Skocz do zawartości

jarsi102

Forumowicz
  • Postów

    77
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jarsi102

  1. Mój kocioł jest z dotacji i ma ruszt awaryjny.
  2. Wielkiej różnicy w spalaniu nie zauważyłem.
  3. Chyba nie ma żadnych tego typu zabezpieczeń,albo ja o nich nie wiem.
  4. Schemat mojej instalacji w poście #64, na etapie projektu do przetargu schemat był bez pompy kotłowej. Ogarnięty wykonawca zmodyfikował projekt pan inżyniera i dołożył pompę kotłową i chwała mu za to, bo pewnie byłyby problemy z uzyskaniem właściwej temperatury powrotu i zadanej temperatury na instalację. Rusztu awaryjnego nawet nie testowałem, chociaż mam jeszcze drewno opałowe, wcale nie tęsknie za powrotem do rozpalania, dokładania i czyszczenia kotła z popiołu przy paleniu tradycyjnym. Pellet to komfort i wygoda może nie taki jak gaz, ale za to tańszy od gazu i wcale nie droższy od węgla i drewna. Zerknąłem na Twój schemat instalacji z dokumentacji przetargowej i co podkreślę nie jestem hydraulikiem to powiem, że ktoś się mocno nad tym schematem napracował. Moim zdaniem przerost formy nad treścią, można to dużo prościej zrobić, a czy będzie działał prawidłowo niech inni koledzy się wypowiedzą.
  5. Do licznika energii podpięte wszystko, kocioł ze sterownikiem, podajnikiem i palnikiem oraz 3 pompy. Wszystkie pompy elektroniczne, do CWU i kotłowa ustawione na najniższy bieg pobierają po 5W (włączają się jak jest taka potrzeba), pomba obiegu co (pracuje cały czas) w trybie auto pobiera w zakresie 10 - 20W w zależności od zapotrzebowania.
  6. U mnie za ostatnie 35 dni wyszło 43 kWh
  7. Witam Używanie opcji ochrony powrotu zależy od zastosowanego schematu instalacji. U mnie ochrona powrotu jest realizowana poprzez wystawioną pompę kotłową. Zastosowanie moim zdaniem tylko zaworu czterodrogowego jednocześnie do regulacji temperatury na wyjściu na instalację co i do ochrony powrotu nie ma szans na pełne powodzenie, zawsze coś będzie nie tak. Ja opcje ochrony powrotu poprzez zawór mam wyłączoną, a zawór pilnuje tylko temperatury na instalację co i robi to dość precyzyjnie. Wielu kolegów na forum dosyć krytycznie wypowiada się temat stosowania zaworów czterodrogowego. Gdybym sam realizował kotłownię pewnie bym się zdecydował na inne rozwiązanie. I tak mam szczęście, że wykonawca zmodyfikował projekt Pana inżyniera i dołożył pompę kotłową. Moim zdaniem zadana temperatura powrotu 55 stopni jest wystarczająca i nie ma sensu jej podwyższać.
  8. Saabik jak kocioł sprawuje się na sosnowym pellecie?
  9. Munior w moim kotle 20 kW minimalna moc jaką można ustawić to 6kW czyli 30% mocy nominalnej. Progi moc można zmieniać dowolnie w zakresie 6-20 kW. Maksymalna histereza kotła 20 C, wszystkie powyższe ustawienia można zmieniać bez wchodzenia w menu serwisowe. Co do okrojenia moc do twojego domu, to zależy co masz na myśli, jeżeli chodzi Ci o to żeby kocił modulował w poszczególnych progach i nie wygaszał się to nie ma na to szans, chyba że będą syberyjskie mrozy. Mój dom 100m2 zapotrzebowanie 6 kW przy -20C, kocił przy okrojonych mocach i dotychczasowych temperaturach pracuje około 1,5 h na 1 h postoju. Zaletą kotłów na pellet jest to,że same się gaszą i rozpalają. Obawiam się, że w twoim kotle minimalna moc będzie 7 lub 8 kW.
