Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam cie andrew0109, jeszcze nie miałem okazji palić nim na tak pożądnie za ciepło. Ale próba była po montażu,przy dokładaniu dymi, ja zamykam klapke od miarkownika i daje krótki obieg i uchylam drzwiczki od zasypu palnik zaciąga dym i wtedy nie dymi. Też wybrałem górny zasyp bo wchodzi więcej opału i lepiej jest wyjąć wezyrki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam pytanko czy może wiecie że w przypadku palenia tylko drewnem dają inny palnik bo w tym ostatnim piecu na forum jest napisane iż jest on do węgla o drzewie nie wspominają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niestety nie bylem,cały czas sie wybieram, lecz zawsze coś wypada innego ważniejszego :-\ Też jestem bardzo ciekaw tego Tornado jak sobie radzi w praktyce z opisu wszystko ładnie pięknie działa :-)

Odnośnie palnika w ds-ie, jest to chyba ich przeoczenie. Palnik równie dobrze pracuje na drzewie,jak i węglu. Teraz przepalam śmieciowym drewnem i bardzo ładnie pracuje,choć mam chęc zrobić nowy,jednokomorowy palniczek, ale to chyba bardziej z dążenia do utopijnego ideału niż z potrzeby ;-)

Pozdrawiam. Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podać śr. mufy miarkownika, w instrukcji nie znalazłem. 

Podczas wymiany kotła będę montował cały nowy osprzęt. Pompy, zawory itp.

Zakup kotła przewidziany na początek sierpnia, ale powoli kupuję akcesoria.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem postaram sie podac średnice mufy.

Teraz chciałem pochwalic sie wynikami badań które wczoraj przeszedl Mpm Ds2 Emisja klasa 5

Energetyczność 4

Badaniania przeprowadzał Instytut Energetyki w Łodzi.

Mam nadzieje że to nie falstart i wszystko dobrze zrozumiałem z rozmowy telefonicznej ;)

Jak tylko dotrą do mmie certyfikaty,udostępnie.

Pozdrawiam. Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podać śr. mufy miarkownika, w instrukcji nie znalazłem. 

Podczas wymiany kotła będę montował cały nowy osprzęt. Pompy, zawory itp.

Zakup kotła przewidziany na początek sierpnia, ale powoli kupuję akcesoria.

Witam. 

Mam Regulusa rt4 3/4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Miarkownik który posiadam w obecnym kotle jest jeszcze dobry, ale zważywszy że pracował 15 sezonów to odpuszczę sobie jego montaż.

Rozważam zakup Regulus lub Icma. Ponoć ten drugi jest szybszy w reakcji. Może ktoś taki posiada i może coś powiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to nagraj filmik z pracy palnika na drewnie i wrzuć na youtuba.

Proszę bardzo. Przy okazji starałem się pokazać, jak bezproblemowo rozpalać podczas wysokich temperatur w naszych kotłach :)

Trochę długo,trochę nudno, ale może komuś sie przyda ;)

https://www.youtube.com/watch?v=K1tMknpZJN8

Pozdrawiam. Grzegorz 

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz gredy jak masz otwarte powietrze wtórne czy z obu wyczystek czy tylko w jednej i na ile mm jest szpara lub cm dzięki

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Ja mam pierwszy model mpm-a pw dolne mam tylko z jednej strony otwarte na max. Prawdę pisząc przy przepalaniu na Cwu nie przykładam aż tak wielkiej wagi do ustawień ;). 

Pozdr. Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzegorzu ,może  ma pan jakieś spostrzeżenia co do nowego palnika ? jak sprawuje się ten nowy palnik wirowy ,w porównaniu do starego typu palnika ? ,czyli tej zwykłej skośnej przegrody z żarobetonu  , bo domyślam się ze skoro ma pan pierwszy model MPM ,to zanim zamontował pan palnik wirowy ,korzystał pan jakis czas z tego pierwotnie montowanego palnika.

