego roku od maronki dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie ,12kg peletu to 70kw energii ,czyli tyle ile potrzeba by zagrzać twój bufor ,szampańskiej zabawy i wspaniałego nowego roku od maronki dla wszystkich

A nie mylisz czasami mocy z energią bo chyba jednostki nie teges? Udanego sylwka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie mylę ,moc to moc w danej chwili a energia to ilość mocy zgromadzona w jednostce czasu ale pewnie pochrzaniłem trochę  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kWh to jednostka m.in. ciepła, 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1kW. Czyli nazywanie mocy energią nie jest do końca prawidłowe. Czytam to ciągle i trzeba w końcu usystematyzować.

 

Mamy średnio 5 kWh/kg pelletu a więc 12kg pelletu to 60 kWh energii a nie 70kW mocy. Stąd można zacząć prawidłowe obliczenia bo zaczyna się robić bałagan i ludzie zaczynają pytać czy kocioł 30kW zagrzeje im bufor 1000 litrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja kolego sorki za zamącenie,ale też liczyłem że ten pelet będzie miał 6kwh

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki będzie zbyt taki jak teraz (nie nadążają z produkcją) to pewnie nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, orientuje się ktoś, czy jest planowane podciągniecie mpm DS do 5 klasy energetycznej, bo na emisje już ma.

Z tego co mówią to specjalnie nie ma 5 klasy na efektywność żeby chronić kominy klientów, bo zbyt niska temp spalin to śmierć dla komina i konieczność ponoszenia dużych kosztów a więc jak rynek "starego" budownictwa się nasyci to pewnie zwiększą efektywność, kwestia kilku lat. Mówiąc prosto cytując kolegę wyżej, dopóki będzie zbyt to będzie produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jak by miał tą 5 klasę na całość i temp spalin poniżej 100 to bym go nie kupił ze względu właśnie na 35 letni komin,teraz buduje się takie kominy że można sobie pozwolić i z 50 stopni temp. spalin,u mnie komin suchutki ale te 130-250 temp. spalin jest i w domu cieplej niż dawniej i połowa opału idzie ,no muszę przyznać że bardzo lubię ten kociołek, śmiga aż miło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po dołożeniu przegrody i wymianie rusztu również zaczynam go lubić. W wersji 1 dymił po przeróbce dymu brak. Planuje dorobić automatyczne odpopiela nie. Za 100 można kupić siłownik z bramy ale jest problem z automatyka bo dochodzi do końca i powrót ma poprzez zmianę polaryzacji. Czy ktoś przerabiał ten temat?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jak by miał tą 5 klasę na całość i temp spalin poniżej 100 to bym go nie kupił ze względu właśnie na 35 letni komin,teraz buduje się takie kominy że można sobie pozwolić i z 50 stopni temp. spalin,u mnie komin suchutki ale te 130-250 temp. spalin jest i w domu cieplej niż dawniej i połowa opału idzie ,no muszę przyznać że bardzo lubię ten kociołek, śmiga aż miło

 

Ja też mam stary komin a paląc węglem trzyma sie temperatura spalin na poziomie 80-100*.Mimo to komin jest całkowicie suchy co zawsze potwierdza kominiarz który jest 2x w roku.Może niska ale stała temperatura spalin dostatecznie potrafi rozgrzać kanał kominowy.Może gdybym przepalał sporadycznie na takich temperaturach miałbym z tym problem,ale od czego jest pomysłowość i możliwości dopasowania kotła do wymagań użytkownika,jednak zawsze w zgodzie ze sztuką.

Ja po dołożeniu przegrody i wymianie rusztu również zaczynam go lubić. W wersji 1 dymił po przeróbce dymu brak. Planuje dorobić automatyczne odpopiela nie. Za 100 można kupić siłownik z bramy ale jest problem z automatyka bo dochodzi do końca i powrót ma poprzez zmianę polaryzacji. Czy ktoś przerabiał ten temat?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Wykorzystaj stary i sprawdzony mechanizm wycieraczek samochodowych.Sporo osób już takie coś zrobiło.Na YT znajdziesz sporo przykładów jak takie coś zrobić.Problemem bedzie blokowanie sie rusztu kamyczkami lub kawałkami węgla.Można eksperymentować z wielkością wychyłu rusztu i wtedy mniejszy ruch ale dłużej pozwoli uzyskać kompromis w działaniu bez zakleszczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz nie ma takiej możliwości ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę spalin można podnieść zaworem 4 drożnym. Grzać kocioł na 70 stopni, wiec i temperatura spalin spokojnie powyżej 100 będzie. Poa tym 2-3 lata i  w całej Polsce  będzie możliwość używania kotłów 5 klasy.

 

 

Obawiam się że nic to nie zmieni.Temperatura powrotu i samego kotła nie ma związku z temp spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak będę miał na kotle 50 stopni to temp spalin będę miał powiedzmy 150 stopni, a  jak będę grzał pełną mocą na 80 stopni to temp spalin też będzie 150 stopni?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy rozpalaniu i dochodzeniu do zadanej jest około 200 stopni i to przy temp. początkowej 30 kotła a później gdy jest 70-80 na kotle i też się fest pali temp spalin jest ok 150 stopni ,myślę że jest to spowodowane ilością gazów spalających się ,na początku jest ich dużo więcej a później już pomału stopniowo dopada kolejna porcja opału i jest tych gazów mniej,a dwa że miarkownik już jest mocno przymknięty i jest mniejszy przepływ  ,ale nawet jak bym otworzył pp mocniej przy rozgrzanym kotle więcej jak 200 nie pójdzie osiągnąć temp. spalin,tak że teoretycznie im cieplejszy kocioł to powinny spaliny rosnąć ale u mnie w praktyce tak nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.