Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 


Proszę bardzo o fachową poradę. Zbieram sie do zakupu pieca MPM-DS II tylko cały czas rozważam jakiej mocy. Otóż mieszkam z rodziną w domku jednorodzinnym, powierzchnia użytkowa 100m2. Grzejnikami panelowymi stalowymi w ilości 6szt. ogrzewam 90m2 a podłogówką (łazienka) - 10m2. Instalacja jest w miedzi, nie mam zaworu 3D/4D. Do tej pory w ciemno brałbym piec o mocy 8-10kW ale idąc dalej już mam wątpliwości. Chodzi o komin, który co prawda ma 8m wysokości ale przekrój kanału wynosi 14x14 (komin jest już trochę stary więc grubość nagaru na jego wewnętrzych sciankach zmniejsza jeszcze podany wymiar). I tak zastanawiam się czy piec o mocy 1-14kW "pociągnie" tzn. czy ciąg bedzie wystarczający? (nie chce dodatkowo montować jakis regulatorów ciągu na kominie). Idąc dalej wydaje mi się że mam za małe grzejniki w domu bo jak grzałem w poprzednich latach na starym piecu miałowym i na kotle miałem prawie 80 st. to przy -20 st. na zewnętrz wcale w domu nie bylo za ciepło.
Z jednej strony bowiem wolałbym zakupić piec 12-14kW bo ma większą komorę załadunkową a tym samym wymiennik co w konsekwencji przełoży się na dłuższą stałopalność ale cały czas niepokoi mnie czy ten ciąg będzie wystarczający? Pisalem do producenta i pisał cos o przegrodzie regulującej ruszt. Czy tą przegrodę można potraktować jako zmniejszenie powierzchni palnika? Pytałem też o możliwośc zakupu pieca MPM-DS II 12-14kW jednak z palnikiem 8-10kW ale otrzymałem odpowiedz że nie niestety nie dadzą rady tego zrobić , ponieważ w kotle 8-10kW jest niższa przegroda pod pierwszą płomieniówką. Nie bardzo wiem o co chodzi.
Prosze zatem o poradę jakiej mocy piec zakupić w moim przypadku. Będę bardzo wdzięczny za rzeczową i konkretną odpowiedź.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie DS takie same. Nie ma cudów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie taki prosty audyt OCZ na stronie http://cieplowlasciwie.pl/ i będziesz mniej więcej wiedział czego potrzebujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszlesz, ciepłowłaściwe.pl!

Na pewno 10kW też będzie za dożo ale jak Ci zależy na stałopalności to spokojnie wystarczy na 24h. Większego nie bierz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyszło Ci jakieś 11kW to możesz wziąść ten 12-14 DS ze zmniejszonym palnikiem od 10-11. Większego nie ma sensu bo masz za male zapotrzebowanie i nie masz bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz wklej wynik do wyniku z cieplawlasciwego te 11kw to juz z cwu wyliczenie czy w najmrozniejszy dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze, czym bedziesz głównie palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze jeszcze cos doradzic? Bede zobowiazany.

Takie pytanie czy na poddaszu są pokoje i będzie tam ktoś mieszkał? Jeżeli tak to czy na pewno dach nie jest ocieplony w ogóle? sama blacha krokwie i deskowanie? Nie jestem ekspertem ale poddasze chyba raczej nie nadaje się do zamieszkania jeżeli dach nie jest ocieplony.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomylilem nieco bo poddasze ma welne gr. 8cm. Palil bede weglem. Wyliczenie mam z cwu. Pytalem u producenta o ta mozliowsc zakupu pieca 12-14kW z palnikiem 8-10kW ale od producenta dostalem informacje ze nie ma takiej mozliowsci bo cos tam przeszkadza w tym (cos bylo o plomieniowce). A czy gdyby byla taka mozliwosc to czy ten mniejszy palnik w wiekszym kotle daje spowoduje ze wystarczy ciag poprzez kanal o przekroju 14x14?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach masz ocieplony wełną 8cm, ściany styropian 10cm, powierzchnia użytkowa 100m2 i wyszło ci na cepłowłaściwe 11kW? coś dużo. Jeżeli masz zamiar palić węglem to spokojnie MPM 8-10 z górnym zasypem wystarczy. Z tą większą stałopalnością MPM 12-14 to przesada i tak musisz schodzić przy paleniu węglem przerusztować co jakiś czas bo ci zgaśnie w tym czasie można dosypać węgla. Każdy piec ma zapas mocy przynajmniej 20%, czyli jeżeli będzie -20C przez parę dni w zimie to spokojnie wyciągniesz z MPM 8-10 te 12kW oczywiście na węglu nie na drewnie. To tylko moja skromna opinia, może niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy. 

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej dobrze radzi,jesli twoje zapotrzebowanie z cwu wyszło 11kw to 8-10kw na węglu powinien sobie bezproblemowo poradzić. Jeśli palił byś też drzewem, polecał bym 12-14kw (w okresach przejsciowych drewno a na mrozy węgiel)z przegrodą zmniejszającą powierzchnie ruszt.W Ds-ie główna modulacja mocy, to zmniejszenie ilości palącego sie opału. Palnikiem tez zmienimy moc, ale juz w mniejszym zakresie.

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszlesz, rzuć jakiś styropian albo wełnę na strop bo masz kolosalne straty. Ja ogrzewam parter i poddasze razem 230m2 i zapotrzebowania mam max 10 kW (ocieplenie 15 styropian i 20 wełna na poddaszu). Średnio przy ok 0* spalam 20 kg węgla a przy -17* doszedłem do 35kg i to jest dopiero ok 8 kW. 80* na grzejnikach to sporo, układ masz grawitacyjny czy wymuszony, ile spalałeś na sezon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeszcze jak by ktoś podał wymiary palnika MPM 12-14, albo przynajmniej tego odlewu pod płaszczem to byłoby super.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy orientujecie sie czy rzeczywiscie dla pieca MPM-DS II (z palnikiem wirowym) nie można zamówić pieca o mocy 12-14kW z palnikiem 8-10kW? Bynajmniej taka mam informacje. Wtedy ewentualnie dla tego pieca o zmniejszonym palniku nalezy zapewnic srednice kanalu dymowego odpowiadajacego ktorej mocy?

Edytowane przez mariuszlesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jaki wymiar ma palnik 8 -10 kw o którym piszecie?, poniewaź mój palnik w przerobionym śmieciuchu ma ok 45cm2 i na drewnie wyciagam 12-14 kw. a moźe i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.