  10. Zawór czterodrogowy w trybie regulacji temperatury pogodówką , ochrona powrotu za pomocą pompy kotłowej wszystko sterowanej ze sterownika kotła, schemat wygląda mniej więcej tak ja nie mam regulatora pokojowego
  11. Nie wiem kto Ci kolego Tobi75 montował kocioł, ale chyba nie wie o czym mówi. Pellety uznawane za jedne z lepszych na rynku tj. Stelmet Lava i Barlinek wytwarzane są w 100% z trocin drzew iglastych, możesz sprawdzić na ich stronach: http://www.polishpellet.com/pellet/lava/ http://www.pelet.com.pl/pl/produkty/pelet.html Oczywiście nie neguję wartości dobrej jakości pelletu dębowego,ale wydaje mi się, że w głowach wielu osób zakodowne jest porównanie drewna dębowego do sosnowego. Drewno opałowe kupuje się na m3, a metr sześcienny dębiny ma większą wartość opałową od metra sześciennego sosny. Pellet kupujemy na tony i spotkałem się z informacjami,że tona pelletu z sosny ma większą wartość opałową od tony pelletu z dębu. Ja palę pelletem dopiero niecałe 3 miesiące i nie uważam się za experta, ale z dotychczasowych pelletów , których ja używałem do tej pory to ten sosnowy uważam za najlepszy. Spieków i piachu praktycznie nie ma, popiół wydmuchuje dmuchawa podczas czyszczenia. Wcześnie paliłem pelletem mieszanym ukraińskim 6mm 770zł/tona jakość do zaakceptowania - trochę spieków było, następnie dębowy ukraiński 6mm 720zł/tona - jakość kiepska dużo spieków i piachu, palnik do czyściłem codziennie bo z piachu usypywał się górka. Teraz ukraiński sosnowy 8mm 720zł/tona i praktycznie bez spieków i piachu, wczoraj czyściłem piec i sadza w normie, nie widzę różnicy. Kupiłem najpierw na próbę kilka worków, a później zapakowałem w swoje passerati dwoma kursami 20 i 30 worków po 15 kg czyli w sumie 750 kg. Wcześniejsze pellety miały zapach bliżej nieokreślony ten ładnie pachnie żywicą :) Obawiam się, że z tym pelletem z karbonizatu może być problem z rozpalaniem, ale nie wiem nie próbowałem, a po drugie czystość w kotłowni i otoczeniu, pewnie już nie byłoby tak dobrze jak z pelletem drzewnym. Cena owszem atrakcyjna 550 zł/tona, wartość opałowa 24 MJ/kg. Tobi75 czy twój kocił pali już pełną mocą?
  12. Chyba chodziło Ci o palnik, jak tak to coś takiego jest, chociaż nie zawsze daje radę, jak jest spiek to go wygarnie/zsunie z palnika, ale jak jest piach nie spieczony to usypuje ,,górkę''. Popiół z dobrego pelletu wydmach dmuchawa przy czyszczeniu palnika - na koniec palenia i przy rozpalona. Zerknij tutaj to ten z plusem http://www.heiztechnik.pl/index.php/palniki
  13. Tobi75 aby kocioł pracował również na mocy maksymalnej przestaw histerezę kotła na 15 stopni, przy twoich ustawieniach histereza kotła =histereza przejścia na moc pośrednią tj. 10 stopni poniżej zadanej, dlatego kocioł nie wchodzi na moc maksymalną. U mnie po przerażeniu wydajność podajnika wyszła 10,5kg/h i taką wartość dzisiaj wpisałem, zobaczymy czy będą jakieś efekty. Saabik pewnie brałeś pellet z magazynu na Przemyslowej, ja już wcześniej tam kupowałem i było różnie z jakością. Pierwszy raz ok, drugi porażka, teraz trzeci raz najpierw próba i moim zdaniem ten sosnowy jest warty tej ceny. Dostawca przyznał mi, że miał wtope z jedną partią pelletu, teraz ma być ok.
