Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,mam zamiar zakupic piec mpm ds 12-14 kw

Dom 140 do grzania bojler na ciepła wode  100l

Chciałem zapytac  jaki wybrac z górnym załadunkiem czy bocznym ktory lepszy ...?co powiniem on nim wiedzic ?palic bede weglem?

Zrób tak jak pisze Gredy kalkulator na stronie cieplowlasciwe.Ja mam MPM DSII 8-10 górny załadunek. Ogrzewam 145m2 dom ocieplony 10cm styropianu, poddasze 24cm wełna, bjler 140L. 8-10kW spokojnie daje rady. Palę 24/24 węglem. Myślę że ten 5-7 u mnie też by wystarczył. Kupisz za mocny będziesz narzekać że kocioł jest do niczego. Będzie kisić opał, dużo smoły itp. Sprawdź ile teraz spalasz węgla na dobę jak dobrze pamiętam 1kg węgla to ok 6kW. czyli jak spalasz np.50kg x 6kW=300kW 300kW:24godziny=12,5kW u mnie podczas mrozów tak licząc wychodzi 6.25kW a przy +6* jakieś4.5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćko86 ,

temat zrębki jest na forum tutaj jest sporo ciekawostek i pomysłów praktycznych :

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3432-zr%C4%99bki-drzewne-to-jest-przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87/?hl=zr%C4%99bka&do=findComment&comment=28109

post 7 Heso ciekawe rozwiazanie jako frez ,lub drugie popularne rozwiazanie tarcza ,wpisz rębak w google to bedzie tego sporo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do palenia drewnem to spróbujcie układać drewno korą do rusztu. Wiem, że są większe dziury między polanami,ale za to praktycznie nie występuje wieszanie się opalu i smoły w komorze załadowczej jest mniej. Ja przy takim sposobie układania zagladam do piecie od zaladunku do zaladunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie tak myślę że ten 17-19 jest nie za bardzo ok bo jak tak może być że paląc na krótkim obiegu aż gwiżdże a normalnie na długim przygasa i syfi wymiennik a ten 12-14 po przełączeniu na długi obieg prawie nie ma różnicy w gwizdaniu na dodatek było palone przez gredego w lecie 30 stopni na dworze jest na filmiku z tąd było moje pytanie o temperaturę spalin przy krótkim biegu i długim przy rozpalaniu szczególnie tego 17-19, chyba kupię 12-14 z tym że mam 240 m i nie wiem czy da radę na drzewie chodzenie co 3 godziny może być w hajnówce też tak trzeba chodzić i daję radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega napisał ze na krótkim obiegu jest ok a na zamkniętym lipa ,do tego napisał że w wyczystce za czopuchem sadza to moze sie jej nazbierało juz sporo w wyczystce na dole obok PW?

Ja jak czyszcze swój piec co tydzien gruntownie to mam tam sporo pyłu ,sadzy itp ,wszystko co porwie płomień tam osiada -sprawdzic wyczystke obok PW .

I co ciekawego zauwazyłem i co było juz kiedys opisane że tam na dole jest kawał blachy ,wysoki ok 21cm ,a jak producent "walczy " o lepsza sprawnośc to czego ta powierzchnia nie może tez odbierac ciepła,jako płaszcz wodny niżej ?

?

No chyba ze to juz poprawiaone,ktos kiedys napisał zebyły tam łancuszki w pierwszych wersjach-separacja iskier ?

Tak to wyglada jak na zdj ,czerwona kreska to owa blacha :

attachicon.gifmpm-ds-ii-2016 blacha.jpg

 

A co do ogrzewania podłogowego to moje zdanie jest takie że tak ale tylko w łazience ,dlaczego ? kiedys jak budowano dom proszono różdżkaza by pomógł gdzie postawic studnie i jak ustawić dom zdala od cieków wodnych itp by sie zdrowo zyło ,a teraz sami sobie fundujemy cieki wodne pod całym domem.

Stare mądrości ludowe przekazywane przez setki lat powoli wracaja do łask...

no właśnie gredy po co ta blacha przecież trochę syfu się zbierze i zapcha przepływ powietrza nie rozumiem jej zastosowania kompletnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż na rysunku na stronie mpm  jej nie widzę, to jest ta blacha pod ostatnim wymiennikiem czy jej nie ma

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


DTR MPM-DS:

 

DTR MPM DS 2015.pdf

 

Dla zainteresowanych odnalazłem link do DTR MPM-DS w razie problemów proszę szukać na 24 stronie.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten dtr jest do starego kotła , dzwoniłem do producenta o tą blachę pod trzecim wymiennikiem i jest ona po to by zatrzymywać pył i teraz jest skrócona o 5 cm do poprzedniej wersji ale ja chyba będę zamawiał bez niej o te trochę pyłu nie chodzi a mimo wszystko będzie łatwiejszy przepływ spalin no i więcej się zmieści w wyczystce ,czyli nie grozi tak szybko zapchaniem przepływu powietrza w ogóle czyli rzadziej można czyścić wyczystkę czyli chyba same plusy oprócz ekologi no ale nie dajmy się zwariować  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kotle (nie MPM) do samego dołu jest wymiennik z wodą i w niczym to nie przeszkadza więc koledzy bez przesady. Każdy cm2 wymiennika jest na wagę złota a Wy tu takie pierdoły pociskacie...