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy dzięki za film.

Ja tęż przyłączę się do pytań dla ciebie a mianowicie podczas palenia kotłem z nowym palnikiem w jakich granicach oscyluje temperatura spalin.

Drugie pytanie czy wiesz już jak mają wyglądać te zawirowywacze, które mają być w środkowej komorze i jak wtedy zmienia się temperatura spalin i czy dużo ograniczają przepływ spalin przez kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak naprawdę oryginalnego palnika używałem bardzo krótko, szybko okazało się że mój kociołek, był stanowczo za duży na temperatury panujące zeszłej zimy. Szybko zacząłem testować różne palniki ( trzy generacje kolegi Dikij Petia)  Od marca  testuje ten palnik z moich obserwacji wynika że ma dużo większą modulacje mocy w porównaniu do pierwszej wersji. Nawet na minimalnych mocach palnik dobrze pracuje, spaliny wirując są dopalane w palniku, płomień praktycznie nie wychodzi po za ceramikę(dobrze to widać na moim wcześniejszym filmie "Test palnika Mpm" )  Niestety nie było mi jeszcze dane sprawdzić jak pracuje  na wysokich mocach. Aczkolwiek przypuszczam że nie inaczej jak na teraźniejszym filmie  od 6:40  kiedy w kotle się rozpaliło całe złoże opału, lecz miarkownik  jest jeszcze dość mocno otwarty, temp zadana była około 80-90*C 

Na zbliżeniu widać że pomimo dużego przepływu PP, płomień i spaliny ładnie wirują dopalając się. 

Ja jestem z niego bardzo zadowolony, nic się nie zatyka,nie kopci, uważam ze teraz jest lepiej dobrana wielkość dyszy(mniejsza powierzchnia) do mocy kotła. 

Pozdrawiam. Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy dzięki za film.

Ja tęż przyłączę się do pytań dla ciebie a mianowicie podczas palenia kotłem z nowym palnikiem w jakich granicach oscyluje temperatura spalin.

Drugie pytanie czy wiesz już jak mają wyglądać te zawirowywacze, które mają być w środkowej komorze i jak wtedy zmienia się temperatura spalin i czy dużo ograniczają przepływ spalin przez kocioł

Ogrzewając dom w marcu, na ustabilizowanym kotle z tego co pamiętam, temp spalin oscylowały w granicach 180-220*C Przepalając teraz na Cwu drzewem, mając ustawione na miarkowniku około 80-90*C Jak kocioł dochodzi do zadanej temp, spaliny  oscylują w granicach 200-250*C. Trzeba jednak pamiętać że ja mam starszy model kotła w którym wymiennik jest troszeczkę zmieniony. Niestety nie wypowiem się o zawirowywaczach, jak dostanę je do testów, wtedy więcej będę mógł napisać, bredni nie chcę pleść   ;)

Pozdrawiam. Grzegorz

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem zdecydowany kupić kociol o którym jest temat, według strony ciepło właściwe wyszły mi takei wyniki http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1hrf, dom mam dokłądnie zmierzony i pokoje w których grzeje zimą mają 160m2.. według tej strony wychodzi mi kociół 42 KW, coś za dużo mi sie wydaje.. Cieżko określić tą moc pieca, dom jak wspominałem ma 160m2 powierzchni ogrzewanej, dach ocieplony, ściany niestety nie, grubość sian 40 vcm cegła dziurawka, CWU dla 4 dorosłych osób, tyle. Instalator mówi że spokojnie wystarczy mi piec 21-25 KW, ale czy napewno ma rację? dodam że budynek ma wymiar 10x12 m i jest jedno pietrowy z podpywniczniem i dachem ocieplonym nie użytkowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz byki w wyliczeniach na ciepło-właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo. Przy okazji starałem się pokazać, jak bezproblemowo rozpalać podczas wysokich temperatur w naszych kotłach :)