  14. Heiztechnik dziękuję za informację, w/g moich dotychczasowych obserwacji i doświadczeń z paleniem pelletem wszystkie twoje uwagi są w 100% trafne. Co do pomiaru ilości podawanego pelletu to wczoraj sam doszedłem gdzie znaleźć, dodam tylko, że przed wejściem do TEST WYJŚĆ należy wyłączyć pracę kotła (nie całkowicie z zasilania tylko na sterowniku). Ustawienie mocy maksymalnej, pośredniej i minimalnej to już indywidualna sprawa w zależności od wiele czynników np. zapotrzebowania budynku, typu ogrzewania itp. Pozdrawiam
  15. Ja od dwóch dni palę ukraińskim pelletem 8mm sosnowym 720zł/tona. Po dwóch dniach palnik wygląda tak Mam takie pytania do kolegów; 1, Jaką macie ustawioną wydajność podajnika pelletu? Wiem, że powinno się przeważyć dla każdego pelletu indywidualnie. U mnie przy uruchamianiu ustawili 12kg/h i tak jest do tej pory. 2. Gdzie w menu jest możliwość ustawienia ciągłej pracy podajnika do przeważenia podawanego pelletu w ciągu np. 6 lub 10 minut?
  16. Saabik ciekawi mnie jakim pelletem palisz, bo trochę dużo tych spieków. Jakie masz ustawione moce maksymalną/pośrednią/minimalną?
  17. Saabik u mnie przeciąga 2-3 stopnie powyżej zadanej, może masz ustawioną dużą wartość temperatury minimalnej. Tobi75 co Cię konkretnie interesuje, bo ogólnie OK.
  18. Zalecana temperatura kotła - 70C Zalecana temperatura powrotu nie mniej niż - 55C Temperatura zaworu1 - w zależności od rodzaju ogrzewania (grzejniki/podłogówka), zapotrzebowania budynku na ciepło, itp. Co do temperatury powrotu to jeszcze w zależności od schematu instalacji tzn w jaki sposób masz realizowaną ochronę powrotu np. pompa kotłowa, zawór czterodrogowy, zawór termostatyczny, sprzęgło hydrauliczne itp.
  19. Środek czopucha na wysokości 120cm,średnica 160mm, nogi przyspawane bez szlifierki kątowej nie zdemontujesz, a to już ingerencja w konstrukcję kotła i prawdopodobnie utrata gwarancji.
  20. Około 50m2 podłogówki wszędzie tam gdzie płytki (kuchnia, łazienka, przedpokój dość duży, wiatrołap) reszta ( 3 sypialnie i salon) grzejniki
  21. Witam Kocioł pracuje od 1,5 miesiąca. Zapotrzebowanie mojego domu 100 m2 w/g projektu przy -20C to 6kW. Kocioł zamontowany z projektu na dofinansowanie pisanego przez gminę, w mojej ocenie dużo za duży do mojego domu, wystarczyłby z powodzeniem kocioł 10 kW, ale za 3300zł z montażem i osprzętem nie ma co wybrzydzać. Co do ustawień to obecnie od tygodnia mam następujące: Temperatura zdana - 70C Histereza kotła - 15C Moc maksymalna - 10kW / nadmuch 11% Moc pośrednia - 8kW / nadmuch 9% Histereza przejścia na moc pośrednią 10C Moc minimalna 6kW /nadmuch 7% histereza przejścia na moc minimalną 5C Temperatura CWU 55C Nastawy okrojone ze względu na duże przewymiarowanie kotła i małe zapotrzebowanie na energię mojego budynku.U mnie mimo tak okrojonej mocy kocioł przy obecnych temperaturach nadal się wygasza po około 1-1,5 godzinie pracy, przerwa około 1 godziny. Takie ustawienia wprowadzone po konsultacji z serwisantem ;) Może kolega z Heiztechnika mnie nie okrzyczy. Oczywiście ustawienia powinny być dostosowane do każdego budynku indywidualnie i nie polecam do stosowania ich u każdego. Zużycie za okres 3.11 - 9.12/ 550 kg, czyli około 15 kg/dobę. Zobaczymy po ostatnich modyfikacjach ustawień wprowadzonych tydzień temu. Pozdrawiam