a jak nisko twój wymiennik sięga ile jest cm prześwitu jak często czyścisz wyczystkę by się nie zapchało no i z tą wagą złota to nie przesadzaj większość kominów też trzeba lekko ogrzać by się nie spociły

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój problem z brakiem ciągu właśnie odpowiedzieliscie mi powyżej pod ta blacha bylo tyle spiekow od smoly i sadzy ze zapchalo przelot. Dlatego na krotkim obiegu ciagnie jak odkurzacz, a na normalnym obiegu zero ciągu. Wlasnie czyszcze wymiennik i jestem w szoku co tam się dzieje. Ocieple tez dzisiaj rure od czopucha do komina.czy ta smoła bedzie zawsze czy to po pierwszym utuchomieniu pieca tak sie nazbieralo ? Jak myslicie ?.f9664dce35b65f8ca359e14f4344ab2a.jpgbcaea09949095ea5a5b80ad7cbe8402c.jpgdc0bde7e011d172fa739895c611c5f04.jpg4833d63ef0fef00a2a7d184c12fcda24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś te fotki się nie chcą otwierać

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten dtr jest do starego kotła , dzwoniłem do producenta o tą blachę pod trzecim wymiennikiem i jest ona po to by zatrzymywać pył i teraz jest skrócona o 5 cm do poprzedniej wersji ale ja chyba będę zamawiał bez niej o te trochę pyłu nie chodzi a mimo wszystko będzie łatwiejszy przepływ spalin no i więcej się zmieści w wyczystce ,czyli nie grozi tak szybko zapchaniem przepływu powietrza w ogóle czyli rzadziej można czyścić wyczystkę czyli chyba same plusy oprócz ekologi no ale nie dajmy się zwariować

Do starego czy nowego przegroda betonowa jest tu i tu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taką smołę jest tylko jedno lekarswo ...suchy opał i odpowiednio wysoka temperatura ...u mnie bylo coś podobnego jak chcialem sie pozbyc mokrych gałęzi ...od tamtej pory nigdy nie ładuje mokrego drzewa.Na suchym węglu brak  smoły gdziekolwiek bym nie zajrzał.Jakby ktoś był chętny to mam do sprzedania nie używanego  najmniejszego 5-7KW MPM -a ,jeszcze ze starym,podobno mniej zapopielającym się  typem palnika .Kupiłem  jakiś czas temu ,bo miałem wymieniać mojego starego 15 letniego DS -a .Jakiś czas po zakupie  okazało się że w moim miescie rusza program wymiany kotłów  ,na kotły   na biomasę ,zapisałem się i raczej nie będę miał okazji zamontować tego nowego MPM -a

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej smoły to nie było u mnie nawet w śmieciuchu palonym od dołu. Czy Ty stosujesz miarkownik czy na stałej szczelinie paląc drewnem ? Mając nawet ten mały bufor puszczaj ten kocioł na pełnej mocy ze stałą szczeliną PP i PW i wszystko wypalisz, tu nie można przymykać PP bo będą takie kwiatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o przegrodę betonową wg DTR można ją wyjąć przy paleniu węglem ciekaw jestem czy ktoś to praktykował.

O ile pamiętam tę przegrodę w komorze zasypowej (u mnie jest ona .. metalowa a nie betonowa) można wyjąć - jak wystygnie.. bo jak inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do starego czy nowego przegroda betonowa jest tu i tu

tak ale w firmie mówili że tej się nie wyciąga że jest na drzewo i węgiel tak że ten dtr nieaktualny do mpmds 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może niech na swoją stronę wstawią aktualne DTR z tego co wiem bez tej przegrody można mocniej palić.

Edytowane przez Piotr24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale w firmie mówili że tej się nie wyciąga że jest na drzewo i węgiel tak że ten dtr nieaktualny do mpmds 2

Tę przegrodę domawiałem oddzielnie, bo nie przyszła razem z piecem.

Z tego co czytałem służy tylko i wyłącznie do ograniczenia wielkości zasypu węglem.

Jak palę na drewnie to ją wyciągam i palę bez. Jak zasypuję węgiel to najpierw sobie ją wkładam. I w zależności od tego jak jest ustawiona można ograniczać wielkość porcji węgla które się pali..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może niech na swoją stronę wstawią aktualne DTR z tego co wiem bez tej przegrody można mocniej palić.

oni nie mówią że nie można tylko że nie trzeba bo ma działać na węglu i na drzewie a jak ją wyciągniesz to albo opał zniknie w trymiga albo będziesz kisił po zamknięciu miarkownika a i też kominem trochę ucieknie tak mniemam i pewnie moc wzrośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yachtline nie wygląda to dobrze,tyle smoły na wymienniku po jednym paleniu?!Raczej niemożliwe chyba,e palisz jakieś smieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.