Trochę długo,trochę nudno, ale może komuś sie przyda ;)

 

Pozdrawiam. Grzegorz 

Działający prawidłowo link

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam kolegów,sezon pomału się zbliża czas na przygotowanie kociołka na sezon.W poniedziałek udałem się na wycieczkę do producenta kotłów MPM by zobaczyć produkcję tych kotłów muszę przyznać że jak na prywatną firmę robi wrażenie stanowiska spawalnicze jak i stanowiska uzbrajania i wykończenie kotłów.Widać ze firma dobrze prosperuje bo ilość kotłów do wysyłki i montażu wykończeniowego jest spora.Pofatygowałem się osobiście by zabrać do testów do mojego kotła 28-32 KW palnika wirowego którego to firma chwali i montuje w swoich ds-ach II.Potwierdzam że kocioł ds II został przebadany w Łodzi i dostał klasę 5,jest to jedyny kocioł zasypowy w Polsce który ma 5 klasę emisji spalin.Do testów przywiozłem dwa palniki do kotła 21-25 KW i 28-32 KW wszystko okaże się już może za dwa miesiące jak będziemy przepalać i jak będą się sprawować.Ktoś w poprzednich postach mówił że firma MPM testuje zawirowywacze do ds II,były testy ale zrezygnowano z nich bo za bardzo obniżały temperaturę spalin.Koledzy nie martwcie się kto ma starszy kociołek nowy palnik pasuje do wszystkich kotłów,odnośnie powietrza wtórnego w nowych kotłach mamy ich dwa z lewej i prawej strony,producent powiedział że jest to zrobione po to by już przy zamówieniu nie kombinować z której strony ma być wyczystka z powietrzem wtórnym. To tyle,czekamy na chłodniejsze dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy jeżeli oficjalnie kocioł otrzyma taki certyfikat na 5 klasę emisji spalin to czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania przy wymianie starego kotła na MPM DS Duo?, czy dofinansowanie jest zarezerwowane tylko na kotły z podajnikiem? Nie zagłębiałem się w temat ale na jakieś stronie znalazłem informacje że dofinansowanie jest zarezerwowane tylko na kotły z podajnikiem, ale może nie było do tej pory kotłów zasypowych spełniających 5 klasę emisji spalin.

 

Interesujące jest też zastosowanie zawirowywaczy. Może jak ktoś utrzymuje ciągle wysoką temperaturę na kotle i kocioł procuje z buforem, czyli kocioł ciągle pracuje z pełną mocą to zastosowanie zawirowywaczy miałoby uzasadnienie ekonomiczne. Nie wiadomo w jakim stopniu zawirowywacze obniżają temperaturę spalin, fajnie jakby producent podał jakieś dane i może nie rezygnował z zastosowania ich tak do końca, może u kogoś mogą się sprawdzić jako opcja za dopłatą ;)

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim kotle prototypowym, DS na drewno przez 3 sezony  walczyłem z zawirowywaczami i zawsze było coś nie tak.

Od ponad roku mam zamiast zawirowywaczy regulator ciągu kominowego (RCK)

Przy rozpalaniu blokuję RCK i mam wtedy max ciąg, po rozpaleniu i osiągnięciu ok 60C na kotle przestawiam RCK na 10Pa i tak palę - wynik jest całkiem obiecujący.

Temp spalin wzrosła w stosunku do palenia z zawirowywaczami o jakieś 10-20 C, ale wzrosła też sprawność kotła i wydłużył się czas palenia 1 zasypu.

 

Przy paleniu z RCK nie jestem zależny od wiatru - zmienny ciąg kominowy mocno wpływał na na pracę kotła z zawirowywaczami, oraz dawki PP i PW.

 

Zawirowywacze są dobre jak w kotle jest wentylator nawiewny lub mechaniczny wyciąg spalin

Przy pracy na ciągu naturalnym dużo lepszy jest RCK

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.