  22. Witam Tak z ciekawości zapytam kolegów również posiadających ten kocił, jakiej mocy macie kocioł (na tabliczce znamionowej z lewej strony) i jakiej mocy do tego kotła palnik? U mnie kocioł 20 kW, palnik Pellhard+ 28kW (zakres pracy 8-28kW). Jeszcze jedno pytanie, jakie macie wpisane nastawy w sterowniku HT-tronic 900: 1. moc maksymalna palnika / wyajność nadmuchu przy mocy maksymalnej palnika 2. moc pośrednia palnika / wydajność nadmuchu przy mocy pośredniej palnika 3. moc minimalna palnika / wydajność nadmuchu przy mocy minimalnej palnika U mnie wygląda to następująco: 1. 20 kW / 22% 2. 12 kW / 18% 3. 7 kW / 16 % Pozdrawiam
  23. ad. 1 Jeżeli zgrana ekipa to powinni w jeden dzień dadć radę, od rana do nocy. ad. 2 U mnie instalacja w miarę nowa to przeróbek mało, ale zależy też od tego jak opisane jest to w projekcie. U mnie wywalili wszystko do wyjścia instalacji CO na dom. ad.3 To zależy jaki projekt, u mnie jeżeli chodzi o kocił to warunkiem były daw gniazda z uziemieniem do zasilania, pomieszczenie suche, chyba co najmniej 180 cm wysokości, kratka nawiewowa, wentylacyjna, odpowiedni przekrój komina co najmniej fi 150 i chyba tyle. Wszytko to powinno być opisane w projekcie, u mnie składała gmina i można było sprawdzić. Oczywiście wcześniej była wizyta fachowca w kotłowni czy wogóle montaż jest możliwy w istniejących warunkach i dopiero podpisanie umowy na dofinansowanie.
  24. Witam Z menu ustawienia palnika ((chyba ustawienia fabryczne) mogę odczytać następujące ustawienia: - moc maksymalna palnika 20kW - wydajność dmuchawy moc max palnika 22% - histereza przejścia na moc pośrednią 10 C - pośrednia moc palnika 12 kW - wydajność dmuchawy moc pośrednia palnika 18% - histereza przejścia no moc minimalną 5 C - minimalna moc palnika 7 kW - wydajność dmuchawy moc minimalna 16% - histereza kotła 15C Temperatura zadana kotła 67 C Histereza kotła 15 C Temperatura zadana zasobnika CWU 50C Histereza CWU 5C Temperatura wody wychodzącej na instalację CO regulowana pogodówką przy +10 C ------- 30 C przy - 10 C-------- 40 C przy obecnej temperaturze około 0 C wychodzi około 35 C Co do zużycia pelletu to chyba zbyt optymistycznie podszedłem na początku lub na zewnątrz trochę zimniej. Średnie zużycie za okres od 1 do 30 listopada około 14 kg/dobę. Temperatura w domu nie spada poniżej 23 C , żona lubi jak jest ciepło. Nie mam wglądu do menu serwisowego(brak hasła, może ktoś ma to będę wdzięczny za podesłanie). Mimo dużego zakresu modulacji uważam, że kocioł jednak jest trochę za duży na 100 m2 mojego domu, ale i tak tragedii nie ma. Za takie pieniądze i tak się opłaciło, a wygoda nawet nie ma co porównywać do kotła tradycyjnego. Tak się jeszcze zastanawiam czy nie pozmieniać progów przejścia na moc pośrednią i minimalną lub wartości mocy pośredniej i minimalnej? Może ktoś podpowie? Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania do mnie to proszę pisać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.